Родители и деца

Матични клетки

Страна 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

maticni kletki

Пишување by Jaca on 24.11.08 14:22

Vo vrska so transportot na krvta odgovorni se kompaniite koi rabotat so maticni kletki vo Makedonija i tie ja prevzemaat krvta vo specijalni setovi vednas po poragajot i ja transportiraat do bankite pod specijalni uslovi.

Jaca
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 6
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 19316
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Ves on 24.11.08 14:57

E toa e veke nesto drugo .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19757
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Monika on 24.11.08 15:01

Вес, ние извадивме матични клетки од папочната врвца за Мила. Мислам дека не треба да се грижиш бидејќи клетките после одат на анализа и ти праќаат извештај од банката за успехот на процесот така да не се секирај и убаво е да се извадат за НЕ ДАЈ БОЖЕ
Monika
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19838
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Maja on 25.11.08 8:49

Ние пред некој ден уплативме преку Би-мек, фирмата што ја застапува Cryo-Save, првата приватна банка за чување матични клетки што се наоѓа во Брисел. Уплативме 150 еур, ни го дадоа сетот и здравје кога ќе се дојдат резултатите од примерокот ќе треба да доплатиме уште 1600еур. Рекоа дека може да се направи некако на кредит (преку банка), но не прашавме што-како. Се надевам го направивме правилниот избор, не дај боже да затребаат, но само со господ напомош
Maja
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19938
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Mama Ane on 25.11.08 8:53

Баш така, недај боже да затребаат. Ние немаме земено од папочна врвца, ама ако се оправиме малку финансиски ќе земеме од млечни запчиња (барем од едното дете), е сега ме интересира ако некој знае дали има врска ако запчето е расипано. На Марија сите забчиња млечни и се црнила :(
Mama Ane
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 21001
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by mamicka Ana on 25.11.08 11:05

neli site 4 firmi sto rabotat so maticni kletki kaj nas moze da im se plati na rati. ? dali taka se dobiva popust ili cenata e ista? znae li nekoj?
mamicka Ana
mamicka Ana
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 123
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 19145
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by betavitevit on 25.11.08 19:03

Firmite za maticni kletki rabotat so banki za da moze da se zeme kredit i da se plaka na rati.Ama taka ke ti ispadne so kamata-poskapo otkolku da platis naednas.Ama koga se nema pari togas mora so kredit pa na rati.
betavitevit
betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 166
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 19419
Registration date : 2008-06-04

Вратете се на почетокот Go down

maticni kletki

Пишување by Jaca on 26.11.08 9:50

Moze na rati i vo firmite bez da se podigne kredit,a ne site firmi zadrzuvaat procent ako procedurata e neuspesna, gi vracaat parite sto se prethodno uplateni.

Jaca
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 6
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 19316
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Sandra on 15.12.08 16:15

Ние решивме да ги зачуваме матичните клетки од папочната врвка, па Ве молам ако некој знае телефон за контакт од фирмата Би-Мек (застапникот за Cryo-save), или каде се наоѓаат да напише тука, или на ПП ако не е дозволено на темите да се пишуваат тел. броеви!

Sandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 821
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 19606
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by lola on 16.12.08 11:02

јас се распрашував за матични клетки и до сега прашав во 3 фирми застапници - Bi-Mek, Biohellenika и Helhtmed...нас ни испаѓа многу скапо за 2 бебиња и не знам што ќе се прави (2.200Е) најефтино...

Сандра ќе ти го пишам бројот на Би-Мек на ПП
lola
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 20431
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Monika on 16.12.08 11:08

Ние извадивме матични клетки од папочната врвка преку Helthmed и беше успешен процесот.
Лола, а зарем не е доволно само за едното бебе да извадите матични клетки?
Monika
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19838
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Mama Ane on 16.12.08 11:09

Po logiка на нештата би требало кај близначиња само од едното бебе да се извади, најверојатно има врска тоа еднојајчани, двојајчани. јас појма немам а баш ме интересира
Mama Ane
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 21001
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by lela on 16.12.08 11:10

Lola a ti nosis dvojki?
Ovaa cena e za maticni kletki na dve bebinja ili za edno?
lela
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21832
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by lola on 16.12.08 11:14

да Лела, носам близнаци а цената е двете (демек за второто 50% попуст)

инаку и јас мислам дека може да се извадат само од едното бебе, бидејќи близнаците во најголем процент се компатибилни...само во biohellenika ми рекоа дека можам да извадам матични клетки од едното бебе по случаен избор и дека ќе одговараат и за другото бебе. во овие другите две рекоа дека требало да вадам посебно за двете....нормално дека така ќе ми речат за повеќе пари. сега сакам да разговарам со некое стручно лице за ова и да видам што ќе ми каже. имам време да размислам....
lola
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 20431
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by lela on 16.12.08 11:16

Leeleeeeee preubavo,bas super Lola.
Ti posakuvam najubava i najlesna bremenost,i da si uzivas vo nea.
lela
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21832
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by tanjaaa on 16.12.08 16:23

mnogu pari se na ova vreme ama koga se raboti za nasite mali mislam deka e odlicna investicija
a inaku se javiv vo biimek i imaat dobri uslovi so plakanje na rati duri do 7 god sto znaci nekade okolu 30 eura mesecno
pa ne e mnogu taka
tanjaaa
tanjaaa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 625
Age : 31
Локација : skopje
Расположение : NAJSREKNA NA CEL SVET
Поени : 19034
Registration date : 2008-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Monika on 16.12.08 16:51

пресметај колку пари се тоа плус ти наплаќаат и камата
Monika
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19838
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by tanjaaa on 16.12.08 16:59

monika moja greska znaci cenata e 1700 eura i ti davaat uslov da plakas kako kredit na 7 godini maksimum a ti mozes i na 1 2 3 godini kolku sakas moja greska e loso presmetano na pamet smetav inaku iznesuva 20 eura mesecno za 7 godini ali ne znam dali tuka spaga i kamata
tanjaaa
tanjaaa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 625
Age : 31
Локација : skopje
Расположение : NAJSREKNA NA CEL SVET
Поени : 19034
Registration date : 2008-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Monika on 16.12.08 17:05

е така е во ред и како што пресметав нема камата ако плаќаш на 7 години. Ние одевме преку Helthmed така да незнам за другите фирми. Овие тогаш беа поефтини и плус мислам дека зад нив стои германско здравство и министерство па ми изгледаа ок
Monika
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19838
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by magi on 16.12.08 18:34

Ние правевме преку Би мек зашто најрекламирани беа за други не ни прасував ама имав добра соработка.
magi
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19238
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

maticni kletki

Пишување by Jaca on 17.12.08 14:23

Vo site firmi davaat 50% popust za vtoroto bebe ako se bliznaci, a odluka na roditelite e ako sakaat da zemat samo za ednoto bebe. Sega ima i nov proekt da se zeme i parce od papocna vrvka i tamu ima maticni kletki a tie se mezenhimalni pa zaedno vo kombinacija so krvta se pokrivaat pogolem broj na zaboluvanja.

Jaca
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 6
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 19316
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Snegulka on 09.01.09 22:55

Стотина македонски семејства досега оставиле на чување матични клетки во некоја од странските банки. Меѓу нив има многу јавни личности, политичари, музичари, бизнисмени.

Матичните стем клетки земени од крвта од папочната врвка од новороденчето, таму ќе останат замрзнати во наредните 20 години.

Во случај на болест, овој скапоцен лек може да го искористи детето, неговите браќа и сестри или родителите.

Матичните клетки може да помогнат во лекувањето на 80 најтешки болести.

„Пред се се работи за малигните хематолошки заболувања од групата на леукемија, од групата на леуфомии, мијаломии, апластични анемии, после групата на наследни заболувања“, изјави Борче Георгиевски, хематолог.

Овој револуционерен пронајдок е еден од 10-те најголеми достигнувања кои ја одбележаа оваа деценија.

Во Македонија се уште нема можност за чување на матичните стем клетки. Во светот постојат јавни и приватни банки. Некои од нив веќе имаат свои застапништва во Македонија.

„Секој примерок се складира во две епрувети, едната останува во Банка во Брисел, другата од во банка во Холандија, тоа се два капацитети за европските земји и секој примерок од секое дете оди во двете банки, заради некоја дополнителна сигурност за родителите“, рече Даница Алачки, „Бимекс“.

Цената за транспортерот и 20 годишното чување се движи од 1.250 до 1.750 евра во зависност во која земја се праќаат.

Лекарите велат дека процедурата на земање крв од папочната врвка е безбедна и нема никаква опасност за здравјето на бебето.
Snegulka
Snegulka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 147
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : gore dole
Поени : 18509
Registration date : 2008-12-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by sanja-ve on 19.02.09 13:29

zemavme i nie matcni kletki od papocnata vrvca i plus del od vrvcata vo koja ima mezenhimalni kletki
sega cekam izvestuvanje od bankata vo solun
inace dogovor napravivme so heltmed i se ova zaedno kako paket ne cinese 1850evra
sekako davaat i moznost za plakanje na rati
odlicna moznost za ponatakaj i sekoj koj e vo moznost obavezno neka go napravat ovoj cekor
sanja-ve
sanja-ve
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 365
Age : 33
Локација : veles
Расположение : odlicno
Поени : 18655
Registration date : 2008-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Матични клетки, што мислите за нив....

Пишување by sazdovska on 27.02.09 15:18

hihi flower da ziveeme
Toa sto imam citano za niv , mu izgleda dosta privlecno da se napravi , koga bi imale potreba od takvo neso (nikogas da ne gi upotrebime) kazuvat ekspertite deka bile efikasni... no za nasi uslovi i mal standart mi izgleda mnogu skapo...
sazdovska
sazdovska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Age : 43
Локација : veles makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 18130
Registration date : 2009-02-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by lila_mk on 02.03.09 12:43

мислам дека е супер идејат кој може да си дозволи да ги замрзне тие матични клетки ( на -196 степени се замрзнуваат). недај боже да потребаат ама е убаво да се имаат.така да кој може да го плати тоа околу 1400 еур мислам дека беше , е супер.
lila_mk
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 19211
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот