Родители и деца

Собно цвеќе

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by BaMbYnA on 14.06.08 6:57

mazot mi vo mk imaat cvekara taka da dvajcata sme obozovateli na cveke ama jas sto posaduvan ne niknuva haahaha ili ke se isusi ako e fateno koj znae sto mu pravam ama ne mi viree a vo dvor strikno samo morcinja imame deka nemam vreme da kopam trevki da im vadam a za doma nemam site mi umrea pa mi e zal da kupuvam hrana i sl da mu babuvam pa da mi umre Smile
avatar
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1174
Age : 34
Локација : Melbourne
Поени : 19436
Registration date : 2008-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by BaMbYnA on 14.06.08 6:59

mislam borccinja ko ziva ograda izmegu i taka e namesteno aj da se sredime ke moram da vi pokazam slik ia se pustoto jas od rabota vi pisuvam Smile nikogas od doma Smile
ova bese pogore pogresno pisano nesto borcinja jas morcinja Smile
avatar
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1174
Age : 34
Локација : Melbourne
Поени : 19436
Registration date : 2008-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by biljanag on 14.06.08 8:51

elki i nie si kupivme zeleno obozavam
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20617
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by BaMbYnA on 16.06.08 5:26

abre ne da obozam ne me biva nasive ne rastat poveke od pola metro elickite se pokraj patekite izmegu ziva ograd ai ja sisame samo Smile abe smeski sme mislam mene za a ne me biduva .Mazot mi ima merak pa sedo kompka jas na kolenici samo treba trevata a ne sadam Smile go urocuvam sveketo haaha
avatar
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1174
Age : 34
Локација : Melbourne
Поени : 19436
Registration date : 2008-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Emi on 21.06.08 22:05

девојки имате друга тема за цвеќе кое расте надвор од домот, Темава е собно цвеќе
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21176
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by biljanag on 04.07.08 12:39

фикусот на мама пушта цвет! знам дека ако подолго време не се менува местото ке фрли цвет и стварно

дали знае некој како се размножува дрво живота?
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20617
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by wisna on 04.07.08 12:51

Леле јас сакам да чувам некое цвеќенце, да го негувам, да го гледам како расте. Баш сега ќе разгледувам цвеќиња и ќе се обидам според мене да одберам мис на цвеќињата. Баш би сакала да биде некое собно во саксија, или сеедно какво, само да не биде многу големо Very Happy
avatar
wisna
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 612
Age : 30
Локација : Lost...
Поени : 19892
Registration date : 2008-02-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Emi on 11.07.08 15:18

има ли некој не пипај ме...може ли на тераса да го чувам?
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21176
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by biljanag on 12.07.08 12:37

не пипај ме имаше мама ама мислам несака многу сонце зависи каква е терасата на сонце многу или не
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20617
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Lili on 14.07.08 20:07

Jas sakam da si cuvam doma nekoe cveke,ama bez cvet samo zeleno taka.Spored feng shui cveketo vo leviot agol nakarsi vleznata vrata vo sobata,nosi bogatstvo.
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19318
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Emilija on 15.07.08 9:58

Имам многу љубичици, некој вид на палма...

Од зелените (оние без цвет) многу тргнав бидејќи откако истражував малкуе околу нивната нега дознав дека некои од нив се отровни. Додека се мали децата не би чувала отровни цвеќиња, оти не дај боже може да скрши лист и да го лапне.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19819
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Nate_David on 15.07.08 12:22

jas vo sobata mom. imam drvo na zivotot no mislam deka ne treba da se cuva vo soba kade sto ima bebe kolku e ova tocno? i zosto ako znae nekoj
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19244
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Emilija on 15.07.08 12:42

Колку што јас сум информирана растенија не се чуваат во собата каде што се спие, за да не се јави недостаток на кислород навечер. Но тоа е само за многу растенија, едно нема да направи разлика.
После, во земјата може да се јава мушички што само ако малце има струење на воздухот ќе се разлетаат, а за цвеќињата со цвет, знам дека поленот и мирисот може да им сметаат на бебињата, посебно ако во семејството има историја на алергии на полен.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19819
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by biljanag on 15.07.08 15:09

многу убаво во куќа било да се има барем едно босилче насадено така имавме и ние во саксија но во тој период кога бев бремена од него неможев да заспијам едноставно имав немирен сон и го тргнав инаку кај мама и тато има нонстоп
за да не прецвета и овене кога ке развие цветот пред да се расцвета скинете го !
инаку ако сте забележале во крстената вода од црква ако има босилче не фаќа зелено! затоа во село бидејки немаме вода кај старата кука носиме во канистар имаме босилок па не ни фака зелено
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20617
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Emilija on 12.08.08 12:01

Еве да ви ги покажам моите љубичици
од левата страна на прозорот
од десната страна на прозорот
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19819
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by lola on 12.08.08 12:24

многу ти се убави цвеќенцата Емилија...браво!!!
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 20216
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by beti 24 on 12.08.08 16:42

e стварно и јас сакам такви flower
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 19158
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by sashka26 on 12.08.08 23:49

Emilija, stvarno se mnogu ubavi cvekinjata
Jas doma nemam nitu edno sobno cveke, samo vo dvor, mislam deka ke zaboravam voda da im stavam
Sum samo za prirodno cveke,vestacki cvekinja ne gi sakam ama ic
avatar
sashka26
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 399
Age : 41
Локација : macedonia
Поени : 19318
Registration date : 2008-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Emilija on 13.08.08 9:21

Бети, од што ги имам веќе многу, немам повеќе место почнав да ги носам како подарок. Секое ливче што случајно или намерно ќе го скршам го буцкам во земја (жал ми е да го фрлам) и поголем дел од нив се фаќаат. Лесно се размножуваат и не се тешки за одржување.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19819
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by beti 24 on 13.08.08 9:57

и јас сум по цвекињата кај мајка ми во двор имаме многу, сега кај нас свекрвами не чува многу, но еве јас сега го правиме дворот нашиот ќе посадам многу, и за во дневната сакам па и реков на вујнами да ми зафати, бенџамин сакам и како твоите многу се убави flower
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 19158
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Emilija on 14.08.08 11:46

За вселување имаш една љубичица од мене. Првата прилика ти ја давам Smile
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19819
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by monice on 14.08.08 14:12

Dali nekoj ima doma Bonsai ili znae kade go ima?

Mnogu sakam da imam edno takvo drvce
avatar
monice
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 207
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Многу добро скоро Одличноооооооо
Поени : 18942
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Emilija on 14.08.08 14:20

Јас лично не ги сакам, интересни се, ама не сакам да го имам дома. Мониче види по подобро снадбениве цвеќари, сигурно ќе најдеш. Едно време видов во цвеќарата во рамстор, но дали има уште не знам.

Јас сакам да земам дрво на животот.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19819
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by sonjamfk on 15.08.08 12:59

mnogu sakam cvekinja. kaj majkami doma isto taka ima dosta cvekinja.koga se omaziv pocnav i jas da si sadam cvekinja. imav dosta no koga dojde zimata problem bidejki ziveme vo kuka kade da gi cuvam.dosta mi izmrzna i mene mi bese mnogu zal. slednata zima i dadov dosta na komsivkata i taa e bolna po cvekinja, ostaviv samo nekolku salonski i ljubicicite.ovaa zimo mm mi gi smrznal otvarajki go prozorot zaboravil na niv i mi ostanaa samo nekolku od salonot. i tie gi trgnav zosto marko pocna da im gi kine listovite i mi bese strav da ne lapne.taka ostanuva da si gi obnovam koga ke porasne.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 54
Локација : skopje
Поени : 19668
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by sonja 35 on 20.08.08 15:26

Сакам љубичици да имам дома.дали можам ова време да ги посеам или да си купам веќе пораснати.И како се одржуваат?Дома имам само зелени цвеќиња што не цветат.
avatar
sonja 35
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 392
Age : 46
Локација : makedonija
Поени : 19218
Registration date : 2008-07-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот