Родители и деца

Седење на предно седиште

Go down

Седење на предно седиште

Пишување by popaj on 17.12.09 17:25

дали и вашата ќерка или син сакаат да седат до тато во кола на предно седиште и ако сакаат дали им дозволувате

popaj
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 64
Age : 35
Локација : skopje
Поени : 16816
Registration date : 2009-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Седење на предно седиште

Пишување by marina_m on 17.12.09 17:26

нема шанси се знае децата кај треба да седат исклучиво од позади и тоа во нивни седишта
marina_m
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1686
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19139
Registration date : 2008-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Седење на предно седиште

Пишување by popaj on 17.12.09 17:28

а сигурно син ми во седиште дека ке го седнеш има две ипол години се бориме само да го врземе барем појасот

popaj
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 64
Age : 35
Локација : skopje
Поени : 16816
Registration date : 2009-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Седење на предно седиште

Пишување by ZeleniCka on 17.12.09 17:31

Мислиш дека е попаметно да се откажиш од борбата или да бидеш истрајен и да му го осигураш животот? Воопшто не размислувам на оваа тема, секако дека на задн седиште и во свое седиште!
ZeleniCka
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19585
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Седење на предно седиште

Пишување by Tifani on 17.12.09 17:52

koga bese pomal sedese nazad,si znaese,ama vo posledno vreme saka da bide napred do tatko mu ili do mene,zavisi koj vozi
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Седење на предно седиште

Пишување by Zvezdicka on 17.12.09 17:53

Tatko mi prv pat mi dozvoli da sednam do nego na predno sediste koga imav 16. Bev sredno i ednas me vozese na skolo... do togas, nemalo ni diskusii koj kade sedi vo kola. Imam namera istoto i so moeto dete da bide.

Pozadi vo sediste vrzano. Decata treba da se naviknat od mali deka vo kola nema luduvanje i sekoj ima svoe sediste. Kraj na prikaznata.
Ne priznavam izgovor od tipot - place ne saka ova ona... nekoi raboti ne se za igranje.

Da sumiram na dete ne mu e mesto na predno sediste. tocka.
Zvezdicka
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 20131
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Седење на предно седиште

Пишување by MamaMaja on 17.12.09 18:14

Abe mi se povraka od toa sto nekoi lugje dozvoluvaat decata da gi
komanduvaat, ugrozuvajki si go pri toa zivotot.
Ke sedi na predno sediste?
Aha, koga ke bide kolku kerka mi, a do togas vo negovoto sediste,
propisno vrzan kako i site vo kolata.

Pa uste koga za falaba decata u skut pa vozat.
Pravo u zatvor, pa neka vozi u son!
MamaMaja
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18749
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Седење на предно седиште

Пишување by monabombona on 17.12.09 18:31

Строго сум против тоа дете да седи на предно седиште. Сувозачкото седиште е најнебезбедното место во колата. Мона секогаш седи назад врзана во нејзиното седиште и никогаш не приговара околу тоа. Ние и на одмор кога одиме, таа седи, спие во седиштето. Мене најмногу ме нервира кога ќе видам возач со детето во скут, сред сообраќај. Кеф на детето се правело! Е тоа не можам да го разберам. Концентрацијата на шоферот со дете во скут, па и неговата одговорност како родител... Не ми е јасно како некој може да е толку сигурен во себе си и своите рефлекси ,за да ризикува толку многу. А, да не зборувам за -не дај боже- ситуации. Кого ќе држи? Воланот??? Детето??? Ништо??
monabombona
monabombona
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 354
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 17715
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Седење на предно седиште

Пишување by Emilija on 17.12.09 18:53

Кога треба да возиме уште некое дете, некоја од внуките или и двете а да сме јас и ММ (2 возрасни+4-5 деца, од кои 3 наши Smile претоварени ) , Јана седнува напред на седиште, на нејзиното монтирано напред, она само одоздола што е и врзана со појас. Ова само за кратки релации ни е. Со мене кога сме сами нема седено напред...има место позади.
Emilija
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 20034
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Седење на предно седиште

Пишување by avanturistka on 18.12.09 21:53

Strogo protiv toa sum deca da sedat napred.Mila do sega samo nazad sedi,vo svoeto sediste ,a i malovo isto.A i najveke mrazam koga ke vidam deca so tatko im vo skut pa demek im davaat da vozat-svasta

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 40
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19505
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Седење на предно седиште

Пишување by winnie the pooh on 18.12.09 21:57

ma kakvo dozvoluvanje sto razbira dete pa uste da kazuva sto saka,nazad vo sediste se znae duri i koga odime do komsii nekade so kola sedi pozadi nikako napred auuufff mnogu sum protiv.
winnie the pooh
winnie the pooh
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 783
Age : 35
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 19410
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Седење на предно седиште

Пишување by sunset on 18.12.09 22:43

Napred nema sansi,ne dozvoluvam,e sega veke ne saka da sedi vo sediste vrzan ama na zadno sediste si sedi i nema diskusija
sunset
sunset
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 556
Age : 41
Локација : mkd
Поени : 18941
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Седење на предно седиште

Пишување by Sandra on 18.12.09 22:48

Напред седење никако!!!
Ако детето уште од почеток го навикнеш да седи во седиште, тоа ќе му стане нормално.
И син ми знае од време на време да вришти, ама ќе му дадам играчка, ќе му пеам, и.т.н
Подобро он да поплаче малку, отколку не дај божево да му се случи нешто па да не можам да си простам што не сум го ставила во седиште!

Sandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 821
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 19606
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Седење на предно седиште

Пишување by Kinky on 18.12.09 23:09

Апсурдно ми е да коментирам на оваа тема, се знае каде е местото на детето во кола, тоа и со закон е уредено.
Kinky
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 20194
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Седење на предно седиште

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот