Родители и деца

Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Страна 6 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Kate77 on 01.03.09 20:04

Ние исто така користиме вигантол,од почеток и давав 2 капки ама пред 1 месец и ја зголемија дозата др.Враготеров од Систина и др.Видоевски на 5 капки,така да не е штетно и ако се даде повеќе.
avatar
Kate77
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 101
Age : 41
Локација : Скопје
Поени : 18736
Registration date : 2008-09-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Mama Ane on 02.03.09 8:50

И јас на моите деца им давав Д3 и тоа само во месеци кои ја содржат буквата р Smile Септември, октомври, ноември, декември јануари, февруари, март и април. Незнам од кај ми е овој совет, ама се сеќавам дека летно време не им давав.
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20791
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Natasa981 on 02.03.09 11:38

Zdravo na site Very Happy Od mama i Sara.Sara e 2 meseci.
Da probam dali ke se snajdam...Novi sme vo ova
Nie kolistime D3 kapki po 2 na den mislam deka ni rekoa do 1 godina.

Natasa981
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 37
Локација : Kavadarci
Поени : 17885
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by BubeM on 11.03.09 17:26

Мене Видовски ми рече да не и давам АД, бидејќи немало потреба за витамин А, туку само Вигантол. Јас и давам по 2-3 капки, некогаш ми се капнуваат и повеќе, ама го прашав ортопедот и ми кажа дека нема проблем.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19134
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Jovana's mom on 11.03.09 18:30

И давам на Јована вигантол по 2-3 капки, со лажичка, па некогаш успевам да и ги дадам сосема, а некогаш ми се трга и останува на лажичето. Ме интересира со какво лажиче им ги давате, со силиконско или обично? Видоевски ни кажа дека и повеќе капки да ти капнат ништо страшно!
avatar
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 489
Age : 48
Локација : Kocani
Поени : 19170
Registration date : 2008-07-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by BubeM on 11.03.09 20:51

јас и давам и со обично и со пластично/гумено. Порано и капнував во уста, ама еднаш ми отиде капката во окцето на Илина и од тогаш употребуваме само лажиче.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19134
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

ad kapki

Пишување by gaspic on 14.03.09 1:34

jas koga bev na ortoped-mi rekoa po 5-6 kapki na den.ne pominaa 2 dena bevme na pedijatar -a nejziniot odgovor za toa bese- NIKAKO! toa kolku sto ekorisno-tolku e i stetno za vaseto bebe. dovolni se 2 -max 3 kapki na den. posle ova se rasprasav po luge, i citav po spisanija-i taka e... 2-3 kapki dnevno, bez razlika kolku i dali mu fali nesto na bebeto. videte-pobarajte- procitajte... pozdrav
avatar
gaspic
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 15
Age : 37
Локација : skopje mk
Поени : 17820
Registration date : 2009-03-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Dragana on 22.03.09 13:56

На нас на последната контрола док.ми рече веќе да не му ѓи давам капките за коски дека нели ќе има сонце од сега па нетаму ама ние го истрошивме шишенцето па мм вчера му зеде едни нови до сега не сме ѓи користиле А +Д3.Нека го испие и ова шише па ќе видиме некако ми е уште рано да ги преќинам ем докт.и не е сигурна до кога еднаш ми рече до 2 години сега па ќе видиме дали ќе ги продолжиме од есен.Незнам само едни едно друѓи друго,вашите дечоња до колку год.ѓи пијат капкиве?
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 32
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 19458
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Bela on 22.03.09 13:59

Вигантол и давам откако е родена по две капки. На почетокот и ги мешев со млеко, а сега дирекно во усте и капнувам,јас и викам кап, кап, а она ми вика ап, ап и отвара усте, срце на мама flower
avatar
Bela
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 526
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 18427
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Dragana on 22.03.09 14:06

I nie isto porano so mlekce sega pravo vo usta samo ke mu recam ajde kapki i si znae odma otvara uste.Dusicki mali se tie
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 32
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 19458
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Nate_David on 13.04.09 10:38

dali nekoj znae kade kaj vas potocno vo skopje moze da se najde inekcija-vigantol se proizveduvala vo germanija i kaj nas nikade ja nema a pedijatarot ni rece deka David ne e loso da primi edna takva zosto nekako po slabo i napreduval vo razvojot na koskite.....pa ne sovetuvase da najdime takva ili pak da ja naraceme od germanija..ama jas pa tamu nemam nikoj na koj bi mu naracala...kostala nekade okolu 1000 i nesto den... dali nekoj znae za ova....
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 32
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19249
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Ilince on 13.04.09 13:06

Nate duri ne si prasas ortoped nemoj da mu ja davas taa ima mnogu i nus pojavi ...osiguraj se deka treba da ja primi,a posle ako treba ke se snajdis ke ja nabavis prasaj vo Melisa i vo Herba aptekite tamu nabavuvaat lekovi od stranstvo
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19518
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 13.04.09 13:13

E Nate_David kako toa slabo i napreduval???Ne mi e najjasno vo postot Ima problem so rast,zaostanuva zad vrsnici,ima rahit,ima poslaba mineralizacija?????Treba izdrzanost vo dijagnoza za depo inekcija na cholecalciferol te.Vigantol...Treba konsultacija so pedijatar,laboratorija. ne znam
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20489
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by mama X on 13.04.09 13:15

Nate_David напиша:dali nekoj znae kade kaj vas potocno vo skopje moze da se najde inekcija-vigantol se proizveduvala vo germanija i kaj nas nikade ja nema a pedijatarot ni rece deka David ne e loso da primi edna takva zosto nekako po slabo i napreduval vo razvojot na koskite.....pa ne sovetuvase da najdime takva ili pak da ja naraceme od germanija..ama jas pa tamu nemam nikoj na koj bi mu naracala...kostala nekade okolu 1000 i nesto den... dali nekoj znae za ova....
Консултирај се со ортопед задолжително - ако ништо друго пробај овде преку форумов др.Видоевски има посебна тема.
avatar
mama X
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 524
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : O.K
Поени : 18270
Registration date : 2009-02-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Mama Vase on 13.04.09 23:36

lolipop напиша:E Nate_David kako toa slabo i napreduval???Ne mi e najjasno vo postot Ima problem so rast,zaostanuva zad vrsnici,ima rahit,ima poslaba mineralizacija?????Treba izdrzanost vo dijagnoza za depo inekcija na cholecalciferol te.Vigantol...Treba konsultacija so pedijatar,laboratorija. ne znam

za lolipop
kako se manifestita slaba mineralizacija?koi se simptomite i ima li vrska so pokasno niknuvanje na zabi?thx
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19059
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Nate_David on 15.04.09 18:08

David e se super,super si napraduva i vo rast i vo se nema rahit taa mi rece deka poslabo uste na 5 6 meseci gi aktiviral nozinjata i bevme na eho za mozozeco i doktorot tamu ni rece deka e se vo red kako sto treba da izgleda za taa vozdras..i mene ne mi e jasno sto ne e vo red sto mi dava takvi inekcii no sega za 1 2 nedeli ke odime na ortoped i ke go prasam bas i doktorot tamu sto ke mi reci...samo imame malku problem so tezinata plus bese i bolan i nekako poslebecok e i poslebo jadi i slaba mu e krvta ..ako zaradi toa taa nesto zabelezuva stvarno ne znam....
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 32
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19249
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 15.04.09 18:24

Nate ako veke sakas da bides sigurna deka e stvarno deficit na vit."D" togas vo nekoja od laboratoriite kaj nas zamoli neka go odredat nivoto na vitaminot"D" ili indirekno deka zakluci tvojot pedijatar ili ortoped preku nivoto na kalcium i hepatalnite probi.Na kraj ako e epten nuzno napravi rentgen na nozjinjata/racinjata od bebusot .Sepak mislam so sekojdnevnata profilaksa so kapki ke zavrsite rabota.
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20489
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Mama Vase on 15.04.09 18:45

dali vitaminot d e vsusnost alkalna fosfataza?
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19059
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 15.04.09 19:12

Ne toa e eden od indirektnite pokazateli za deficit na vit"D"...
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20489
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Mama Vase on 15.04.09 19:39

na neda pri kontrola i bele pokacena alkalnata fosfataza pa eve sega cepkam da vidam sto e.inaku maticnata veli ne e nisto,se e vo red visok na d vit aj pisi mi ako znaes nesto poveke.od sto se pokacuva?
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19059
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 15.04.09 20:09

1.Alkaline phosphatase (ALP) (EC 3.1.3.1) is a hydrolase enzyme responsible for removing phosphate groups from many types of molecules, including nucleotides, proteins, and alkaloids. The process of removing the phosphate group is called dephosphorylation. As the name suggests, alkaline phosphatases are most effective in an alkaline environment.
2.In humans, alkaline phosphatase is present in all tissues throughout the entire body, but is particularly concentrated in liver, bile duct, kidney, bone, and the placenta.
3.The normal range is 20 to 140 IU/L.Levels are significantly higher in children and pregnant women.
4.
The following conditions can cause abnormal levels of ALP:
Elevated levels (hyperphosphatasemia)
a.If it is unclear why alkaline phosphatase is elevated, isoenzyme studies using electrophoresis can confirm the source of the ALP. Heat stability also distinguishes bone and liver isoenzymes ("bone burns, liver lasts").

Liver (Liver ALP):
Cholestasis, cholecystitis, cholangitis, cirrhosis, hepatitis, fatty liver, liver tumor, liver metastases, drug intoxication
N.B. concurrently elevated GGT (gamma glutamyl transpeptidase) helps rule in favor of liver metastasis (rather than bone, kidney, etc.) when assessing spread of cancer.
Drugs: e.g. verapamil, carbamazepine, phenytoin, erythromycin, allopurinol, ranitidine
Bone disease (Bone ALP):
Paget's disease, osteosarcoma, bone metastases of prostatic cancer (High / very high ALP values)
Other bone metastases
Fractured bone
Multiple myeloma (only when associated with fractures)
Skeletal involvement of other primary diseases:
Osteomalacia, rickets, vitamin D deficiency, (Moderate rise) Malignant tumors (ALP originating from tumor)
Renal disease (secondary hyperparathyroidism)
Primary hypothyroidism
Polycythemia vera
Myelofibrosis
Leukemoid reaction to infection
Women using hormonal contraception
Pregnancy
Biliary obstruction
Transient hyperphosphatasaemia of infancy: benign, often associated with infection

Vaska se nadevam deka ke se snajdete vo postot..Ima malku poveke med.informacii,ama toa sto tie bitno go boldirav..znaci se pokacuva kaj vit"D" vo majnak,a ne vo visok Very Happy
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20489
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Mama Vase on 15.04.09 20:33

go znam ovoj post,sepak fala.citav na internet.nema indikacii za niedna od ovie bolesti.nejze rezultatot i bese 225u/l a normalen opseg e 38-126.mene me interesira dali e normalno pokacen,zosto neli kaj mali deca toa e ocekuvano.inaku e zdravo i napredno detence.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19059
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 15.04.09 20:42

Da Vaska,ne e nisto strasno,no mora da se sledi..Kolku kapki vit.D davas?
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20489
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Mama Vase on 15.04.09 20:49

po 3 kapki vigantol,maticnata rece dovolno e a i dr.mironska ne predlozi nisto.ama mene pak me cudi,kako deficit na d vit. a proode sama na 9 mes.jaka i zilava e mnogu.uste vo bolnica i se cudea sestrite kako ja vrti glavata koga nekoj zboruva.stomacni pravese na 3 mes. a dr.vidoevski vika cudo od dete,bravo.a koga paga ni glas ne pusta a bogami letaat po parket so golemata.edinstveno sto tesko gi vadi zabite,imame samo 4.prvite dve gi izvadi na 10 mes.mozno li e deficitot da se odrazi na zabite?
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19059
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 15.04.09 21:02

Posle se sto procitav,postoi samo edno objasnuvanje-raste,da e ziva i zdrava i trosi...A zabcinjata ke izlezat...cesto se slucuva da kaj nekoi decinja podocna izbivaat.Koleska moja od stomatologija veli deka e toa poveke genetska predispozicija,otkolku deficit.
Samo ke mora da se dogovorite okolu kapkite Vigantol-edna kapka ima 666 IE,sto znaci deka vnesuvate sega okolu 1900 IE...Toa ne e malku..Uste edna kontrola,pa ako ima prostor namalete na dve...
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20489
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот