Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Детски песнички

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
Simona's mom
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 571
Age: 37
Локација: Skopje
Поени: 12298
Registration date: 2008-08-17

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   16.10.08 8:52

Девојки дали некоја од вас го знае текстот на една постара детска песничка Семафор.Често ја пееме со Симона ама ги знаеме само првата и последната строфа
Семафор сум дете
Имам светла три
Кажи како работам
Ако знаеш ти

и крајот е:

Зелено штом светне
Како в гора лист
Детето ке помине
Патот му е чист

Е сега ги заборавив двете строфи помеѓу и ниту на интернет не можам да ги најдам.Знам дека жолто беше нешто со сончев зрак.Ако ни ја кажете Симона ке биде пресреќна
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 728
Age: 34
Локација: macedonija
Расположение: poletno
Поени: 12316
Registration date: 2008-08-21

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   17.10.08 1:09

Јас сум мало учениче
книги носам во торбиче
секој ден на училиште одам
и мало братче
за раче си водам!
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 577
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: љубопитно
Поени: 12123
Registration date: 2008-09-13

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   17.10.08 1:20

Ѓубрето в контејнери
требе да се става,
за да не не боли
од зараза глава.
Ако секој од нас
така везден прави,
ќе имаме чист град
а и луѓе здрави.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2003
Age: 33
Локација: skopje
Расположение: happppppppyyyyyyyyyy
Поени: 12555
Registration date: 2008-09-28

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   17.10.08 2:14

Во гората едно мече ваму таму оди
се загуби па незнае кој пат дома води
се збгуби па незнае кој пат дома води.
Солзи рони исплашено кај си мила мамо
друг пат веќе без прашање не ке шетма само
друг пат веќе без прашање не ќе шетам само
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2586
Age: 38
Локација: Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение: Prednovogodisno!
Поени: 13539
Registration date: 2008-01-11

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   17.10.08 5:02

Srede soba visoko,
elkata mi stoi,
i ja krasat igracki,
vo iljada boiii.

Elko ,elko,
porasni uste dve-tri pedi,
za da moze dedo mraz ,
darovi da redi.
>>>>>>><<<<<<<<<<

Ne sum sigurna, dali imase uste strofi ,od ovaa pesnicka.
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 728
Age: 34
Локација: macedonija
Расположение: poletno
Поени: 12316
Registration date: 2008-08-21

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   17.10.08 5:06

Imase uste edna strofa ,ama ne mi teknuva momentalno,koga ke mi teknet ke ja pisam.
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 728
Age: 34
Локација: macedonija
Расположение: poletno
Поени: 12316
Registration date: 2008-08-21

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   17.10.08 5:09

E mi tekna:

Ete ja igrackata
vcera sto ja soniv,
mnogu,mnogu igracki
mnogu lampioni!
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2586
Age: 38
Локација: Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение: Prednovogodisno!
Поени: 13539
Registration date: 2008-01-11

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   17.10.08 5:11

E fala ti mamalina.Ova go imav zaboraveno.sega ke ni bide podolga pesnickata.fala ti!
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 3821
Age: 39
Локација: во земјата на чудата
Поени: 13349
Registration date: 2008-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   17.10.08 19:26

Jas znam za uste edna strofa od "Elko, elko"Smile

Dedo Mraz od grankite
milo ni se smee
i ni veli "decinja,
sekoj neka pee".
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 412
Age: 39
Локација: Tetovo
Расположение: super
Поени: 13088
Registration date: 2008-03-16

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   17.10.08 20:47

Simona's mom напиша:
Девојки дали некоја од вас го знае текстот на една постара детска песничка Семафор.Често ја пееме со Симона ама ги знаеме само првата и последната строфа
Семафор сум дете
Имам светла три
Кажи како работам
Ако знаеш ти

и крајот е:

Зелено штом светне
Како в гора лист
Детето ке помине
Патот му е чист

Е сега ги заборавив двете строфи помеѓу и ниту на интернет не можам да ги најдам.Знам дека жолто беше нешто со сончев зрак.Ако ни ја кажете Симона ке биде пресреќна

И ние не ја знаеме цела и бараме некој да ни ја каже, ама за разлика од вас го знаеме и овој дел

црвено штом светне
значи пази стој
детето го погледна
застана во строј flower

Значи ни треба уште строфата за жолтото светло и ја имаме целата песничка , женски помагајте
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 577
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: љубопитно
Поени: 12123
Registration date: 2008-09-13

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   19.10.08 7:24

Како галеб лесно крилен
среде сини води
ајде мое мило кајче
в среќа радост плови .
В кајче мама тато дада јас и бато
секој среќен пее
дури ветр вее.
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 571
Age: 37
Локација: Skopje
Поени: 12298
Registration date: 2008-08-17

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   19.10.08 7:30

Фала Mamicka за строфата :cool!:
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14987
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   19.10.08 7:33

Dali se sekavate na ovaa pesnicka:
Lele kolku tazen sum,
komu li da raskazam,
taa tolku golema i najubava na svet
a jas metro i zilet.
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 728
Age: 34
Локација: macedonija
Расположение: poletno
Поени: 12316
Registration date: 2008-08-21

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   20.10.08 2:37

Da Lela jas se sekavam,a eve i nesto sto najdov
http://www.youtube.com/watch?v=uvSgeP3-aJA
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 577
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: љубопитно
Поени: 12123
Registration date: 2008-09-13

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   22.10.08 9:13

Денес Христе оваа ја учел во градинка
Круши зрели круши слатки
двете раце ми се кратки
како до вас да се кренам
за да можам да ве земам

Втората строфа во петок.
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 571
Age: 37
Локација: Skopje
Поени: 12298
Registration date: 2008-08-17

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   23.10.08 12:11

Еден два три
штурчето се скри
зад една капина
палтото го скина.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14546
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   28.10.08 5:34

pesnata моја мамичке е прекрасна од новото супер звезди
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 728
Age: 34
Локација: macedonija
Расположение: poletno
Поени: 12316
Registration date: 2008-08-21

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   03.11.08 11:27

PRVACE!

Prvace sum jas
za prv pat odam v skolo
po cel den se macam
bukva da naucam,

a moeto bratche
samo mi se smee
na mama i veli
cita ko da pee.

A jas ne se lutam
shto zboruva taka
znam deka prvaceto
uchi so maka!!
Вратете се на почетокот Go down
macush
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 978
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: :(((
Поени: 12128
Registration date: 2008-10-06

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   03.11.08 12:29

Decinjata moi ja obozavaat pesnata "Vo svetot na bajkite" i sekoja vecer me teraat pred spienje da im ja peam;

Vo svetot na bajkite

Koga zaoga sonceto denot
sto go pozlatuva,
edno dete sonuva
vo svetot na bajkite patuva.

Tamu e tolku volsebno
leta sonot na krilest at
site mozni cudesa
vo svetot na bajkite ziveat.

Vo svetot na bajkite samo
cudesno tajno vleguvaat
decata sto mectaat
decata sto sonuvaat.

Retko zaspivaat bez da im ja peam pesnava,a togas ili se mnogu umorni ili potkarani. Kerka mi edno vreme vikase "mamo aj pej mi ja vo svetot na MAJKITE" Smile
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2586
Age: 38
Локација: Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение: Prednovogodisno!
Поени: 13539
Registration date: 2008-01-11

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   08.12.08 7:44

Andrea mnogu ja saka ovaa pesnicka:
Zvoncici ,zvoncici...
http://www.youtube.com/watch?v=xJcUIMCSciQ

Kad padne prvi sneg
kad zabeli se breg
na put se sprema tad
taj deda vecno mlad
Kad cujes zvona zvon
tad pojavi se on
sa igracaka sto
o-ohohohoho
Zvoncici, zvoncici, zvonite kroz noc
veceras ce Deda Mraz kroz svaku kucu proc
Zvoncici, zvoncici, zvonite za nas
nek se svako raduje i peva na sav glas!
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2003
Age: 33
Локација: skopje
Расположение: happppppppyyyyyyyyyy
Поени: 12555
Registration date: 2008-09-28

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   08.12.08 9:56

Dali ja znae nekoj ovaa pesnicka jas se sekavam samo na edna strofa pomos za drugite
Nova nova godino
ke te molam prosti
donesi go kaj nas
Dedo Mraz na gosti
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
naivnna
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 433
Age: 31
Локација: skopje
Расположение: taka-taka
Поени: 11829
Registration date: 2008-11-28

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   09.12.08 2:40

lele me potsetivte na mnogu ubavi pesnicki.i jas so vnucite si gi slusam super zvedi i zlatno slavejce i uste nekoi drugi.

da porasnu mala deca potrebna je hrana
a najvise ljubav svakog bozjeg dana
zato deco mazite i ljubite sto vise
da vam rasu kao trava posle kise
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14156
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   09.12.08 2:47

Мојот син во пресрет на Новогодишните празници ја пее оваа песничка:
Џингл бел Џингл бел
Цацко ослабел,
после две три недели
почнал да се дебели Smile

Марија го научила, смешки живи се
Вратете се на почетокот Go down
naivnna
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 433
Age: 31
Локација: skopje
Расположение: taka-taka
Поени: 11829
Registration date: 2008-11-28

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   09.12.08 23:04

hhahahaah pa zabavna e pesnickava.sto se ne ke im tekne da decata
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2072
Age: 36
Локација: so moite dve princezi :))
Расположение: :))
Поени: 12660
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   10.12.08 11:18

eve edna pesna sto ja peeme denovive so mila

srede soba visoko elkata mi stoi
i ja krasat igracki,mnogu lampioni
elko, elko porasni uste dve tri pedi za da moze dedo mraz darovi da redi.
Вратете се на почетокот Go down
 

Детски песнички

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -