Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Како се справувате со (не) јадењето?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
mamicka Ana
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 123
Age: 38
Локација: skopje
Поени: 12180
Registration date: 2008-07-30

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   20.11.08 0:08

a tanja da probas malce da ne mu davas gricki-micki i sl. kolacinja (dzidzi bebe e poveke kolace otkolku keks), i koga ke dojde vreme za jadenje, da znaes kako ke saka i mandza i lepce i se sto mu e potrebno. i zelencuk i mevce. a vaka se zasituva i posle ne jade. jas obozavam blagicko i non stop doma imame blagicko i sekoe poladne si vadam i Marko gleda i on pobaruva, i mu davam ama samo posle rucek, pred jadenje nisto pa i dase otkorne od placenje. A VERUVAJ TOA NAJLESNO GO PRAVI:-)
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14036
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   20.11.08 0:20

Ние немаме проблем со нејадењето (да чукнам во дрво). пред некој ден го начекав како јаде кај мајка ми макало со везени пикантно лути пиперки.. По соленото е повеќе, чоколадо не ни погледнува
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2129
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: ок
Поени: 12424
Registration date: 2008-11-21

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   26.11.08 1:18

до пред 3 месеци марко се јадеше ,ама кога почна да го болат петките кои уште не ги извадил а има две год.. , не сака да јаде манџи никако . Што не сум пробала ама он не па не и така по малку се лажеме колку да земе нешто .
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1577
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: кисело весело
Поени: 12023
Registration date: 2008-12-05

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   05.12.08 2:33

Мајки, кога почнавте да им давате на вашите деца трвда односно неблендирана храна? Моето 18 месечно бебе, добро више не е бебе, одбива да јаде храна што не е претходно изблендирана. Едноставно ја мрзи да џвака, и ми плука или држи во уста. А во последно време ама баш ништо не ни јаде, нема апетит, само млеко и јогурт пие. По колку оброци треба да имаат децата на таа возраст? И што да правам со проблемот со џвакањето?
Вратете се на почетокот Go down
verce
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1392
Age: 29
Локација: Imperija Kocani :)
Расположение: super
Поени: 13490
Registration date: 2008-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   05.12.08 2:41

Вратете се на почетокот Go down
mamazako
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 456
Age: 39
Локација: на исто,старо место
Расположение: comsi-comsa
Поени: 12052
Registration date: 2008-09-11

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   05.12.08 3:07

блендирана храна му давав на син ми кога премина од доење на комплет друга храна, на 11 месеци. почна да јаде на некои 5 месеци, компирче варено, морковче, кашички кои дома му ги спремав, а на година дена јадеше барабар со нас. не му давав парчиња мецо или др.вид на јадење, ама не му го правев ни ептен течно, затоа што докторката ми викаше*ако му ја правиш храната течна, ќе го мрзи да џвака, и тоа ќе му остане до големо, ќе имаш проблеми кога ќе има 2 или три години*.
и тоа го сфатив здраво за готово, му ја ситнев манџата(без зачини, секако, само сол), ама мораше да почнам да пасирам, само месото, оти во тој период кога престануваат да цицаат, им паѓа хемоглобинот. неговиот беше 100, и мораше да цедиме сокови, да блендираме месо, и за два-три месеци му се подобри хемоглобинот, а денес му е околу125. ама јаде се, затоа што јас не го силам. значи не мора да јаде јас кога јадам, оти може убаво се најал во градинка, можеби не е искакан убаво(и тоагаш одбива да јаде, некогаш кога цел ден не какал, само поткаснува, ама после *процедурата* е јаде како стар човек) и не трчам со тањирот по него, па да го молам на кревет да јаде додека гледа цртани.Никако, му давам да јаде само кога ќе посака, иако го помолувам од време на време.
кога е кај мајка ми, таа да може и во газот да му стави да јаде, ќе му стави.
сега има 3год. и 2месеци има скоро 20кг, и мислам дека добро напредува, ако се има во предвид и дека уште од 2г и некој месец и сам го оставам да јаде, па изгледа му е интересно.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2057
Age: 33
Локација: Скопје
Расположение: насмеана
Поени: 13222
Registration date: 2008-07-14

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   05.12.08 3:12

Jas nemam problem so jadenjeto na Anja, pocna da jade i neblendirana (za toa e zasluzna majka mi, ona insistirase), a koga izvodi, togas i pustam Kukickata na Mickey Mouse i kuti i jade:)
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2129
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: ок
Поени: 12424
Registration date: 2008-11-21

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   05.12.08 3:14

моево кога несака да јаде ништо не помага ни телевизија ни никој . Многу е тврдоглаво.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13069
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   05.12.08 3:40

Снеже, јас на поголемото се што сакам и треба да му дадам го правам во облик што го јаде. На пр. никогаш не одбила супа и затоа скоро цел зеленчук што го јаде е преку супа. Да знаш какви варијации правам на зеленчукова супа...и јас самата си се изненадувам понекогаш. Тестенини ѕвездички секогаш ни се во тренд. Се служам со многу вакви трикови...
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2129
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: ок
Поени: 12424
Registration date: 2008-11-21

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   05.12.08 3:56

супа ? а што етоа супа ? моево незнае што е супа никогаш не сакал течно да јаде . А видиш не сум му дала во цуцла супа да проба.?
Вратете се на почетокот Go down
marina_pp
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 200
Age: 31
Локација: Prilep
Расположение: ekstra
Поени: 12210
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   05.12.08 4:14

kaj mene Sara e promenliva vo jadejneto koga i se jadi jadi a koga ne i se jadi vika :pa jas vcera jadev sega pak, xexexex celata e smeski
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1176
Age: 35
Локација: kavadarci
Расположение: Феноменално
Поени: 12717
Registration date: 2008-07-06

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   05.12.08 4:21

Исто и кај мене Анастасија некогаш јаде многу а некогаш по малку откога се разболе од бронхопневмонија послабо јаде па денес и купив пиковит плус побарав сируп Др. Лео но тука го нема никаде, дали некој знае во која аптека го има и колку чини?
Вратете се на почетокот Go down
Marta
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 2
Age: 38
Локација: skopje
Поени: 11515
Registration date: 2008-12-10

ПишувањеПредмет: apetit kaj deca nad 1 godina   10.12.08 1:22

jas isto taka imam problem so apetitot na mojata kerka koja mi se cini deka nisto ne jade.. Mora da se stvorat posebni uslovi so koi ke i ja smirime enrgijata za da mozeme da ja naraneme. ja stavame vo stolce i pustam crtan (samo ona koj go saka) i da nema galama da ne se dvizat luge, i samo taka moze nesto da kasne, Ova trae veke so meseci odnosno otkako pocna da jade.. ima 1.5 godina i edvam da ima 10 kila. Ustata voopsto ne ja otvara, a najlosa sosotojba e koga i rastat zabi ( a postojano i rasat zabi) togas gi pika prstite vo usta i voopsto nemozam da i ja provlecam lazicakat vo usta, Ikao ima 1.5 goina moram da ja ranam so pasirana hrana zosoto so taa samo mozam da i ja protnam niz stinatata usta. Jas sum osobeno grizliva majka i se nervitram redovno za toa, pa se bi napravila samo da ja nateram da jade i da se popravi. Navisitina NE e bolnikavo dete, do sega ne mi se razbolea niednas!!!!!!!!!
bidete pozdraveni site majki na koi decata ne im jadat
mnogu e tesko
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 399
Age: 37
Локација: macedonia
Поени: 12568
Registration date: 2008-05-14

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   10.12.08 1:45

Marta i jas sum osobeno grizliva majka, i imam slicen "problem" kako kaj vas, t.e. kerka mi isto ima 1.5g i ima 10 kg, taka da ako ne saka sega po eden cas ili dva ke posaka da jadi. Isto taka sosema e normalno koga im rastat zabi da bidat razdrazlivi, da gi pika racinjata vo usta, i da ima namalen apetit. Znaci e eden priod koj po mene e normalen, i veruvam deka za brzo vreme ke go nadminete, i nema vecno da rastat zabi, nema vecno da treba da pasirate hrana..itn itn
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2129
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: ок
Поени: 12424
Registration date: 2008-11-21

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   10.12.08 1:52

Моево е две год. и со тоа петките цела исхрана му се смени. И јас знам дека е сето тоа нормално ама пак се секирам кога јаде еднолична храна и тоа пасирана.
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1577
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: кисело весело
Поени: 12023
Registration date: 2008-12-05

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   10.12.08 2:31

Марта и Сашка, и јас го имам истиот проблем со мојата 18 месечна ќерка. Во моментов ги вади тројките доле и нон стоп пристињата и се во уста а за јадење да не збориме, само млеко, јогурт и вода пие. Во последниве 10тина дена има едвај по 1 оброк на ден, и тоа ако успеам да и бутнам нешто во уста со лажење. Кога ја бањам и ја пунам кадата, ја седнувам внатре, и ги давам играчките и со лажицата и бутам во уста. Затоа што сака да се бања и и е интересно отвара уста иначе знае дека ако не отвори ќе ја извадам. Ја уценувам! И јас и ја пасирам храната, некогаш дури и ја блендирам ама деновиве многу се секирам што не јаде, стварно не знам зошто го изгуби апетитот.
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2129
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: ок
Поени: 12424
Registration date: 2008-11-21

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   15.12.08 6:37

бевме со детево во петокот на редовна контрола . и и се пожалив дека нејаде а јадеше убаво . Мирече дека е од петките што ги вади и ни даде да пиеме витамини обавезно - флуонатрил по две, б комплекс по 1 лаж., мултивитамол од теисс по 1 лаж. , и ад3 капки по 4 кап. ЗА две до три недели требало да му се отвори апетитот. па ќе видиме.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1392
Age: 29
Локација: Imperija Kocani :)
Расположение: super
Поени: 13490
Registration date: 2008-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   15.12.08 6:54

Ako pie multi vitaminski sirup ne i treba dopolnitelno ad3 kapki i toa po 4 ....Da ne se pravam lekar ama mislam deka mnogu i e toa.
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2129
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: ок
Поени: 12424
Registration date: 2008-11-21

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   15.12.08 6:56

ма незнам ни јас ама и онака ад3 не најдов па и не му давам сега за сега.
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1446
Age: 37
Локација: makedonija
Расположение: energicno
Поени: 12550
Registration date: 2008-06-05

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   15.12.08 8:30

jas so ivana imam golem problem so jadenjeto, vo posledno vreme nisto ne saka da jade, epteeeeen se nerviram, a ona e dete so ne se laze, ednostavno ako ne saka da jade sto i da i napravis taa ne jade i tocka, golemata barem se lazese, aj za mama edno zalce, aj za tato , aj za baba ama malata ne i ne, i mnooogu se nerviram, denes bevme na lekar i ni kazaa da zememe SANOSTOL pa ke vidime dali ke i se podobri apetitot.
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1577
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: кисело весело
Поени: 12023
Registration date: 2008-12-05

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   15.12.08 12:14

Freya што е тоа Саностол и дали може помали дечиња да го пијат? И мојаа не јаде ништо и не знам како да и го зголемам апетиот, пие Пиковит ама не гледам нешто подобрување со јадењето.
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1446
Age: 37
Локација: makedonija
Расположение: energicno
Поени: 12550
Registration date: 2008-06-05

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   15.12.08 12:18

SANOSTOL + Fe(zelezo) e multivitaminski sirup koj mi go preporaca lekarkata, na upatstvoto pisuva deka e za deca od 6 godini a ona vika deka go piele i deca od 1 godina :hmm
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1577
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: кисело весело
Поени: 12023
Registration date: 2008-12-05

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   15.12.08 12:23

Сомнително нели? Јас не би и го давала сеуште на Ева тој сируп, 18 месеци има а чим пишува дека е од 6 години не ми е баш сигурно.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14426
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   15.12.08 12:25

nie go pieme na DR Theis i zadovona sum ima super apetit sega
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1577
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: кисело весело
Поени: 12023
Registration date: 2008-12-05

ПишувањеПредмет: Re: Како се справувате со (не) јадењето?   15.12.08 12:29

Го има ли во зегин? и каков сируп е тој, мултивитамински ли? ви помага со апетитот? ајдее милион прашања ама морам нешто да направам, од што не јаде и ослабе и крвта, многу и е низок хемоглобинот
Вратете се на почетокот Go down
 

Како се справувате со (не) јадењето?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  ::  :: -