Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 БАРАМ Рецепта!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Rocka
Форумски зависник
Форумски зависник


Male
Број на мислења: 2093
Age: 44
Локација: www
Расположение: на располагање
Поени: 13057
Registration date: 2008-09-02

ПишувањеПредмет: БАРАМ Рецепта!   16.12.09 12:27

Еве корисна тема SmileТука мозе да барате се сто не знаете како се прави, цорби, манџи, тави, торти, коктели ... па се до совети за зимници, летници ...


Јас ќе побарам прв, знаете ли како се прави варено вино?
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1446
Age: 37
Локација: makedonija
Расположение: energicno
Поени: 12535
Registration date: 2008-06-05

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   16.12.09 12:40

Jas znam..... se przi malku seker, posle se stava vinoto i malku kanela i se pie do sabajle Smile Toj recept mi go kaza zolva mi, taka go pravele vo restoranot vo Anglija kade stho raboteshe.
Na zdravje!!! Smile
Вратете се на почетокот Go down
BILE-ENA
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 396
Age: 43
Локација: skopje
Поени: 11817
Registration date: 2008-11-20

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   16.12.09 12:40

Vino.seker,moze malce voda i obavezno karanfilcinja,bez niv ne e toa toa.
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Форумски зависник
Форумски зависник


Male
Број на мислења: 2093
Age: 44
Локација: www
Расположение: на располагање
Поени: 13057
Registration date: 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   16.12.09 12:43

Канела ?
Што е тоа?


Мене ми кажаа друг сега на МСН.

Виното се грее и во него се додавааат каранфилчиња и малку цимет и толку.Најдов и тука нешто

http://loungearea.blogspot.com/2009/02/mulled-wine-recipe.html


Последната промена е направена од Rocka на 16.12.09 12:50. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1446
Age: 37
Локација: makedonija
Расположение: energicno
Поени: 12535
Registration date: 2008-06-05

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   16.12.09 12:43

хаха канела и цимет е едно те исто Smile)))
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 3132
Age: 43
Локација: i ovde i onde
Расположение: super:)
Поени: 13719
Registration date: 2009-03-04

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   16.12.09 12:44

Cimet na Grcki se vika Kanela hihi hihi hihi hihi
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Форумски зависник
Форумски зависник


Male
Број на мислења: 2093
Age: 44
Локација: www
Расположение: на располагање
Поени: 13057
Registration date: 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   16.12.09 12:52

Kuvano vino

Autor: qwerty2
Kuhinja: srpska
Vreme pripreme: 15 minuta
Posno jelo: skroz
Težina pripreme: jednostavno
Sastojci za 3 porcije
5 dl dobrog polusuvog crnog vina

3 dl vode

3 kašike šećera

1/2 kašičice karanfilića

malo cimeta

može i muškatov cvijet, samo što treba imati na umu da je veoma jakPriprema
Pustiti
da se sve zagrijava do ključanja, na laganoj vatri, uz povremeno
miješanje da se šećer istopi. Iako se zove kuvano vino,
paziti da ne proključa.


Ako nemate originalne čaše, presaviti salvete po dužini,
omotati ih oko običnih čaša i zavrnuti krajeve da salveta ne
spada.

Što se tiče vina, nije loša Ždrepčeva krv ili makedonsko Žal za jug.http://www3.serbiancafe.com/kuvar/10/697/Kuvano-vino
Еве уште една со ЖАЛ ЗА ЈУГ hihi
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1718
Age: 28
Локација: Лаблана - Крањ :(
Расположение: Кул
Поени: 12605
Registration date: 2008-08-14

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   16.12.09 22:55

Ние на работа го мешаме со вода, ставаме малку цимет, малку шеќер, неколку каралфилчиња ама не лисјата хахаха ( http://sl.wikipedia.org/wiki/Nageljnove_žbice ) и може да ставиш малку суво грозје ако сакаш.


Супер е Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13054
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   16.12.09 22:57

За во варено вино цимет стапче е поубаво. Ако е во прав се прави талог и се лепи во уста. + Каранфилчиња + шеќер + црвено винце. Ах тие студентски денови...
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 962
Age: 31
Локација: Skopje
Расположение: Onaka
Поени: 12968
Registration date: 2008-05-09

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   16.12.09 23:23

Имаше порано се продаваше спремено во NEw Age, само да го стоплиш и шекер да додадеш, сега одмана немаме пиено варено вино, па ке пробам да направам. Ми се отвори дизна сега хеххе
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13054
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   16.12.09 23:33

И мене, ќе си направамвечер откако ќе заспијат црвциве. Ама немам друштво за пиење .... :(
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1432
Age: 37
Локација: Skopje
Расположение: se gura nekako
Поени: 12064
Registration date: 2009-01-31

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   16.12.09 23:34

eh new age toa bea vreminja Smile
pa vincetoo mmmm
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 962
Age: 31
Локација: Skopje
Расположение: Onaka
Поени: 12968
Registration date: 2008-05-09

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   16.12.09 23:59

Па може да организираме некоја вечер, со варено винце ке си се дружиме тука хехехех

А за New Age, го обожавав и редовно идевме со мм, тогаш ми беше дечко, и продаваа во кутија како буренце од 5 л варено вино, и си купивме и ни дадоа подарок мало грненце ако ти текнува во што го служеа со чашка. Сега незнам дали има дали се продава така споремено по маркетиве, не сум побарала.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1432
Age: 37
Локација: Skopje
Расположение: se gura nekako
Поени: 12064
Registration date: 2009-01-31

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   17.12.09 0:03

e kako neznam za grnenceto, moja drugarka rabotese tamu i mi dade i mene
ama stoznam doma nemozam bas da si go pogodam vinceto

malku off topic zatvoreno e new age taka?
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1683
Age: 34
Локација: Königstein
Расположение: Trudnicko :)
Поени: 13151
Registration date: 2008-08-28

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   17.12.09 0:04

Baram dobra recepta za polneta kjurka i za podvarok.. HEEELLPPP Smile
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1683
Age: 34
Локација: Königstein
Расположение: Trudnicko :)
Поени: 13151
Registration date: 2008-08-28

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   17.12.09 0:05

Pipolino, ako ne ti se pogaga vinceto doma onda znaci deka koristis pre dobro vino:)
Inace obicno se vari ona vino sto inace ne se pie posto e kiselo i odvratno Smile
Kupi nekoja evtina brlja i smuckaj si ja doma - sigurno ke ti se pogodi Smile
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13054
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   17.12.09 0:12

Тга е убаво за варење. А убаво е и така да го пиеш. Жално е да вариш мерлот...
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2057
Age: 33
Локација: Скопје
Расположение: насмеана
Поени: 13207
Registration date: 2008-07-14

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   17.12.09 0:14

Mnogu ubavo vareno vince so karanfilce sum piela vo Lezet.
Doma samo domasna topla rakija, a vince poretko.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14021
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   17.12.09 0:15

Јас не сум пробала никогаш греено вино, како ми направивте лиги тука сега, треба да пробам, јас на собна температура најубаво го кркам црното вино Smile
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2145
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: nevoobicaeno za mene
Поени: 12395
Registration date: 2009-02-12

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   17.12.09 0:15

a sto vi e toa karanfilce site sto go zborite
jas imam vo kesicka kako pecivo sto e pakuvano , za toa stanuva zbor?

inaku vareno vino sum piela samo so biber , za grlo
vino+voda malku+seker i malku biber
a ovaa receptava na Freya ke ja probam obavezno
Вратете се на почетокот Go down
papiga
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 4
Age: 40
Локација: bitola
Поени: 9774
Registration date: 2009-11-20

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   17.12.09 0:17

Zvezdicka eve kako jas pravam podvarok : Ako go pravis so puseno meso najprvo dobro ke go svaris mesoto .Zemas kisela zelka i ja drobis kako za salata(mnogu e povkusen podvarokot ako e zelkata positna),ja przis dodeka ne se isprzi ubavo kako za pecivo da bide meka vo namasteno plehce .Otkako ke se isprzi dodavas crvena piper crn piper melen vegeta(zavisi kolku ti e solena zelkata)magdonos i obavezno 1 fildzan mal za kafe kecap.Potoa dodavas edna raka oriz ,varenoto meso i vodickata vo koja se varase mesoto.Pecis vo zagreana rerna dodeka ne porumeni podvarokot odozgora.Zaboraviv da ti spomnam koga ke dodavas crvena piper dodaj i edna lazica brasno.Ete tolku ednostano a mnogu vkusno.Moite doma obavezno ednas nedelno baraat podvarok.Probaj i pisi kako ti ispadna.Pozdravce
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1718
Age: 28
Локација: Лаблана - Крањ :(
Расположение: Кул
Поени: 12605
Registration date: 2008-08-14

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   17.12.09 1:36

delfin76 напиша:
a sto vi e toa karanfilce site sto go zborite
jas imam vo kesicka kako pecivo sto e pakuvano , za toa stanuva zbor?

inaku vareno vino sum piela samo so biber , za grlo
vino+voda malku+seker i malku biber
a ovaa receptava na Freya ke ja probam obavezno

Каранфилче е тоа на линкот во мојот пост, има слика, кликни и ќе видиш како изгледа.

Иначе овде е традиција секој декември има низ Љубљана тезги за НГ и се продава кувано вино, овде е тоа во декември најбарано. Весели декември го викаат и само пијат hahahaha hahahaha По кафичи, тезги и сегде по Словенија сега е сезоната на кувано вино и костени ммммммммммммммммммм
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2145
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: nevoobicaeno za mene
Поени: 12395
Registration date: 2009-02-12

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   17.12.09 1:48

Цитат :
Каранфилче е тоа на линкот во мојот пост, има слика, кликни и ќе видиш како изгледа.

jas imam kupeno takvo karanfilce vo prav (za nekoi kolacinja mi trebase), istoto moze da go koristam pretpostavuvam
eve vaka izgleda
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1718
Age: 28
Локација: Лаблана - Крањ :(
Расположение: Кул
Поени: 12605
Registration date: 2008-08-14

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   17.12.09 1:56

Valjda e toa Smile A da, sega se setiv deka moze da si stavis vnatre i parce limon ili portokal mmmmmmmmmmmmmm zakon!!!!!!!


Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1683
Age: 34
Локација: Königstein
Расположение: Trudnicko :)
Поени: 13151
Registration date: 2008-08-28

ПишувањеПредмет: Re: БАРАМ Рецепта!   17.12.09 1:56

papiga fala za receptot ke probam ama bez oriz ke go napravam. Jas ne jadam oriz Smile
Вратете се на почетокот Go down
 

БАРАМ Рецепта!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -