Родители и деца

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Go down

Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by TINA on 22.05.08 11:47

Dali nekogas ste diskutirale na ovaa tema so vasiot partner?Jas koga se rodi naseto since se trudev (kolku mozev) da mu obrakam vnimanie na maz mi da ne se oseka otfrleno.Koga sum pravela muabet so nekoi moi prijatelki sum dobivala odgovori:
-Od koga se rodi deteto mas mi se preseli da spie vo drugata soba,
-Ne slusa kako place po cela vecer.
Jas mislam deka toa e krajno nepravilno i deka tatkoto treba da ima udel i sekako satisfakcija vo gledanjeto na deteto.Sekako ne moze da bide MAJKA no moze da mu pruzi neznos koga toa place navecer ili pak da ja odmeni majkata vo "burnite"veceri.Sto mislite vie na ovaa tema?POZDRAV.
avatar
TINA
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 27
Age : 39
Локација : STRUMICA
Поени : 19037
Registration date : 2008-05-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by Emi on 22.05.08 12:06

Јас и мм никогаш не спиевме оделно, секогаш беше покрај мене кога ноќе не спиевме, ама Милена е мирно бебе, па ретко се случуваше да сме ненаспани, а за тоа дали се осетил запоставен, па мислам не, се е како што си беше и пред да се роди бебето измеѓу нас.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by STAR * on 23.05.08 10:43

Не сум дикутирала на оваа тема со мм ама според мене мислам дека не бил запоставен воопшто ,и од свекрва ми научив еден трик , од сам старт да биде и мојот сопруг инволвиран во обврските околу бебушот колку што може нормално, има жени кој што самите ги отргнуваат мажите од себе со тоа што мислат дека не се спосбни да се грижат за бебето , потценувајќи ги нивните способности, а на одредени мажи тоа им доаѓа и како олеснување. До ден денес нашиот однос е како што си бил и кога бевме без син ми.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19580
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by rich_bitch1 on 23.05.08 15:42

со мм уште од сега си се договараме за тоа дека ке си помагаме еден со друг во одгледуванјето на бебето.тој самиот ми има кажано не се секирај јас сум тука,за ако неможеш некогаш ти јас ке бидам секогаш тука да помогнам.
вели дека ке сака да ја банја,да ја успива така да мислам дека нема да имаме проблеми.
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20188
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by STAR * on 23.05.08 15:57

Ете тоа е супер сопруг на место, не се сите такви за жал , мажот на сестра ми не сака да чуе внука ми да ја пресоблече или избања , тоа било работа на мајката, нити пак садови да мие тоа нема шанси , а за останатите работи за по дома да не прајме муабет.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19580
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by Juni08_Andrea on 23.05.08 20:40

star toa zavisi kako go vospitale.kolku ima svekor svekrva go ucat sinot toa ne e za tebe toa e zenska rabota.a koga se raboti za zet togas AKO mozi samo da i olesni na kerka i.i jas ne se plasam za toa nema koj da ne gleda nema koj da ni se mesa pa kako i do sega i od sega dvajcata ke si pomagame.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 42
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19924
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by Goca on 24.05.08 15:32

Не мислам дека се чуствуа запоставен и не би требало вистина јас ги имам поголемиот дел обврските околу Јана но многу работи правиме заедно,односот ни е ист но разговорите,однесувањето,обврските ни се сосема различни од тии пред да ја имаме Јана и тоа е нормално.
avatar
Goca
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1126
Age : 39
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 20199
Registration date : 2007-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by aleksandra on 11.06.08 23:00

i mene mm mi pomagase mnogu okolu decata se imase sluceno po nekoja nojk i toj da ostani buden ili bevne dogovoreni jas da pravam mleko kaj 1 a toj kaj 4 iako raboti od 08 do 22 casot gi ima i banjano i preslekuvano decata ko ke bev zafatena a za zapostaven sigurno ne se osejka bidejki i pokraj 2 deca ima vreme za se jas bev mnogu vnimatelna i se razbira ne e nisto kako sto bilo ama togas bebusot e na prvo mesto i ljubovta sto si ja osejkala do togas samo kon soprugot se deli na 2 dela a od ko ke se rodi i 2 dete se deli na 3 dela hahahahah
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 33
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 19040
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by Ane on 11.06.08 23:34

мислам дека малку сте ја утнале темава
имено насловот е - “дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето“, а овде зборувате за тоа дали и колку сопрузите ви помагаат во грижата околу децата ( а ваква тема имаше „Улогата на таткото во одгледувањето на децата)
имено она што сакам да го кажам е дека ниту еден маж не се чувствува запоставен ако не ви помага во грижата околу детето. според мене запоставен се чувствува ако вие т.е жената не му обраќа нему внимание како порано.
знаете пред да се роди детето, сте само вие двајца. па си легнувате заедно, па се гушкате...кога ќе дојдете од работа, прво него ќе го бакнете итд.
е кога ќе дојде бебето на ред..сето тоа се менува. сега на прво место е бебето, а не тој.
некои мажи навистина поради ова се чувствуваат запоставени... а некои брачни парови го минуваат без проблем.
и на крај моето искуство - на почетокот можеби еден месец ни требаше да се адаптираме убаво на новонастаната ситуација. Smile

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20144
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by Emi on 12.06.08 0:41

Бебето си го има своето место, а мојот сопруг си го задржа соето место, се е како што си беше само имаме плус обврски...слатки обрски
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by Emilija on 15.08.08 9:50

Децата се први, па ние. ММ не се осеќа запоставен откако се родија децата. Зафатени сме и двајцата со нив. Период на прилагодување имаше, за среќа беше краток.

Интересно е што откако добија внуци свекор ми се осеќаше запоставен од страна на сверва ми hihi .
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19574
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by Darky on 23.08.08 1:06

Ниедна сопруга не треба да си дозволи да го запостави својот сопруг, од кога ке си роди бебето.
Се разбира дека и тој е еднакво одговорен за бебето како и мајката. Јас лично мислам дека мајката во секој случај ке му обрнува поголемо внимание во првите месеци и понатаму на бебето, бидејки тоа е немокно и бара огромно внимание. Но таткото не треба да се почувствува запоставен. Во некој случаеви се јавуваа таа, да ја наречам љубомора спрема сопственото чедо, но не смее да ја премине границата.
Како и да е во секое нормално и здраво семејство не би треба да ја има таа запоставеност, која мислам дека може да се почувствува највеке кога ке се роди првото бебе, бидејки сеуште се неискусни и тоа е влез во некој нов свет кој бара внимание и посветеност.
avatar
Darky
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 13
Age : 34
Локација : Центарот на Македонија
Расположение : Заљубен
Поени : 18576
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by mamalina on 29.08.08 9:16

Nema zosto da se cuvstvuva zapostaven,zasto decata se nasi i dvajcata sme preokupirani so niv.Nekogas se cuvstvuvam premnogu umorna ama mislam deka me svaka i se trudi da mi pomogne.
avatar
mamalina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 37
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 18701
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by magi on 18.09.08 11:50

Ne se custvuva mm zapostaven vo momentov se custvuvam jas zapostaveno,zasto toj si se preseli vo drugata soba da spie, sekojdnevno e na kafe so drugarite,a obvrskite sto gi ima gi prepusta na svekrva mi(koja ne smeam da se pozalam mnogu mi pomaga) ama poradi toa i mm se taka da recam razligavuva.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18778
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by Emilija on 18.09.08 13:40

magi напиша:Ne se custvuva mm zapostaven vo momentov se custvuvam jas zapostaveno,zasto toj si se preseli vo drugata soba da spie, sekojdnevno e na kafe so drugarite,a obvrskite sto gi ima gi prepusta na svekrva mi(koja ne smeam da se pozalam mnogu mi pomaga) ama poradi toa i mm se taka da recam razligavuva.

Маги ако ти е за утеха и кај мене беше така. А и сите наши пријатели што живеат во иста куќа со свекрвите е така. Ама сега е подруго, кога ќе потпораснат децата може да превземе голем дел од обрските, особено кога не си ти дома. И тебе ти треба маку време за себе нели?
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19574
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by avanturistka on 31.10.08 23:53

mislam deka nikogas ne sum dozvolila za da on se custvuva i najmalku zapostaven.mislam deka odnosot ni e ist kako i pred da se rodi mial,dodusa vo pocetokot malce se prilagoduvavme ali posle se si dojde na svoe mesto.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19045
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by Kinky on 01.11.08 8:51

Mislam deka ne bese zapostaven ni na pocetokot, ni sega. Nie otsekogas sme bile iskreni i otvoreni, i za problemite razgovarame vo momentot koga nesto ke iskrsne, ne cekame da se akumuliraat. Do sega ne se pozalil deka go zapostavuvam. A jas, da - se osekjam zapostaveno:))). Koga mm se vrakja od rabota, trca prvo kaj Aleksej, go guska, go bacuva, si igra so nego, pa treba da go potsetam deka i jas sum prisutna vo istata soba:)))
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19734
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by Simona's mom on 15.11.08 23:19

ММ мислам дека не се чувствувал запоставено после породувањето,водевме сметка и да си посветуваме внимание еден на друг,а за ова помошта од бабите ни беше неопходна-да ја причуваат Симона..
avatar
Simona's mom
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 571
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18683
Registration date : 2008-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by Dragana on 15.02.09 20:17

Ни мојот маж не се почувствувал запоставен сега нормално порано имавме време повеке еден за друг сега имаме повеке обврски и сето тоа го оставаме за во ситните саати hihi

Отекогаш сме многу приврзани и неможеме да си легнеме без да се гушнеме без добра ноќ и без цмок цмок baknez.Мислам ништо дека не е сменето во нашиот однос освен дека отога го имаме Никола се сакаме повеќе.
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 32
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 19208
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by kavadarcanka on 19.02.09 22:08

Не се почувствувал запоставен заради тоа што ќерка ми беше мирно бебе постојано спиеше, јас си останав истата по породувањето дури поразнежнета станав така да тоа малото бебче уште повеќе не поврза стана дел од нас а тој го имаше истото внимание како и претходно и заедно се прилагодувавме на обврските спрема нашето бебе заедно го бањавме нешто што не го очекував од него заради тоа што тој прв пат се среќаваше со толку мало бебе бидејќи немал толку блиски роднини кои имале бебе но сепак бев изненадена. Инаку не видовме мака како млади родители мирно си спиевме заедно бидејќи нашата мала навечер воопшто не не разбудуваше и сигурно заради тоа не сум се чувствувала заморена и затоа не бил запоставен од моја страна
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19222
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by Sanja_Ivana on 20.02.09 12:05

Ne se cuvstvuval zapostaven, zosto vreme za se moze da se najde ako se saka. Mnogu mi pomaga okolu Ivana, i okolu doma za sreduvanje za da si imame vreme poveke eden za drug.
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 19488
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by Mimi22 on 20.02.09 12:19

Ne sum dozvolile da se cuvstvuva zapostaven zatoa sto go vklucuvam vo site raboti okolu deteto.Zaedno pravime se i koga ke zavrsime imame vreme da si se posvetime eden na drug
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18425
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Го запоставивте ли сопругот откако ви се родија децата ?

Пишување by verce on 07.03.09 17:48

Ova prasanje site veruvam deka si go postavuvate i se smetate za vinovnik vo bracnite krizi tokmu poradi obvrskite i zapostavuvanjeto na soprugot.Jas licno smetam deka mnogu go zapostaviv otkako se porodiv so vtoroto deta a vie?Daj kazete nekoe trikce kako povtorno da go privleceme vnimanieto na soprugot vo seksulniot zivot i opsto.
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 19995
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by lidija29 on 07.03.09 17:58

Verce doterajse, nasminkaje i prigotvimu romanticna vecera ili izlezete nekade na vecera to ako ima koj da ti gi cuva decata...razmenete po nekoj ubav zbor, setete se na vreminjata koga za prv pat ste se baknale, prvoto izleguvanje, prviot seksualen odnos.... drugoto samo ke si dojde.
(Edna stara baba ednas mi kazuvase kako ubav zivot imala so svojot sega pokoen mas i kaga ja prasav koja e tajnata znajs sto mi odgovori:"Zenata na mazot treba da mu e se i sopruga bidejki mora da se grizi za domot i decata, i kurva za da neodel mazi po dr zeni-da bil zadovolen vo toj pogled i drugar da mu se doveruval i da baral poddrska za se i vo dobro i vo loso " jas ostanav zaprepastena ama koga podrazmisliv svativ deka zenata e vo pravo) toa bilo tajnata za dobar brak
avatar
lidija29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 440
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 17971
Registration date : 2009-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by silvana on 08.03.09 2:19

Mislam deka ne sum go zapostavila, ama zaedno i dvajcata gi zapostavivme romanticnite momenti. Mnogu poveke vreme trosime vo gledanje na deteto i odusevuvanje na negovite dostignuvanja otkolku na nas. I se se nadevam deka ke ne pomine taa fascinacija sto ja imame prema kerkickata pa ke se vratime vo normala, kako porano, ama uste ne ni se slucilo. Taka da nemam sovet... samo da te utesam deka ne ste edinstveni.

silvana
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 196
Age : 39
Локација : tuka blizu
Поени : 17756
Registration date : 2009-03-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали сопругот се чувствувал запоставен по породувањето?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот