Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk

HomeHome    Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 

Преглед на дојки!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
Vale74
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 879
Локација: Skopje
Расположение: одлично
Поени: 10465
Registration date: 2009-06-16

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   21.06.09 9:31

Пепа и јас бев кај Маја во Ремедика и беше многу фина, само ете јас не го прифатив нејзиното мислење односно предлог прво биопсија па после операција.Знаеш многу е битно и самиот доктор како ке ти пристапи, да ти влее доверба нели? А за Антевска навистина незнам ништо, ако не ја пронајдеш мора некој друг , на друго место. Јас одам во Дијагностички.
Вратете се на почетокот Go down
kika
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења: 138
Локација: doma
Расположение: koga kako
Поени: 10305
Registration date: 2009-05-07

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   23.06.09 0:33

dali site ginikolozi pravat eho na dojki ?
Sun
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 717
Локација: skopje
Поени: 11376
Registration date: 2008-10-13

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   23.06.09 0:50

kika напиша:
dali site ginikolozi pravat eho na dojki ?
kika ,jas mislam deka ginekolozite ne pravat eho na dojki,ili mozebi gresam
kolku sto znam ehoto se pravi na rentgen ,znam deka vo Bukurest ambulantata e tamu snimanjeto na dojki
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1068
Локација: Скопје
Расположение: добро
Поени: 11159
Registration date: 2009-02-17

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   23.06.09 3:05

Мене ехо ми прави матичниот со истиот апарат.
kika
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења: 138
Локација: doma
Поени: 10305
Registration date: 2009-05-07

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   23.06.09 20:24

Mila87 напиша:
Мене ехо ми прави матичниот со истиот апарат.
so istoto eho za matkata so ja gleda?mozi prasuvam gluposti ama stvarno ne znam a me interesira
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 719
Локација: poima nemam
Поени: 11414
Registration date: 2009-01-02

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   23.06.09 21:46

Se izvinuvam mi otide postot ne dopisan, mene eho na gradi dosega mi pravele samo rentgenolozi a poima nemam od ova sto citam ispaga deka moze i ginekolog
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1005
Локација: makedonija
Расположение: dobra sum
Поени: 10957
Registration date: 2009-04-15

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   23.06.09 23:10

Da,tocno e toa deka i ginekolozi pravat eho na dojka,so istoto eho sto se koristi za vaginalni pregledi.
Mila87 sigurno mislese za dr.Getov vo Valandovo,toj pravi pregled na dojki ednas godisno na sekoja zena
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1176
Локација: kavadarci
Расположение: Феноменално
Поени: 12092
Registration date: 2008-07-07

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   23.06.09 23:15

И кај нас тука гинекологот ми прави ехо на гради со истото што ми прави вагинално и мене ми беше чудно ама кога го разгледав убаво ехото видов дека овие од понов тип изгледа имаат такви опции има копче каде што има нацртано гради тоа го притиска и го прави прегледот, јас си правам некогаш и на 6 месеци по моја желба не ми рекол до сега гинекологот туку јас кога ќе побарам а секако тој си води евиденција колку пати сум правела
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1176
Локација: kavadarci
Расположение: Феноменално
Поени: 12092
Registration date: 2008-07-07

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   23.06.09 23:17

А и да дополнам кога побарав за мамографија рендгенологот ми правеше првин ехо исто како кај гинекологот и немало потреба за мамограф
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 930
Локација: источно од рајот
Расположение: зошто си ме мајко родила..
Поени: 11769
Registration date: 2008-07-20

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   23.06.09 23:20

Мојот гинеколог ни еднаш ми нема споменато дека треба да се направи ехо на дојки...Нареден пат кога ќе одам ќе му речам да ме прегледа,навистина не сум знаела дека и тој може да ми направи ехо.
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2158
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 11794
Registration date: 2009-02-26

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   24.06.09 7:22

Sister zavisi od ginekologot...nekoj pravi nekoj ne eho na dojki.Inaku po pravilo pregled na dojki manuelno spaga vo redoven pregled,ama koj da pocituva......
Jas sama ne si pravam iskreno......ima lekari i tie neka pravat.Ke se fatam i ke osetam nekoj cvor,pa ke me fati panika...vaka odam Vevcani na eho,ako treba mamografija Ok...barem strucnjak ke me vidi na eho....Sto znam jas so e cvor,so e cista i slicno.....
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 414
Поени: 10648
Registration date: 2009-04-08

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   26.06.09 6:50

секој гинекологже да ви направи ехо на дојки,работата е колку е стручен доколку се појави нешто-да одреди што е.Но слободно може да си направите ехо кај гин.зошто ако нешто недај боже се појави ке ве пратат на додатни испитувања(преглед кај хирург,мамографија,биопсија).

А за Антевска-ако е таа од државна порано со плава коса,одлична е .

Јас околу 8 год. одев во државна,а последен пат бев кај Крцковски-сега работи во дијагностички центар,а беше хируруг на торакална во државна многу години-за неговата стручност не можам да се двоумам,си ја знае работата,а доколку некој треба да оди на контрола или недај боже на интервенција ви го прешпорачувам д-р Горан Кондов-државна,он ме оперираше и многу сум задоволна и од неговата стручност и од неговиот однос кон мене.
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 414
Поени: 10648
Registration date: 2009-04-08

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   26.06.09 6:53

Се извинувам за голтнатите букви,тастатурава не е во ред,а јас заборавив да го проверам текстот пред да го пуштам hihi
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 355
Локација: центар
Поени: 10939
Registration date: 2008-12-25

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   08.08.09 19:22

Vale74 напиша:
и заказав операција кај Крцковски. Е тие седум дена додека ги чекавме резултатите беше...Срека излезе дека биле масни ткива, ми беа извадени три грутки, односно дијагнозата е фиброцистична маснопатија со тоа што морам на ехо и мамограм на секои шест месеци и баш сега во вторник имам заказан преглед.

Една моја пријателка исто треба да направи core biopsy, во Ремедика е над 8.000 ден, а во државна сигурно се чека со месеци. Сега кога го прочитавме овој пост веќе не е сигурна дали воопшто да ја направи биопсијата.

Вале74 каде оперира Крцковски?
Vale74
Ветеран
Ветеран

Female

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   09.08.09 10:12

Лаура, Крцковски оперира во Систина, но прво на преглед и консултација во Дијагностички. И ако се договориш најмногу за 7 дена те става на програма. Незнам, јас одлучив така и добро се заврши, и незгрешив воопшто. Знам како и е на твојата пријателка, нека не се секира само да се реши што ќе прави, мислам дека тоа е поголемиот проблем кога незнаеш што е попаметно и подобро да направиш. Ако иде на биопсија, значи тоа е веќе еден стрес, плус парите, па ќе чека една недела за резултати а таа недела ќе и биде цела во страв и неизвесност, па ако покаже дека треба да се оперира повторно истото, е затоа јас сакав одеднаш и што побрзо да го решам проблемот, зошто мислата и раката да ми одат све таму... Мој совет е да не прави таква биопсија, зашто може да се искомплицира. Ако сака може слободно да ме контактирате на пп или и телефон ќе ви оставам.
Кај кој доктор беше во Ремедика ?
Laura
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   09.08.09 19:23

Vale74 напиша:
Лаура, Крцковски оперира во Систина, но прво на преглед и консултација во Дијагностички. И ако се договориш најмногу за 7 дена те става на програма. Незнам, јас одлучив така и добро се заврши, и незгрешив воопшто. Знам како и е на твојата пријателка, нека не се секира само да се реши што ќе прави, мислам дека тоа е поголемиот проблем кога незнаеш што е попаметно и подобро да направиш. Ако иде на биопсија, значи тоа е веќе еден стрес, плус парите, па ќе чека една недела за резултати а таа недела ќе и биде цела во страв и неизвесност, па ако покаже дека треба да се оперира повторно истото, е затоа јас сакав одеднаш и што побрзо да го решам проблемот, зошто мислата и раката да ми одат све таму... Мој совет е да не прави таква биопсија, зашто може да се искомплицира. Ако сака може слободно да ме контактирате на пп или и телефон ќе ви оставам.

Да Вале за биопсијата имаш право, можеби е прецизна, ама од друга страна постои ризик канцер клетките таму каде поминува иглата при вадењето да се разнесат и до други места во организмот, да стигнат во лимфата и во крвта и повеќе да се направи штета. Е сега не се знае дали воопшто е канцер, можеби е масно ткиво ама додека не се отвори може само да се нагаѓа.......

Ова го прочитав на Интернет сигурно затоа и Крцковски ти сугерирал да се оперира, па после да се прави биопсија и хистопатолошки анализи на извадениот материјал.
Laura
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   09.08.09 19:27

Во Систина викаат дека операцијата е околу 102.000 денари. Навистина толку се плаќа?
Vale74
Ветеран
Ветеран

Female

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   09.08.09 20:02

Од таа причина не прифатив биопсија, па што сака нека биде решив да ги отстранам.
За таа операција платив 22 000 денари.
Laura
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   09.08.09 20:40

Vale74 напиша:
Ако иде на биопсија, значи тоа е веќе еден стрес, плус парите, па ќе чека една недела за резултати а таа недела ќе и биде цела во страв и неизвесност, па ако покаже дека треба да се оперира повторно истото, е затоа јас сакав одеднаш и што побрзо да го решам проблемот, зошто мислата и раката да ми одат све таму... Мој совет е да не прави таква биопсија, зашто може да се искомплицира. Ако сака може слободно да ме контактирате на пп или и телефон ќе ви оставам.

Vo Remedika ne bila seuste, samo prasavme po telefon kolku kosta biopsijata. Inace istata core biopsija so debela igla se pravi vo drzavna, mislam deka ja izveduva d-r Maja Jakimovska na radiologija samo mnogu se ceka na red.
Dara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 804
Расположение: realno
Поени: 10283
Registration date: 2009-06-27

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   09.08.09 23:25

Dali e normalno pred menzis da imas grutcinja na gradite ot stranata ili e signal za na pregled kaj lekar?Zosto jas gi imam i na pritisok(so raka)bolat.Poz..
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2086
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13242
Registration date: 2008-01-27

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   09.08.09 23:31

jas imav tvrdo kako top;e na ednata grada ama kako ostanav bremena so jane go snema verojatno e mastit a jane go iscica
a za eho kaj mati;en dr mislam deka e novo i mo\e
Laura
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   09.08.09 23:49

Dara напиша:
Dali e normalno pred menzis da imas grutcinja na gradite ot stranata ili e signal za na pregled kaj lekar?Zosto jas gi imam i na pritisok(so raka)bolat.Poz..

Колку да те израдувам ќе ти кажам дека е нормално пред циклус и за време на овулација да ги чувствуваш градите поосетливи и со зголемени цисти од вообичаено. Не сум доктор, така да не ме држи за збор. Во градите на секоја жена а посебно кај оние кои не доеле или слабо доеле има запушени млечни канали кои резултираат со цисти. Овие цисти се сметаат за физиолошки нормални ако се до 1 см.

Последниот пат кога правев ехо не го знаев ова, па како за беља отидов на прв ден на циклус, и што да видам, еден куп цисти внатре. Среќа сите беа мали и под 1 см. За следниот пат ќе си знам да не одам тие денови.

Друга работа е што кофеинот задржува течности во цистите па ако се пие многу кафе тие денови исто цистите ќе изгледаат поголеми. Значи најдобар ден за преглед на градите е кога не е баш пред циклус или за време на овулација, и со помалку конзумирано кафе тие денови.
Laura
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   09.08.09 23:51

biljanag напиша:
jas imav tvrdo kako top;e na ednata grada ama kako ostanav bremena so jane go snema verojatno e mastit a jane go iscica
a za eho kaj mati;en dr mislam deka e novo i mo\e

Во светот сега најдобри снимки за градите во последно време не се ЕХО и не е мамограм туку магнетна резонанца на гради. Притоа ќе се види се што може да остане незабележано со ехо и мамографија. Не знам дали некаде се прави ова кај нас.
jeca
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 94
Поени: 10228
Registration date: 2009-05-08

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   10.08.09 0:07

Мислам дека кај нас не се прави магнет на дојки. Во Скопје апарат за магнетна резонанса има на клиника и во неуромедика па ако за мамографија се чека со месеци за која има апарат во скоро секој здраствен дом тогаш за магнет на дојка ќе се чека со година. Ние сме далеку од светската медицина
Dara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 804
Расположение: realno
Поени: 10283
Registration date: 2009-06-27

ПишувањеПредмет: Re: Преглед на дојки!   10.08.09 0:08

Dodeka go citam ova Laura,so palecot i pokazalecot si ja prestavuvam "merkata" od eden santimetar.Izgleda kaj mene e malku pogolemo no na taa grada koja pomalku ja iscicuvaa decata.Nekako vrodeno taa pupka mi e kako predvoena na dve delcinja i nikoe od trite ne ja "obozavase"mnogu.Ostana po ne "razrabotena"i zatoa tvoeto tvrdenje drzi voda.I..malku e podrugo koga nekoj ke ti kaze deka e normalno.Fala ti...

Преглед на дојки!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next