Родители и деца

Брза помош

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Брза помош

Пишување by lola on 22.05.08 10:52

Оваа тема ја отворив со цел да си помогнеме во итни ситуации со меѓусебни совети и лични искуства во надминувањето на некоја новонастаната ситуација поврзана со здравјето.
Еве на пр.јас пред неколку дена имав висока температура. Во тие моменти ништо паметно не ми текнуваше за да си помогнам себеси. Со отворањето на темава сакав да имаме место каде што би можеле да поставиме прашање и да добиеме брз одговор од женските на форумот.
Значи, слободно прашувајте што ве мачи:smrc: , ќе се најде некоја од нас да даде некој совет:boc:

P.S. Ако Админ мисли дека темава не е прикладна, нека ја брише
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 19341
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by rich_bitch1 on 22.05.08 15:08

јас прва ке прашам.што помага најбргу за забоболка,освен оденје на забар?некаде читав екстрат од каранфил ги ублажувал болките ама не знам кај да го најдам?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19558
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by STAR * on 22.05.08 15:18

Јас порано многу си патев од забоболка и се лечев на следниот начин на цигара запалена истурав шеќер и тоа го вдишував преку нос, мене ми помагаше. Ама ти РБ пошто не пушиш а и бремена си , има капки во аптека против забоболка кој се ставаат на забот што те боли, не ми текнува како се викаат ама ефикасни се.
Најдобро решение е да одиш на забар иако си бремена само што ќе ти го прават забот без анестезија. Јас кога бев 8 месец мислам правев заб без анестезија ама др. работеше полека и не беше којзнае колку страшно.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 18950
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by BaMbYnA on 23.05.08 2:53

Jas imam slusnato ako te boli zab da ppcuvas goltka rakija na toa mesto a za temperatura corapite vo ocet i ti spaga odma Smile ucam od na baba mi devitinite Smile
avatar
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1174
Age : 33
Локација : Melbourne
Поени : 18561
Registration date : 2008-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by lola on 10.06.08 13:54

Женски дајте некој совет за намалување оток
Во петокот на забар ми правеа операција и ми отече местото. Пијам вибрамицин и сега е далеку помал отокот од оној што го имав во петокот, ама ме нервира...држам и лед по неколку часа...
Знаете ли некоја друга финта како би поминало што побрзо ова?
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 19341
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by STAR * on 10.06.08 14:27

Лола не форсирај, пиј го вибрамицинот и ќе си спадне.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 18950
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by vesna83 on 10.06.08 14:31

jadi sladoled i ajs imam praveno operacija na zab i mi rekoa da jadam sladoled silent
avatar
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 222
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18345
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by rich_bitch1 on 25.06.08 15:37

женски вчера ми се случи нешто чудно.бев во град и се задржав два часа ама имаше јако сонце и мн ми беше жешко.кога стигнав во двор одма ја пуштив чешмата со ладна вода да тече и си ги ставив рацете под вода да се оладам.и наеднаш ми отекоа прстите scratch и ја сопев водата ,полека ми замина.од што може така да е?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19558
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by rich_bitch1 on 25.06.08 16:01

јас си помислив да не еод промена на температурата на телото,првин ми гореше кожата а на крај јас ја оладив со мраз вода па ова му дојде како шок.ама не сум сигорна.имам читано во весник изјава од една девојка..кажуваше нешто слично..само нејзе и се вкочанило целото лице и дури и се деформирало на момент.исто од мн ладна вода.
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19558
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by eli on 25.06.08 16:16

Рб и мене така ми отекуваат тоа ти е од топлото и ти си ги оладила и отекле, мене на пр. и нозете ми отекуваат понекогаш и сандалите дури ми се тесни исто и за прстите неможам прстен да ставам зашто не ми е точен од што ми се отечени ама тоа не е ништо страшно вечерта кога заладува ми се враќаат во нормала flower
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 18869
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by rich_bitch1 on 06.08.08 17:11

еве ме мене во брзата помош..ке се најде ли некој лекар..пред некој ден пишував на една друга тема дека рацете ми се исфрлани со ситни брунчинја кои чешаат мн.е сега на рацете ми поминаа ама ми се појавуваат на стапалата.освен мраз ништо друго не ми помага.има ли некој некаква дијагноза?се прашувам да не е поврзано нешто со бременоста или е можеби само од жешкото?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19558
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by Nene on 06.08.08 17:17

Ti otekle zatoa sto si bila izmorena i tvoeto telo bilo zesko ,a vodata e ladna a toa e golema promena za teloto.Na primner koga si izmorena ne treba da se mies,da se banjas i da pies voda barem 5 minutki dodeka se adaptira teloto .Pozdrav.
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 30
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 18442
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by Nene on 06.08.08 17:20

Kaj mene zastyo imam majasil prvo na racete i nozete mi izleguvaat mali bruncinja koi nenormalno cesat ,a od cesanjeto pukat i istekuva tecnost,a podocna na istoto mesto mi pukaat.A na tebe mozebi ne ti e majasil ,mozebi e od nekoj detergent.Seti se kakvo sredstvo upotrebuvas .
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 30
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 18442
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by rich_bitch1 on 06.08.08 17:25

NENE баш барав сега по форумот за мајасил ,ги нема тие симптоми кај мене,ниту имаат вода ниту пукаат.само мн чешаат.се мислам да не ми е од новиот кревет некоја алергија на материјалот.od тогаш почнаа да ми излагаат.а ти користиш ли некаква крема?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19558
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by Nene on 06.08.08 23:20

Jas samo stavam kantarion ili nekoja pomrsna krema za race,no ako misles deka ti e od dusekot idi na lekar i baraj da ti napravat test za alergicnost mozda si na toj materijal alergicna.ke ti zemat krv od prstot i ke ti proverat na sto si alergicna(nedaj boze).A samo na racete ti izleguva ili?
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 30
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 18442
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by monice on 07.08.08 1:02

RB mislam deka treba da posetis dermatolog, sigurno ne e nisto strasno ama ne dozvoluvaj da se siri osipot. Pod itno na lekar ike ti kazat sto e. Samo bez panika
avatar
monice
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 207
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Многу добро скоро Одличноооооооо
Поени : 18067
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by rich_bitch1 on 07.08.08 14:32

еве да кажам за мојот проблем дека денес бев на лекар и ми дадоа синопен маст да мачкам еднаш до два пати во денот.инаку ми рекоа дека ми било се од водата (загадена е)
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19558
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by Nene on 07.08.08 15:09

Se raduvam RB sto se ispadna dobro,nisto strasno ke pomine.Znaci ne treba da se banjas hihi .(Se salam ne mi zameruvaj).
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 30
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 18442
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by monice on 07.08.08 15:13

РБ баш ми е мило сто не е ништо опасно и што се се среди.
avatar
monice
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 207
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Многу добро скоро Одличноооооооо
Поени : 18067
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by rich_bitch1 on 11.09.08 13:16

леле јас настинав,имам внатрешна темепратура.кај најде баш сега?што да се напијам?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19558
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by STAR * on 11.09.08 13:19

Јас обично кревам внатрешна тем. ама бргу ми поминува без ништо да се напијам, пробај да издржиш, ќе бидеш омалаксана , легни преспи и ќе помине мацо, колку да избегнеш да пиеш било што. Обично апарацетамол се пие , ама во твојот случај пробај без ништо, преспи.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 18950
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by biljanag on 11.09.08 13:21

мене ме гасне најубаво јогурт!
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19742
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by Emi on 17.09.08 0:58

rich_bitch1 напиша:леле јас настинав,имам внатрешна темепратура.кај најде баш сега?што да се напијам?

се надевам дека ти пројде, пиј течности
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20301
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by Emi on 17.09.08 1:00

кога се качувам по скали дома на внатречните а ги има вкупно 20 изморена сум и задишана како на врв на водно да сум се качила....совет
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20301
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by SonjuS* on 17.09.08 3:04

Emi напиша:кога се качувам по скали дома на внатречните а ги има вкупно 20 изморена сум и задишана како на врв на водно да сум се качила....совет
Еми повеќе движење..шеткај преку денот и никаде со такси или автобус...пешки само.. Very Happy
avatar
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 18561
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Брза помош

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот