Родители и деца

Затворање на фонтатела

Go down

Затворање на фонтатела

Пишување by Emi on 09.06.08 12:45

Дали вашите дечиња го имаат она меко местенце на главата, Милена сеуште го има ама не многу како пред еден месец, гледам сега не е многу меко и опфаќа помала површина.
Докторката ни рече дека до 1 роденден би требало да се затвори.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21176
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затворање на фонтатела

Пишување by ZZ on 09.06.08 14:38

zatvaranje fontanele je takodje individualno, ali većinom se zatvori od 12- 18 meseca..

za Lazu se sad ne sećam, davno je bilo, a Dori se zatvorila sa 14 meseci potpuno..
avatar
ZZ
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 528
Age : 48
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 20234
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затворање на фонтатела

Пишување by aleksandra on 14.06.08 17:32

da navistina e individualno kaj prvoto moe dete se zatvori na godina ipol a kaj vtoroto na 8 meseci -pa ni gi namalija kapkite vigantol
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 33
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 19285
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затворање на фонтатела

Пишување by Emi on 30.09.08 21:15

кај милена е веќе затворена, баш прееска ја пипкав нема воопшто.
Значи на една година.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21176
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затворање на фонтатела

Пишување by Kinky on 01.10.08 6:14

Kaj nas uste ne e skroz zatvorena gornata fontanela, a zadnata odamna se zatovri.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19979
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затворање на фонтатела

Пишување by biljanag on 01.10.08 10:51

не ми текнало да проверам од страв да не го стиснам случајно
на штрек сум постојано тука да не се удри некако после........
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20617
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затворање на фонтатела

Пишување by Ane on 01.10.08 10:57

bi trebalo da e zatvorena kaj ivan. toj ke polni skoro dve godini.

nego kaj nas se zatvori na 8 meseci.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20389
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затворање на фонтатела

Пишување by Emi on 03.10.08 20:03

Јас не сум знаела за таа задна, јас мислев само оваа горе е?
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21176
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затворање на фонтатела

Пишување by mama on 04.10.08 15:23

Кај нас задната е скоро затворена.А на оваа горе му се гледа како пулсира пулсот. Не е многу голема,докторката ни рече дека ке се затвори до првиот роденден.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19540
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затворање на фонтатела

Пишување by Monika on 06.03.09 9:54

На Мила уште не и е затворена фонтанелата. Еве уште некој ден и ќе има 15 месеци и ми се чини дека ептен споро и се затвора. Има ли некои посебни испитувања за да видиме дали е се во ред?
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19623
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затворање на фонтатела

Пишување by Mimi22 on 06.03.09 10:05

Ако не грешам до 2 години треба да се затвори.Е сега индивидуално е на некој поран на некој подоцна.Прочитај во Стручни совети од ортопедијата мислам дека докторот има пишувано за фонтанелата.
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18670
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Затворање на фонтатела

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот