Родители и деца

Домашна аптека

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by SonjuS* on 30.08.08 19:34

Аналгин..парацетамол..vitamin b6, ketonal..

SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 30
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 16161
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by Simona's mom on 25.10.08 20:52

Оваа тема ме натера да ја прегледам кутијата во која ги чуваме лековите и да исфрлам се со изминат рок.Внатре има се и сешто Smile Фластери ,стерилни гази,мноогу аналгетици,дуовит,беби клизми,флуонатрил таблети,вигантол,бивацин спреј,аквамарис спреј ,таблети за чистење леќи..

Simona's mom
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 571
Age : 38
Локација : Skopje
Поени : 15653
Registration date : 2008-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by Kikic on 25.10.08 21:04

Vo mojata apteka ima se nema sto nema.Imam betadin hidrogen gazi flasteri elektroliti infuzija se za prva pomos

Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 15910
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by marina_m on 10.11.08 12:00

analgin, kafetin,andol,ketonal,ferveks,tifol,paracitamol,se nema so nemma sigurno sum zaboravila nekoi da gi napisam

marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1686
Age : 31
Локација : skopje
Поени : 15649
Registration date : 2008-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by bica on 12.11.08 15:53

кај нас лековите исто стојат во кујна во шпајз има од се по нешто...што за температура...за алергии..масти...витамин Ц бе комплекс...тифол.....фервекс....абе се снабдени сме ко зегин аптеки.....

bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 32
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 15887
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by fibimk on 07.05.09 21:00

Nie bogami sme prava apteka hihi hihi hihi .....sisterot mi e farmacevt i drzi od sve po nesto....koga odi na pat ima cel neseser so trista lekovi....od analgin,Linex,sapsmex,eglonyl,bedoxin.....sto sve ne...duri i ne mi teknuva.Imame i vitamini od B grupa,vit C......kapki za oci,nekoja mast za hemoroidi,antireumatska mast obavezno.....gel za masaza,jas imam mast za egzema,za izgorenici,za pobrza epitelizacija.....pa zavoi,flasteri,gazi,.....ihtiolna mast za cirevi.......eeee za drugi ne mi teknuva.....Dosta e i ova.... hihi hihi

fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 42
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 15894
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 07.05.09 21:09

E pa jas kako medicinsko lice treba da se sramam od mojata apteka:dva para rakavici(sterilni),steka analgin,Betadin r-r ,zavoj,flaster,Daleron sirup...

D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 45
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 17209
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by verce on 07.05.09 21:33

Nema nekoja specificirana apteka.Ja koristam prvata pomos na mm od kola Smile.Eden frizider koj ne go koristam imam vo nego znaci analgini,upsarini,loratidin ,brufeni ,ventolin i drugi nekoi sirupi i tableti.Vo edan fioka imam vit i sirupcinja vitaminski .

verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 31
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 16965
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by anetapp on 08.05.09 0:28

Имам од се како што кажавте сите да не набројувам пак но без сируп за температура парацетамол за возрасни аналгин и капки за нос никогаш не се оставам

anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Age : 41
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 14983
Registration date : 2009-02-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by Deni on 19.06.09 15:30

А со кои лекарства тргате на пат? Прв пат треба да одам со бебе на пат и не знам ниту што ниту како да го транспортирам на топлово??? Со мало фрижидерче можеби? Или онака разладени е доволно да се стават во оние бебешките држачи на шишенца што имаат изолација внатре, како куферчиња мали?

Deni
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 327
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 16520
Registration date : 2008-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by Deni on 19.06.09 15:31

А Фиби, која mast za egzema,za izgorenici,za pobrza epitelizacija ја користите?

Deni
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 327
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 16520
Registration date : 2008-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by jasmina,mina on 19.06.09 15:33

Deni напиша:А Фиби, која mast za egzema,za izgorenici,za pobrza epitelizacija ја користите?
Добра е онаа од невен ја има во зегин,кантарион земи си на галафарм има.Алое ,,Прва помош,,ли се викаше спрејот hihi (поправете ме ако грешам) јас го земам секогаш

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 16949
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by jasmina,mina on 19.06.09 15:36

Deni напиша:А со кои лекарства тргате на пат? Прв пат треба да одам со бебе на пат и не знам ниту што ниту како да го транспортирам на топлово??? Со мало фрижидерче можеби? Или онака разладени е доволно да се стават во оние бебешките држачи на шишенца што имаат изолација внатре, како куферчиња мали?
јас во Фрижидерчето и после таму ги префрлам во фрижидерче.Она што е издржливо на температура до 30 степени не го ставам.Јас носам обавезно антибиотик за двајцата,синопен и камагел за убоди,Линеспор за дијареа,електролити,Ентерофурил сируп,Летизен или Зиртек-антихистаминик,капки за уво бидејќи малото знае да направи инфекција на увото,дијазепам чепчиња.Бруфен сируп-антипиретик и Ефералган чепчиња за малото,витамин ц,Јод,ханзапласт,

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 16949
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by Sandra_Anja on 19.06.09 15:39

A, Jasmince kakov e toj sprej od Aloe i za sto se koristi?

Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 35
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 16697
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by Deni on 19.06.09 15:49

Јасмина, и јас ќе те прашав за Алоето, она на Фрст ли го имаш секогаш? И сеуште не сум се сретнала со Ентерофурил сируп и дијазепам чепчиња- за што се? Иначе супер пост ми напиша пред тргање, таман се проверив што ми фали. За кашлање нешто имаш? До сега ништо не сме користеле, ама другарка ми ми вика стално да сум си имала слез или Проспан.

Deni
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 327
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 16520
Registration date : 2008-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by jasmina,mina on 19.06.09 15:58

Deni напиша:Јасмина, и јас ќе те прашав за Алоето, она на Фрст ли го имаш секогаш? И сеуште не сум се сретнала со Ентерофурил сируп и дијазепам чепчиња- за што се? Иначе супер пост ми напиша пред тргање, таман се проверив што ми фали. За кашлање нешто имаш? До сега ништо не сме користеле, ама другарка ми ми вика стално да сум си имала слез или Проспан.
Дени да за тој спреј пишувам супер е сум го испробала.Дијазепам чепчиња за недај боже пу пу пу грчеви од температура.За кашлица на дрТајс мукоплант,од тегавец.Јас земам и Вентолин сируп.имаме проблем со алергиски опструкции

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 16949
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by jasmina,mina on 19.06.09 16:00

смирувачки спреј за кожа Aloe first od Forever Living products(за Сандра)

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 16949
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by Deni on 20.06.09 13:41

Вчера и јас го земав тој Aloe first пошто одамна му се спремам а многу ми го фалат. Не само за кожа, може тој и внатрешно да се прска- во нос, грло (при иритации). Генерално Алоето чуда прави- викаат. А за кашлица земав сируп од бел слез, мислев дека е под годинка моево па само тоа ми го препорачаа во аптеката, а заборавив на Др. Таис тегавецот! Ај ваљда и овој ќе помогне ако недај боже затреба.

Deni
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 327
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 16520
Registration date : 2008-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by marijab.d on 12.08.09 16:48

Парацетамол,кетонал,капсули за пролив,реглан(за повраќање),витамини и минетали од крка,и чаеви(увин,камилица,брусница,руски чај,кантарион)

marijab.d
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 159
Age : 30
Локација : bitola
Расположение : OK
Поени : 14318
Registration date : 2009-05-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by jasmina,mina on 12.08.09 17:16

jasmina,mina напиша:
Deni напиша:А со кои лекарства тргате на пат? Прв пат треба да одам со бебе на пат и не знам ниту што ниту како да го транспортирам на топлово??? Со мало фрижидерче можеби? Или онака разладени е доволно да се стават во оние бебешките држачи на шишенца што имаат изолација внатре, како куферчиња мали?
јас во Фрижидерчето и после таму ги префрлам во фрижидерче.Она што е издржливо на температура до 30 степени не го ставам.Јас носам обавезно антибиотик за двајцата,синопен и камагел за убоди,Линеспор за дијареа,електролити,Ентерофурил сируп,Летизен или Зиртек-антихистаминик,капки за уво бидејќи малото знае да направи инфекција на увото,дијазепам чепчиња.Бруфен сируп-антипиретик и Ефералган чепчиња за малото,витамин ц,Јод,ханзапласт,
за уво капките,не ги заборавајте еве што сум напишала пред одење на одмор,како да знаев уште првата вечер врискавме од увото(на Војдан мислам)но за среќа завршија работа капките Декса со хлорамфеникол и по два саати урлање,плачење се смирија болките.

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 16949
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот