Родители и деца

Колку исхраната на мајката во бременоста влијае на тоа што ќе сака детето да јаде?

Go down

Колку исхраната на мајката во бременоста влијае на тоа што ќе сака детето да јаде?

Пишување by kukulicka on 16.12.09 13:09

Ова ми е многу интересно и ми има логика. Искрено јас не можев да поднесам како дете суво грозје а и мајка ми не го јадела.
Но кога наполнив некои 10 год мајка ми почна да го јаде и ненадејно и јас почнав да го сакам и тоа во гоооолеми количини
смешки
Мојот внук ништо живо не сака овошје да стави в уста а и мајку му исто - овошје 2-3 пати во годината
avatar
kukulicka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 467
Age : 32
Локација : tuka
Расположение : nadezno : 0 )
Поени : 17581
Registration date : 2009-08-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку исхраната на мајката во бременоста влијае на тоа што ќе сака детето да јаде?

Пишување by Mimi Petreska on 16.12.09 16:49

Mozebi ima logika, no mozebi e i cista koincidencija. Pojma nemam. Ima raboti koi sto majka mi ne gi jadela vo bremenost i opsto cel zivot, pa i jas ne sum gi jadela. (a mozebi zatoa sto majka mi ne gi gotvela tie jadenja zatoa i ne sum gi jadela cel zivot) koj znae, mozebi. Nekoj drug iskustvo?
avatar
Mimi Petreska
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 591
Age : 32
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 18162
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку исхраната на мајката во бременоста влијае на тоа што ќе сака детето да јаде?

Пишување by EckaGj on 16.12.09 17:31

Веројатно оф топик но вистина е дека како деца па и како возрасни го јадеме она што ни го приготвувале дома.Пример ако не се готвело манџа грашок зошто еден или двајца од родителите не јаделе ,ни децата не јадат грашок.Имам околку мене примери.
А за во текот на бременоста не сум сигурна.Мајками јадела речиси се а исто и јас сега.
avatar
EckaGj
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 928
Age : 38
Локација : Скопје
Поени : 17569
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку исхраната на мајката во бременоста влијае на тоа што ќе сака детето да јаде?

Пишување by avanturistka on 16.12.09 19:27

Mislam deka nema vrska,barem kaj nas e taka.Ziv primer e Mila koja jade bukvalno se od manzdi,a jas i mm ne jademe.Ustvari mm nisto od mandzi nejade osven grav(i toa samo ednas godisno) ,a jas plus grasok isto nisto dr.nejadam.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 40
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19310
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку исхраната на мајката во бременоста влијае на тоа што ќе сака детето да јаде?

Пишување by Emilija on 16.12.09 19:36

Не влијае, туку што јаде мајката јаде и бебето исто се хранат. Навиката за начинот на исхрана се стекнува подоцна. Се создава со дневното мени на детето и со навиките на целото семејство. А тоа дека некоја храна ти лежи или не...зависи од вкус и од навики. Секој организам е различен, некој подобро го поднесува млекото а друг не или некого лебот го дебелее а некого не.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19839
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку исхраната на мајката во бременоста влијае на тоа што ќе сака детето да јаде?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот