Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Детски песнички

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1399
Age: 30
Локација: Skopje
Расположение: odlicno
Поени: 12020
Registration date: 2009-01-04

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   06.03.09 0:45

http://www.youtube.com/watch?v=jrfiwOVAwGI
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 196
Age: 36
Локација: tuka blizu
Поени: 11351
Registration date: 2009-03-07

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   08.03.09 4:45

Uf super vi e temava, tokmu toa sto mi trebase. Nie imame pesnicki od zlatno slavejce i super zvezda i tuka si snimame grcki pesnicki i si peeme, ama ovie kratkive sto moze i decata da gi zapamtat ni falea.
Vrtev nekolku sto se sekavav ama samata na sebe si stanav dosadna a kamoli na kerka mi.
E sega ima da si go prosirime repertoarot mnooguuuu.Suuperrr.
Вратете се на почетокот Go down
sest
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 30
Age: 34
Локација: Strumica
Поени: 11162
Registration date: 2009-03-17

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   03.04.09 9:14

Eve edna ubava pesnicka za vas

Na livada cvet do cvet
peperutki let, let, let.

Na livada cvet do cvet
peperutki let, let, let.

A Snezana bosa mine i
cvekina bere kine.

A Snezana bosa mine i
cvekina bere kine.

Taa sretna edno dete
od cvekina vence plete.

Taa sretna edno dete
od cvekina vence plete.

Toa vence , toa vence
ke go nosi mama Lence.

Toa vence , toa vence
ke go nosi mama Lence.
Вратете се на почетокот Go down
sest
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 30
Age: 34
Локација: Strumica
Поени: 11162
Registration date: 2009-03-17

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   03.04.09 9:16

Prolet

Nasata grupa cvetcina se vika
rano e da sedneme vo ucilisnata klupa.

Vo poleto cvekina niknat sekoj cas
treba da znaete cveke sum i jas.
Вратете се на почетокот Go down
sest
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 30
Age: 34
Локација: Strumica
Поени: 11162
Registration date: 2009-03-17

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   03.04.09 9:20

Straka , straka , strak


Straka , straka , strak,
setam po bari
zabite se moi
prijateli stari.

Se razbudi dedo medo
se prozva i si rece
Aj na zdravje soncko pece.
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 962
Age: 31
Локација: Skopje
Расположение: Onaka
Поени: 13083
Registration date: 2008-05-09

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   03.04.09 9:21

Бело маче смело стои, глувчиња си брои (х2)
едно, две и три ахааа (се покажуваат со прстињата)
четири и пет охооо
ќе ве јадам сега сите стројте се во ред.

Еве и друга песничка

Зајченце сивичко, зајченце миличко,
заврти се, заврти,
одврти се, одврти
подај си рачиња да ти ставам тревичка
да јадеш да пораснеш
и јунак да останеш.
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 962
Age: 31
Локација: Skopje
Расположение: Onaka
Поени: 13083
Registration date: 2008-05-09

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   03.04.09 9:24

Во гората едно мече ваму таму оди
се изгуби незнае кој пат дома води
се изгуби незнае кој пат дома води
Солзи рони исплашено, кај си мила мамо
друг пат без прашање не ќе шетам само
друг пат без прашање не ќе шетам само.
Вратете се на почетокот Go down
sest
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 30
Age: 34
Локација: Strumica
Поени: 11162
Registration date: 2009-03-17

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   03.04.09 9:25

Morkovceto vika ela tuka a cvekloto se smee i puka
Zelka , zelka vo koseto se lee a domatot crvene.................
Вратете се на почетокот Go down
macedonianlanguage.org
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 1
Age: 35
Локација: SAD
Поени: 10996
Registration date: 2009-04-13

ПишувањеПредмет: Детски песнички со аудио   13.04.09 9:55

Сакав само да спомнам дека е супер што на форумов се запишани некои песнички што можам да им ги пеам на моите дечиња, ама без звук тие песнички што не ги знам, не можам да ги пеам... Еве линк за неколку песнички на кои се сеќавам од детството ама се снимени со звук: http://macedonianlanguage.org/Language/ForChildren/tabid/79/Default.aspx

Ако имате други песнички да предложите за овој сајт, слободно пратете ми ги!
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 327
Age: 37
Локација: Skopje
Поени: 13145
Registration date: 2008-04-07

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   11.06.09 23:55

Кукукуку ри куууууу кукукуку ри куууу,
јаааас сум петле златно перчеееее,
шаааарен опаш имам,
кукукуууу, кукукуууу, шааарен опаш имааам
кукукуууу, кукукуууу, шааарен опаш имааам

Ој мецано дебелааа, каде беше в неделааа,
каде одиш секој ден, па си здрава како дрен,
јас си одам в планина, и си јадам сланина,
и си берам само мед, па сум здрава како дрен....
(и не знам понатаму, уште имаше...ако му текне на некој нека ми ја дополни)


Рачиња ми зајко сега дај, и со мене зајко заиграј,
еднаш наваму, друг пат натаму, наоколу ние знаеме
еднаш наваму, друг пат натаму, наоколу ние знаеме


Ама како да ја научам/ натерам бебиситерката да му пее?? Немам идеја, жената си е тивка по природа, едвај му збори, а не па да му пее. Еднаш и самата рече дека не знаела песни бебешки. Да и симнам од youtube на ЦД и да им дадам со син ми заедно да учат, бар оние старите што ваљда ги пеела на своите деца???
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 327
Age: 37
Локација: Skopje
Поени: 13145
Registration date: 2008-04-07

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   11.06.09 23:58

Emi напиша:
http://www.makemigration.com/kultura/detskipesni/domzasite.htm


http://www.evilshare.com/d96fdc72-dad5-102a-9309-00a0c993e9d6 ovoj link e za downlodiranje na slednive detski pesnici

2. Kiril Pavleski - Anuska (4:10)
3. Belinda Ca - Ca (3:19)
4. Bobi bas......

Еми, зошто не можам никако да го најдам ова со песниве? Отварам и вика дека се тргнато од таму...?
Вратете се на почетокот Go down
Rozetka
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 728
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: extra
Поени: 11670
Registration date: 2009-02-24

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   12.06.09 0:38

Eve edna pesnicka i od mene ja ucev koga bev zabavace.

Ap ciha kasla kiva
koj ne slusa taka biva
sega doma lele majce
vezden pie toplo cajce.
Вратете се на почетокот Go down
bile
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 230
Age: 37
Локација: skopje
Расположение: ok
Поени: 11272
Registration date: 2009-03-16

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   12.06.09 13:31

Rozetka напиша:
Eve edna pesnicka i od mene ja ucev koga bev zabavace.

Ap ciha kasla kiva
koj ne slusa taka biva
sega doma lele majce
vezden pie toplo cajce.
Вака почнува
Надвор студи,ветер вее Мецко игра и се смее,
лош е Мецко многу лош
земал црево, прави дожд,
играл Мецко,цел час мина
и на крај ми настина(е сега оди твојот дел)
ап чиха кашла,кива
кој не слуша така бива
сега дома леле мајче
везден пие топло чајче.
Ја памтам од малечка а сега и ја кажувам на Леонче
Вратете се на почетокот Go down
anastasova
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 136
Age: 31
Локација: veles
Поени: 11034
Registration date: 2009-04-22

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   12.06.09 15:39

Дени и јас пробував и видов дека таму веке ги нема,ке ги најдеш на http://www.mkplayer.net/ и од таму ке си ги симнеш со данлоад хелпер
Вратете се на почетокот Go down
Kate77
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 101
Age: 38
Локација: Скопје
Поени: 12081
Registration date: 2008-09-19

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   25.06.09 4:24

Emi напиша:
http://www.makemigration.com/kultura/detskipesni/domzasite.htm


http://www.evilshare.com/d96fdc72-dad5-102a-9309-00a0c993e9d6 ovoj link e za downlodiranje na slednive detski pesnici

2. Kiril Pavleski - Anuska (4:10)
3. Belinda Ca - Ca (3:19)
4. Bobi bas mi e gajle orgin (3:10)
5. BUSAVA AZBUKA (ABV)(3:54)
6. SANJA I TANJA ALEKSOVSKI - Cicko cevlar (2:23)
7. DARKO DAVITKOVSKI - Dance Gevg (2:42)
8. Disko Kralica (3:15)
9. Duvna Vetre Razvigorce (2:5
10. SANJA RISTIC - Eh Toj Tose (2:25)
11. ANA VELKOVSKA - Flamenko (3:19)
12. Hristijan Spirovski - Marija (3:00)
13. Kako Jas Da Porasnam Kako Jas Da Porasnam New (3:26)
14. Lenka Manekenka (3:00)
15. Leteckiot Sesir (3:29)
16. IVANA KARANFILOVSKA - Lift Sto (2:50)
17. Mamina Maza
18. VASIL GARVANLIEV - Marionka (3:13)
19. Natasa Od 3-to Tri
20. Ne E Fer
21. Nikola, Nilkola
22. KATERINA VRCAKOVSKA - Ogledalce (3:05)
23. Prva Ljubov - Elena Andreevska
24. Rodenden
25. Simona-Koga se luti tato
26. Simpatija
27. ELENA GOLOMEOVA - Tina Tatina (2:52)
28. Toni
29. Top Bambini
30. Vo svetot na bajkite
31. JULIJANA GEORGIEVSKA - Zaradi tebe (2:49)
32. Detence - Cudno Mace (1:51)
33. Detence - Dali Znaes (3:36)
34. Zlatno Slavejce - Ej Gulabi Beli(3:30)
35. Zlatno Slavejce - Krokodil(2:29)
36. Marko Matador (3:29)
37. Zlatno Slavejce -Ringispil (2:11
Отидов на овој сајт ама не ги видов песничките и не можев да ги симнам може ли некој да ми каже како да ги најдам
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2057
Age: 33
Локација: Скопје
Расположение: насмеана
Поени: 13322
Registration date: 2008-07-14

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   25.06.09 4:41

Ветер вее, снешко снежи
моето мече болно лежи
многу ми го боли глава
па се чудам што да правам.

Си го викнав доктор Ешко
доктор ешко таралешко,
да го види, да го чуе
да ми каже што ли му е.

Дојде ешко една вечер
слуша, гледа, па ми рече
твоето мече настин има
многу студи оваа зима.

Ноџиња да нема боси
чорапчиња да си носи
чајче топло да си пие
и во лулка да си спие.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2057
Age: 33
Локација: Скопје
Расположение: насмеана
Поени: 13322
Registration date: 2008-07-14

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   25.06.09 5:00

Novata reklama za mlekoto na IMLEK ni e sega favorit, pa i ja snimav na Anja i non-stop ja gledame i igrame.

Мојата кравичка дава многу шанси,
чисто здравје без трунка конзерванси,
мојата кравичка за коски како стена,
Еееееј Млекарена.

Бабичка, дедо, мама, јас и тато,
кравичката моја е моето злато,
бабичка, дедо, мама, јас и ти
со кравичката наша секогаш сме сити.

Со млекото наше, подобро се спие,
за лицето секогаш поведро да ви е,
секој ден посреќни, ни минуваат дните,
протеини пиеме потребни за сите,
за мојата кравичка, замена нема
Еееееј Млекарена.
Вратете се на почетокот Go down
bibip
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 297
Age: 30
Локација: под климата... :)
Расположение: весело!!!
Поени: 11645
Registration date: 2009-01-13

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   26.06.09 20:24

Вчера случајно налетав на Зелката ме потсети на стари времиња hihiВратете се на почетокот Go down
http://biba-dora.webs.com
anastasova
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 136
Age: 31
Локација: veles
Поени: 11034
Registration date: 2009-04-22

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   27.06.09 8:16

На http://www.mkplayer.net/

4. Ана Банана
5. Анушка
6. Боби баш ми е гајле
7. Божиќна песна
8. Чичко чевлар
9. Црвенкапа
10. Чоколадо
11. Чудно маче
12. Дали знаеш
13. Данче Гевгеличанче
14. Доста се војни
15. Дувна ветре развигорче
16. Ех тој Тоше
17. Еј Дејане
18. Еј гулаби бели
19. Еј Мики,Мики
20. Фламенко
21. Кај баба и дедо
22. Како јас да пораснам
23. Крокодил
24. Ленка манекенка
25. Лифт
26. Мајмун јадел попара
27. Мамина маза
28. Марионка
29. Марко матадор
30. Мир и љубов да има за сите деца
31. Мора да е тој
32. Наташа од 3-то три
33. Никола,Никола
34. Огледалце
35. Прва љубов
36. Рингишпил
37. Сакам кола убава
38. Тина татина
39. Тони
40.Топ бамбини
41. Во светот на бајките
42. Заљубена
43. Зелката има кошули триста
44. Зоран
45. Журка,журка
Вратете се на почетокот Go down
anastasova
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 136
Age: 31
Локација: veles
Поени: 11034
Registration date: 2009-04-22

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   27.06.09 8:23

Заборавив да ви кажам дека се во разно,па во детски песнички,јас ги симнав со данлоад хелпер
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 327
Age: 37
Локација: Skopje
Поени: 13145
Registration date: 2008-04-07

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   15.07.09 21:13

А што е тоа данлоад хелпер, односно кај го има? На самата страна негде или посебен софтвер е тоа?
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1174
Age: 30
Локација: Melbourne
Поени: 12786
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   17.07.09 18:25

http://www.youtube.com/watch?v=RUUgidf-9bY&feature=related

ovaa pesna me podseka na vremeto Smile pa duri cel den i si ja peev Smile
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14967
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   17.07.09 19:30

Dali znae nekoj kako se vikase onaa pisnackata kade peese edno detence,otprilika tekstot bese vaka

lele kolku tazen sum,
komu li da raskazam,
taa tolku golema,i najubava na svet
a jas metro i zilet.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1816
Age: 30
Локација: Prilep
Расположение: umorno no presrekno
Поени: 12863
Registration date: 2008-07-15

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   17.07.09 21:02

Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14967
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Детски песнички   17.07.09 21:14

Srcka si Ilince za pesnickava
Вратете се на почетокот Go down
 

Детски песнички

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -