Родители и деца

Преглед на дојки!

Страна 6 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by Vale74 on 09.08.09 23:45

Се сложувам со Лаура, но Дара ако приметиш дека станува поголемо тогаш мора да одиш, а не е лошо и сега на еден обичен преглед дури и кај твојот гинеколог колку да не му ја мислиш.Поздрав

Vale74
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 879
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 14165
Registration date : 2009-06-16

Вратете се на почетокот Go down

Пишување by Dara on 10.08.09 17:44

Namerno izbegnuvav odenje na ginekolog.Mozebi od toa sto ke mi kaze no izgleda ke moram.Pa so saka neka bide.Taka barem ke bidam na cisto.Poz.....

Dara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 804
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 13983
Registration date : 2009-06-26

Пишување by Vale74 on 10.08.09 19:02

Дара, нема од што и зошто да се плашиш. Тоа едноставно мора на сите жени да ни стане нормална работа, дека мораме на такви прегледи барем еднаш годишно и покрај тоа да не приметиме никаква промена.

Vale74
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by Ana.b on 11.08.09 1:17

Дара оди на ехо немој да си играш.Дај боже ништо да не е,но сепак оди и проверисе,не е ништо болно,а и нема од што да се плашиш,ако има нешто подобро е на време да сеоткрие.Прочитај во почетните постови имам напишано како мене ми го открија туморот,не сакам да те плашам,но те молам оди и направи си ехо.Ехото треба да стане рутинска контрола на секоја девојка и жена.
И напиши што си направила.

Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Поени : 14348
Registration date : 2009-04-07

Пишување by Vale74 on 11.08.09 2:27

Ете, ние што сме си поминале низ тоа сметаме дека мора да одиш. Ако веќе умот и мислата ти се таму, тогаш подобро што поскоро, за ти да си се смириш. Поздрав

Vale74
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by Kat on 16.08.09 14:05

И јас имам порблем со градите син ми има 8 год. а мене сеуште ми течи по малку млеко од градите .Понекогаш ми се чини дека ми надојдува млекото како кога го доев.Бев на др и ми рекоа дека има мала циста од 1 см на едната града,а грутчиња немам секое капење се проверувам .

Kat
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 237
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 13612
Registration date : 2009-08-04

Пишување by biljanag on 16.08.09 14:10

јас пиев за престанок на млеко бромергон мислам се викаше тебе не ти даваат ништо?

biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 16942
Registration date : 2008-01-27

Пишување by Kat on 16.08.09 14:33

до сега не ми дале ништо само ми рекоа да одам редовно на контрола ама јас не сум многу љубител на др. и не сум била пак имам план да одам повторно следниот месец пак ќе видиме а на мамограф ми рекоа дека се одело после 40 год. не било препорачливо за мене

Kat
Редовен посетител
Редовен посетител

Female

Пишување by Vale74 on 16.08.09 23:54

Мамофрафија се прави доколку има нешто сомнително, без разлика на годините.

Vale74
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by Ana.b on 17.08.09 0:39

kocoska.katerina напиша:до сега не ми дале ништо само ми рекоа да одам редовно на контрола ама јас не сум многу љубител на др. и не сум била пак имам план да одам повторно следниот месец пак ќе видиме а на мамограф ми рекоа дека се одело после 40 год. не било препорачливо за мене

Немаш потреба за цистата да одиш на мамографија,и јас имам цисти и сум оперирана од тумор пред неколку години,а на мамографија не сум била ни еднаш,само повозрасните ги праќаат на мамографија

Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by Kat on 17.08.09 0:43

ти благодарам ана

Kat
Редовен посетител
Редовен посетител

Female

Пишување by Janaxxxx on 17.08.09 0:54

Laura напиша:
biljanag напиша:jas imav tvrdo kako top;e na ednata grada ama kako ostanav bremena so jane go snema verojatno e mastit a jane go iscica
a za eho kaj mati;en dr mislam deka e novo i mo\e

Во светот сега најдобри снимки за градите во последно време не се ЕХО и не е мамограм туку магнетна резонанца на гради. Притоа ќе се види се што може да остане незабележано со ехо и мамографија. Не знам дали некаде се прави ова кај нас.
Sekade vo svetot se pravi prvo eho dokolku e nesto somnitelno se pravi mamografija ili pak kako kraen slucaj se pravi magnetna rezonansa! Niedne doktor od cista mira nema da te prati na Magnet bez nikakva pricina toa e golemo zracenje koe za normalna kontrola ne se primenuva!

Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 15193
Registration date : 2008-11-02

Пишување by Laura on 17.08.09 14:03

Janaxxxx напиша:
Laura напиша:
biljanag напиша:jas imav tvrdo kako top;e na ednata grada ama kako ostanav bremena so jane go snema verojatno e mastit a jane go iscica
a za eho kaj mati;en dr mislam deka e novo i mo\e

Во светот сега најдобри снимки за градите во последно време не се ЕХО и не е мамограм туку магнетна резонанца на гради. Притоа ќе се види се што може да остане незабележано со ехо и мамографија. Не знам дали некаде се прави ова кај нас.
Sekade vo svetot se pravi prvo eho dokolku e nesto somnitelno se pravi mamografija ili pak kako kraen slucaj se pravi magnetna rezonansa! Niedne doktor od cista mira nema da te prati na Magnet bez nikakva pricina toa e golemo zracenje koe za normalna kontrola ne se primenuva!

Nema stetno zracenje so magnetnata rezonanca (MRI), tuku samo skapo e i malku klaustrofobicno. Steta moze da se napravi ako pacientot ima vo sebe vgradeno nekakvo pomagalo kako pejsmejker ili drugi implanti. Istotaka site metalni predmeti treba bidat otstraneti za da ne vlijaat na silnite magnetni polinja pri snimanjeto .

Inaku stetno zracenje ima kompjuterskata tomografija. CT bidejki e so rentgen zraci.

Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Локација : центар
Поени : 14639
Registration date : 2008-12-25

Пишување by Ana.b on 18.08.09 1:04

kocoska.katerina напиша:ти благодарам ана

Нема на што Катерина,и само да дополнам за моето искуство,кога ми го открија туморот,бев на биопсија која беше успешна и се покажа дека туморот е добронамерен.Бев на консултација кај два врвни хирурзи,кај Крцковски и Кондов,и двајцата ми рекоа дека за вакви тумори не се оди на мамографија,освен ако имаш над 35 год. и не сакаш да слушнеш за операција,па за да се осигураат дека не е опасно тоа ткиво да седи во твоето тело те праќаат на мамографија.А сега за цистиве кои ми ги открија зимово,а ги имам накај 5 или 6,ми рекоа дека не се прават никакви додатни испитувања освен ехо,а недај боже ако некоја од нив почне многу да се полни со течност,течноста ке ја извадат со шприц-со пункција.

Имам роднина што се оперираше пред 2 год од тумор-лошонамерен,кога и го открија на ехо ја пратија на биопсија,па на мамографија задолжително,па после следеше операцијата.

Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by butterfly on 02.10.09 16:38

Девокјки ве МОЛАМ за помош!!!
Мајка ми денеска беше на мамографија поради грутка на едната града ама се испостави дека таму нема ништо туку на другата града каде што немаше ништо без никакви симптоми имало нешто.Е сега јас ќе ви го пишам наодот па доколку има некој со вакво искуство го молам да пише
на левата дојка,ретроареоларно,палапаторна грутка,која се прати на мамограмите,ехосоногравски ограничена,овална,хетероехогена формација со надолжен пречник до 35 мм со карактеристики на бенигна,фиброаденоматозна формациа.
Докторот и рекол дека треба да направи биопсија.Ве молам кажете ми дали е нешто страшно зошто јас во овој момент неможам трезвено да размислам.Многу ми е страв.......ќе пукнам....И кажете ми каде е најдобро да се направи биопсија и колку кошта.
Ве молам за совет,премногу ми е потребен и многу ќе ми значи

butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 14498
Registration date : 2009-04-12

Пишување by Kinky on 02.10.09 16:44

Фиброаденом. Не знам за него каква биопсија се прави дали аспирациона или ке ја сецнат за да извлечат ткиво, тоа лекарот ваљда го навел. Јас во јуни правев аспирациона биопсија на едната града за исто такво грутче, во Систина платив 1500 денари, без ни еден ден чекање. Резултатот го земав попладнето мислам или следниот ден. Кај мене дијагнозата е фиброзна мастопатија.
Не паничи, полека, чим е наведено дека е бенигно не се плаши.

Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Локација : во земјата на чудата
Поени : 16304
Registration date : 2008-08-26

Пишување by butterfly on 02.10.09 16:49

Фала ти Кинки,ќе ѕвонам сега по болнициве да видам да закажам некаде

butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by Kinky on 02.10.09 16:55

Vo Sistina se zakazuva od denes za utre kaj d-r Jasar Dzengis, biopsiite gi pravi sekoj den od 8 ipol do 9 ipol. Doktorot e mnogu vnimatelen i ljubezen.
Sega malku guglav, fibroadenomot bil benigno tumurce koe nikogas ne preminuva vo maligno, a se javuva najcesto kako rezultat na manjak estrogen, posebno kaj zenite vo menopauza. Taka da ne se sekiraj, ke bide dobro majka ti

Последната промена е направена од Kinky на 02.10.09 16:59. Мислењето е променето 1 пати

Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by butterfly on 02.10.09 16:59

Фала ти незнаеш само колку ме утеши.......неможам да пишувам.....
Само ај ако можеш пиши ми го бројот од систина,ако неможе јавно тогаш по пп

butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by butterfly on 09.10.09 13:05

Мајка ми направи биопсија.Биопсијата потврди бенигно тумурче.Докторот и рекол дека не е ништо страшно и дека најверојатно го има многу одамна.За операција и рекол дека може да се извади а и немора доколку се следи.Што мислите дали е подобро да се оперира или не?

butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by delfin76 on 09.10.09 14:01

treba da odam na eho na dojki , ama ete vo Jane sandanski poliklinikata imale zakazano se do nova godina, ova e informacija od pred eden mesec
pa me interesira dali moze da mi preporacate kade bi go napravila
pregledot za pobrzo vreme , ne deka nesto mnogu mi se brza ama ete
sakam da ja zavrsam i taa rabota

delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 15485
Registration date : 2009-02-13

Пишување by beti.liz on 09.10.09 14:03

Delfin ako proba na telefon da zakazes stalno ke ti kazuvaat deka e zafateno 5 meseci odnapred otidi diretno.Mene mi se sluci istoto pred 2 meseci na telefon nikako i otidov direktno mi zakazaa za 1 nedela

beti.liz
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 843
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 14306
Registration date : 2009-05-20

Пишување by delfin76 on 09.10.09 14:12

lele stvarno taka pravat?
pa ne znaev jas na telefon toa

delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 15485
Registration date : 2009-02-13

Пишување by beti.liz on 09.10.09 15:20

ima ena baba tamu na telefon ja mrzi sto e ziva otidi na salter i zamoli gi za pobrzo kazi mi se brza imaat razbiranje ke te protnat baska mi rekoa deka zakazuvale samo 3-4 zeni dnevno,bidejki bile prebukirani a nema vrska

beti.liz
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 843
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 14306
Registration date : 2009-05-20

Пишување by Kinky on 09.10.09 15:41

Butterfly, milo mi e deka se potvrdi dobrata dijagnoza:).
Jas ne go vadam moeto topce, i mene mi rekoa ako smeta go vadime, ako ne - neka si sedi kaj sto e. Jas ne go cepkam ne sakam da se secam koga ne mi pravi problem. Ke go kontroliram redovno, najvazno e deka se sto e benigno ne moze da se pretvori vo maligno. Majka ti neka si razmisli i resi. Da e nesto sto mora da se izvadi veruvam deka i lekarot taka ke i kazel.

Delfin76, ne bi te sovetuvala da se "protnes" vo Jane Sandanski. Ako sakas detalen pregled podobro pocekaj dodeka da dobijat sloboden termin ili odi privatno plati si. Ne e slucajno toa sto zakazuvaat malku zeni, ako zakazat na 20 koga ke imaat vreme na sekoja da i se posvetat kako sto treba...
Mene me pregleduvase prof. d-r Antovska od Klinika, doagja na zakazani pacientki kaj D-r Cocorovska vo ordinacija, privatno si plativ 1200 den. Me gledase 3 pati na eho pred i posle menzis (za da iskluci hormonska uslovenost), mi napravi mamografija i povtorno UZ, a seto toa nemase da mi go napravat sigurno ako zakazev nekade na vrat na nos reda radi.

Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by Sponsored content Today at 1:51

Sponsored content