Родители и деца

Болна менструација

Страна 4 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Re: Болна менструација

Пишување by Monika on 19.09.08 0:43

Jas nemam bolki, no PMS-ot mi e uzasen so vrtoglavici, glavobolki, neraspolozenost, gasovi, stanuvam bleda i sto li uste ne.Ima li lek za ova, nekoe apce, caevi, vitamini ili bilo sto?Pomagajte!
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19633
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Сигурен лек

Пишување by ana84 on 19.09.08 0:54

Сите сме некако омалаксани пред да добиеме, но мислам дека витамините добро би ти дошле. Со тие малце ќе се накренеш во лошите денови. Земи олигогал или центрум, ќе ти се храни мозокот и цело тело, и ќе ти биде поубаво. Но, имам и една мала тајна - во ваквите денови пијам овошни чаеви од цедевита (малце се скапички) но за момент те прават среќна и убаво се чувствуваш. Пробај го помаранџа со цимет, или шимско овошје.
Во ваквите лоши денови не заборавај да си каснеш и нешто благичко, многу помага.
avatar
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 34
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 19227
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by Monika on 19.09.08 9:53

Za da bide uste postrasno toj PMS mi trae mozebi i cela nedela i koga ke se smiri se po nekolku dena ke dobijam
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19633
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Знам!

Пишување by ana84 on 19.09.08 12:13

Верувај дека поголем дел од жените го чувствуаат истото што и ти. Имам денови кога сум многу нераспожена, ништо не ми се прави, немам за ништо сила, се ми смета и ми е шантраво.
Мислам дека во тој период треба да си најдеш нешто што те исполнува. Да се прошеташ, да отидеш да си купиш нешто, што и да било - само да си најдеш занимација, и само така ќе мислиш помалце и нема да си се нервираш. Навистина, пробај со витамини-многу помагаат, па макар и земи витамин Ц.
avatar
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 34
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 19227
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by Monika on 19.09.08 22:01

Fala na sovetite, no ni vitamini ne mi pomagaat ama toa ti e.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19633
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by Misticia on 19.09.08 22:12

ќути денес завршив во систина
иако немам многу пари (ич немам) поручек ме стегна болки невидени
мојата докторка е до 4 а во логорон не ми се одеше па мм вика колку сака нека е одиме таму
мислев да не е некоја непланирана бременост ама ок поминав
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19223
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by Monika on 19.09.08 22:15

Sto ti pravea vo sistina?
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19633
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by rich_bitch1 on 20.09.08 12:52

вчера моја комшивка од силни болки при мензиз се онесвести и падна по скали,го проголтна и јазикот.ц,ц,ц колку се пртеплашив не ни помислував дека некои жени може да ги имаат тие маки.докторката и рече дека се додека не роди ке трпи така
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20443
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by bibe85 on 22.09.08 15:11

јас за среќа нема толкави болки имам ама кога ми е втор ден ама не неподносливи со затоплување и малку ќе полежам и ми поминува до сега никогаш не сум стигнала до апче да пијам за време на циклус
avatar
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1010
Age : 33
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 18911
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by elena petkovik on 22.09.08 15:31

Znaci kolku sum srekna sto uste nemam dobieno (posle poroduvanje)
Cel zivot se macam so taa bolna menstr. Bolki do ludilo, do kolaps. Cela sreka sto rabotam vo bolnica pa se mi e na raspolaganje. Najcesto me bockaa koleskive Ketonal iv a posle prodolzuvav so tableti. Zeludnikot mi bese partal! E otkako izlegoa ventorot gi piev 2-3 dena pred dobivanje i za vreme na menzisot.
I sekioj mesec istoto i pak, i pak..... maki....
avatar
elena petkovik
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 133
Age : 36
Локација : skopje mk
Расположение : ok
Поени : 19140
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by ivi on 29.10.08 12:02

Лелеее,јас последниов пат имав ужасни болки,неподносливи.Ми се лошеше,ми се повраќаше
,на моменти ми се темнеше све пред мене и нозете ми се тресеа неможев да стојам.Незнам само до кога вака ќе ме боли.без кетонал форте неможам,а и тие веке не ми помагаат како порано а кафетин менструал не ми ги поднесува желудникот.А,еве читам дека тоа може да трае дур не родам.лелееееее,тешко мене.
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 31
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 19375
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by vecki on 29.10.08 12:09

imav mnogu bolna mensruacija bez lekarstva nemozev da pominam no koga go rodiv prvoto se se smeni
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20850
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by ivi on 29.10.08 12:14

Значи кај сите е исто,тек кога ке останам бремена ке престанат болките.Јаооооооооооо
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 31
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 19375
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by Kinky on 29.10.08 12:18

Ivi, da ne te plasam:), i mene taka mi vikaa.
Eve rodiv, a stomakot seuste me boli koga ke dobijam. Dodusa, sega ne pijam apcinja, izdrzlivo e, ama boli.
A porano mi pomagase samo Ketonal forte. Steten e znam, ama ne mozev sekoj mesec po tri dena da se vitkam od bolki.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19989
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by Goca on 29.10.08 13:56

Денес добив а досега се имам напиено два кетонали,ме боли стомак,омалаксана сум, но во спореба од болките што ги имав пред да родам ова не е ништо,имав големи болки,повраќања,вртоглавици,неможев од веце да излезам,пиев по незнам колку кетонол форте,знам и јас дека се штетни но само тие ми помагат првите 2 дена,а уште нешто што многу често ми помага е превриена вода со доста шеќер.
avatar
Goca
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1126
Age : 39
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 20454
Registration date : 2007-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by bibe85 on 29.10.08 13:59

а Гоца дали ги имаш пробано кафетин менструал јас искрено ги немам пробано бидејќи не сум имала потреба но многу мои познанички ги фалат дека се добри
avatar
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1010
Age : 33
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 18911
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by Kinky on 29.10.08 15:24

Mene od kafetin mi se povrakjase.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19989
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by Kiki on 29.10.08 15:25

mene kafetin menstrual voopsto ne mi gi smiruva bolkite
avatar
Kiki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 973
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 19733
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by ivi on 02.11.08 17:16

Kinky напиша:Ivi, da ne te plasam:), i mene taka mi vikaa.
Eve rodiv, a stomakot seuste me boli koga ke dobijam. Dodusa, sega ne pijam apcinja, izdrzlivo e, ama boli.
A porano mi pomagase samo Ketonal forte. Steten e znam, ama ne mozev sekoj mesec po tri dena da se vitkam od bolki.
Значи има шанси и после тоа да ме боли исто.Јас без кетонал форте неможам,само од нив ми поминува,ама па некогаш ми е смачено од тоа да пијам апчиња секој месец а и страв ми е да не си го расипам желудникот од нив,а од друго ништо не ми поминува.
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 31
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 19375
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by Goca on 02.11.08 17:31

bibe85 напиша:а Гоца дали ги имаш пробано кафетин менструал јас искрено ги немам пробано бидејќи не сум имала потреба но многу мои познанички ги фалат дека се добри
Бибе дури сега го прочитав ова, да имам пробано кафетин менструал но не ми помагаат,се отрув од пиење по две ама не ми делуваат,изгледа се навикнав на кетонал.
avatar
Goca
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1126
Age : 39
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 20454
Registration date : 2007-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by Zaljubena on 11.11.08 3:19

Sekoj pat imam nepodnoslivi bolki i sekoj pat pijam kafetin menstrual od tie mi pominuva stomakot i se custvuvam podobro.Sega momentalno imam menstuacija iprv pat da ne me bole tolku stomakot,ama imam problem mnogu i tece:(,prvite 2-3 dena koga mi dojde povrakav dali mozete da mi kazete dali e mozno od toa sto imam menstruacija da mi se povraka?pisete.pozz
avatar
Zaljubena
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 24
Age : 28
Локација : Makedonija
Расположение : super
Поени : 18428
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by Kinky on 11.11.08 8:46

Zaljubena:), ako do sega ne si bila na ginekolog, mislam deka sega e vistinskiot moment da go napravis toa:).
Razgovor so lekar mnogu ke ti gi olesni i razjasni nekoi raboti:).
Nie mozeme laicki da ti odgovorime, ama nema da znaci deka sme vo pravo.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19989
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by bica on 12.11.08 15:49

јас немам многу болки кога ке добијам макар што се осекам ко да ке прснам...ама ништо страшно не пијам апчиња или нечто друго....дај боже да остане вака....т.е. овој месец ич да не добијам....
avatar
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 19172
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by ZeleniCka on 12.11.08 22:19

Zaljubena напиша:Sekoj pat imam nepodnoslivi bolki i sekoj pat pijam kafetin menstrual od tie mi pominuva stomakot i se custvuvam podobro.Sega momentalno imam menstuacija iprv pat da ne me bole tolku stomakot,ama imam problem mnogu i tece:(,prvite 2-3 dena koga mi dojde povrakav dali mozete da mi kazete dali e mozno od toa sto imam menstruacija da mi se povraka?pisete.pozz

Jas ke ti kazam deka i jas povrakam koga imam dobieno. Ne sekoj mesec, ama na 2/3 meseci se desavat. Imam ogromni bolki, legnuvam vo krevet i samo apcinja pijam. A imam zaprimeteno, ako ovoj mesec me boli premnogu, pomalku mi tece i posle naredniot mesec pomalku me boli (no sepak nepodnoslivo) a poveke mi tece. Sepak mislam deka zavisi od organizmot, no MOZNO e da povrakas od menstruacijata.
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19380
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by Mama Ane on 13.11.08 8:12

И јас имав неиздржливи болки пред да имам деца.. Сега не нешто страшно, туку онака нормално
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20796
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Болна менструација

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот