Родители и деца

Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Emilija on 15.08.08 14:31

А си прочитала ли во упатството дека од предозирање може да се појави и камен во бубрег? Недај боже, коса ми се крена.

Недостаток на некој витамин...кој? Д капките го имаат само Д витаминот и никој друг. Баш ме интересира ова, на следната контрола ќе го прашам докторот обавезно.
Emilija
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 20034
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Monika on 15.08.08 14:39

Da da, kako ne sum procitala i mene od toa me fati strav. NE DAJ BOZEI I jas na slednata kontrola ke ja prasam maticnata, a te molam kazi mi i ti sto ke ti kaze tvojot doktor.
Monika
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19838
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Lana on 15.08.08 14:49

Jas na Lana i davav do 10-ot mesec bidejki i na nas togas ni rekao deka nema veke potreba da i se dava...... ,veke bese sredinata na juli .
Lana
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 20113
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Mimi on 18.08.08 10:59

Јас и со други мајки сум се консултирала, Д витамин како капки само преку зима се дава, а во лето се создава од сонцето.
Инаку додека ги користевме внимавав само воден раствор користев, зашто од маслените столицата многу омекнуваше. За поголеми деца препорачуваат рибино масло во зима.
Mimi
Mimi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 286
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 19181
Registration date : 2008-08-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by macush88 on 19.08.08 9:22

Mama Maja напиша:nie pieme plivit D3 taka ni kaza pedijatarot rokot im e 14 dena i posle novi a za vigantolot mislam deka rokot e dodeka ne se potrosi .sto mislite koi se podobri.
Како бе рокот 14 дена? од кога ќе се отворат и само 14 дена треба да се користат?
macush88
macush88
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 309
Age : 30
Локација : Bitola
Расположение : 5ка
Поени : 19023
Registration date : 2008-08-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Nate_David on 19.08.08 9:34

nikade ne pisuva deka treba da se upotrebuvaat 14 dena od otvorajneto eve sega citam traat do istekot na rokot jas taka znam

a kade gi cuvate kapkite pisuva na ladno jas vo frizider gi cuvam a vie
Nate_David
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 32
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19459
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by macush88 on 19.08.08 9:56

и јас во фрижидер ги чувам. ама многу се загрижив за момент кога прочитав 14 дена на форумов. три пати упатството го прочитав. мене капките ми траат 2 месеци. Вчера купив нови.
macush88
macush88
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 309
Age : 30
Локација : Bitola
Расположение : 5ка
Поени : 19023
Registration date : 2008-08-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Nate_David on 19.08.08 10:05

i jas se zagriziv i jas za okolu 1ipol mesec dva gi trosam a toa 14 dena mi e cudno ke prasam sega vo apteka ke vi kazam
Nate_David
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 32
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19459
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by STAR * on 19.08.08 10:16

Капките јас ги чував во фрижидер и ги користев по 3 месеци 1 шишенце.
STAR *
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 20040
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Mimi on 19.08.08 10:39

Малку чудно само 14 да е рокот, не можеш ни третина да потрошиш, па фрли го...
Mimi
Mimi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 286
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 19181
Registration date : 2008-08-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by macush88 on 19.08.08 10:44

Mimi напиша:Малку чудно само 14 да е рокот, не можеш ни третина да потрошиш, па фрли го...
Па затоа се зачудив и јас. Дури и се загрижив бидејќи му давав 2 месеци едно паковање
macush88
macush88
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 309
Age : 30
Локација : Bitola
Расположение : 5ка
Поени : 19023
Registration date : 2008-08-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Emilija on 19.08.08 11:16

За Вигантолот докторот ми кажа дека е најдобро отворено шишенце да се користи 1 месец и дека нема потреба да стои во фрижидер (маслен раствор па може да се згусне) туку само на темно место.
Emilija
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 20034
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Emi on 22.09.08 12:53

после отварање да, траат само 14 дена овие Д3, така знам и јас, и пола ги фрлав...ама колку е вистина појма немам.

инаку ајде дајте ми совет кој сируп да и го купам на Милена оти докторкана наша ќе ме полуди ми вика рибини зрнца да сум и давала, ама јас сум за сирупче сепак.
Emi
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21391
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by sunshine on 22.09.08 13:26

Јас му давам рибино масло моментално купив од Галафарм ги има со повеќе вкусови:јагода, банана, лимон, портокал....
http://www.galafarm.com.mk/proizvod.asp?id=39
sunshine
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19919
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by STAR * on 22.09.08 13:27

Исто и ние од пред некој ден почнавме со рибино масло на галафарм со вкус на јагода.
STAR *
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 20040
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Emi on 22.09.08 13:41

a nekoj so vitamonot D ama plus i drugi vitamini??

Izgleda i nie ovoj ke go kupime

http://www.fitofarm.com.mk/mac/fitofarm_product.asp?ProductID=38

е сега кое е подобро или исто ти е
Emi
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21391
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by sonjamfk on 23.09.08 13:12

nie go koristime vigantolot i sega treba da prodolzime doktorot rece od oktomvri. pa sega koga ke odime na kontrola ke ni kaze koga da pocnime so ribino maslo.inaku vigantolot se koristi dodeka ne se potrosi a ad kapkite imaa kratok rok 14 dena . i po sovet na doktorot vika deka podobri se vigantolot.
sonjamfk
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 54
Локација : skopje
Поени : 19883
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by biljanag on 23.09.08 14:19

за што е тоа рибино масло нашата д-рка ни го нема спомнато или тоа се дава над две г?
biljanag
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20832
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Svetlana on 23.09.08 14:23

ribino maslo e isto vitamin D go ima kako sirup ili vo zrnca
Svetlana
Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 527
Age : 41
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 19090
Registration date : 2008-08-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Nate_David on 23.09.08 14:31

zosto vikate deka ad kapkite imaat rok 14 dena jas ne sum informirana za toa znam deka dodeka ne se potrosat se upotreblivi i jas vo frizider gi cuvam..na niv ne pisuva nisto takvo
Nate_David
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 32
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19459
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by STAR * on 23.09.08 14:34

Нате и јас истото го напишав некаде , зашто нема логика 14 дена да имаат рок на траење.
STAR *
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 20040
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Nate_David on 23.09.08 14:59

da navistina nema ni pola da potrosis i v kanta ... cudno
Nate_David
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 32
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19459
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by sunshine on 23.09.08 15:13

Ние користевме Вигантол и ортопедот ни рече дека откако ќе се отворат се користат само еден месец евентуално месец ипол. После тоа џабе ги давате немаат никаков ефект.
sunshine
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19919
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Emi on 24.09.08 22:10

исто како вигантолот што нема ефект после 1 месец и Д3 водениве немаат ефекр после 15 дена

ние пиеме пиковит
Emi
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21391
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by marina_pp on 24.09.08 22:17

od koga mozi da se dava ribinoto maslo?
marina_pp
marina_pp
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 200
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : ekstra
Поени : 19175
Registration date : 2008-07-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот