Родители и деца

Повраќање кај доенчиња

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: Повраќање кај доенчиња

Пишување by dina on 05.02.09 14:36

Марко вообичаено си бљуцнува по малку ако не ждригне после подој, а некогаш му се случува да цица без осет и тогаш повратува и тоа побајагички, ама еве како си поминуваат деновите се поретко се случува ваква работа. Најверојатно почнува да се контролира колку му е доста Smile Smile Smile .
avatar
dina
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 205
Age : 34
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 18565
Registration date : 2008-10-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Повраќање кај доенчиња

Пишување by JaNiTa on 24.04.09 23:19

Павел е смотко, јас така му викам на ММ. Можеш после подој да си го ставиш на рамо, на нога или која и да е позиција за подждригнување и да го држиш и тапкаш по газе грбче или што и да е и пак ништо, детето едноставно незнае да ждригне. Ама коа ке се засркне на сред цицање се закашлува како старо човече, ќе го подисправам и толку престанува. Бљуцка обично дење оти тогаш нема наситка на цицање, а ноќе е обицно во ред ретко бљуцка.
Е денес малце ме испаничи денски. Се утепа од цицање и заспа, се разбуди со пуна пелена и ајде да се пресоблечеме, додека го пресоблекував почна да кашла и поврати не многу ама на 2 пати и тоа беше како урда, згуснато и морам да признаам лошо мирисаше. Прв пат се случува, се надевам и последен, ама ако се повтори утре и задутре, во понеделник одиме на лекар.
Некој со слично искуство има?
avatar
JaNiTa
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18619
Registration date : 2008-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Повраќање кај доенчиња

Пишување by beti 24 on 24.05.09 19:26

јанита тоа што е како урда е варено но не до варено млеко дека си го пресоблекувала си го размрдала и затоа ти повратил
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 19158
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Повраќање кај доенчиња

Пишување by JaNiTa on 24.05.09 23:42

E beti veke ne mu se sekiram, togas bevme uste taze Smile fala ti vo sekoj slucaj
avatar
JaNiTa
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18619
Registration date : 2008-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Повраќање кај доенчиња

Пишување by butterfly on 25.05.09 0:18

Janita ne e loso da si go odneses na lekar da mu go vidat grlceto.Mene Matej ednas spiese i naednas pocna da povraka i toa gusto kako sto kazuvas,jas se ispaniciv i odma go odnesov na lekar i ni rekoa deka malku grloto mu bilo crveno deka od toa povratil.
avatar
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 18173
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Повраќање кај доенчиња

Пишување by JaNiTa on 25.05.09 0:21

Otkako mu se slucuvase toa, bevme i na mesecna kontrola i na vakcina mu vidoa grlceto nema nisto Smile pedijatarot mi rece deka ednostavno deteto taka se spravuva, so visokot Smile bidejki nema nikakov znak za bilo kakov problem.
avatar
JaNiTa
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18619
Registration date : 2008-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Повраќање кај доенчиња

Пишување by babysara on 29.05.09 1:48

mene denes Sara mi povrati bel mlaz vo spienje ama se nesto kenkase. se vrtese, tesko zaspa, meseto i krcese po malce, neznam mozda e nekoe viruvce, sto znam???????? da ne ima denovive nekoj stomacen virus? ne sum cula jas ama....
avatar
babysara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 555
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18318
Registration date : 2009-03-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Повраќање кај доенчиња

Пишување by sofidavid on 29.05.09 22:58

mene David i onaka povraka malku poobilno ama na lekar mi rekoa nisto strasno taka bilo zosto se precicuval ,ama eve od deneska povraka uste poobilno od normalnoto vo mlazevi a nikakvi znaci na neraspolozenie ne pokazuva se drugoto si e kako i predhodno,sto bi mozelo da e ,zosto vo tolkavi kolicini povraka?
avatar
sofidavid
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 153
Age : 37
Локација : skopje
Расположение : promenlivo
Поени : 18028
Registration date : 2009-02-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Повраќање кај доенчиња

Пишување by JaNiTa on 29.05.09 23:04

se slucuva, imam sestra koja sega ima 4godini, na nejzini 4-6meseci povrakase kako fontana koa ke se precicase, ako povratese vo prvite 10min po cicanje vrakase mleko kako od grada, a stom projdea poveke od 20 min veke povrakase voda so urdicka niz nea, pedijatrite uste togas vikaa deka ne e nisto strashno tuku deka malata e alcna i deka se precicuva.
avatar
JaNiTa
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18619
Registration date : 2008-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Повраќање кај доенчиња

Пишување by sofidavid on 29.05.09 23:45

se nadevam i jas deka ne e nisto strasno,da i david ako povraka odma isto e kako tecno mleko a pokasno kako urda
avatar
sofidavid
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 153
Age : 37
Локација : skopje
Расположение : promenlivo
Поени : 18028
Registration date : 2009-02-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Повраќање кај доенчиња

Пишување by dina on 02.06.09 13:06

повракањето кај нас заврши уште кон крајот на третиот месец, сега си јадеме и кашички и си немаме гајле.
avatar
dina
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 205
Age : 34
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 18565
Registration date : 2008-10-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Повраќање кај доенчиња

Пишување by Stefani Vasilkova on 03.07.09 14:42

pomagajte beb4eto pocna da povraka ne cica a sto i da stave vo usta povraka i voda da pine povraka a ima i proliv sto da i davam.bevme na bolnica ni dadoa kapki i rastvor no ne pomaga i davam banana oriz morkov no po malku jade i vednas go povrati.kazete sto da i dadam od vcera e vaka
avatar
Stefani Vasilkova
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 40
Age : 27
Локација : Kocani
Поени : 17702
Registration date : 2009-04-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Повраќање кај доенчиња

Пишување by JaNiTa on 03.07.09 15:01

Stefani, kazi za kolkavo bebe se raboti, da znaat lugeto kako da pomognat, ama ova ke ispadne dehidriranje na kraj sho ne e voopsto arno :( mora da zemes tie elktroliti sto gi vikaat i da davas za da ne dojde do toj stepen da mora na infuzija da odite. Najdi ja na PP Dr Lidija Pazdrijan ako ovde ne go vidi postot i ne ti odgovori, taa e specijalist i tvrdam deka ke ima resenie za tvojot problem.
Pozdrav i se nadevam deka uste denes ke se resi vasata maka
avatar
JaNiTa
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18619
Registration date : 2008-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Повраќање кај доенчиња

Пишување by Stefani Vasilkova on 03.07.09 16:17

da i se obrativ i na doktorkata bebeto e 6 meseci ne ja dojam ja hraneme hiip2 vi blagodaram pozz
avatar
Stefani Vasilkova
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 40
Age : 27
Локација : Kocani
Поени : 17702
Registration date : 2009-04-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Повраќање кај доенчиња

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот