Родители и деца

Преглед на дојки!

Страна 1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Преглед на дојки!

Пишување by Ane on 15.06.08 0:15

Иако мојата лекарка ми препорача уште кога престанав со доење да одам на преглед за дојките, конечно во четвртокот најдов време за себе. Беше обичен преглед и бидејќи немаше проблем, не ми препорача ехо или нешто друго да прегледам. Инаку лекарот ми препорача еднаш годишно контрола систематска и уште некои работи, кои рече дека секоја жена мора да ги применува:
- по бричење или депилација, да се почека малку и да се става само бебешка пудра или алкохолна облога (мада не знам за второво мислам дека ќе пече)
- парфеми, дезодоранси и слично, под пазуви, не. ги запушуваат порите и не дозволуваат дишење на кожата, а тоа можело да предизвика проблеми со дојките.
- Ако се почувствува напнатост или болка пред мензис или сл. најдобро со млак туш да се прават кружни масажи, односно кружно движење на водата по градите. Евентуално може ладни облоги малку да се стават.
- Диазепам не чинело да се пие, особено бидејќи кај мене уште по малку истекува млеко. наводно тој влијаел негативно.

Е све е ОК, ама без антиперспирант не можам да се замислам ни зиме ни лете.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 19514
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by Nene on 15.06.08 0:53

zdravo.jas iako ne sum ragala pred dve godini imav problem so ednata grada.na pocetokot pocuvstvuvav blaga bolka ,no posle nekolku denovi ne mozev da si ja dopram.ne zabelezav nekoja promena no za nekolku denovi mi s pojavi topce koe se mrdase odnosno ne stoese na edno mesto tuku setase.bev na lekar i mi gledase doktorot na eho i vide deka toa e 2 santima dlaboko i morav na autopsija no prvo trebase da stavam oblogi od praz i za nekolku dena mi se povlece.taka da sega sum dobro i go nema toa masno tkivo.pozdrav.
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 30
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 18442
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by aleksandra on 15.06.08 2:59

bravos ane navistina dobra tema eve jas posledno vreme razmisluvam pocesto za pregled na dojki nemam dosega praveno no razmisluvam da napravam kade treba da pojdam kaj maticnata da zemam uput? ili i tie znaat nesto (maticnite)
nene mnogu mi e milo sto samo se povleklo masnoto tkivo sigurno ne bilo nisto strasno
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 33
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 18410
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by rich_bitch1 on 15.06.08 13:33

нене мислиш си била на Биопсија не на Аутопсија
инаку знае ли некој да каже како се врши самопреглед на градите дома?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19558
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by Bu_Bi on 15.06.08 13:39

Па јас колку што имам читано за прегледот треба да се прегледуваат градите со додир да се види дали има некоја грутка или нешто да осетите дека градите не се во ред може и пред огледало да се види дали една града ви е по нешто поразлична од другите ама најдобро се осеќа со масажа или со допир по градите и ако се забележи некоја разлика треба да се појди на лекар.
avatar
Bu_Bi
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 91
Age : 35
Локација : prilep
Расположение : јупиииииии
Поени : 18336
Registration date : 2008-06-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by Nene on 15.06.08 13:51

da biopsija greska pisav.inakau sega se e vo red.pozdrav
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 30
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 18442
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by vesna83 on 17.06.08 9:32

jas imam nekoj grutcinja ama nikako da najdav vreme da otidam ma da toa ne e opravduvanje koga ke gi stisnam nekako me bolat ama sigurno e masno tkivo
avatar
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 222
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18345
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by STAR * on 17.06.08 9:46

Тие прегледи се препорачуваат прво секоја жена дома да ги прави со пипкање на градите и ако не дај боже приметите нешто , некое грутче веднаш на доктор.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 18950
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by sunshine on 20.06.08 15:08

И јас некаде на 16 години приметив на едната града топче кое се забележува со благи нежни допири на градата ( така треба често да се контролираат градите). Веднаш појдов на гениколог и тој кога ме прегледа ми рече дека претпоставува дека не е ништо страшно затоа се движи значи не стои само на едно место но сепак ме испрати на биопсија. Резултатите беа негативни значи обично масно ткиво кое се зголемува пред да добијам. Еве сега сум породена но сеуште го имам воопшто не исчезна.
avatar
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 38
Локација : Skopje
Поени : 18829
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by biljanag on 20.06.08 15:58

преглед:
ја кревате левата рака а со десната рака правите кружни движења на градата
и обратно со другата рака
се гледа пред огледало дали визуелно има некаква разлика меѓу градите поголема е или има некакво испупчување
се стискаат брадавиците да не случајно има некаква течност

пред еден месец имаше леток во еден од дневните весници за самопреглед на дојка
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19742
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by Irena Trajkovska on 22.06.08 18:20

Пред два месеци на левата града почувствував грутче и се смрзнав од страв.Бев во Градска болница на ехо(бидејќи немам раѓано не смеам мамографија).Бев кај д-р Елена Бабушку и немаше ништо, фала на Господ.Докторката ми рече за да не не фаќа ваква паника птребен е редовен преглед на шест месеци.
avatar
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 39
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 18261
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by kavadarcanka on 14.07.08 9:38

Пред неколку месеци почуствував болка во десната града и на брадавицата ми се појави црвено топче кое собираше нечистотија и одма отидов на лекар ме видоа на ехо и се беше во ред докторот го истиска тоа како гнојче и ми рече дека е можеби од прлукот ми се разранило но јас упорна му побарав упут за мамографија но и таму лекарот ме гледаше на ехо зашто немало потреба за мамографија и ми рече да одам пак по 9 месеци. Еве точно девет месеци и пак ме здоболе пак имам како црвено на брадавицата ме чешаше најпрвин можеби од што се потев и пред неколку дена како да ми потече нешто дали се дупнало тоа пак и истекло гнојчето незнам но многу ми е страв оти осеќам болка на целата града ме влече како пак да собира.

Ако некој има вакво искуство или совет нака пише.
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18592
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by biljanag on 14.07.08 10:14

комшиката имаше мастит и порачаа операција ама она је одложи на две недели поради слава и роденден на малиот но по само некоку дена и се појавило топче со гној на градата и итно на лекар и правеа операција и сега е добро

имаш деца ? може да ти заостанало млеко од доењето а да не си приметила? сепак на лекар најсигурно ке ти кажат што е?
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19742
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by kavadarcanka on 14.07.08 12:58

Не е можно од доењето овоа е на самата брадавица, а тоа мастит не ли е воспалена града тоа е од млекото кај мене не е тоа не дојам.

Можеби и од прслукот да е оти е со пернициња ме поти и се
разранува но сепак ќе треба да одам на лекар после 9 месеци ми рече.
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18592
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by Nate_David on 01.08.08 21:35

a be zenski vcera si ja fakam gradava desna i zaprimetiv nekoe grutce taka pogolemko a na drugava nemam takvo nesto ne znam dali e od toa sto seuste go dojam bebevo ili?a i pogolema mi e i povece mleko imam vo nea so vikate vie mi e strav da ne e nesto seriozno
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18369
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by Emi on 02.08.08 21:37

и мене едната града ме болеше и ми беше потврда и поголема од другата додека ја доев Милена, без паника, сепак појди на консултација со доктор
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20301
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by Lili on 02.08.08 21:39

ama jas imam cueno deka toa e normalno da boli edna poveke od drugata!
A eve eden sovet za idnite majki,dodeka ste bremeni i koga se banjate so frotirna krpa trijte gi maksimum so mozete bradavkite ,taka pri doenjeto mnogu pomalku ke ve bolat i polesno ke cicaat bebuvcinjata!!
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 34
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 18443
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by Nate_David on 02.08.08 22:57

ke pojdam na doktor moram da vidam sto e strav mi e
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18369
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by beti 24 on 05.08.08 16:58

појди си ти на доктор за сигурно, но можеби е од доењето не се секирај
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 18283
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by Juni08_Andrea on 05.08.08 17:31

natasa a dali taa grutka stoi i posle doenje.jas isto taka imam ali mi rekoja toa bilo od mlekoto.i imam zaprimeteno bas koga imam poveke mleko imam i poveke takvi grutcinja.ali posle doenje gi nema.i kaj mene ednata bese pogolema i poveke imase mleko posto na pocetokot polesno i poke fakase na taa ali edno vreme poveke ja stavaa i na dugata pa sega se slicni.sepak ti otidisi na doktor ,nisto ne te kosta da si prasa.pozdrav i sekoe dobro!!!
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 41
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19294
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by kavadarcanka on 08.08.08 15:46

Денес бев на ехо на дојки бидејќи имам проблем на едната брадавица и докторот рече дека е во ред но брадавицата ми е малку вовлечена и ме чеша и понекогаш ме пече незнам дали да одам на мамограф
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18592
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by sonja 35 on 08.08.08 15:49

Верувам дека не е ништо,ама,најубаво оди и провериси за да бидеш мирна.инаку само ќе мислиш.
avatar
sonja 35
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 392
Age : 45
Локација : makedonija
Поени : 18343
Registration date : 2008-07-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by kavadarcanka on 08.08.08 15:56

Бев во октомври на мамограф но само на ехо ме гледаа немало потреба
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18592
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by rich_bitch1 on 08.08.08 15:57

а лекарот нели те упати дали да одиш или не?ако мислиш дека така ке ти олесни оди.се оди првите дена после месечен циклус.
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19558
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by sonja 35 on 08.08.08 15:58

Е тогаш ич да не се секираш!Само треба сите жени еднаш годишно да си правиме контроли,за секој случај.
avatar
sonja 35
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 392
Age : 45
Локација : makedonija
Поени : 18343
Registration date : 2008-07-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед на дојки!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот