Родители и деца

Собно цвеќе

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Собно цвеќе

Пишување by Emi on 03.06.08 21:54

Немам ниедно собно,а сакам да имам, имате ли вие??

Кажете ми кое цвеќе го имате, како се негуваат, сакав палма да садам ама каде се купува таа?
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Nene on 03.06.08 22:18

kaj nas zasto e golem salonot imame sekakvi sobni cvekinja kako na primer.adam i eva, zvoncinja,sekerce,rozalija,lozicka i drugi mn.se da gi nabrojuvam.pozdrav flower
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 31
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 19072
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Nene on 04.06.08 1:00

palmi samo vo cvekarite .nie imame palma ne sakaat mnogu voda zasto ke se skape korenot sakaat dosta svetlina.ako nemas zivci za takov vid na cveke kako sto e palmata podobro kupi si drugo cveke.no veke ako kupis palma kolku i da e malo stebloto kupi si najgolema saksija zasto brgu korenot se zacvrstuva i raste i ako se presadi vo druga saksija ke ti se unisti palmata.pozdrav .
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 31
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 19072
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by biljanag on 04.06.08 10:45

индиско перо и адам или ева се многу отровни
ако сте забележале стајте малку повеќе вода и од крајот на листовите ке паѓаат капки тие се отровни
пазете ги децата
на едни комшии им умре коза изела од еден лист само мал дел од адам
инаку јас мн сакам цвеќе ги имам разни и постојано купувам последно си купив птичје гнездо

препорачувам за собно: фикус лозарче хибискус
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20372
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by STAR * on 04.06.08 10:54

Иако не сум љубител многу на цвеќиња , сакам да имам Дрво живота дома и тоа ќе го добијам за роденден од свекрва ми. Претходно имав Бенџамин , го исушив , имав и фикус ама папагалите го изгрицкаа па и него го уништив, ама тоа дрво живота ќе си го чувам , ветувам !
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19580
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by lola on 04.06.08 11:43

имам повеќе собни цвеќиња - фикус, хибискус, едно што јас го викам петопрст (а не знам како се вика) и многу сакам цвеќе...па кога ќе се расцвета хибискусот колку ми е убав...уживам во секое од нив
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 19971
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Emi on 04.06.08 13:23

хибискус, кажи ми како изгледа??
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by lola on 04.06.08 13:27

Еми најди ја темата каде што ги сликавме велигденските јајца, мислам дека таму хибискусот го имам сликано во позадина Wink
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 19971
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by eli on 04.06.08 13:30

Јас имам многу собни цвекиња (мајками ги одгледува)и сакам цвекиња убаво стојат некако ти ја разубавуваат куќата имам љубичици,бенџамин(многу ми се свиѓа) и мн. други врсти на кои не им знам име, а имам и во дворот полн ми е со жолтки ,црвени , розеви секакви ги имам и незнам како се викаат (за нив дедоми си се грижи) ама прекрасни се да ти е мерак во двор да си седиш, flower
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19499
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by sanja83 on 04.06.08 13:52

Јас немам се уште собни цвекиња но свекрва ми има многу. Сега планирам да си засадам алое вера, и едно друго цвеке кое по листовите е слично на алое вера, зедов подкарче од една колешка од работа, па ке видам ако добро почнат да растат ке ме биде за одгледување цвекиња
avatar
sanja83
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 35
Локација : Macedonia
Поени : 19469
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by vecki on 04.06.08 15:52

обожавам цвеќе дали собно или за во двор сеедно собни имам многу дури не ги знам како се викаат обожавам кактуси а зимно време салонот ми е како шума
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20595
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Emi on 04.06.08 17:06

https://i.servimg.com/u/f44/12/24/03/12/img_0012.jpg

лола ова е хибискус??
убаво е, алал да ти е.

А сања каде ќе најдеш алое да насадиш?
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by lola on 04.06.08 23:13

е да, тоа е хибискус еми...само замисли уште кога цвета какво е... мерак да го гледаш
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 19971
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Emi on 04.06.08 23:30

Лола а кај да го најдам, како се засадува?
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by lola on 04.06.08 23:32

е тоа немам појма, мене ми го даде мајка ми бидејќи кај мене има повеќе место...ќе ја прашам нејзе па ќе ти кажам
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 19971
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Emi on 04.06.08 23:33

Обавезно прашај ја, сакам да имам такво цвечжќе, а ме интересира и за Алое како се сади?
Сањааа кажувај
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by biljanag on 09.06.08 10:07

ima belo sivkasto i zeleno aloe vere na nekoi od niv ima i kako konci

imam crven hibiskus a baram bel i rozev ama trae samo 1-2 dena

imam kala mala i golema i cvetaat maliot cvet sto eden mesec
ima li nekoj vo dvor od vas kralica toa lici na krin ama e poskapo pojak miris pokrupno jas imam i sum go videa uste na dve mesta samo

isusov venec imam i nikako ne mi cveta porano si go sobirav mirisot od cvetovite

konecno si najdov mini trendafili mislam od niskite super se!
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20372
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by vecki on 10.06.08 0:11

еми алое се сади од чепче инаку сака само сенка несака мн вода кај мене секогаш е на исто место и мн се размножува
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20595
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Emi on 10.06.08 1:06

е па ќе ми дадеш чепче?? кога се дава??
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by vesna83 on 10.06.08 10:01

jas iskreno ne sakam i nemam sobni cvekinja nemam merak mnogu po takvi raboti a za vo dvor sakam ama drug da mi gi gleda koga ja gledam svekrvami so kakva ljubov gi cuva i mene ponekogas mi doaga zelba za cveke ama brzo se gubi edinstveno nesto sto sakam e terasata da mi e so cvekinja flower
avatar
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 222
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18975
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by vecki on 11.06.08 0:53

цвеќе имам за извоз кој сака ќе добие
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20595
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Nene on 11.06.08 0:59

vecki напиша:цвеќе имам за извоз кој сака ќе добие


pa ti vecki mozes da prodavas(se salam )ako nekogas dojdav vo sk ke dojdam da mi dades.pozdrav. flower
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 31
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 19072
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by vecki on 12.06.08 0:15

во секое време за било која од вас
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20595
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Emi on 12.06.08 0:44

а кога може?
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by vecki on 12.06.08 0:46

кога сакаш
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20595
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Собно цвеќе

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот