Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Совети за одгледување и пресадување цвеќе

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14526
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   24.05.08 12:22

http://www.cvecara-neven.com/

овде може да разменуваме искуства и мислење за одредени врсти на цвеќеflower


http://www.garden.co.yu/zastita/index.html
http://www.gardencentar.co.yu/saveti.htm
http://www.cvetnivrt.co.yu/saksijsko.htm
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13783
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   28.05.08 0:51

ми треба совет за одгледуванје на лјубичици,оние малите цвеќинја ги има во мн бои.мене татко ми ми кажа дека требало на сонце да стојат,најчесто на прозор.ама кај мене нема таков простор.каде на друго место би можела да ги ставам?сеуште немам купено ама мн сакам
Вратете се на почетокот Go down
Ane
Administrator
Administrator


Female
Број на мислења: 2289
Age: 42
Локација: Skopje
Расположение: весело
Поени: 13742
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   28.05.08 3:01

претпоставувам зборуваш за африкански љубичици, ја ги чувам во ходник, на скали, значи не се директно на прозор, ама сепак има светло во ходникот. не сакаат многу вода и кога им се става треба да внимаваш да не им ставиш на листовите, ги гори.
лесни се за одгледување.

***********************************************************************************************************************************

Вратете се на почетокот Go down
lola
Twin joy
Twin joy


Female
Број на мислења: 856
Age: 40
Локација: Скопје
Расположение: така
Поени: 13566
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   28.05.08 4:50

Јас имам една таква, виолетова по боја и ја чувам на прозор.
Свекрва ми исто така има многу љубичици, таа не ги чува директно на прозор...но сепак и се во соба каде има многу светлина.
За нив знам дека бараат светлина и не многу вода (како што рече Ане) - ретко им се става вода и тоа по малку. Ако претеруваш со вода, веднаш им скапува коренот...
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13783
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   28.05.08 4:52

фала за советите,ќе земам за почеток една да видам како ке ми оди
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13169
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   16.07.08 0:50

Ако имаш венецијанер на прозорот, тоа е идеално за љубичици. Сакаат светло место, но ако е јако сонцето ги гори листовите. Имам многу љубичици, лесни се за чување и за размножување. А и добар поклон се, особено ако е недела попладне а идеш на гости некаде каде што не се иде со празни раце Wink
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Дежурна форумџика
Дежурна форумџика


Female
Број на мислења: 4100
Age: 32
Локација: Дома си е дома
Расположение: Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени: 14104
Registration date: 2008-07-18

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   24.07.08 3:31

Jas imam edno cvejke, neznam tocno kako se vika na makedonski... Ovde na svedski prevedeno na makedonski se vika porcelansko cvejke... A vo MK go vidov i mnogu mi se zasvigja i edna zena od rabota mi dade 2 a nikako da izleze cvekinja na nego... Imam probano malce voda, povejke voda mu stavam.. Na poladno, na potoplo, senka, pa u sonce a nikako... Dali nekoj od vas znae sto da mu pravam?
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14526
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   24.07.08 9:24

rich_bitch1 напиша:
ми треба совет за одгледуванје на лјубичици,оние малите цвеќинја ги има во мн бои.мене татко ми ми кажа дека требало на сонце да стојат,најчесто на прозор.ама кај мене нема таков простор.каде на друго место би можела да ги ставам?сеуште немам купено ама мн сакам


Afričke ljubičice trebaju obilje svjetlosti
tijekom cijele godine, no ne trpe izravnu sunčevu svjetlost.
Presađivanje nije potrebno sve dok ne prođu približno dva mjeseca nakon
što korijenje ispuni posudu. Ovo cvijeće najbolje uspijeva kad mu je
korijenje stisnuto, tako da bi nova posuda trebala biti malo veća od
stare. Posudu postavite na podložak s vlažnim šljunkom, a biljku
zalijevajte umjereno. Pričekajte da se gornji sloj zemlje osuši prije
ponovnog zalijevanja.


извини Ирена ме мрзеше да преведувам, а и јас сакам да имам љубучици па барав малку на нет за нив
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14526
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   25.07.08 9:21

А може било кога да се садат??? и како ги садите, викаат лесно било
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Дежурна форумџика
Дежурна форумџика


Female
Број на мислења: 4100
Age: 32
Локација: Дома си е дома
Расположение: Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени: 14104
Registration date: 2008-07-18

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   20.09.08 13:39

Sakav da prasam dali znae nekoj sto da mu pram na moite orhidei... Mu zemav edna posebna zemja tuka i gi vadev prvo po 2 pati nedelno, mnogu voda i da upijat pa de da mu stavam pomalce... Kupiv i takvo sise so minerali ama pak ne mi rastat... Toa kaj sto bea cvekinjata kako suvo stapce si e...
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13169
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   22.09.08 22:14

Emi напиша:
А може било кога да се садат??? и како ги садите, викаат лесно било

Еми за љубичици прашуваш? Љубичиците се размножуваат преку лист. Земи здрав голем лист од љубичица и боцни го во саксија доволно длабоко за да стои сам. Полевај редовно и толку...ќе приметиш мали ливчиња кога ќе ѕирнат од земја.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13967
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   22.09.08 22:24

за љубичиците мајка ми ги имаше па и изгинаа па пак ги намножи ама најважно вода ставајте во тацната доле само ке си пушти коренчиња ке си влече колку му треба сакаат сонце се множат многу лесно скини ливче и боцни го во земја а некои ги ртат во вода нема потреба
оваа година калата ми процвета сега веке треба да најдам време да ги спремам да ги тргнам ладно е а имам едно цвета во февруари многу е убаво од еден цвет излегува друг па трет на крај конци а морам сега да го расадам има многу намножено а во план ми е и палмата да ја расадам и таа има многу зафатени додека не им се уплеткале коренчињата па за 8 март ке ги делам и продавам здравје (палмата е насадена од семки од урми полека расне ама има прекрасни листови ако е на многу тпло внатре пушта цвет оваа година кај золвами цветаа двете палми)
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13783
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   23.09.08 1:51

а каде можам јас да најдам семе или што ми треба за палма да насадам?
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13967
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   23.09.08 1:56

купи урми сегде ги има насади ги семките во земја пораздалечено една од друга урмите изеди ги или направи благо и после некое време ке видиш прави иглести ливчиња
поубави се свежите урми да не се пресувани
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13169
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   23.09.08 1:59

Едно време од тинекс купувавме свежи урми. Како не се сетив да засадам 2-3 семки :( Ај следниот пат...
Вратете се на почетокот Go down
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1010
Age: 29
Локација: Кичево
Расположение: naj naj srekna
Поени: 12251
Registration date: 2008-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   23.09.08 3:20

ама јас имам сознанија дека многу спро растат палмите дали е така дали имате искуство?
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14190
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   23.09.08 9:59

epten sporo gi imam 3 god a samo nekolku livcinja imaat na niv ama koga ke porasnat meraci mnogu gi sakam
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13169
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   23.09.08 19:08

Палмите ако се на доволно светло место брзо пуштаат лисја. Ама сепак е споро во однос на другите цвеќиња Smile
Вратете се на почетокот Go down
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1010
Age: 29
Локација: Кичево
Расположение: naj naj srekna
Поени: 12251
Registration date: 2008-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   07.10.08 2:18

да и несакале преместување од едно место на друго сакале постојаност и светлина
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14967
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   29.10.08 2:29

Slusnav deka begoniite,koga se vnesat doma za preku zima,deka trebale da se skrat,kako i ruzite i deka slednata godina pobujni ke bile.
Dali nekoj nesto znae vo vrska so ova?
I dali treba da se izvadat od saksija,samo lukovicite ili ne?
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2145
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: nevoobicaeno za mene
Поени: 12510
Registration date: 2009-02-12

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   09.03.09 11:46

mi treba sovet koj moze da me posovetuva imam prazno mesto za sadenje na cvekinja i trevicka
pustete mi nekoi sliki za ideja i kazete kade da kupam seme za zumbuli ,jorgovan, hrizantemi , sitni ruzicki i dr. takvi cvekinja
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1068
Age: 27
Локација: Скопје
Расположение: добро
Поени: 11884
Registration date: 2009-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   09.03.09 12:11

Zenski za praznikov si iznakupiv eden kup jagliki, mnogu mi se ubavki a i epten eftini bea. E sega imam eden problem, eve 4dena kako se, se gledam da im pogodam, na prozor gi staviv za svetlina da si imaat, ama pak vednas nad parnoto mi se i nekako pocnaa da mi se susat, ne se kako sto bea. So predlagate, dali ima nekoja od vas iskustvo so jaglikite? Stvarno ke mi bide maka ako mi se isusat za tolku kratko vreme
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14190
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   09.03.09 12:17

da ne ti se vo mali saksiicki pa treba da gi presadis
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 855
Age: 28
Локација: domce
Расположение: HAPPY
Поени: 12803
Registration date: 2008-07-21

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   09.03.09 12:20

Сигурно им е многу топло штом се над парното премести ги и навади ги ако се суви и стави ги на светлина до прозор ама не дирекно на сонце бидејќи се нежни.
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1068
Age: 27
Локација: Скопје
Расположение: добро
Поени: 11884
Registration date: 2009-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Совети за одгледување и пресадување цвеќе   09.03.09 12:54

Samo sto gi premestiv, mora da si gi spasam Smile a da vo mali saksii se , ali uste utre ke si kupam pogolemki, stom e takva rabotata, mislev ponataka da gi presadam, ali definitivno ke go zabrzam procesot. Fala mnogu
Вратете се на почетокот Go down
 

Совети за одгледување и пресадување цвеќе

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -