Родители и деца

Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Ane on 30.05.08 10:24

Ние почнавме со вигантол капки, веднаш откако дојдовме дома со Никола по породувањето. Според препорака од педиајтарот му дававме првата година до пролетта кога ги прекинавме(бидејќи нели децата се почесто надвор и ги користат благодетите на сонцето), а потоа од есента повторно (но немаше повеќе вигантол па земавме витамин Д3).
Така беше до пред да наполни две години (роден е во јули), а потоа од есента почнавме со сируп со сируп на база од рибино масло Seven Seas. Беше малку поскап, ама убав. Но после престанаа да го носат по аптекиве, па му дававме други слични сирупи, кои се со овошни вкусови и Никола ги обожаваше.
Минатава есен до пролетта, му дававме сирупче Sanosvit -со сите витамини, меѓу кои А, Д и помага во подобрување на имунитетот.
Сега ништо не пиеме и не знам дали ќе треба да се почне од есен пак.
Какво е вашето искуство, односно како ве советуваа педијатрите.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20279
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by STAR * on 30.05.08 10:42

Јас му давав на син ми до 1 година и 2 месеци мислам Вигантол капки. После тоа прекинавме со капки и совет од педијатар е дека после 1 год. преку лето не се дава ниту вигантол , ниту рибино масло, а веќе од есен па до крај на зимата до 3 години возраст препорачливо е да се дава Вигантол. Ане знам за проблемот со Вигантол едно време тешко се наоѓаа , ги имаше во одредени аптеки и тоа само на рецепт, па моравме да идеме до матичната по рецепт и му зимав по 2 шишенца наеднаш. Сега нема проблем баш пред некој ден од Зегин зимав за детето на еден мој другар и идат без рецепт. Ама Ане кај тебе Нико9ла сега ќе полни 3 што значи дека од есен можеш да продолжиш со рибино масло сируп со мирис на некое овошје.

Имам и јас едно прашање пиковит оние таблетки за шмукање од кога можат на деца да се даваат и дали има во вид на сируп ?
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19715
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by vecki on 30.05.08 15:06

да пиковит имаш сируп зашто пастелите се за деца од 6 год инаку витамински сируп на др .тајс се вика мултивитаминол кошта 260ден многу е добар
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20730
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by STAR * on 30.05.08 15:07

Па јас тој веќе го користам ама кој е подобар од овие два ?
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19715
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by vecki on 30.05.08 15:13

за мене подобар е др.тајс содржи повеќе витамини
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20730
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by mamicka on 30.05.08 15:15

и ние го пиевме тој од др тајс до пред некој ден, супер е
avatar
mamicka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 412
Age : 43
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 19608
Registration date : 2008-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Emi on 30.05.08 22:28

Ние пиевме Д3 до пред еден месец, поточно до 3 мај, сега здравје од септември ќе видиме, а кога почнавте со сирупите??? може ли кога ќе наолни 1 година, значи од септемрви или не, сакам да слушнам ваше мислење, сепак ние ќе прашаме и кај педијатарот.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21066
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Ane on 31.05.08 1:49

STAR * напиша:Ама Ане кај тебе Нико9ла сега ќе полни 3 што значи дека од есен можеш да продолжиш со рибино масло сируп со мирис на некое овошје.
Имам и јас едно прашање пиковит оние таблетки за шмукање од кога можат на деца да се даваат и дали има во вид на сируп?
Да Стар тоа и ми е планот мене. Но овде само сакав да размениме искуства и да им помогнеме на новопечените мамички .
инаку за овие таблети не знам од кога се даваат, ама ја не би му ги дала на детето до трета година од страв да не се задави. сепак немаат уште развиено рефлекс за лижење на таблети или бомбони.
Никола дури сега прв пат проба тврди бомбони, и го гледав цело време додека ја јадеше од страв да не му се случи нешто.

Е еми заборавив да ти одговорам - да мислам дека ќе можеш од септември со сирупите, бидејќи веќе ќе имате година.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20279
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Emi on 01.06.08 22:06

Фала Ане, сепак ќе прашам кај педијатарот.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21066
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by sunshine on 11.06.08 15:35

Ние почнавме со вигантол капки по породувањето. Прво за нив ми кажа педијатарот а после за тие работи го слушав секогаш ортопедот.По негова препорака му давав првата година цело време дури лани и преку лето Др. Видоевски не му ги прекина затоа што ме советуваше дека летото е многу топло па ги криеме децата од сонце и заради тоа да не му ги прекинувам ( сега не паметам дали му ги намали бројот на капки)
Така беше до 15 месеци кога бевме на преглед повторно на ортопед и тогаш докторот ни рече вигантол капките да ги замениме со рибино масло. Ги купував оние со овошен мирис од Галафарм, Реплекфарм и пиевме секој ден редовно по едно лажиче мало. Докторот ни рече да ги пиеме до јуни некаде и потоа да ги прекинеме а од есен здравје пак да почнеме.
Инаку други сирупи за имунитет не сум му дала. Некаде во март ја прашав нашата докторка за некој сируп за имунитет но таа е присталица на здрава храна на детето овошје и зеленчук што повеќе и никакви дополнителни сирупи. Од септември сакам да го пуштам во градинка и тогаш повторно ќе прашам за некој сирупче плус освен рибиното масло.
avatar
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19594
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Mama Maja on 11.06.08 23:38

nie pieme plivit D3 taka ni kaza pedijatarot rokot im e 14 dena i posle novi a za vigantolot mislam deka rokot e dodeka ne se potrosi .sto mislite koi se podobri.
avatar
Mama Maja
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 18
Age : 33
Локација : Macedonia
Поени : 19240
Registration date : 2008-05-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Emi on 11.06.08 23:59

Ортопедот ми рече мај, јуни, јули и август да не ги давам, ама според крвната слика која ја правевме докторката во Козле виде дека фосфатите се доста покачени па ми рече дека и фалат капкате, мала е и како што рече sunshine ги криеме децата од јако сонце па и недостасува витаминот Д, затоа денес пак ги купивме капките Д3 пливит и сега наместо 4 како што и давав зимото и давам само 2.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21066
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by sunshine on 12.06.08 10:37

Не е рокот на вигантолот додека не се потрошат тука само месец максимум месец и пол откога ќе се отворат.
Еми мислм дека за тоа колку капки сега треба да и даваш најдобро е да го прашаш ортопедот или педијатарот бидејќи она имала недостаток. Може да има потреба од повеќе капки најдобро е да се консултираш.
avatar
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19594
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Emi on 12.06.08 11:55

Можеби сум кажала погрешно Калциумот е добар ама фосфатите не се, така да не е опасно, докторката дури ми рече и неморам да и ги давам ако ја сончан преку ден доволно, а колку е доволно незнам?
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21066
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by STAR * on 12.06.08 12:00

До 1 год препорачливо е да се даваат тие капки , тоа е барем сигурен начин, вака гледаш и самата не знаеш колку е доволно да ја сончаш, а и какво ни е времево , капките ти се сигурен избор.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19715
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Emi on 12.06.08 12:33

Па да, ама и докториве исто школо учеле а различно кажуваат, аман веќе!!
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21066
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by vesna83 on 12.06.08 14:09

vistinskiot rok na vigantolot e 21den.Ne smee da se izlozuva na svetlina i ne se dava so metalna lazicka nego se kape direktno vo usta
avatar
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 222
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19110
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Emi on 12.06.08 14:12

mene mi e strav od vigantol, sto ako mi kapnat poveke kapki??
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21066
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by sunshine on 12.06.08 14:18

А зошто да не се става во лажиче затоа што се маслени? Ортопетод нас ни рече да ставиме малку млеко во лажичето па после да капнеме капки и така да ги дадеме за да се врзат капките со млекото да не останат на лажичето.

Emi напиша:mene mi e strav od vigantol, sto ako mi kapnat poveke kapki??
Ништо не е страчно Еми ако капнеш повеќе. И јас на почетокот се плашев па ги
истурав ако ми капнеше некоја плус ама после докторот ми кажа дека не е
тоа ништо страшно зошто не може ништо да наштети една- две капки плус
или минус.
avatar
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19594
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by STAR * on 12.06.08 16:04

Точно , и јас ја имав таа дилема и истото ми го кажаа на др. дека не е страшно
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19715
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Monika on 14.08.08 15:51

Deneska pedijatar mi rece na Mila da i davam 25 kapki od plivit D3. Do sega i davam po 5 kapki na den. Nekako mi e cudno nemav slusnato deka moze da se davaat tolku kapki? Dali ima nekoj so vakvo iskustvo???
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19513
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Emilija on 14.08.08 15:57

Многу капки, а лето е. Освен тоа ништо друго не ти кажа? Лично немам искуство, чудно ми е што во лето се прави пауза со капките или се намалува дозата поради сончањето.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19709
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Monika on 14.08.08 16:04

Mila mnogu se poti vo glavceto, voda i tece i mnogu nemirno spie. Poradi toa doktorkata mi preporaca 20 dena da i davam po 25 kapki i plus da pocnam i so vestacko mleko zosto i pokraj toa sto jade, ima nekoi 4-5 obroka vo denot plus cicanje, sepak izgleda ne i e dovolno i malku se poprava nekoi 200-300 g mesecno. Mozebi mlekoto veke mi e slabo ili neznam.....
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19513
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Emilija on 15.08.08 8:02

Сите деца се потат. И моите се жива вода секое заспивање, а да не ти кажувам како ја шетаат спалната во сон Smile
Мила е поголема а и многу е жешко. Мислам дека тоа поправање е сосем очекувано. 4-5 оброка се супер. Се познава дали е гладна. Гладно дете плаче....

А поголемата доза капки ќе го спречат потењето? Баш ме интересира дали е така :hmm Ако е така зошто докторите не ми кажале?
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19709
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Monika on 15.08.08 14:27

I jas se cudam, navodno potenjeto i nemirnoto spienje kaj bebinjata znacelo nedostatok na nekoj vitamin. I pokraj toa sto pedijatar mi preporaca nekako mi e strav da i davam tolku. Vcera i dadov 10 kapki , no strav mi e. Vo upatstvoto na kapkite pisuva od 2-5 kapki. Mnogu se nerviram sto site pedijatri razlicno kazuvaat, toa me vadi od koza. Koga ja prasav doktorkata zosto tolku kapki i deka i ortopedot i maticnata ni pereporacuvaat po 5 ona vika deka ne treba da se odi po sema i deka sekoe dete e posebna individua. Do nekade e vo pravo, no neznam....Porano ete na bebinjata im stavale nekoi inekcii so vitamin D3 cij sostav bil mnogu poveke merni edinici od onie koi sega im gi davame..neznam navistina neznam kogo da go poslusam
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19513
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Витамин Д- капки А+Д 3, вигантол, ...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот