Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Како го избравте името за вашето дете?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
АвторПорака
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1124
Age: 41
Локација: Скопје
Расположение: Детективско!
Поени: 11874
Registration date: 2009-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   28.01.09 14:26

Имињата ги бирав јас а маж ми аминуваше.
Секогаш сум сакала невообичаени имиња и така и би.
Во принцип он не ми се мешал никогаш, а да се обидел, ќе го прашав што сака да му даде на детето име или презиме, па јас ќе го
определев другото hihi
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1432
Age: 37
Локација: Skopje
Расположение: se gura nekako
Поени: 12169
Registration date: 2009-01-31

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   15.02.09 8:22

kumot ni go dade imeto ,ni dade tri iminja i jas bev taa sto sakase filip da se vika ,a mz mi demek na starosvatite se vikalo taka deteto pa sto mu vikam ime si e ime Smile
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1212
Age: 37
Локација: doma
Расположение: Одлично
Поени: 12899
Registration date: 2008-08-01

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   15.02.09 8:27

Samata si gi odbrav ,ednostavno mi se svigaa,a mm ostavi na mene sto ke odberam toa da bide
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 855
Age: 28
Локација: domce
Расположение: HAPPY
Поени: 12793
Registration date: 2008-07-21

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   15.02.09 8:32

Јас уште кога останав бремена сакав ако биде зенско да се вика Мила аако биде машко или Никола или Ален.Е сега кога се породив кумот беше напишал 5 имиња прво беше никола а второ ален како да знаел другите не се важни ние со мажми се одлучивме за Никола ем се роди неколку дена после Св.Никола и затоа.
Вратете се на почетокот Go down
Наташка
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 74
Age: 44
Локација: Скопје
Поени: 11280
Registration date: 2009-02-12

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   15.02.09 8:48

Emi напиша:

A mi se dopagaat Anastasija i Kalina..
Very Happy

мене ми се допаѓа името Анастасија сестра ми се вика така. Јас на почетокот се мислев меѓу женски имиња Камелија,Софија и Наталија и сите ги доделив. За машко име Давид,Дамјан и Андреј „http://roditeliideca.bbgraf.com/forum-f36/topic-t2435.htm непланирана бременост па затоа доколку е женско ќе се вика Анастасија а ако е машко Давид
Вратете се на почетокот Go down
Mihajlo Petrevski
Случаен минувач
Случаен минувач


Male
Број на мислења: 1
Age: 35
Локација: Kicevo
Поени: 11210
Registration date: 2009-02-27

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   27.02.09 10:54

baram predlog lista za makedonski pravoslavni mashki iminja
Вратете се на почетокот Go down
BiljanaM
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 727
Age: 28
Локација: Radovis
Расположение: never better
Поени: 11913
Registration date: 2009-01-02

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   27.02.09 10:58

по свекор ми
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 436
Age: 39
Локација: prilep
Расположение: ok
Поени: 11598
Registration date: 2009-02-03

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   27.02.09 11:27

Имињата на моите деца ги бирав јас а мојот сопруг се согласи со мене.
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1124
Age: 41
Локација: Скопје
Расположение: Детективско!
Поени: 11874
Registration date: 2009-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   27.02.09 12:01

Интересно е што маж ми предлагаше да дадеме име по татко ми, а јас жива неќев hihi
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Anika
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1577
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: кисело весело
Поени: 12113
Registration date: 2008-12-05

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   27.02.09 12:09

Јас сама си го избрав името. Многу се двоумев помеѓу Ева и Дина. Здравје ако и второто ми е женско ќе се вика Дина.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1409
Age: 43
Локација: tuka sum...
Расположение: haos
Поени: 12424
Registration date: 2008-12-07

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   27.02.09 12:10

Jas se smeev so mm. Pred da se porodam nikako ne se soglasuvavme so izborot, ni toj so mojot, ni jas so negoviot. Koga se vrativ od bolnica mi vika, abe kako sakas taka ke ja krstime. I jas daj predlog - toj: ne ne moze, jas drug, toj pak ne moze ... i se skinav od smeenje. E kako ke ja krstime kako so sakam jas, koga pak ti biras - mu vikav. I na kraj se slozi za Damjana ... i toa ostana Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 330
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: ubavo
Поени: 11803
Registration date: 2008-12-03

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   27.02.09 12:18

Јас си го избрав.Посакував машко и сакав Дамјан да се вика а маж ми само се согласи со мене.
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 571
Age: 37
Локација: Skopje
Поени: 12268
Registration date: 2008-08-17

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   28.02.09 7:23

Mihajlo Petrevski напиша:
baram predlog lista za makedonski pravoslavni mashki iminja
Ги има во православно календарче ,а и на google може да се најдат(порталот на Премин)..
Вратете се на почетокот Go down
lidija29
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 440
Age: 36
Локација: Prilep
Расположение: ок
Поени: 11556
Registration date: 2009-01-08

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   28.02.09 7:30

Imeto na kerkami e Eleonora mojata majka se vika Elena a svekrvami e Lence i nekako ko na dvete babi da e ....pred se ni bese ubavo imeto
Вратете се на почетокот Go down
Rozetka
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 728
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: extra
Поени: 11660
Registration date: 2009-02-24

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   09.03.09 1:29

Za Eva da se vika pogolemata kerka navivase zolva mi koja 8 godini e vo brak i uste si nema detence ,i da ne i go krsam atrot prifativ.Ustvari taa sakase da se vika Evelin ama posto e stransko ime a jas ne sakav se soglasiv na Eva ,a za pomalata kerka se mislev podolgo vreme i bidejki sakam kratki iminja, na kraj odluciv samata da se vika Lea i normalno mm prifati.
Вратете се на почетокот Go down
sest
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 30
Age: 34
Локација: Strumica
Поени: 11152
Registration date: 2009-03-17

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   31.05.09 3:56

Koga ni kazaa deka ke bide devojce,mm mi kaza deka mu se dopaga imeto Ivana i koga se rodi i vidovme deka e devojce ja krstivme Ivana.Mm e mnogu sreken bidejki toj taka sakase,a za vtoroto koga ke imam ,seuste ne sum razmisluvala kako ke se vika,no ke treba jas da odlucam bidejki prvoto bese po zelba na mm.


Последната промена е направена од Juni08_Andrea на 31.05.09 15:26. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : Postot e promenet zaradi pisuvanje so golemi bukvi!)
Вратете се на почетокот Go down
Mami4ka
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 301
Age: 27
Локација: Тетово
Расположение: Odlicno :)
Поени: 11115
Registration date: 2009-05-10

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   31.05.09 6:14

Pa ustvari mm go izbra.Se sto imal milenicinja doma bez razlika na polot mu se vikale Marko.
I sega bidejki nosam masko bebce ke se vika Markooooo Smile

pregnancy week by week
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 912
Age: 29
Локација: poftorno domce :)
Расположение: opusteno
Поени: 11968
Registration date: 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   31.05.09 7:00

nie mnogu se mislevme za masko celo vreme smisluvavme iminja i koga ni kazaa deka e masko imavme nekolku iminja na kraj ostanaa daniel ili david,na mm mu bese seedno jas se mislev sakav david ama vo posledno vreme site maski david gi krsuvaa i zatoa resivme daniel!
Вратете се на почетокот Go down
Magdalena
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 27
Age: 35
Локација: Делчево
Расположение: Dobro
Поени: 10816
Registration date: 2009-05-22

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   31.05.09 7:09

Името на мојата ќерка го сонив. Не знаев се уште дека сум бремена и една вечер сонувам една жена ми вели- ај невесто појди си дома децата плачат по тебе. Јас и викамЧ „ама какви деца јас немам деца“, а таа ми вели „како немаш Теона и Теофил те чекаат-ајде побрзај“. Јас целата возбудена се разбудив и го будам мм и му кажав за сонот. Тој ми рече дена нема да биде лошо да си појдам на гинеколог. Така и направав. Така осум месеци покасно ми се роди Теона, а за Теофил се уште чекаме.
Вратете се на почетокот Go down
eva31
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 246
Age: 31
Локација: makedonija
Расположение: super letno
Поени: 10972
Registration date: 2009-05-11

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   31.05.09 9:58

imeto na kerkami go izbrav jas se razbira se soglasi i mm i kumot epten mi se dopagaat kratki iminja kerkami se vika eva
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 362
Age: 35
Локација: makedonija
Расположение: zadovolitelno
Поени: 11191
Registration date: 2009-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   31.05.09 20:42

e se vika vaka,ke se vika taka i na kraj se rodi na golem praznik,pa sam si go donese imeto Ivan
Вратете се на почетокот Go down
jeca
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 94
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: koga kako
Поени: 10943
Registration date: 2009-05-08

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   31.05.09 21:19

Jas od sekogas sakav ako imam sin da se vika Marko. Koga ostanav bremena se mislev deka nosam bliznaci i vikav ke se vikaat Marko i Marin no sepak bese edno i go krstivme Marko. Koga ostanav po vtorpat bremena rekov me ako e masko ke bide Marin , a ako e zensko po svekor mi Jovana. Za vreme na bremenosta mi se svrte imeti Tadej no koga kazav nikoi ne go prifati i izleze Marin.
Вратете се на почетокот Go down
xxx
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 106
Age: 40
Локација: home
Расположение: majcinsko,prekrasno,vozbudeno
Поени: 11393
Registration date: 2009-02-07

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   31.05.09 21:47

Se uste ne znaeme dali bebceto e masko ili zensko,ako e zensko Annamaria ,a za masko jas sakam Aleksej maz mi ne mu e bas po kef pa ke vidi me zdravje
Вратете се на почетокот Go down
bibip
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 297
Age: 30
Локација: под климата... :)
Расположение: весело!!!
Поени: 11635
Registration date: 2009-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   16.06.09 1:18

Во текот на бременоста ми се допаѓаа неколку имиња Теона,Антонија,Исидора и Дина,но кога ја видов цуца ми бесе јасно ко ден дека ке биде Исидора Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
http://biba-dora.webs.com
jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2244
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: kako vremeto :-))
Поени: 13564
Registration date: 2008-07-28

ПишувањеПредмет: Re: Како го избравте името за вашето дете?   16.06.09 1:33

за ќерката по свекрва ми Ели-Елеонора а за второто по свекор ми Војо-Војдан
Вратете се на почетокот Go down
 

Како го избравте името за вашето дете?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 9Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -