Родители и деца

МРТВ - решение за радиодифузна такса

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by Annabel on 14.12.09 11:58

Многу ме испровоцираа сметките за МРТВ....не знам вас, ама јас сум .

Е сега, ако си ја платиме сумата од 2.000,00 мкд, супер, а ако не, кога ќе ни ја блокира извршителот сметката, за неговата услуга ќе треба да платиме 6.000,00 мкд, или се на се 8.000,00 мкд.

Со мм се распрашувавме дали сета оваа работа е исправна, и бидејќи се работело за такса - данок, а не за сметка за комуналии, истата не застарува и мора да се плати.

Ние имаме уште еден проблем...ММ уште пред да се земеме се има селено повеќе пати и дали на сите тие адреси му има стигнато Решение за радиодифузна такса? Исто така, во новиот стан каде живееме, Решението гласи на стариот газда....значи, ние немаме добиено решение на наше име, а еден ден ќе ни ја блокираат сметката во банка и ќе се чудиме. А да се фатиш да се тужиш со државава по судови, не знам како ќе биде...

На интернет никаде не можев да најдам контакт од МРТВ....имаат веб страна, а немаат контакт...глупости.

А и тоа не личи на ТВ, на TCM даваат понови филмови....
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 16264
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by Mama Ane on 17.12.09 8:32

Гледам на медиумиве дека постои некоја фама околу ова и баш се прашував зарем постојат уште луѓе што гледаат мтв? Нас ни нема ништо стигнато (барем јас така мислам), и најискрено не ми се ни меморирани каналите на мтв на тв. Smile
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 19911
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by Annabel on 17.12.09 8:39

На А1 кажаа дека требало само за последниот месец да се плати. Кај нас е проблем што решението е на туѓо име, а нашето којзнае каде е стигнато.

А тоа со каналите, кога го купивме новиот ТВ, кога ги мемориравме каналите тој сакаше да почнеме со МТВ1, па МТВ2 и МТВ3. Војна направив дома и сега се последни
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 16264
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by Tifani on 17.12.09 15:53

I na nas ni nema nisto stignato,a i voopsto ne gledame mtv
avatar
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 17457
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by saligrem on 17.12.09 15:55

nema ni sto da se gleda na mtv
avatar
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 16254
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by Zvezdicka on 17.12.09 15:59

A dobro luge zosto ne plakate?? Ic ne mi e jasno!

Ni jas ne gledam drzavna germanska televizija pa pak moram da ja platam - toa e danocna obvrska i ne razbiram od kade tolku revolt?
Javnite servisi (pa i javniot imformativen servis) gi plakame site sakale ili ne i bez razlika dali vi se dopaga toa sto se emituva na taa stanica.

Jas sum za kaznuvanje na tie sto ne plakaat isto kako sto sum za kaznuvanje na site sto ne plakaat danoci. (nema da ja komentiram drzavata i situacijata vo istaat bidejki ne e relevantno vo ovaa diskusija)
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19041
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by saligrem on 17.12.09 16:04

da se soglasuvam na nekoj nacin so tebe zvezdicka i jas sum nadvor od mak i ja plakam nacionalnata televizija. No toa e televizja so koja mak nemoze da se sporedi na mak tv se davaat raboti od 1980 . Neznam zosto bi plakale lugeto. Eve gledam vo sosedna srbija deka nacionalnata televizija e najgledana no postojano ima nekoi novini novi serii filmovi. i pretplatata e mnogu poevtina Na mtv nazalost ni vestite ne se kako sto treba
zosto mtv kako kuka ne se potrudi malku da go privlece vnimanieto na narodot ili na nejze i se potrebni samo pari. Mislam deka babi i zabi nemozeme da sporeduvame
avatar
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 16254
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by Candy on 17.12.09 16:06

Epa Zvezdicka treba da ja iskomentiras i drzavata i toa ubavo a ako ne si dobro zapoznaena so rabotite ne komentiraj voopsto.

Zosto da plakame za mtv koja nema nikkva programa koja e javen servis samoo za vladata da si pravi reklamina nea
i so koe pravo istata taa tv koja ne praka smetki neznam od koga sega se drzna da bara pari za 15 meseci unazad?!??????

Mislam cista glupost. Narodniot pravobranitel rece deka smetkite ne se zakonski i ne treba da se plakaat. Po sto mislam deka i od MTV si priznaa i sega ke barale da se plati samo 130 ili neznam kolku den za 1 smetksa
avatar
Candy
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 172
Age : 38
Локација : domce
Поени : 16175
Registration date : 2009-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by Zvezdicka on 17.12.09 16:09

saligrem pa ke ti kazam zosto bi trebalo da ja plakaat:

1. bidejki e obvrska - no toa go apsolviravme.
2. Za da se obezbedi kvalitetna programa - potrebni se pari - MTV se financira od javnata predplata koja nikoj ocigledno ne ja plaka - sledovatelno nema pari za kupuvanje po kvalitetna programa
3. Marketingot na MTV e ukinat pred 10tina godini - pari od reklami nema - sledovatelno se vrakame na tocka 2
4. Se dodeka ne se vovede redovno plakanje na taksata - podobra programa ne moze da ima bidejki fiomovite i seriite ne se bezplatni.

Koga ova ke go svataat graganite togas ke imame dostoen i interesen ajven servis. Od (ke mi prostite na prostilakot) gomno pogaca ne se pravi!
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19041
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by biljann on 17.12.09 16:10

ne mi se dopagja sto stvarno nema nikakva programna na mtv no sepak i jas mislam deka treba da se plaka nesto simbolicno sepak e nacionalna kuka, i imaat ako nisto drugi mnogu istoriski snimki koi nas ni se vazni, bidejki samo mtv ispadna deka gi pocituva starite pejacki iminja i nekoi od istoriskite licnosti na makedonija.iako tie emisii se stari.
sepak mislam deka treba da se najde nkoj nov nacin za plakanje a i treba nesto da se promeni vo programata zaren e tolku tesko da napravat nekoja dobra emisija
avatar
biljann
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 30
Age : 32
Локација : Гостивар
Расположение : позитивно
Поени : 17340
Registration date : 2008-12-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by Zvezdicka on 17.12.09 16:15

Candy напиша:Epa Zvezdicka treba da ja iskomentiras i drzavata i toa ubavo a ako ne si dobro zapoznaena so rabotite ne komentiraj voopsto.

Zosto da plakame za mtv koja nema nikkva programa koja e javen servis samoo za vladata da si pravi reklamina nea
i so koe pravo istata taa tv koja ne praka smetki neznam od koga sega se drzna da bara pari za 15 meseci unazad?!??????

Mislam cista glupost. Narodniot pravobranitel rece deka smetkite ne se zakonski i ne treba da se plakaat. Po sto mislam deka i od MTV si priznaa i sega ke barale da se plati samo 130 ili neznam kolku den za 1 smetksa

Candy mnogu dobro sum zapoznaena so situacijata vo MTV bidejki maltene tamu sum porasnata. I tocno znam kako funkcionira i sto i treba, a i trebaat najveke pari! Za da se modernizira i da moze da kupi kvalitetna programa. Isto taka potrebni se pari i da se napravi sopstvena produkcija bidejki nikoj ne doaga da raboti kostimi, scenografija, kamera, svetla..itn za lepe oci. Site sakaat plata! Zatoa bez platena predplata ne mozete ni da ocekuvate podobra programa.

A toa sto se spomnuva, pa jas ne ja gledam pa nema da ja plakam - eve edna iskarikirana sporedba ke napravam - ne frlate krupen otpad site sekoj mesec a pak sekoj mesec go plakate! Ne odite sekoj mesec na lekar pa pak sekoj mesec plakate drzavno zdravstveno. Se se toa normalni graganski obvrski. Stom svatite deka na drzavata treba da i se dade za da vi vrati mnogu polesno ke vi bide. A toa e fakt vo site zemji, ne e samo makedonija vo prasanje.
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19041
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by saligrem on 17.12.09 16:16

pa eve vo sosedna srbija e duplo poevtina ima mnogu pokvalitetna programa
znaci treba pola mak da plaka da imame programa dobra mislam deka pola mak plaka
problemot vo mtv e sto parite nekoj gi zema za sebe lcno imam mnogu prijateli koi rabotat tamu i mnogu dobro znam kako stoi situacijata tamu
avatar
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 16254
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by Zvezdicka on 17.12.09 16:24

saligrem, srbija ima 3 pati poveke naselenie od makedonija.
Srbskata TV dobiva donacii i subvencii od razni fondacii za dopolnuvanje na programata bidejki golem del od fundusot im bese unisten vo bombardiranjeto.
Mislam deka e neblagodarno da se sporeduvaat dvete zemji bidejki situacijata ne im e ista.

Samo kako ilustracija ke vi kazam deka MKTV nema pari da kupi novi Beta kaseti za snimaje na prilozi pa presnimavaat stari za da prikazat vesti! Pa zarem toa ne katastrofalno?
Ni se raspaga arhivata i filmska i tonska bidejki nemaat pari da gi platata smetikite za struja za agregatite sto treba da odrzuvaat optimalna temperatura i vlaznost vo arhivot.
Vrabotenite nosat 8mm filmovi doma i digitaliziraat privatno samo da se zacuva nesto od nesto.

Ete sam del od toa kade se se potrebni parite od predplatata koi lugeto ne ja plakaat.
Eden den koga ke se seitime na Miss Stone i Ispravi se Delfina... veke nema da postojat originalnite traki a toa ne e zalno toa e tragicno za eden narod i kultura.
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19041
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by delfin76 on 17.12.09 16:32

mozebi e najpametno MRTV da e pod budzet
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 18285
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by Zvezdicka on 17.12.09 17:41

delfin76 kolku sto znam sega platit na vrabotenite se pod budzet (ne sum sigurna dali e sprovedeno ovaa) no za odrzuvanje i za programa pari isklucivo se dobivaat od taksata sto se sobira. Isto taka taa taksa se deli so site nacionalni televizii. Taka da i A1 i Sitel i Sutel i site ostanati dobivqaat del od kolacot i pokraj toa sto imaat marketing so koj primarno se finansiraat.

I kade e tuka rezonot? :o
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19041
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by Candy on 17.12.09 17:45

Mozebi bi bilo najdobro kablovskite operatori da i plakaat na m7tv del od7 sumata sto im ja plakame nim.
I da plakavme so gooooooodini mtv pa pak nisto od programa. I koga site plakaa nisto nemase.
avatar
Candy
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 172
Age : 38
Локација : domce
Поени : 16175
Registration date : 2009-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by Zvezdicka on 17.12.09 17:47

Cindy nesi bas vo pravo. Seti se samo kako bese pred 15tina godini koga se plakase predplata so struja (mislam deka ne gresam)

Saram Baram; Dajte Muzika, Show programi kontaktni emisii, Kanal 3 .... da ne nabrojuvam.
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19041
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by Candy on 17.12.09 17:53

Da vo pravo si za ova. Ama togas i nemase i dr. televizii pa sakale ili ne morase da gledame MTV. Fakt e deka site so nea porasnavme ama sega imame izbor pa kako sto se snaogaat privatnite tv neka se snaoga i mtv. od procentot za taksa zema najgolem del. Neka napravi dobar marketing uostalom so praea site god koga imaa pari?

Stvarno e zalno da propadne cel toj arhiv tamu pa i samata zgrada da ne se oddrzuva ama pa drzavata neka im pomogne.

E da samo baba mi gleda mtv (86 godini imat) i samo vikat : pusti prva so imat
avatar
Candy
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 172
Age : 38
Локација : domce
Поени : 16175
Registration date : 2009-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by Zvezdicka on 17.12.09 17:57

Candy, MTV ne moze da se snaoga kako i privatnite televizii bidejki e ogranicena so zakon.
Na MKTV kako javen servis i e zabraneto da prima donacii, pomos od razni programi i da se finansira so marketinska dejnost

A okolu pomosta od drzavata... toa ne sakav da go komentiram na pocetokot bidejki site znaeme kakva drzava i vlada imame. Pa vladata e taa koja go donese ovoj blesav zakon za finansiranje na javnata televizija pa na celo so Gordana Stosik i ja dovedoa MTV do prosjacki stap..
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19041
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by saligrem on 17.12.09 18:01

Zvezdicka toa sto akzuvas se bajki za mali deca pa MTV od 1980 god nema nisto novo vo toa vreme site plakaa tv se sekavam dobro deka bese vovedeno vo struja da se plaka
Nazalost alcnosta za pari ja rasipa televizjata
Golem del od lugeto koi rabtea tamu imaat svoi firmi
Te molam pa ti zar mislis deka covek so 200 evra plata moze da otvori firma da bide biznismen
toa prodavaj go na nekoj drug nemoj na narodot koj zivee vo MK i dobro ja znae situacijata vo drzavata
sto se odnesuva za tv vo Srbija taa ne dobiva pomos vecno dobivase odredeno vreme no graganite plakaat zatoa sto imaat sto da gledaat i plakaat min pretplata kaj nas pretplata bese 300 den ako ne se lazam pred 5 godini
pa kako namaluvaa i neznam sto
kade se tie pari kaj nekoj vo dzeb
avatar
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 16254
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by Annabel on 17.12.09 18:10

На МРТВ има реклами и мислам дека треба и тоа да се земе во предвид. Исто така, не може да ни начукаат одеднаш да плаќаме сметки за 15 месеци уназад....знаеме какви се примањата кај нас. Кој има ќе плати, кој не ќе си го крка зашто ќе треба да плати плус 6000 денари за извршител, и зошто, затоа што не ни ги пратиле сметките на време, па сега ќе ни го товарат домашниот буџет. Друго е 130 друго е 2000 мкд. Од секогаш се плаќало месец за месец, а не за години уназад.

Второ, мислам дека никогаш нема да се опорави таа огромна машинерија, ни BBC нема толкава зграда....се е тоа преисфорсирано, превработено, инструмент на владата.....да знам дека има надеж да се оправи и да им служи на народот, се сложувам дека треба да се плаќа....ама за да си го полни владата буџетот на ваков начин, е душа ме боли.

Сакам да кажам дека МРТВ не е јавен, туку ВЛАДИН сервис....

Тоа е онаа истата ТВ на која што владата пушташе реклами за трето дете, а кога треба да се плаќаат породилните боледување, никаде ги нема....Нека ми плати за боледувањето, па ќе им платам (лута сум на владата ама премногу).

Се сложувам дека МРТВ е архив на непроценливи вредности, но филмовите од типот на Мис Стон и др.филмови може да се најдат и во Кинотека на Македонија. А да бидеме реални, на социјалните случаи ама баш ич не им е гајле за архивите на МРТВ...
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 16264
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by saligrem on 17.12.09 18:13

Taka e annabel se soglasuvam so tebe . No nazalost nekoi koi se nadvor od Mk mnogu brzo zaboravile kako e vo MK . I jas sum nadvor od MK no ja gledam realnata strana i situacijata takva kakva sto e
avatar
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 16254
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by Zvezdicka on 17.12.09 18:18

saligrem barem ona sto go nabrojavo vo predhodniot post se produkcii od 1988 do 1993 taka da ne se bajki.

Da ne sum televizijsko dete mozebi i ke ti poveruvav vo toa deka lugeto imaat firmi i kradat - treba da ima prvo nesto pa da se krade. Tamu draga moja osve duhovi na minatoto i uste po nekoj entuzijast nema nisto. I taka e veke najmalku 10tina godini. Za zal!

Kade se parite? MTV imase 2.600 vraboteni pred 10 godini... parite se vo platite na novinarite voditelite kamermanite kablomanite magnetoskopot... vo popravkite na tehnikata stara 30 godini vo smetkite za parno i strtuja.
Lugeto nemaat predstava kolku pari trebaat za da se odrzuva eden javen servis so pristojna produkcija. Zboruvame za potrebni milijardi denari ne 300 ili 500...

Ako nekade nemalo kradenje toa e MTV tesko se krade entuzijazmot na lugeto, kreativnosta i ideite... Ne e televizijata firma koja proizveduva ili trguva so nesto kade sto se prevrtuva kesh pa da moze da se krade.
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19041
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by Zvezdicka on 17.12.09 18:21

Annabel напиша:На МРТВ има реклами и мислам дека треба и тоа да се земе во предвид...

Na MTV nema reklami... toa se bezplatni oglasi od opst interes (barem taka gi narekuva vladata) za koj nikoj ne plaka ni denar.

Ako imas problem so smetkite zali se na vladata se ova e nejzino maslo a ne frlaj drva i kamnja po MTV
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19041
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by Annabel on 17.12.09 18:34

Zvezdicka напиша:MTV imase 2.600 vraboteni pred 10 godini... parite se vo platite na novinarite voditelite kamermanite kablomanite magnetoskopot... vo popravkite na tehnikata stara 30 godini vo smetkite za parno i strtuja.
Lugeto nemaat predstava kolku pari trebaat za da se odrzuva eden javen servis so pristojna produkcija. Zboruvame za potrebni milijardi denari ne 300 ili 500...

2600 вработени во државна ТВ на земја со 2.000.000 жители, ај ти се молам да не било многу....А тие што останаа се изветвени ликови и зомбија, кои не можат да им конкурираат на приватните медиуми, немаат ни трунка креативност ни живост во себе, се ежам кога ќе ги видам.
Еден веб сајт немаат како што треба...се обидов да најдам телефонски број од МРТВ, замислете немаше. Ни e-mail за контакт немаше.

А тоа што ми викаш дека треба да се разберам со владата за сметките, а не со МТВ, тоа е исто, зашто МТВ, тоа е владата. И жал ми е што ќе мораме да платиме, а тие јадници заробени во пајажините на смрдливите студија на МТВ, повторно нема да земат плата и ќе бидат изиграни.

И кажи ми уште нешто, бидејќи се телевизиско дете, како старите македонски приказни се даваат на Сител...нели тоа е продукција на МТВ, како и Мис Стон и другите филмови...
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 16264
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: МРТВ - решение за радиодифузна такса

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот