Родители и деца

Здрава исхрана

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Корисни информации за здравјето

Пишување by eli on 11.05.08 14:20

Чоколадо и бременост
Консумирањето на чоколадо за време на бременоста ги намалува шансите за појава на сериозни компликации, тврдат истражувачите од Универзитетот Јејл. Новите резултати се базираат на следењето на исхраната кај 2.291 бремени жени и анализата на нивото на теоброминот во крвта на папочната врпца кај нивните бебиња. Притоа, се покажало дека високото ниво на теобромин е поврзано со 70 проценти помал ризик од прееклампсија, објави стручното списание Epidemiology. Чоколадото содржи високо ниво на теобромин, хемиски спој кој ја стимулира работата на срцето и ги опушта и шири крвните садови, намалувајќи ги на тој начин шансите за прееклампсија – опасното нагло зголемување на крвниот притисок во текот на бременоста.
Теоброминот веќе се користи за третирање на болките во градите, зголемениот крвен притисок и нееластичните крвни садови. Научниците додаваат дека теоброминот може да ја поправи циркулацијата во постелката блокирајќи го оксидативниот стрес.
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 18579
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by eli on 11.05.08 14:31

Исхраната богата со антиоксиданси го намалува ризикот за заболување од астма, покажа едно австралиско истражување.
Студијата се занимаваше најмногу со тоа како доматот влијае на здравјето затоа што токму тој е многу моќен антиоксиданс ликопен.Практична потврда лекарите добија после седмомесечниот експеримент на 30 лица заболени од астма.Испитаниците прво добивале храна во која имало ниско ниво на антиоксиданси, а во исто време конзумирале екстракти и други производи од домат богати со ликопен. Добиените резултати покажаа дека доматот го намалува ризикот како и симптомите кои се појавуваат пред или за време на болеста.
Со овој резултат, научниците заклучиле дека доматот треба да се вклучи во терапијата која ја примаат заболените од астма.
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 18579
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by eli on 11.05.08 14:41

Децата сигурно сеуште ги памтат приказните за Попај морнарот. Тој својата
енергија секогаш ја добиваше од порцијата свеж спанаќ. Покрај тоа што
дава енергија спанаќот штити и од многу опасни болести. Познато е дека зелјестите зеленчуци имаат голема хранлива моќ и содржат многу важни витамини и минерали. Спанаќот е еден од најздравите зеленчуци, кој може да се најде во секое годишно време. Најсвеж и најдобар вкус има во периодот од мај до септември. Подобро е да се консумира свеж, но
ако тоа не е возможно може да се користи и смрзнат. Покрај тоа што спанаќот дава инстант енергија тој е силен борец против срцевите заболувања, ракот на дебелото црево и остеопорозата. При лабораториските испитувања, научниците откриле најмалку 13 посебни
соединенија во спанаќот. Сите тие имаат големо антиоксидационо и антиканцерогено дејство. Доколку научниците успеат да ги изолираат овие важни состојки тие би можеле да се искористат во пронаоѓање на лек против ракот.
Витаминот К1, калциумот и калиумот се значајни состојки на овој зеленчук, а тие се важни за одржување на добрата состојба на коските. За
болните од артериосклероза витамините А и Ц се погодни антиоксиданси. Тие овозможуваат редукција на слободните радикали во телото. Само една порција варен спанаќ обезбедува дури 295 проценти од дневните потреби за витамин А. Овој вкусен зеленчук го храни и
мозокот. Помага за ослободување од стресот, ја зголемува
концентрацијата и ги штити мозочните келии.Ако спанаќот не ви е омилено јадење тогаш обидете се да го вметнувате во другите јадења. Неколку минути варете го спанаќот, а потоа додадете го во салатата, лазањите, оризот или макароните.
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 18579
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by eli on 11.05.08 14:48

Неколку чаши јогурт во текот на денот ќе ви помогнат да се ослободите од вишокот килограми,
а ќе ви овозможи да го освежите организмот со многу хранливи материи. Голем број истражувања покажуваат дека исхраната со намалено внесување на калциум доведува до побрзо качување на телесната маса. Причина за тоа е што на ваков начин се зголемуваат и здебелуваат масните ќелии и ги задржуваат течностите и отровите. Јогуртот е хранлив напиток кој помага во борбата со килограмите. Го забрзува слабеењето и го намалува
обемот на стомакот. Научниците докажале дека доколку дебелите луѓе во исхраната воведат три оброци со јогурт со помалку маснотии, губат 22 проценти од вишокот тежина.
Зголеменото количество на калциум кое го внесуваат овие луѓе им помага во намалувањето на дебелиот стомак. Диетите кои се врз база на јогурт се двапати поефикасни од останатите. Тоа се должи на делотворноста на калциумот, што овозможува да се изгубат
непотребните килограми, а при тоа да се задржи мускулната маса.
Клиничките испитувања покажале дека со консумирањето на јогурт значително се
намалува тежината. Оние луѓе што внесувале дневно повеќе од половина
литар обезмастен јогурт за 12 недели изгубиле по пет килограми.
Јогуртот може да замени цела порција класичен оброк. Чаша јогурт ви обезбедува
доволно количество на белковини, витамин Б12, калциум и цинк. Ретко која храна овозможува волку хранливи материи. Содржи само 140 калории, ја одржува цревната флора и го отстранува лошиот здив.
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 18579
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by rich_bitch1 on 11.05.08 15:00

ова за чоколадото и бременоста не сум го знаела
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 30
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19268
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by eli on 11.05.08 15:02

Сега знаеш затоа јади чоколадо мњам мњам flower
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 18579
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by eli on 11.05.08 18:33

Кајсија, лимон, грозје и смокви
Овошјето спаѓа во групата на најздрави прехранбени артикли, кои го задоволуваат чувството на глад, но исто така делуваат превентивно во борбата против разни опасни заболувања. За да го подорбите квалитетот на својот живот и својот имунолошки систем, потребно е во својот план на исхрана да ги вклучите и најздравите артикли, меѓу кои дефинитвно најздраво е овошјето. Силата на кајсиите е во бета-каротинот што ги штити очите. Нашето тело го претвора бета-каротинот во витамин А, кој е клучен во превенцијата од канцерогени заболувања. Една кајсија во себе содржи 17 калории. Можат да се конзумираат како суво овошје или свежи, но треба да се јадат редовно за да се постигне ефект. Силата на доматот е во тоа што неговите состојки делуваат како антиоксиданси. Истражувањата покажуваат дека доматот го намалува ризкот од заболување на рак на дебелото црево. За да го заштитите својот организам, доволно е дневно да се изеде само половина домат. Еден домат со просечна големина има само 26 калории. Силата на грозјето е во фактот што ова овошје е
одличен извор на железо, што е од клучна важност за транспортот на кислородот во нашата крв. Половина шолја суво грозје има 218 калории. Најдобар начин е секојдневно да ги конзумирате, ако ги додадете во својата утринска доза на житарки. Смоквите содржат витамин Б што го намалува холестеролот во крвта. Една смоква содржи 37 до 48 калории, а
одличи се и свежи и како суво овошје.
Лимонот содржи се што е потребно з ада се намали ризикот од канцерогени заболувања. Една кришка лимон има само 2 калории, а одлично оди со риба, во разни салати, со
зеленчук и се разбира во течен облик, како лимонада со вода и шеќер.
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 18579
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by eli on 11.05.08 19:47

Јаболки во бременоста се корисни за развој на детето. мајките кои за време на бременоста конзумирале голема количина на јаболки имаат помали изгледи да заболат од астма на возраст од пет години, известиле британските научници. Во истражувањето спроведено во Универзитетот Аберден учествувале 2 000 бремени жени. Научниците воделе евиденција за нивните прехрамбени навики, а пет години по раѓањето на нивните деца, тие ја проверувале здравствената состојба на децата. Од таму утвридле дека децата на оние мајки кои за време на бременоста јаделе четири или повеќе јаболки во неделата, имале 50% помали шанси да
заболат од астма, за разлика од оние деца чии мајли конзумирале по едно или ниту едно јаболко неделно.
Истражувањето и добиените резултати од него покажале колку едноставна промена во
исхраната на мајката за време на бременоста, може позитивно да влијае врз развојот на детето понатаму. Научниците ја потврдиле и врската меѓу конзумирањето на риба за време на
бременоста и намалувањето на ризикот од појава на алергии кај децата.
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 18579
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by eli on 11.05.08 19:48

Срцки еве ви еден куп информации за да ми бидете здрави flower
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 18579
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by eli on 11.05.08 20:00

Оризот помага при несоница
Оброкот богат со јаглехидрати и со висока гликемијски индекс, конзумиран 4 часа пред спиење, го забрзува процесот на заспивање, покажало најновото истражување. Австралиските
научници во ова истражување, на испитаниците им сервирале оброк со висок гликемијски индекс, четри часа пред спиење. Оброците биле со иста енергетска вредност, а разликата била само во глихемискијот индекс, што било постигнато преку различни видови на ориз.
Тие заклучиле дека оризот со повисок гликиемијски индекс влијае позитивно
на овој процес и може да помогне во случај на несоница.
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 18579
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by rich_bitch1 on 11.05.08 20:17

Jabuke, banane i narandze su prevencija protiv Alchajmerove i Parkinsove bolesti.
Antioksidansima kojima su bogate jabuke smanjuju uticaj toksina koji se luce kada je organizam pod stresom i mogu da smanje ostecenje nervnih celija prouzrokovane ovim bolestima.
Najvecu koncentraciju antioksidansa imaju jabuke, narocito one neljustene, a za njim banane i narandze.Svakodnevno konsumiranje ovog voca stiti mozak i utice na smanjenje nervoze.
Naucnici preporucuju da bi se docekala starost bistrom pamecu, voce treba biti neizbezan deo svakog menija. Vocne preradjevine ne vaze- sok se ne moze meriti blagotvornim dejstvom koje organizmu daje jedna neljustena jabuka
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 30
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19268
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by rich_bitch1 on 11.05.08 20:18

Prepoznajte znake koji mogu da vam spase život
CRNA STOLICA
Boja stolice zavisi od onoga što jedete, ali crna, katranasta stolica može da bude znak krvarenja iz čira na želucu ili tankog creva. Ako je tako, potrebno je zaustaviti krvarenje i obaviti preglede kako bi se isključio rak kao mogući uzrok. Uzimanje aktivnog ugljena takođe može obojiti stolicu u crno.
KVRŽICA U TESTISIMA
Kvržica u testisima je svakako znak za uzbunu. Baš kao što žene pregledaju dojke, muškarci bi trebalo da pregledaju testise i povremeno ih opipaju, na primer pod tušem. Ako se pregledate redovno, to će vam preći u naviku, a taj jednostavni postupak mogao bi da bude presudan za pravovremeno otkrivanje raka testisa.
NEOBJAŠNJIVO MENJANJE TEŽINE
Neobjašnjivi gubitak kilograma ili apetita može ukazivati na razne bolesti, pa je zato važno da posetite lekara i proverite o čemu se radi. Ali ni naglo debljanje ne treba zanemariti. Jedan od simptoma raka jajnika je skupljanje tečnosti u abdomenu, što može da izgleda kao debljanje i da oteža prepoznavanje ove bolesti.
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 30
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19268
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by eli on 11.05.08 21:42

Научниците открија дека циметот е состојка што во голема мера го подобрува нивото на шеќер во крвта. Секојдневното конзумирање на цимет ги регулира шеќерот, холестеролот и триглицеридите, со што во голема мера делува и превентивно.
Една научна студија спроведена во Пакистан, покажала дека благодетите на циметот продолжуваат да траат и после неговото конзумирање. Затоа Richard Goldfarb, управникот на Bucks County Clinical Research Centre се потрудил да развие природен лек, што го нарекол
кој покрај течен екстракт од цимет, содржи и други природни состојки, како на пример, екстракт од лист од боровница, екстракти од рибизла, зобов екстракт итн. Покрај горенаведените карактеристики, овој препарат помага и за збогатување на амино киселините и антиоксидансите.
„Доброто лекување не секогаш зазема облик на апче. Понекогаш одговорот
или дел од одговорот може да го пронајдете во вашата кујна“, изјавил
Richard Goldfarb. „Се надеваме дека подобрените навики во исхраната и
секојдневните билки како што е циметот ќе станат сојузници на патот кон
здравото живеење“.
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 18579
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by eli on 12.05.08 12:53

Kolku znaete za prirodnoto lecenje? Eve vi nekolku korisni informacii
za koi sum sigurna deka nekogas ke vi posluzat! Devojki, obrnete
vnimanie na br. 27:)i na br. 1, a maski na br. 11:)Se nadevam deka na
nekoj od vas ova ke mu pomogne i deka ke pocnete da jadete nekoi stvari
sto ne ste mozele da gi podnesete:)
1. AJDUCKA TREVA pomaga pri: menstrualni bolki.
2. ALOE VERA pomaga za: brcki, hemoroidi, kozni bolesti, izgorenici, izgorenici od sonce, za grebanici i rani.
3. ANANAS: za artritis, brcki, cirevi, bolki vo koskite, kozni bolesti,
zuljevi, pomaga vo sprecuvanje na mozocen udar i debeleenje.
4. AVOKADO: za brcki, za koski, za kozni bolesti i visok holesterol.
5. BANANA: za bradavici i cirevi.
6. BEL SLEZ: za bronhitis, infekcii na besikata, kaslica, kozni bolesti, nastinki i grip, grebanici i rani, sekerna bolest.
7. BOROVNICA: za angina, cirevi, proliv, katarakta, menstrualni bolki, prosireni veni i stiti od mozocen udar.
8. BREZA: za infekcii na besikata.
9. BROKULI: za visok krven pritisok.
10. CELER: za vrtoglavica, visok krven pritisok, visok holesterol i bolki vo koskite.
11. CIMET: za macnina, groznica i erekcija.
12. COKOLADO: za poremetuvanje na seksualnite zelbi kaj zenite.
13. EHINACEJA: za genitalni herpesi, gingivitis, infekcii na besikata,
laringitis, nastinki i grip, poremetuvanja vo doenjeto, stareenje,
bolki vo usite, tuberkuloza, virusni infekcii, vospaleni krajnici i
vospalenie na plukata.
14. EUKALIPTUS: za bolki, bronhitis, nesvestica, tuberkuloza, virusni infekcii i ubav zdiv.
15. GRAV: za sekerna bolest i visok holesterol.
16. GUMBIR: za angina, artritis, bolki, depresija, erekcija,
glavobolka, groznica, ishijas, jetra, macnina, kamen vo zolcka i
bubreg, katarakta, kaslica, laringitis, menstrualni bolki, morska
bolest, mozocen udar, nastinki i grip, virusni infekcii, visok
holesterol, vrtoglavica, zabobolka.
17. HMELJ: za nesonica.
18. JABOLKA: za proliv.
19. JAGODI: za menopauza i menstrualni bolki.
20. JASMIN: za poremetuvanja vo doenjeto.
21. KAFE: za nesvestica.
22. KAKAO: za brcki.
23. KAMILICA: za alergii, cirevi, gljivicni infekcii, kozni bolesti, nesonica, rani, stareenje.
24. KANTARION: za depresija, genitalni herpesi, modrici, izgorenici, bremenost i poragaj.
25. KAPINI: za proliv i vospaleni krajnici.
26. KIKIRIKI: za srcevi bolesti, sekerna bolest i gi stiti zabite od rasipuvanje.
27. KIM: za zgolemuvanje na gradite.
28. KOPRIVA: za alergii, artritis, astma, bronhitis, kelavost, infekcii
na besikata, ishijas, kamen vo zolcka i bubreg, kaslica, koski,
laringitis, predmenstrualen sindrom i zgolemuvanje na prostatata.
29. KRASTAVICA: za brcki, kozni bolesti i izgorenici od sonce.
30. KROMID: za alergii, angina, glavobolka, katarakta, nastinki i grip,
izgorenici, prosireni veni, sekerna bolest, shuga, tuberkuloza,
griznuvanja i bodezi od insekti, visok holesterol, visok krven
pritisok, vospalenie na crevata i plukata.
31. KOMPIR: za modrici.
32. LAVANDA: za bolki, nesonica, nesvestica, izgorenici.
33. LIMON: za kaslica i prosireni veni.
34. LUK: za alergii, angina, artritis, bronhitis, cirevi, genitalni
herpesi, glavobolka, glisti, gljivicni infekcii, mozocen udar, nastinki
i grip, izgorenici, stareenje, sekerna bolest, tuberkuloza, ubod od
insekti, uvobolki, virusni infekcii, visok holesterol, visok krven
pritisok, vospalenie na krajnici i pluka.
35. LJUBICICA: za prosireni veni.
36. MAGDONOS: za infekcii na besikata, za kamen vo zolcka i bubreg,
modrici, poremetuvanja vo doenjeto, bremenost i poragaj, ubav zdiv.
37. MAJCINA DUSICKA: za glavobolka i stareenje.
38. MALINI: za proliv, macnina, menstrualni bolki, morska bolest, bremenost i poragaj.
39. MASLINKI: srcevi bolesti, brcki i bolki vo koskite.
40. MODAR PATLIDZAN: za izgorenici od sonce.
41. MORKOV: za brcki, proliv, jetra, katarakta, kozni bolesti, mozocen
udar, visok holesterol, visok krven pritisok i posebno se preporacuva
na pusaci.
42. NEVEN: za cirevi, kozni bolesti, izgorenici od sonce, grebanici, rani i ubodi od insekti.
43. OREVI: za kozni bolesti, shuga, visok holesterol, koncentracija.
44. OVES: za erekcija, za koski.
45. PAPAJA: za bradavici, crevni paraziti, glisti, zuljevi.
46. PATLIDZAN: za astma i visok krven pritisok.
47. PROKELJ: za artritis i hipertireoza.
48. REN: za alergii i sinusi.
49. RUZMARIN: za artritis, bolki, srcevi bolesti, brcki, kelavost, depresija, katarakta, nesvestica.
50. SELEN: za infekcii na besikata, za kamen vo zolcka i bubreg.
51. SMOKVI: za zuljevi.
52. SOJA: za bradavici, herpesi i perut.
53. SONCOGLED: za artritis i bolki.
54. SPANAK: stiti od mozocen udar, hronicen zamor, bremenost i poragaj, zuenje vo usite.
55. SUSAM: za kelavost, ishijas, perut, visok holesterol, zabobolka, zuenje vo usite.
56. SHAFRAN: za visok krven pritisok.
57. VINOVA LOZA: za srcevi bolesti, brcki i modrici.
58. VRBA: za angina, artritis, bolki, bolki vo grbot, srcevi bolesti,
glavobolka, groznica, ishijas, koski, mamurluk, mozocen udar, nastinki
i grip, stareenje, zabobolka i zuljevi.
59. ZALFIJA: za brcki, kelavost, gingivitis, vospalenie na krajnici.
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 18579
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Здрава исхрана

Пишување by biljanag on 25.05.08 10:07

дојде таков живот да мора да се пази на се па и на јадењето зошто се е вештачко
во бавча си садиме да имаме од све по нешто и се мора да се прска оти го фаќа се некоја болест

според нутриционистите има некои канцерогени мешавини кои треба да се избегнуваат
-млечен и месен производ
-кафе и млеко
-туна и тестенини
и др

кој е вашиот став за здравата исхрана?
*здравјето е најважно од се ако нема здравје нема ништо друго*
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 38
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19452
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by eli on 25.05.08 13:17

Билјана се согласувам со тебе дека човек треба да се храни здраво и да внимава што јаде зошто самата храна е причинител на многу болести а воедно храната може да биде и лек ако здраво ја комбинираш (п.с. мислам дека има слична тема на форумов и имам пишувано за здравата исхрана) Јас лично (незнам дали си прочитала на форумов) порано имав проблеми со килограмите и се хранев нездраво, меѓутоа веќе две ипол години внимавам и се хранам здраво мојата исхрана се состои од многу овошје и зеленчук и не ги мешам продуктите на пр. и јас кога бев во вита диет ми кажа нутриционистката дека смрт за организмот е кафе со млеко и дека за таа комбинација да се свари потребно е ден ипол а ти во меѓувреме јадеш и друго и сето тоа се меша и на организмот му создаваш тешкотија правилно да работи и затоа доаѓа до поправање и болести меѓутоа ретко кој не ја прави оваа комбинација еве и за себе зборам зашто најслатко ми е кафе(2 во1) со млеко, исто така не треба да се меша компир или ориз со месо(било какво) ако јадеш месо треба само месо со салата или ориз исто така само со салата, ако јадеш риба не треба во никој случај да ја мешаш со млечен производ рибата се комбинира само со супа,а тестенините се јадат само со томато сос и може малку пармезан ама никако со сирење или кашкавал или пак со мелено месо или туна, леќа, грав, грашок, боранија се јадат чисто сварени со зачини кромидче пиперка и сл. ама никако со запршка.
Ама на денешницава некако на сите ни оди тешко сево ова да го припазуваме зашто балканската кујна е се таква се мешаат многу продукти на пр.мусака -најлоша коминација,ама јас се трудам секој ден исхраната да ми биде здрава меѓутоа кога има некој празник или слава или некој друга прилика и јас си дозволувам да изедам и нешто нездраво(ама само тогаш).Јас би ви препортачала да се храните здраво и ќе осетите одма разлика ќе видите одма организмот ќе го чуствувате поисчистен и самите вие ќе се чуствувате подобро.
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 18579
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by rich_bitch1 on 25.05.08 15:02

ооо па испаѓа дека најслатките комбинации не одат едни со други на пример макарони и сиренје или месо пилешко и ориз,инаку за ова со рибата и млекото имам и јас слушнато мн одамна дека може да дојде до токсикација во организамот т.с труенје
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 30
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19268
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by Maja on 29.05.08 13:58

Мислам дека најважно од се е храната да се внесува во умерени количини. Можеби мешањето храна има врска, но колку и да не мешаш а да јадеш без мерка, не го бива. Се што е умерено е здраво. Дури и вода да пиеш без мерка и тоа не е здраво....Затоа да јадеме се, само да имаме мерка. Само така нема да сме од ништо скусени, а ќе сме здрави! flower
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 38
Локација : Skopje
Поени : 18558
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by biljanag on 03.06.08 14:18

затоа користам соја барем во она што може сметам дека е многу здрава а и ефтина е!

пред јадење салата еден тањир обавезно зимно време туршија поготово карфиол обожавам ако имам настинка тој ме лечи

супа заради течности летно време и е освежително

пилечка велат дека е како една инфузија
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 38
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19452
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by vecki on 03.06.08 14:34

а дали знаете дека сојата не е здрава за деца така имам читано колку е точно незнам дали имате слушнато за тоа
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 19675
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by Ane on 13.06.08 1:21

biljanag напиша:дојде таков живот да мора да се пази на се па и на јадењето зошто се е вештачко
во бавча си садиме да имаме од све по нешто и се мора да се прска оти го фаќа се некоја болест
јас не гледам како е здрава таа храна која ја садите дома, ако е прскана. па од прскањето најмногу се прават проблеми. во тоа е убавината кога произведуваш сам храна, бидејќи знаеш дека не е прскана и токму поради тоа е здрава! Во спротивно не!

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 19224
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by eli on 14.06.08 14:10

Женски јас сакам да ве прашам дали некој знае дали кога се обидуваш да забремениш можеш да пиеш пиво?Дали пивото има некакво влијание врз забременувањето?Дали е штетно или не? А истото прашање ми е за енергетските пијалоци.
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 18579
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by ZZ on 14.06.08 14:13

Eli, pivo u malim količinama ne može da šteti, a energetski napici su čist otrov i ne bi trebao niko da ih konzumira, a naročito ne buduće trudnice..
avatar
ZZ
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 528
Age : 47
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 19069
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by lola on 14.06.08 14:17

Секој алкохолен пијалок ако се пие во мали количини (по една чаша) не е штетен, дури и самите доктори го препорачуваат само да не се претерува. А за енергетските ти објасни ZZ, немам што да додадам
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 19051
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by eli on 14.06.08 14:18

Фала ти ЗЗ јас не пијам енергетски пијалоци ама вчера случајно ми падна во рака ама не го испив, а за пивото ме интересираше зашто пијам посебно со фудбал меѓутоа во ограничени количини т.е по чаша ипол,ама знам дека пивото е хранливо па не би требало да е штетно за забременувањето доколки умерено го конзумираш, ме интересираше и ваше мислење и затоа прашав.
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 18579
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот