Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Болна менструација

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
АвторПорака
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14210
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   07.04.09 8:22

mila test nemas napraveno do sega
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1068
Age: 27
Локација: Скопје
Расположение: добро
Поени: 11904
Registration date: 2009-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   07.04.09 8:24

Не вецки немам правено, затоа што не ми ни оди паметот таму. Немаше некоја ситуација баш за да правам тест Smile
Вратете се на почетокот Go down
mama X
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 524
Age: 33
Локација: Skopje
Расположение: O.K
Поени: 11635
Registration date: 2009-02-03

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   07.04.09 9:06

Мила и да се сомневаш на бременост, јас би ти препорачала уште утре барем на консултација со општиот лекар. Без причина не се отекува. Се надевам дека не е ништо страшно, и има повеќе причини за отоци, ама ти сепак провери си - доктор си е доктор.
Вратете се на почетокот Go down
soledad
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1063
Age: 26
Локација: DOMA
Расположение: vozbudeno i nestrplivo
Поени: 11501
Registration date: 2009-04-07

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   08.04.09 1:45

obicno koga ke dobijam menstruacija 1 den me boli uzasno a posle ne osekam nikakva bolka.bolkata ja ublazuvam so sise topla voda go stavam na stomak po nekolku min vo tekot na celiot den
Вратете се на почетокот Go down
najmila 22
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 24
Age: 28
Локација: makedonija
Расположение: raspolozeno i najzaljubeno
Поени: 10996
Registration date: 2009-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   21.04.09 11:21

zdravo Emi
i jas imam isto taka nepodnoslivi bolki ,i isto taka piev ketonal i po nekoe vrama prekina da reagira.
probaj gi cafetin menstrual ili spazmeks. Mene mi se bolje cafetinite.
POZZ DO TEBE
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1183
Age: 31
Локација: Veles
Расположение: измрено........преморено
Поени: 11543
Registration date: 2009-04-11

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   21.04.09 11:29

pred da ostanam bremena imav nepodnoslivi bolki,piev niflam (ne se stetni kolku ketonalot) od niv mi se smiruvaa bolkite a sega otkako se porodiv pred da mi ide me nabolnuva malku stomakot ama se izdrzuva ne e tolku strasno
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 436
Age: 39
Локација: prilep
Расположение: ok
Поени: 11628
Registration date: 2009-02-03

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   21.04.09 11:30

Мила 87 јас миелам дека е најдобро да си појдеш на лекар.Па од 30 март до денес се 3 недели и да не се работи за бременост времето на каснење на мензисот ти е долго.Сепак консултирај се со лекар.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 759
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: Ја сакам мојата сончка!
Поени: 13118
Registration date: 2008-06-01

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   21.04.09 11:32

Јас пред да останам бремена, имав неподносливи М, како поминуваа годините мене све по очајно ми беше добивањето. Со треска, температура, болки во цело тело, а стомакот и кичмата ме кинеа, неможев да мрдам два дена ич. Сега веќе е многу подоборо, не дека ми се скроз безболни, ама нејќам ни да ги споредувам со тоа како ми беше порано.
Инаку мене за болки најмногу ми помага бруфен (ибупрофен)..колку толку бар на два саата ме смирува малку.


Мила, дали пиеш контрацептивни пилули? Мислам дека отоци можат да се јават и од нив, како и да е една консултација со лекар нема да штети.
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1068
Age: 27
Локација: Скопје
Расположение: добро
Поени: 11904
Registration date: 2009-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   10.08.09 1:54

Денес бев на гинеколог, последните 4менструации ми се вистински пекол.
Прво пред да ми се растече едно 7дена имам кафеав исцедок (во ептен мала количина, колку да се нервирам), а после за два дена толку многу искрварувам што само за тие 2дена трошам две пакетчиња влошки. Деновите кога имам(два,дена) , неможам од кревет да се мрдна, од болки незнам главата кај ми е , во четвртокот имав и испив 6 апчиња и не престанаа, па чаеви и 300чуда.
Од денешниот преглед сум крајно РАЗОЧАРАНА,докторот нерасположен, нервозен, не му се слушаше да ме слуша, јас му објаснувам како и што ми се случува, се детално му кажувам како добивам, како тече и ми вика со висок тон "И сега кога доби?", викам еве ви кажав како е, и тој "Абе кажувај ,ајде кажувај кога доби, побрзо" бев 30-та на ред, пред мене еден куп жени поминаа, а и уште чекаа, што според мене не е повод за он така да се однесува на крај краеви, ако неможе да постигне што само запишува нови пациенти.
Да кажам и дека кога ме праша зошто сум отидена му кажав дека сумњам повторно во циста на јајникот, со оглед на сите симптоми кој ги знам, луѓе на тоа со потсмев ми кажа "Хе , ги знаеш симптомите а?" и кога виде на ехото , запрепастен "Епа еве овде има на левиот јајник една голема циста"
И после ваквиот "прекрасен" преглед ми препиша Примолут-Нор, па и пак да одам на контрола по наредната М.
Во среда си одам за Ск, па сега ќе разгледам во вашите предлози за гинеколог, да си се консултирам и со друг, потребно ми е второ мислење дефинитивно.
Би сакала доколку некој има искуство со Примолут-Нор да ми каже дали има подобрување, дали има некои несакани дејства?

П.С. Извинете на долгиот пост, ама морав да си се пожала некаде, зошто веќе ќе пукнев , се донервирав и 1000пати се покајав што отидов денес :(
Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 628
Age: 34
Локација: Veles
Поени: 12295
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   10.08.09 2:15

I jas imav mnogu bolni mansr
truacii,osobeno pred da go imam prviot odnod,povrakav,me bolese stomak i imav uzasni bolki vo stomakot i polovinata.Mi pominuvase od analgin i si stavav rakieni krpi,nikako topli na jajnicite i piev caj od nane.I sega sum porodena veke godina i fazla i pak imam bolki i mn me boli glava prvite 2 dena.
Вратете се на почетокот Go down
Winki
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 74
Age: 36
Локација: Скопје
Расположение: супер
Поени: 10777
Registration date: 2009-06-14

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   10.08.09 2:24

И јас имам многу болни менструации и некако веќе се научив да живеам со нив. гинекологот ми препорача контрацептивни пилули но не сум почнала да користам. Пијам кетонал и колку толку ме смирува ама ги пијам подолго време и дејството не им е исто како порано. Сега за сега ќе останам на кетоналот а за ппонатаму ќе видиме.
Вратете се на почетокот Go down
Ana.b
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 414
Age: 32
Локација: Skopje
Поени: 11393
Registration date: 2009-04-07

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   10.08.09 12:31

Порано до пред едно 5 год не знаев што е болка при менс.циклус,дури им се чудев на другите како ги боли стомакот и ми се лоши.
Е последниве год. зависи,ако крварам пообемно проаѓам со мали болки,ама ако крварам помалку е тогаш 2 дена имам страшни болки во стомакот,нозете,рацете,повраќам од болка и бледа сум ко крпа.
Вратете се на почетокот Go down
OLGICA
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 100
Age: 31
Локација: bitola
Поени: 12255
Registration date: 2008-08-22

ПишувањеПредмет: Отечени гради и болна менструација   31.08.09 8:18

kolku dena pred menstruacijata vi otekuvaat gradite i imate menstrualni bolki .Mene treba da mi dojdi na 9 a veke me boli stomakot i gradite mi se oteceni
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12539
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   31.08.09 8:28

Jas pred da se poremetam so hormonive gradite stalno me bolea pred dobivanje...nekogas 10 dena pred dobivanje,nekpogas 7.....zavisi.Me bolat na dopir,a gi imam i drugite menstrualni bolki pred da dobijam....toa se tie PMS.....nervoza,agresija,stomak me naboluva,jajnici me vijat.......nekogas imam glavobolki koi ne pominuvaat i traat se dodeka dobijam.Poslednive nekolku meseci ne me bolat gradi,a sve drugo e isto.Ali kako so rekov hormonive ne mi se naj naj,taka da se nadevam ke gi sredam i ke gi imam istite simptomi kako porano. flower
Вратете се на почетокот Go down
danielaval
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 369
Age: 31
Локација: скаде по малку
Расположение: кога како
Поени: 11854
Registration date: 2008-11-20

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   31.08.09 9:56

so gradite nemam nikakov problem otekuvam voocite i stomakot sabajlevo dobiv se osekam grozno
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1033
Age: 26
Локација: bitola
Поени: 12416
Registration date: 2008-10-24

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   31.08.09 10:00

jas sum kako balon edno 7 do 10dena pred menstruacija
celata se custvuvam kako balon a gradite mi otekuvaat tolku mnogu sto nieden prsluk ne mi gi sobira pa moram da odam taka
obicno 2-3dena pred ciklus neizleguvam od doma i nedruzam so nikogo
strasno
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14156
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   31.08.09 19:16

и градите ми отекуваат и стомакот ми се дуе, ама не е болно. Мм најсреќен е преиодот пред да добијам SmileSmileSmile
Вратете се на почетокот Go down
bubamara***
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 370
Age: 32
Локација: Skopje
Поени: 11082
Registration date: 2009-05-26

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   01.09.09 1:00

Gradite pcnuvaat da me bolat vednas posle ovulacija i me boplat ne mozam da gi pipnam, a stomakot mi se poduva den dva pred menstruacija
Вратете се на почетокот Go down
Aleksandra_Acka
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 74
Age: 25
Локација: kocani (makedonija)
Расположение: dobro
Поени: 9968
Registration date: 2009-11-24

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   06.12.09 16:15

Imam nepodnoslivi bolki i pijam kafetin menstrual
od tie mi pominuva stomakot i se custvuvam podobro.Sega momentalno imam
menstuacija mnogu mi tece nemozam da se mrdnam,stomakot me bole a nemam nikakvo apce :(,preska glavata me uzasno bolese mislam deka ke mi padnese.Ufff se nerviram mnogu sto imam vakov bolen ciklus
Вратете се на почетокот Go down
Aleksandra_Acka
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 74
Age: 25
Локација: kocani (makedonija)
Расположение: dobro
Поени: 9968
Registration date: 2009-11-24

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   07.12.09 16:18

[quote="Aleksandra_Acka"]Женски да ве прашам нешто дали ви се случило некој пат кога имате односи(со кондом) и во тоа време да ви дојдело менструација???Дали ви каснало после тоа долго време,или дали ви се случило да сте останале бремени во тоа време кога сте имале однос(со кондом)а ви дошло менструација меѓувреме??????пишете плис.поздрав
Вратете се на почетокот Go down
Aleksandra_Acka
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 74
Age: 25
Локација: kocani (makedonija)
Расположение: dobro
Поени: 9968
Registration date: 2009-11-24

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   09.12.09 15:16

ке пиши ли некој ве молам одговорете???
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 672
Age: 31
Локација: sk
Расположение: vo neizvesnost:)
Поени: 10789
Registration date: 2009-09-17

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   09.12.09 21:12

Aleksandra_Acka напиша:
Imam nepodnoslivi bolki i pijam kafetin menstrual
od tie mi pominuva stomakot i se custvuvam podobro.Sega momentalno imam
menstuacija mnogu mi tece nemozam da se mrdnam,stomakot me bole a nemam nikakvo apce :(,preska glavata me uzasno bolese mislam deka ke mi padnese.Ufff se nerviram mnogu sto imam vakov bolen ciklus

Aleksandra_Acka напиша:
Женски да ве прашам нешто дали ви се случило некој пат кога имате односи(со кондом) и во тоа време да ви дојдело менструација???Дали ви каснало после тоа долго време,или дали ви се случило да сте останале бремени во тоа време кога сте имале однос(со кондом)а ви дошло менструација меѓувреме??????пишете плис.поздрав

Vo gorniot post pisuvas deka momentalno imas oblina menstruacija na 7mi, a utredenta na 8mi prasuvas dali e mozno da si ostanata bremena a veke si dobila???
Spored mene nema sansi da si ostanata bremena pri odnos so kondom (ako se bilo vo red so nego),
Sepak koga se raboti za coveckoto telo, se e mozno.
Pozzzz
Вратете се на почетокот Go down
Aleksandra_Acka
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 74
Age: 25
Локација: kocani (makedonija)
Расположение: dobro
Поени: 9968
Registration date: 2009-11-24

ПишувањеПредмет: Re: Болна менструација   11.12.09 16:56

еј извини вака на 5ми дојде сакав да кажам дали некоја останала бремена ако во исто време имала однос и и дошло менструација.тоа ми беше зборот.Се извинувам за грешката,поздрав...
Вратете се на почетокот Go down
 

Болна менструација

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -