Родители и деца

Цигари

Go down

Цигари ....

37% 37% 
[ 15 ]
20% 20% 
[ 8 ]
43% 43% 
[ 18 ]
0% 0% 
[ 0 ]
 
Општо гласови : 41

Цигари

Пишување by Rocka on 11.12.09 1:17

Ај да направиме муабет за пушење цигари..Причини за откажување од цигарите

Добивките
од откажување на пушењето, на вашето здравје, финансии и самодоверба
можат да ве мотивираат да престанете засекогаш со пушењето. По само 20
минути од последната испушена цигара, започнува процесот на
заздравување...

Бенефиции: • 20 мин: Крвниот притисок и пулсот се враќаат во нормалата,
 • 8 часа: Нивото на никотин и јаглерод моноксид во крвта е намалено на пола. Нивото на кислород се враќа во нормала.,
 • 24 часа: Исфрлување на јаглерод моноксидот од телото. Белите дробови започнуваат со исфрлање на слузавите и други остатоци од пушењето,
 • 48 часа: Нема остатоци од никотен во телото. Сетилата за вкус и мирис се значително подобрени,
 • 72 часа: Дишењето станува полесно. Дишните патишта се релаксирани и нивото на енергија се зголемува,
 • 2 - 12 недели: Подобрување на циркулацијата,
 • 3 - 9 месеци: Хроничните кашлици или тешкотиите во дишењето исчезнуваат,
 • 5 години: Ризикот да се претрпи срцев удар паѓа на половина од тој на пушачот,
 • 10 години: Ризикот да
  се добие рак на градите паѓа некаде на половина од тој на
  пушачите.Ризикот да се претрпи срцев удар е ист како и ризикот на оној
  што никогаш не пушел.

Други бенефиции: • Самодоверба:
  Откажувањето од пушење е предизвик. Кога ќе престанете со пушење ќе
  сватите дека сте успеале во една многу тешка задача и дека конечно
  имате контрола врз вашиот живот.Откажувањето помага да верувате во
  самиот себе,
 • Фитнес: Пушењето го
  отежнува спортувањето. Пушачите се разболуваат почесто од настинки и
  кашлици и им треба подолго време за оздравување,
 • Пари: Помислете на заштедата на пари кога ќе се откажете од пушење,
 • Појава: Со пушењето
  кожата изгледа сува и сива поради недостиг на кислород. Брчките околу
  очите и устата се арзвиваат многу порано, и се јавуваат дамки на забите
  и прстите,
 • Плодност: Маж што
  пуши може да страда од импотентност поради оштетување на крвните садови
  во половиот орган. На жена што пуши и треба подолго време да забремени
  и многу е поверојатно дека може да и се случи спонтан абортус,
 • Породување: Многу е
  веројатно дека бебињата на мајки што пушат во бременоста ќе бидат
  предвремено родени, мртвородени или умираат кратко после породувањето.
  Бебе изложено на дим од цигари има висок ризик од смрт во пелени (cot
  death),
 • Деца: Децата чии
  родители пушат се под ризик да добијат пневмонија и бронхит во првата
  година на живот, да страдаат од чести и силни напади на астма но и да
  станат и тие пушачи.


prezemeno od :

http://www.zolta.com.mk/info.aspx?id=191
avatar
Rocka
Форумски зависник
Форумски зависник

Male
Број на мислења : 2093
Age : 48
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 19832
Registration date : 2008-09-03

http://www.phpbbplanet.com/offtopic

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by marina**** on 11.12.09 1:29

pusev mnogu retko,otkаko ostаnаv bremenа,prestаnаv i gotovo...nаjgolemаtа pricinа bese moeto bebence,i sekogаs sum protiv vo tekot nа bremenostа dа se pusi,i dodekа bebeto se doi...nekogаs posаkuvаm,me fаkа merаk no strаv me fаkа dа ne pocnаm i dа si prodolzаm.....
avatar
marina****
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 304
Age : 29
Локација : Germanija
Поени : 17755
Registration date : 2009-04-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by draganaskopje on 11.12.09 1:30

Дефинитивно НЕ за цигарите!
avatar
draganaskopje
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 175
Age : 33
Локација : Skopje
Поени : 17983
Registration date : 2009-03-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by Mila87 on 11.12.09 1:48

Леле ама сум среќна за новиот закооонн. КОНЕЧНО, никаде нема да се пуши Мразам чад од цигари, да испаднеш во град и дома да си дојдеш целиот осмрден на цигари
avatar
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 18544
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by draganaskopje on 11.12.09 1:54

И јас му се радувам на законот, ама за жал како и многу работи во државава мислам дека нема да стапи на сила :( И јас мнооогу мразам кога ќе се вратам од ресторан, кафич цела усмрдена на цигари...... фуј
avatar
draganaskopje
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 175
Age : 33
Локација : Skopje
Поени : 17983
Registration date : 2009-03-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by Mila87 on 11.12.09 2:00

Абе МОРА да стапи на сила законот, само колку време ќе трае, тоа е проблемот. Во Македонија секое чудо за 3дена :(
Се надевам ќе се спроведе како што треба
avatar
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 18544
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by Mama Ane on 11.12.09 8:10

Почнале само непушачите да коментираат Smile
За жал спаѓам во групата пушачи :( и се уште не ми ни паднало на памет да ги откажам и се си мислам дека не сум зависна Smile
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20796
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by mamaAnita on 11.12.09 8:22

И јас сум строго против пушењето, среќа што забранија да се пуши по канцеларии, инаку порано имаше многу расправачки

mamaAnita
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 189
Age : 40
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 17042
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by Misticia on 11.12.09 9:02

Mama Ane напиша:Почнале само непушачите да коментираат Smile
За жал спаѓам во групата пушачи :( и се уште не ми ни паднало на памет да ги откажам и се си мислам дека не сум зависна Smile

како не ти паднало на памет да ги откажиш? - еве јас сум гласот на твојата совест и на твоите внатрешни органи - ти имаш самодоверба и сила да ги откажиш не си зависна и не се посилни од тебе, штета е да ја умирисаш најубавата елка на форумов, откажи ги денес нема никогаш да зажалиш

совет - ако продолжиш да пушиш немој да им ги забрануваш на децата ќе немаш многу авторитет за таа работа
мајка ми нам ни рече кога бевме мали - ако сакате не морате да се криете од мене само да знаете дека е лоша навика - и рековме „не фала“
затоа таа не затру исто како да сме пушеле, цел живот бев анемична дури сега го надминав тоа
еднаш срцето ме пецкаше и ме стегаше во средно, бев на лекар и ме убедуваа таму да престанам да пушам и да престанам со диети - а јас ни едното ни другото никогаш во животов - кој да ми верува
ама тука не верувам дека си како неа и не верувам дека кај што дишат им пушиш - ми имаш оставено слика како добра грижлива мајка
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19223
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by Mama Ane on 11.12.09 9:05

Дома не пушиме Smile А и не сум некој страствен пушач, можам подолго да издржам без нив ама не сум помислила да ги откажам, убаво ми е кога сум излезена да си запалам со некое винце, леле знам дека се штетни и се, ама ете пушам Smile
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20796
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by Misticia on 11.12.09 9:23

Па дури не си добила зависност откажи
тие работи се една оди сто води
утре недај Боже се иде во животот ако те фати некој полош период со нервози ќе ги навлечиш за секогаш и после не ќе можеш да ги откажеш
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19223
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by Sandra_Anja on 11.12.09 10:31

I jas spagjam vo grupa na pusaci. Gi otkazav vednas koga doznav deka sum bremena i se dodeka Anja cicase postojano, znaci koga imase 1,5 godina. Sega pak dodeka ne ostanam pak bremena (se nadevam mnogu skoro)
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19982
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by Ana.b on 11.12.09 13:18

Mama Ane напиша:Почнале само непушачите да коментираат Smile
За жал спаѓам во групата пушачи :( и се уште не ми ни паднало на памет да ги откажам и се си мислам дека не сум зависна Smile

Eve i jas se pridruzuvam,i jas sum pusac i seuste ne sum resila da gi ostavam cigarite,iako znam kolku se stetni.

Pozdrav do nepusacite-nekogas im zaviduvam(ne se trujat i ne frlaat pari)
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18033
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by delfin76 on 11.12.09 13:31

не сум некој страствен пушач, можам подолго да издржам без нив ама не
сум помислила да ги откажам, убаво ми е кога сум излезена да си запалам
со некое винце

ete taka isto i jas gi curam po malku , ama mm nesaka i nemoze da gi ostavi , ne ni pomisluva
uf kolku sakam da gi otkaci , a posle nego i jas , ke nema koj da me provocira da zapalam

p.s. spored anketava pojse pusaci od nepusaci ima na forumov
Rocka ti fali stavka -pusam po 5 cigari dnevno- (kutija e mnogu)


Последната промена е направена од delfin76 на 11.12.09 13:33. Мислењето е променето 1 пати
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 19170
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by Rocka on 11.12.09 13:33

ccc


2 : 1 za pushacite do sega .....Jas gi odkazav pred 5-6 godini .
avatar
Rocka
Форумски зависник
Форумски зависник

Male
Број на мислења : 2093
Age : 48
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 19832
Registration date : 2008-09-03

http://www.phpbbplanet.com/offtopic

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by nnatasa on 11.12.09 14:14

pusam edna kutija, ama na dva tri dena i vo koja grupa se pagjam jas?
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19323
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by delfin76 on 11.12.09 14:26

nnatasa напиша:pusam edna kutija, ama na dva tri dena i vo koja grupa se pagjam jas?

vo tretata valjda
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 19170
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by butterfly on 11.12.09 14:28

И јас пушам ама не многу и не сум нешто зависна.Еве на пример денеска до сега немам запалено.А ова со законов ми е без веза,си излегол во кафана друштво,софра.....и да неможеш цигар да си запалиш безвеза е стварно
avatar
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 18183
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by avanturistka on 11.12.09 14:43

jas sum bivsi pusac ,barem zasega

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 40
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19300
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by baby24 on 11.12.09 14:50

jas pak si se navlekov na cigarite posle 2 god pauza i toa svesno ne sum nekoj strastven pusac vo denot dali 5 cigari ke ispusam dodeka sum na rab a doma mi teknuva duri koga ke go vidam mm deka pali ,inaku da resam utre gi ostavam i od utre nema pusenje znaci nemam problem okolu toa.
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 35
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 19233
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by ZeleniCka on 11.12.09 15:41

Јас сум непушач! И горда сум на тоа Smile Имам запалено неколку пати ама не е тоа за мене, бљак...

butterfly напиша:И јас пушам ама не многу и не сум нешто зависна.Еве на пример денеска до сега немам запалено.А ова со законов ми е без веза,си излегол во кафана друштво,софра.....и да неможеш цигар да си запалиш безвеза е стварно

Ова е најпаметно нешто што го направија до сега, се надевам ќе се држат до законот кај нас. Овде во Словенија неколку години има кај што е донесен тој закон, луѓе милина е да излезам сега на кафе, во дискотека, во ресторан... Нит смрдам, нит кашлам нит ништо... ма закон!!!!

Немам против пушачите ништо, ама ако вие сте решиле да се труете не морада ги труете и останатите околу вас. А ако сакате на топло да пушите.. останете дома
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19380
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by obicna on 11.12.09 17:35

Samo ke vi kazam deka mnogu razlicno ke razmisluvate ako procitate ova http://www.scribd.com/doc/16567832/Easy-Way-Allen-Carr

Najeftin i najlesen nacin za da gi otkazite, veruvajte. Kniga, kniga no mene mi pomogna OGROMNO za da gi ostavam.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20764
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by monika kusibojovska on 12.12.09 17:49

Pusac sum no so golema zelba za otkazuvanje no koga ke se sluci toa ....se nadevam za brzo,si vetiv samata deka po nova godina gi ostavam
avatar
monika kusibojovska
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 173
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : pocnuva da se podobruva
Поени : 16993
Registration date : 2009-09-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by Annabel on 12.12.09 18:46

Јас пушам од 14 години, моите родители се непушачи. На факултет не пушев две години и пак се распушив. Потоа ги оставив кога останав бремена со Ива и непушев додека ја доев. Повторно се распушив, но еве сега повторно не пушам во втората беменост.
Значи јас сум долгогодишен пушач кој може да ги остави цигарите кога сака...посебно ако и мм ги остави.

Баш сега дискутираме, он порано пушеше по три кутии денот, но откако не се пуши по канцеларии, а богами и дома, една кутија ја пуши на два дена.

А вели, и ова со новиов закон, пушачите се како обележани и дури му е глупаво што е пушач (а и во цело друштво само он остана пушач, сите ги откажаа).

ДА ЖИВЕЕ НОВИОТ ЗАКОН....
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 17149
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by Freya on 12.12.09 21:24

Jas bev pushac dolgi godini, a sum nespushac veke 5 godini. Mene ponekogash usthe me fakja merak za cigara, ama ne postojat nikakvi shansi pak da pocnam.
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 19310
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цигари

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот