Родители и деца

Домашна аптека

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Домашна аптека

Пишување by biljanag on 25.05.08 11:20

што све имате во домашната аптека?

како девојче па и сега кај моите има само аспирин ацисал и аналгин

а сега имам за синот витамин ц б-комплекс сируп за кашлање сируп за температура сируп за пролив капки за коски

а за нас оспен за баже јас тие не сум ги пиела аспирин 100 подобар е од др ,аналгин, витамин ц ,парацетамол , б-комплекс

алкохол хидроген3% :boc: :smrc:
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19742
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by Lana on 25.05.08 12:03

обавезно имам Бруфен за темепратура ,аналгинче за нас ,....друго немам ,некако немам навика да купувам за дома ,по потреба не дај боже ..шо треба се зима.
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 19023
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by Emi on 25.05.08 22:21

Кафетин од оној златниот, Аналгин, Кафетин Колд за настинка, Парацетамол, Витамин Ц, Шумливи таблети Мултивитамински,
а за Милена имам капки за носе Аква Марис со пумпица, и Чепчиња за температура за недај боже
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20301
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by vecki on 27.05.08 2:11

па вака прво парацетамол сируп и таблети обавезно аналгин, кафетин,вит.ц ,капки за нос,и прополис капки
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 19965
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by rich_bitch1 on 27.05.08 12:01

аналгин за глава и андол за температура обавезно,секогаш имам и од оние шумечи витмаин Ц,не практикувм да држам по мн лекови напкупени дома само она основното,зашто им минува рокот
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19558
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by STAR * on 27.05.08 12:56

Упсарин, Кафетин менструал, парацетамол сируп , витамин Ц обавезно ама не шумечи туку таблетки. од шумечи калциум, магнезиум.фервекс 2-3 кесички, капки за нос за син ми, витамин Ц за син ми , сируп витамински и обавезно Билакс за анална уптреба, Дулоколакс таблети ама тие веќе треба да ги фрлам еднаш се напив и делуваат после неколку саати , така да од купатило не излегов во ниедно време 2, 3 сабајле, а плус тераат и на повраќање, пошто јас си имам проблем со тврда столица. И дијазепам за не дај боже.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 18950
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by biljanag on 03.06.08 11:07

kapki za nose pogotovo za deca ne e preporaclivo se rasipuvaat-razboluvaat sinusite
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19742
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by Emi on 03.06.08 14:43

како се расипуваат, па ако ги чуваш соодветно според упатството како ќе се расипат, па ти нема со години да ги чуваш истите отворени?
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20301
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by rich_bitch1 on 03.06.08 14:47

па како и да е тоа се лекови и си имаат исто како и се друго рок на траенје,јас затоа купувам само она основното како аналгин,и не трупам по мн апчинја дома наеднаш токму од таа причина.инаку каде ги чувате лековите,особено сега летно време?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19558
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by lola on 03.06.08 22:57

ние имаме една специјална фиока во кујната каде чуваме само лекови. таму ги има сите основни - кафетин, аналгин, аспирин, кафетин менструал, упсарин шумливи, витамин Б 6, Б-комплекс, витамин Ц, витамин Е, шумливи таблети (мултивитамин), дијазепам...што знам, може нешто и заборавив да набројам scratch
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 19341
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by ZZ on 03.06.08 23:00

imamo samo neki lek za glavobolju i febricet za ne daj bože..
avatar
ZZ
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 528
Age : 47
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 19359
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by okce on 03.06.08 23:08

Daleron,vitamin-C,vitamin B6,ferveks,duovit,E-vitol,upsarin i tolku.
avatar
okce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 232
Age : 42
Локација : Strumica
Расположение : ekstra
Поени : 19332
Registration date : 2007-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by Emi on 03.06.08 23:08

лола пиеш Диазепам?? извини ама бре млада си ти за тоа
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20301
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by lola on 03.06.08 23:12

неее, не пијам јас, ама стои таму за секој случај...се имам напиено неколку пати кога татко ми беше во болница и буквално не се знаеше дали ќе остане жив...фала му на Бога се помина најдобро што можеше, ама од тогаш ми остана навиката да си чувам дијазепам дома ne znam
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 19341
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by Emi on 03.06.08 23:27

Јас се напив еднаш пред три години кога имаше мм сообраќајка, ама многу лошо се осеќав потоа.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20301
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by viktorija on 03.06.08 23:33

Doma cuvam efferralgan, fenoberbiton, loratadin, vitamin c, analgin, herbion, analgin ,spazmeks, ranital .
avatar
viktorija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 73
Age : 39
Локација : strumica
Расположение : pozitivno raspolozena
Поени : 18365
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by aleksandra on 14.06.08 0:40

јас дома имам кафетин парацетамол витамин ц б комплекс за дечките чепцинја за температура
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 33
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 18410
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by Nate_David on 24.07.08 17:11

vo mojava domasna apteka nema sto nema b kompleks bedoksin analgin paracetamol ranitadin vitamin c fluonatril za zabite daleron z temperatura kapki za oci kapki za nos za bebe i vozrasni ventor za bolki ..
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18369
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by sonjamfk on 06.08.08 10:31

i jas kako lola ima fjoka za lekovi. vnatre drzam naj osnovi lekovi kako bi se reklo za ne daj boze.imam duri i hanzaplast i zavoi i flasteri. obavezno lelovite od vreme na vreme gi proveruvam dali mu e pominat rokor. koga mi se rodi marko obavezno cuvam i daleron i cepcinja za temperatura. imame nasa mala apteka koja se trudime sto pomalku da ja upotrebuvame.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18793
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by Emilija on 06.08.08 10:35

Јас имам кутија од чевли и стои на висеќите во кујна одозгора Smile вон дофат. Во неа има витамин Ц, далерон, Оперил капки за деца и возрасни, ханзапласт, 2-3 газички, бетадин, фластер, линекс, 2-3 кесички електролити и евентуално ако останало од некој антибиотик и канестен крема.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 40
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 18944
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by obicna on 30.08.08 3:47

I ja kako lola u kujna fioka... Flasteri, kineska mast, crna mast, vicks vaporub (mast za zatnat nos), apcinja za temperatura/glavobolka, prasak za kiselina, vitamax za maz mi, vitamax za mene, femibion, piluli, voda za cistenje rani, za prevrzuvanje rani. Ovie dvete posledni mi ostana od ko se izgoriv na raka na rabota.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 19879
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by desi on 30.08.08 4:06

jas imam analgin,andol,vitamini,flasteri takvi raboti obavezno oti znam da se isecam vo sekoe vreme,
avatar
desi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 356
Age : 34
Локација : veles
Поени : 18215
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by Monika on 30.08.08 18:01

Jas imam analgin, daleron, bedoxin b6, rupurut, persen, vicks vaporub, vitamin C apcinja, kalcium-magnezium-cink, letizen, famosan, kapki propolis, loratidin, lizobakt, a za Mila Daleron sirup, eferalgan cepcinja, aqua maris, hidrogen 3% ...uh se umoriv. I site gi cuvam vo fioka vo spalna.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 18748
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by Sister on 30.08.08 18:24

парацетамол,хидроциклин,цитерал,витамин це,хербион,фликсоназе спреј,лоратадин,бетадине...и ги чувам во спална.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18269
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by mamalina on 30.08.08 19:08

Imam golema kutija za domasna apteka:paracetamol,cepcinja,brufen,cefaleksin,analgin,ketonal,pikovit,vitamini kakvi ne,hanzaplast,alhohol100%,gazi i sto uste ne i redovno gi proveruvam da ne e na nesto pominat rokot i frlam najcesto.
avatar
mamalina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 37
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 18071
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Домашна аптека

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот