Родители и деца

Собно цвеќе

Страна 6 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by vecki on 22.07.09 0:02

jas na fikusot mu stavam koga ja gledam zemjata suva a toa e obicno sekoj 2 -3 den a lisjata mu gi brisam so luspa od banana
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20840
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by bordan on 22.07.09 0:14

e jas sum samo za cveke da cuvam iako sum golem ljubitel na cvekinja nikako da mi ostanat vo zivot. mm mi veli i kaktus da cuvam ( neli ne bara mnogu voda itn) ke se isusi. hihi :shame: :shame: :shame:
avatar
bordan
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 306
Age : 40
Локација : kr.palanka
Расположение : doma nemozes da ne najdes..setamee
Поени : 18990
Registration date : 2008-09-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by moja mama on 22.07.09 0:37

jas voopsto ne sakam cveke doma za ovaa tema ke vi go pustam mm toj odgleduva kaj nas hihi
avatar
moja mama
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 642
Age : 40
Локација : bitola
Расположение : veselo
Поени : 17593
Registration date : 2009-06-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by natali i mateja on 28.07.09 20:59

jas mnogu sakam ama nikako ne mi teraat sega pocna nesto da mi gi jadi vo listovite site mi se izgrizani osobeno begoniite i nikako da rascvetaat dali neko znajt da mi kazi so da mu pram dali e ubavo na listovite da go prskam so sredstvo za stetnici
avatar
natali i mateja
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 24
Age : 35
Локација : struga
Поени : 17776
Registration date : 2009-03-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by vecki on 28.07.09 23:40

imas vo zemjodelska razni sredstva prasaj tamu najubavo ke ti objasnat , a za jadenje moze nekoj polzav da gi jade
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20840
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by natali i mateja on 31.07.09 21:34

zaboravam ko ke sum v grad da prasam ama mislam deka se gasenici ne e polzav
avatar
natali i mateja
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 24
Age : 35
Локација : struga
Поени : 17776
Registration date : 2009-03-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by lela on 31.07.09 21:40

Napravi si rastvor od malku deterdjent za sadovi i voda i so toa prskajgi i ke gi unisti,jas duri i ruzite nadvor si gi prskam so takov rastvor,ili pak stavi koprivi nekolku vo voda i neka stoi 2 dena na sonce i so toa prskajgi,em go prihranuva cveketo em gi unistuva stetnicite.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21617
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Ana.b on 03.08.09 23:35

Има ли некој од вас фикус дома?Јас цував 3 месеци и одеднаш почнаа листовите да му паѓаат.Сега го однесов кај моите во двор на опоравување,ај кажете ми под кои услови го чувате
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18023
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by vecki on 09.08.09 23:56

ako go cuvas nadvor gledaj da e pod senka i redovno vadi go a i neka bide na isto mesto
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20840
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Ana.b on 11.08.09 1:53

Кога го земав фикусот си беше супер,секои две недели пушташе ново ливче,ама после неколку месеци сасијата му стана премногу мала,дамо корења,земја ич.Го пресадив во голема сксија,на исто место го ставив кај што си стоеше,абе за месец дена почнаа скоро сите листови да му пожолтуваат.Ми викаа многу вода му ставаш,ај пробав помалку вода-не биваше,па повеќе вода-пак небиваше.Сега го однесов кај мајка ми во двор го засадивме,да пробам да го спасам,ама еве 2 недели и некако не се опоравува.Во секој случај фала на советите.
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18023
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by vecki on 11.08.09 1:57

a dali koga go presadi mu gi skrati korenjata ,mozebi i vo zemjata da ima nekoj crv
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20840
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Ana.b on 12.08.09 14:09

Да,татко ми му ги скрати корењата,и го насадивме во двор,ама не го бива некако ич не иде на подобро,ливчињата му се паднати надолу,незнам што да направам за да го спасам,старно бев заљубена во ова цвеќе,а и поклон ми беше.Изгледа го уништив-штета
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18023
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by maci on 13.08.09 15:08

zavis is koe sobno cveke najveke obozavam vestacko
avatar
maci
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 359
Age : 32
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 18496
Registration date : 2008-12-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by kika on 23.08.09 16:22

jas nemam sobni cvekinja ama imam nekolku bambusi neznam dali spagaat tie vo sobni cvekinja
avatar
kika
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 138
Age : 33
Локација : doma
Расположение : koga kako
Поени : 17680
Registration date : 2009-05-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by zence on 23.08.09 17:57

tinyyy напиша:

Ova e boziknata zvezda i jas imav vakvo za praznicite mnogu e ubavo no mi se isusi , za zal ko so kaza sonjce77 sezonsko e.
Да Ви кажам моето цвеќе преживеа, му паднаа сите листови но пушти нови само зелени би требало да поцрвенат некаде пред Божик.Пораснато е, се спремам да го пресадам. Го чувам внатре на даска од прозор свртен на запад , го фаќа дирекна светлина и сака вода.
avatar
zence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 147
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 18919
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by zence on 23.08.09 18:02

sonjce77 напиша:
И јас имам ваков дупли Хибискус а имам и обичен исто и двата во црвена боја, а свекрва ми има од обичниот во кајсија боја.
avatar
zence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 147
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 18919
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by biljanag on 23.08.09 18:05

isusoviot venec kaj majka mi cveta kaj mene seuste ne
ima li nekoj so cvet?
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20617
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Girl***** on 28.08.09 22:17

Дома имам љубичици ама проблем ми е наводнувањето т.е ритамот знам дека се наводнуваат преку тацничето ама не знам отприлика колку често (јас ставам на 2 дена ) плус денес приметив и дека земјата е многу сува па наместо во тацничето ставив во земјата малку . Ај некој кој има искуство со овие цвеќиња нека ми пише колку често ги полива и како зашто со ваквото поливање приметив дека веќе кај едната има еден лист пожолтен па ме фаќа паника да не ми се исушат ? Фала
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18849
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by twins_ on 28.08.09 22:45

lela напиша:Dali imate videno vakvo cveke ili mozebi doma go imate


sega citav deka ova cveke bilo cveke na srekata i parite.
Dokolku se stavelo metalna para pomegu pletenkite,semejstveto ke napreduvalo vo finansiite,a dokolku se vrzele crveni i zlatni trakicki semejstveto ke ima sreka.
Go citav vo germansko spisanie za sobni cvekinja.
Na cvekevo latinsko ime mu e Pachira.
jas imav vakvo cveke doma , bese mlado i imase samo edno steblo ama mi se isusi ,
sega LELA da ne mi trgne po zlo
avatar
twins_
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1046
Age : 42
Локација : Дембелија:-))))
Расположение : променливо:-)
Поени : 17483
Registration date : 2009-07-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Ana.b on 29.08.09 1:11

@twins не сум видела до сега вакво цвеке,ама многу е убаво.Ако видиш некаде да се продава кажи ми,сакам да и купам едно на мајка ми,таа е голем љубител на вакви собни цвеќиња.И јас ги сакам,ама некако во станов не ми успеваат
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18023
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by twins_ on 29.08.09 10:23

jas go kupiv od ikea od grcija ama za zal se isusi najverojatno mnogu go navodnuvav ili neznam nesto mu gresev
avatar
twins_
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1046
Age : 42
Локација : Дембелија:-))))
Расположение : променливо:-)
Поени : 17483
Registration date : 2009-07-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by lela on 20.09.09 15:07

@twins напиша:
lela напиша:Dali imate videno vakvo cveke ili mozebi doma go imate


sega citav deka ova cveke bilo cveke na srekata i parite.
Dokolku se stavelo metalna para pomegu pletenkite,semejstveto ke napreduvalo vo finansiite,a dokolku se vrzele crveni i zlatni trakicki semejstveto ke ima sreka.
Go citav vo germansko spisanie za sobni cvekinja.
Na cvekevo latinsko ime mu e Pachira.
jas imav vakvo cveke doma , bese mlado i imase samo edno steblo ama mi se isusi ,
sega LELA da ne mi trgne po zlo

Neznam ne pisuvase za toa...no se nadevam deka ne e taka
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21617
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by twins_ on 20.09.09 16:54

i jas si velam deka ne bi trebalo da trgne po zlo posto odkako se isusi se nekako ubavi raboti mi se slucuvaa Very Happy
avatar
twins_
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1046
Age : 42
Локација : Дембелија:-))))
Расположение : променливо:-)
Поени : 17483
Registration date : 2009-07-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Балоска on 21.09.09 20:32

Тоа што ти се исушило цвеќето нема врска со она што ти се случува.Цвеќето ти се исушило од непроавилна нега.Ово цвеќе се вика Пашира оли дрво на парите.Ако те интересира нешто повеќе можеш да прочиташ овде:
http://www.svetbiljaka.com/Forums/viewtopic/p=254716.html
avatar
Балоска
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 14
Age : 64
Локација : Bitola Makedonija
Расположение : vedro
Поени : 16944
Registration date : 2009-09-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Vesnicka on 28.09.09 13:52

bordan напиша:e jas sum samo za cveke da cuvam iako sum golem ljubitel na cvekinja nikako da mi ostanat vo zivot. mm mi veli i kaktus da cuvam ( neli ne bara mnogu voda itn) ke se isusi. :shame: :shame: :shame:
Eve mene i kaktusot mi stana zolt
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 19202
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот