Родители и деца

Преглед на дојки!

Страна 3 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by Bela on 21.01.09 12:22

Мислам оти во цената е вклучено и ехото и мамографијата, ама ке прашам за сигурно(братучетками оди кај него), многу го фалат.
avatar
Bela
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 526
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 17677
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by Kinky on 21.01.09 12:24

Ako e taka i ne e skapo. Go znam Krcko:), ne mora da mi go falis:).
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19234
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by magi on 21.01.09 12:37

sonjamfk напиша:pregledot e besplaten do 31.03.2009 godina mozda i ke prodolzat. vo drugite gradovi e prodolzeno bidejki mnogu imalo slab odziv duri i ke gi vikale od doma. taka barem mi kazaa . inaku se javuvas vo bilo koja zdrastvena ustanova sto pravat momografija i si zakazuvas. jas pred 3.5 meseci dobiv naj brzo vo zelezara. nosis samo licna karta i popolnivas formular.
Sonja greska si informirana vo drugite gradovi e prodolzen bas zasto imalo golem interes i morale da prodolzat za da gi pregledat site.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18278
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by Svetlana on 21.01.09 12:42

Пап тест редовно правам на секои 6 месеци , ама пошто кај нас нема кај да се направи мамографија јас никако да одвојам и време и пари за тоа,инаку до сега дома сама си ги следев градите и пред недела приметив не на градата него баш горе високо од градата под пазувите дека има некое грутче а и боли на пипање.
Ќе треба изгледа да појдам само не знам каде , ке ми препорача ли некој каде да појдма , барем да е пристапна цената и на приватно ако е .
avatar
Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 527
Age : 40
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 18130
Registration date : 2008-08-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by Mimi on 21.01.09 12:48

Светлана, мислам дека во Дијагностички Центар и во Неуромедика може приватно да се направи мамографија. Телефоните се:204 23 23 за Неуромедика и 3223516 за дијагностички.
avatar
Mimi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 286
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 18221
Registration date : 2008-08-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by sonjamfk on 21.01.09 13:03

magi, jas ubavo kazav deka mi kazaa vcera koga bev na pregledot samite vraboteni ,a ne deka jas sum videla i procitala. mislam deka ima razlika.kako i da e ,sepak e vo prilog i kaj nas da se prodolzi .
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18923
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by hormonce on 21.01.09 13:11

Закажав во Железара,фала ти Соња,ама многу е гужва и таму,само им реков дека сакам само ехо,страв ми е за мамографија.Еднаш на клиника кога видов како ги стискаат градите како лист,ми изгледаше многу болни и не би се сакала...Инаку,ми рекоа дека требало да биде и 10 дена од циклус,а јас што не добивам?Ај,ќе видам,во секој случај прв пат одам и баш ќе ми олесни ако е се во ред.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18218
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by sneze on 21.01.09 13:18

Мамографија прават на жени над 45 год. Тие што не родиле или планираат да родат не им се прави мамографија. Освен ако на ехо се покаже дека има нешто страшно.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18429
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by kavadarcanka on 21.01.09 13:30

sneze напиша:Мамографија прават на жени над 45 год. Тие што не родиле или планираат да родат не им се прави мамографија. Освен ако на ехо се покаже дека има нешто страшно.
Истото и мене ми го кажа лекарот за помлади само ехо а доколку е нешто сомнително тогаш на мамограф а мислем дека ми рече дека мамографија се прави над 35 а не 45 сега е поместена границата
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18722
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by Kinky on 21.01.09 14:01

Taka e, mamografija ne se pravi po default.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19234
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by jasmina,mina on 21.01.09 14:10

jas napraviv eho cisto onaka i bese ok ehoto!potoa koga otidov za pap test koj bese ok genikologot mi rece deka najdobro e mamografija iako da cuknam vo drvo nemam nikakvi problemi.e sega sum vo dilema nekoi vikaat deka nema potreba od mamografija bidejki imam 30 godini ako ehoto e vo red!a kaj mene na redovna kontrola bese fala bogu vo red

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 19479
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by avanturistka on 21.01.09 14:12

ja do sega ednas sum pravela pregled na dojki i toa racno.
treba da odam da se pregledam cisto onaka za da znam deka ne mi e nisto,daj boze.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 18545
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by kavadarcanka on 21.01.09 14:18

Јас летото имав проблем со едната брадавица сега пак ме чеша имам пишано погоре направив ехо и беше во ред и тоа направив кај двајца лекари за да имам две мислења и се поклопија но јас упорна побарав мамограф и кога бев тану пак на ехо ме гледаа и ми ракоа нема потреба да се зрачиш млада си нема сомнително ништо
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18722
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by Mimi on 21.01.09 14:23

Тие што доеле има шанса да имаат мали грутки од згрутчување на млекото.
Во секој случај, ако сеуште доите или сега скоро сте престанале, мислам дека треба рачен преглед и ехо, па потоа ако мора мамографија. Сепак тоа е рендген.
avatar
Mimi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 286
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 18221
Registration date : 2008-08-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by jasmina,mina on 21.01.09 14:24

avanturistka напиша:ja do sega ednas sum pravela pregled na dojki i toa racno.
treba da odam da se pregledam cisto onaka za da znam deka ne mi e nisto,daj boze.
ostaj i ke ti olesni da znaes.jas pred toa se samo se fakav pa samo se zagleduvav.mi bese strav da se poglednam.ziv cirkuz.ama od koga napraviv eho zaboraviv i da gi poglednam

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 19479
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by kavadarcanka on 21.01.09 14:25

Јас имам грутчиња но не од млекото туку такви ми биле природно градите
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18722
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by avanturistka on 21.01.09 14:25

znaci jas sega duri dojam,za djabe da odam na pregled ili nema vrska?

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 18545
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by sneze on 21.01.09 14:27

немој да одиш додека доиш. Штетно е ехото. Почекај после доењето освен ако не имаш некои симптоми.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18429
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by avanturistka on 21.01.09 14:28

ne nemam simptomi,samo sakav onaka da se pregledam.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 18545
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by sneze on 21.01.09 14:29

Тогаш почекај и уживај во доењето на твоето детенце.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18429
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by hormonce on 23.01.09 17:51

Денес бев на ехо на дојки и резултатот беше супер.Дај Боже така да биде секогаш.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18218
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by mama i nikola on 02.02.09 13:08

lele i jas treba da idam epten sum neodgovorna:(((((
avatar
mama i nikola
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 34
Age : 36
Локација : doma:0
Расположение : :)
Поени : 17296
Registration date : 2009-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by sneze on 05.02.09 12:40

ДАли ви се случило да имате исцедок како капка мала млеко од градите? Што е тоа и нормално ли е?
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18429
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by Sister on 05.02.09 12:43

мене ми се има случено една година откако престана да цица ќерка ми,имав како исцедок ми рекоа дека е нормално.И кај тебе може да е нешто слично,па и ако си го доела детето до скоро може да е тоа.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18399
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by elence01 on 09.03.09 14:09

bas toa sto go barav.pred nekoj den koga kisnev vo kada,i koga si gi fativ gradite,taka gi podstegnav malce i zabelezav izleze nekoja kapkicka,bledo belo.a nemam rodeno do sega,sega momentalno rabotam na slucajot.sto znacat tie kapkicki?
avatar
elence01
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 196
Age : 32
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 17166
Registration date : 2009-01-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот