Родители и деца

Матични клетки

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Матични клетки

Пишување by eva on 31.05.08 14:27

Maticnite kletki vo mlecnite zabi se otkrieni od strana na naucniot tim na Oddelenieto za istrazuvanje na Nacionalnata zdravstvena institucija na O,H,(N.I.H.).Otkrieno e deka maticnite kletki vo mlecnite zabi se sposobni da se obnovuvaat mnogu pobrgu od drugite maticni kletki koi se od drugi izvori.Isto taka gi otkrile izvonrednite sposobnosti na ovie kletki da sozdavaat nervni i koskeni kletki.
Uslugata za cuvanje na maticnite kletki od pulpata na mlecnite zabi e edna nova svetska usluga.
Celta e:sobiranje na dragoceni bioloski resursi na maticnite kletki,kako vtora moznost za decata koisto ne gi zacuvaa nivnite maticni kletki vo momentot na raganje od papocnata vrvka.Uslugata se sostoi vo sobiranje, obrabotka i ladno odrzuvanje na maticnite kletki koi se sodrzat vo pulpata na mlecnite zabi na decata od 6 do 13 godini vo periodot na nivnoto prirodno paganje.Uslugata se odnesuva i na vozrasni luge koi sakaat da gi zacuvaat umnicite,kako izvor za obrabotka i ladno odrzuvanje(zamrznuvanje) na maticnite kletki poradi terapevtski celi.

eva
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 120
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : Hmmmm
Поени : 14577
Registration date : 2008-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by biljanag on 09.06.08 12:30

за ова зачувување на матичните клетки разбрав уште кога бев бремена но разбрав многу голема цифра на пари
пред неколку месеци видов неколку емисии со д-ри кои кажуваа што се значи ова од кои се болести се крие лекот во мат. клетки и т н
како и секој родител за доброто на своето дете ке направи се па така и јас би сакала да можев да одделам пари како би ги сочувале мат. клетки за недајбоже
инаку ако добро разбрав од мечните заби сеуште во мак не се обработува оваа техника а од папочна врвка може

мислам беше негде 1250 евра во грција чување

многу се стравува во светот дека со ова може да се прават разни малверзации и користење без дозвола во некои истражувања

biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 37
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 15962
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Emi on 09.06.08 12:36

Премногу е скапо, а и како што кажуваш самата попмалку е ризично, кој ми гарантира и како??

Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 32
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 16521
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Maja on 09.06.08 12:42

Една братучетка ми кажуваше, при породувањето (пред околу 10 месеци) од папочната врвка и зачуваа матични клетки од бебето. Мислам 1800 евра платија за да се чуваат клетките 20 години, а за секоја наредна треба да се доплати....Не сум 100% сигурна, но отприлика така нешто беше...
Ако ова функционира како што треба, и нема никакви малверзации, мислам дека не е лошо, барем на некој начин да се заштити здравјето на детето, па и на родителите.....

Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 15068
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by eva on 09.06.08 14:31

spored BIO TEHNOLOGIA cenata za sobiranje,transport,obrabotka i cuvanje na maticnite kletki e 1100 evra,so vklucen DDV.


Kade moze da se koristat maticnite kletki od pulpata na mlecnite zabi?

Deneska e opsto prifateno deka poradi prirodata i svojstva na maticnite
kletki od mlecnite zabi tie mozat vo idnina da se primenat vo klinikite
kako sto se primenuvaat m.k od koskenata srz i od krvta od papocnata
vrvka.
Bolestite koi se predvideni da se lekuvaat se slednite:

-niknuvanje na novi zabi i lekuvanje na periodontit (periodontal);
-vsaduvanje i razvivanje na novi zabi so koristenje na dentivni kletki;
-lekuvanje na zabi od karies;
- terapija na periodontit;
-upotreba vo maksilofacijalnata hirurgija kako koskena transplantacija i lekuvanje na masnoto tkivo;

Regeneracija na tkiva:
-regeneracija na miokard posle infarkt;
-regeneracija na mozokot posle mozocen udar i traumi;
-regeneracija na 'rbetniot mozok posle traumi;
-regeneracija na koskite;
-sozdavanje na 'rskavica i ligamenti;
-lekuvanje na frakturi;
-lekuvanje na osteoartritis.
Opsti terapii:
-lekuvanje na dijabetes (sekerna bolest);
-lekuvanje na Parkinsonova bolest;
-lekuvanje na bolesta Alzheimer.

Golema
e moznosta za koristenje na maticnite kletki od mlecnite zabi za
terapevtski celi kako avtologni transplantati(od deteto-donor na istoto
dete-primac),kako i moznosta da gi koristat i drugite clenovi na
semejstvoto.Kako i site terapii so transplantacii,uspehot zavisi od
mnogu faktori kako:
-sostojba na bolniot
-vidot na bolesta
-kompatibilnosta na tkivoto
-drugi razni faktori.

eva
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 120
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : Hmmmm
Поени : 14577
Registration date : 2008-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by eva on 09.06.08 15:28

Denesni terapii so maticni kletki od drugi izvori
Drugi izvori se:
-maticni kletki od koskenata srz
-maticni kletki od perifernata krv
-maticni kletki od papocnata vrvka

Postapkata za dobivanje na maticni kletki od prvite dva izvori e bolna i e potreben dolg vremenski period za nea, dodeka tretata moznost e samo vo vreme na raganjeto.
Vadenjeto na maticnite kletki od mlecnite zabi e edna bezbolna procedura koja dava dovolno milioni kletki posle prvoto delenje na kletkite.
Moze da se obrabotat i zacuvaat maticni kletki od 12 mlecni zabi, zatoa sto preporaka e da se sobiraat maticni kletki od pulpite na sekacite i kaninite.
Na toj nacin bi bile sobrani ogromni kolicini na maticni kletki.


inaku se predlaga mlecniot zab za ovaa namena da go izvrsi stomatolog
Roditelot dobiva set za cuvanje na mlecniot zab(go dava firmata sto ova
go organizira), a so toa dobiva i analiticki informacii i se
popolnuvaat obrasci (dogovor,baranje i lekarski obrazec za istorijatot).
Setot se sostoi od ;
-shishe so tecnost i
-cool transport container kojsto treba da e cuvan najmalku 12 casa pred vadenjeto vo frizider.
Izvadeniot zab se stava vo tecnosta vo shisheto i se zaedno se pakuva vo cool transport container-ot ...

p.s. slusnav deka i vo Sistina ke se cuvaat maticni kletki,vo noviot objekt

eva
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 120
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : Hmmmm
Поени : 14577
Registration date : 2008-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by biljanag on 23.06.08 19:07

за здравјето на нашите деца доколку сте добро финансиски ситуирани ова е следниот чекор што треба да се направи

www.biotehnologia.com

оваа адреса ги има потребните податоци ако сака некој да се запознае подетално

ако како што е панирано се направи банка за чување на мат клетки во мк сигурно ке биде и поефтино

biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 37
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 15962
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by AD on 26.07.08 12:40

Maja напиша:Една братучетка ми кажуваше, при породувањето (пред околу 10 месеци) од папочната врвка и зачуваа матични клетки од бебето. Мислам 1800 евра платија за да се чуваат клетките 20 години, а за секоја наредна треба да се доплати....Не сум 100% сигурна, но отприлика така нешто беше...
Ако ова функционира како што треба, и нема никакви малверзации, мислам дека не е лошо, барем на некој начин да се заштити здравјето на детето, па и на родителите.....

Доколку се работи за чување на матични клетки од папочна врвца во приватна банка, нема никаков сомнеж за малверзација затоа што пред се се работи за како што споменавме приватна банка. Со давањето на крвта за изолирање на матични клетки во оваа банка, секој клиент потпишува договор за чување на истите за период од 20 години со тоа што никој нема право на користење на тие клетки освен самиот сопственик т. е. самото бебе или неговите родители.
Инаку во Македонија постои претставништво на една белгиска приватна банка за чување на матични клетки- Cryo Save.
Сумата којашто ја наплаќа оваа банка за изолација и чување на матичните клетки се плаќа на почетокот односно при самото складирање на клетките, а наредното плаќање е после истекот на 20 години се разбира доколку сопственикот на матичните клетки се согласи да го продолжи договорот за наредни 20 години.

AD
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 1
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 14295
Registration date : 2008-07-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Ben10 on 17.08.08 10:20

уххх уште една тема за која доста размилуваме.. се е во ред, се е супер.. само немам пари.
Додуше малку сум скептична за земањето од папочна врпца, бидејќи е потребно да се остави папочната врпца до крајот на пулсирањето, значи да не му се одзема на детето крвта која му е потребна (ако сум јасна што збурувам иако се сомневам Very Happy ) Сепак јас би се одлучила, кога би ги имала парите, но сега ги немам. Една пријателка сега земаше стем клетки од млечниот заб од малиот од млечните заби, па јас спијам на тоа уво. дека додека порасне - ќе соберам пари. исто може и до 28 години од заб - умњак.

Ben10
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 131
Age : 42
Локација : Скопје
Поени : 14187
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by baby24 on 17.08.08 14:04

I jas sum za vakvo nesto ama mnogu pari se toa.Ubavo e da imas eden vid osiguruvanje za deteto utre nesto nedaj boze se sluci ke ima garancija deka ima sansi da ozdrave.Ama jas mislam deka treba da se napravi nesto toa da bide dostapno za site ne samo za onie sto se finansiski dobri,site si pozeluvame se najdobro na nasite deca i sakame da gi gledame zdravi neli?

baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 32
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 14568
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by magi on 17.08.08 14:05

Јас мислам дека одкога ке се пресечи папочната врвка тогаш се зема крвта односно папочните клетки тоа го имам гледано на CD.Инаку јас платив 150е однапред кои не се вракаат.И ако е успешна процедурата уште 1600е за чување во рок од 20 години.Има можност и за плакање на рати во рок од 3 години.

magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 14368
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Ben10 on 17.08.08 14:27

па сигурно дека од кога ќе се пресече, но работата е што и онака нашиве (и воопшто на Балканот) прерано ја сечат врпцата, а заради потребите на матичните клетки, тоа се забрзува. Но и покрај тоа и јас би се одлучила за тоа кога би имала пари.

Ben10
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 131
Age : 42
Локација : Скопје
Поени : 14187
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Emi on 18.08.08 8:09

За второто сигурно би го направила овој чекор, за Милена не бевме доволно информирани а и финансиски сме моменталнослаби

Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 32
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 16521
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by zence on 02.09.08 18:31

Преку Биотехнологија за Маца замрзнавме матични клетки од млечни заби. Плативме прво 200 евра, па чекавме1 месец за резултати од лабараторија од Грција поточно од банката за матични клетки каков е квалитетот и квантитетот на матичните клетки и по нивна потврда дека е во ред ги доплативме останатите пари.
Но пред некој ден една моја познаничка се породила во Софија во болница во чии склоп функционира Банка за матични клетки. Таму се чуделе како тоа кај нас функционира прибирањето на матични клетки на температура од 40 Ц , и праќање на истите по ДХЛ кога е познато дека матичните клетки почнуваат да изумираат по 6-тиот час од породувањето. Кај нив за прибирање праќаат нивен човек со мобилен фрижидер. Исто така и кажале дека во Турција со закон е решено да не се прибираат матични клетки постари од 12 часа. Чекам некој коментар од наш член - доктор или некоја што тоа го има направено преку преставниците во Македонија на странски Банки за матични клетки

zence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 147
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 14264
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by georgina on 02.09.08 22:22

Планираме, да собереме пари и да замрзнеме матичниклетки од млечните заби и на двете деца. Па ќе видиме дали ќе успееме. Само дај боже никогаш да не ни затребаат.

georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 41
Локација : Negotino
Поени : 14245
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by zence on 03.09.08 15:35

georgina напиша:Планираме, да собереме пари и да замрзнеме матичниклетки од млечните заби и на двете деца. Па ќе видиме дали ќе успееме. Само дај боже никогаш да не ни затребаат.

Само да знаеш Георгина за првото дете треба сега да реагираш зошто се земаат само до третиот заб и евентуално понатаму умниците до 29 години

zence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 147
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 14264
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by georgina on 03.09.08 20:23

е, тоа не го знаев

georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 41
Локација : Negotino
Поени : 14245
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Maja on 12.09.08 9:00

Јас имам братучетка докторка во Чаир и ја распрашувавме за матичните клетки. Она ни рече дека они (докторите од Чаир) немаат врска со тоа. На самиот пораѓај доаѓа екипа од фирмата кај што е претходно потпишан договорот и зема крв од папочната врвца на мајката. Претпоставувам дека они си се опремени со сите реквизити и помагала па и фрижидери....Рече дека се повеќе мајки зачувуваат матични клетки и дека не е лошо да размислиме и ние. Има повеќе фирми преку кои може да се среди тоа, но дали има разлика во цената од една до друга фирма?

Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 15068
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

maticni kletki

Пишување by DANIEL on 07.10.08 11:32

zdravo na site.jas sum nov clen ovde na ovoj forum i sigurno eden od malkute mazi na forumov.sakam da prasam nesto vo vrska so maticnite kletki i nivnata primena i efikasnost.dokolku ima nekoj da mi odgovori moeto prasanje e slednovo:imam dete na 8 godisna vozrast so cerebralna paraliza koja e vo blaga forma i koja e najmnogu odrazena na motorikata kaj deteto.ovaa paraliza e posledica na tezok poragaj i kako navodno deteto ima mali ostetuvanja na mozokot pri sto doslo do ostetuvanje na nekoi centri.da ne dolzam.dali ovi maticni kletki mozat da regeneriraat mozocni kletki i dali moze da se izvadat kaj 8 godisno dete od mlecnite zabi.odnapred vi blagodaram

DANIEL
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 1
Age : 39
Локација : veles
Поени : 13930
Registration date : 2008-10-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Svetlana on 07.10.08 11:37

Ne sum dovolno informirana no znam deka maticni kletki se zemaat od papocnata vrvca,imam citano za slucai kade majkata ostanuva bremena samo radi dobivanje na maticni kletki od papocnata vrvca i istite se cuvaat vo specijalni banki za maticni kletki , kaj nas ne znam dali ima ili ne vakvi banki vo Bugarija ima sigurno i cuvanjeto na istite zavisno od vremenskiot period cini okolu 3000 evra.

Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 527
Age : 38
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 14220
Registration date : 2008-08-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Maja on 07.10.08 12:40

Даниел, прочитај на www.biotehnologia.com.mk . Мислам дека само оваа фирма посредува за земање и чување на матични клетки од млечни заби. Ние прашувавме и во Би-Мек кои соработуваат со првата приватна банка за чување на матични клетки во Брисел, баш прашавме и рекоа дека не работат со матични клетки од млечни заби. Среќно!

Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 15068
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by mamicka Ana on 08.10.08 15:15

дека е скапо е скапо, можеби сте во право и дека е делумно ризично. ама мислам дека ќе ме јаде јанѕа, недај боже после неколку години да имаме потреба, а јас сега не сум се снашла (читај-позајмила) пари за да направам тоа. здравје сега планот е со бебе Матеј за 3 месеци кога ќе дојде да го направиме тоа.

mamicka Ana
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 123
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 14275
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

maticni kletki

Пишување by Jaca on 03.11.08 15:58

Jas sum nov clen i bi sakala da vi dadam nekoi informacii za cuvanjeto na maticni kletki. Sobiranjeto na krv po poroduvanjeto se vrsi vo specijalni setovi dostaveni na roditelite koi potpisale dogovor za cuvanje na maticni kletki. Vo tie setovi ima kesa za krv so antikoagulans i gelovi za ladenje koi prethodno se izladuvaat vo frizider nekolku casa. Kesata za krv se stava megu gelovite i na toj nacin e zastitena vo narednite 48 casa. Cenata vo Makedonija se dvizi od 1450 EUR pa nagore.Posetete go sajtot na www.helthmed.com.mk i mozete da najdete mnogu informacii za seto toa.

Jaca
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 6
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 14446
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by mamicka Ana on 04.11.08 13:06

fala Jaca, ama kolku sto znam ima nekolku firmi sto rabotat so maticni kletki. cenata im e razlicna, uslovite se demek isti, ama nekoi vikaat deka sigurnosta ne e ista vo site.
ke odam denovive i ke vi pisam sto mi kazale:-)

mamicka Ana
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 123
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 14275
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Ves on 22.11.08 1:46

Јас неколкупати читав една брошура за матични клетки од папочната врвца , дефинитивно тоа го сметам како еден вид осигурување коеби се искористило во недај боже критични ситуации . Меѓутоа ,од што се општо познати немарностите во здравството кај нас , немам доверба дека нашите стручњаци се придржуваат крајно до сите услови и стандарди за испорачување на матичните клетки до крајната дестинација.Неодамна имаше емисија за расипана крвна клиника поради недостиг на ел. енергија и не знам што , не сум сосема сигурна за да пишувам поопширно , ама лично не им верувам за безбедно чување и транспортирање од клиниките во Мк. до банките за чување мат. клетки.

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 37
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 14887
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Матични клетки

Пишување by Sponsored content Today at 1:27


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот