Родители и деца

Издавање на плави картони

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Издавање на плави картони

Пишување by sneze on 10.12.09 17:34

Да ве прашам зошто не ми се стигнати плавите картони здравствени ? Дали кај вас е така . Треба да се оди во социјално или што е работава . ? Нешто на вести загледав гужви невидени за плави картони и после проверив дека за декември немам стигнато плави картони!!!!!!!!
sneze
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19389
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by pacuvce on 10.12.09 17:39

I ova e del od "dobrite" raboti sto gi pravo ovaa vlast...A bre do koga ovoj narod ke sedi miren...Kakva demagogija sirat,toa e cudo...
pacuvce
pacuvce
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 30
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 16687
Registration date : 2009-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by monabombona on 10.12.09 19:24

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=117332
Па еве го тектот од А1 за состојбата, а зошто е така еее..Човекот наш даде бесплатно здравство за сите, и немало потреба тоа да оди преку завод за вработување, демек олеснително. Не му е нему никому ништо да олесни, туку да не му се бројат невработените по завод. Како ќе го намали бројот на невработени..
monabombona
monabombona
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 354
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 17715
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by Damjana on 10.12.09 20:00

Ima problem so pecatenje na kartonite. Fondot nema plateno na firmata so pecati Smile
Damjana
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 47
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 19299
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by Misticia on 10.12.09 20:59

нема и за вработените по фирмиве картони или само за невработените е гужва?
Misticia
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19428
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by Emilija on 10.12.09 21:01

Јас веќе 3 недели имам за декември.
Emilija
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 20034
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by Mama Ane on 10.12.09 22:43

Ha plav kartooon??? Sto bese toa Smile

Jas preska nesto nacuv demek za da se izbegnat guzvi ke gi prakale na domasna adresa:)
Mama Ane
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 21001
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by Damjana on 10.12.09 22:48

Aha da Smile aj da ne zboram Smile
Damjana
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 47
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 19299
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by Mama Ane on 10.12.09 22:51

Smile garant veze nema jas ionaka ne se zamaram, nemam plav karton od maj :(
Mama Ane
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 21001
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by delfinka on 10.12.09 23:08

aj nekoja neka mi pise dali znaete imam li pravo da dobivam plavi kartoni iako sum mazena vo stranstvo
jas sesute si imam makedonsko drzavjanstvo,pa kazete sto mislite deka treba da se napravi?
delfinka
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 30
Локација : bitola
Поени : 19261
Registration date : 2008-10-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by monabombona on 10.12.09 23:29

Нема да ги праќаат по пошта. Од 1ви јануари мора секој лично да си ги подигне во подрачната служба. Е сега на вести рекоа дека за да се намалат гужвите, ќе се издавале квартално.
monabombona
monabombona
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 354
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 17715
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by Mama Ane on 10.12.09 23:30

delfinka напиша:aj nekoja neka mi pise dali znaete imam li pravo da dobivam plavi kartoni iako sum mazena vo stranstvo
jas sesute si imam makedonsko drzavjanstvo,pa kazete sto mislite deka treba da se napravi?
Jas znam deka za da se dobivaat plavi kartoni treba i dvajcata sopruznici da bidat nevraboteni tuka vo mkd. E sega so ova vo stranstvo neznam
Mama Ane
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 21001
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by sneze on 11.12.09 7:54

Tреба да се вадат изводи од матична книга на родени за двајцата родители ако не се вработени и плус за децата , и треба и венчаница нова сето тоа треба да не е потаро од 6 месеци, ЛК , копија од ЛК , здравствени книшки и копии од здравствени книшки од родителите и децата.

Ова треба за сите кои немаат плави картони земено за декември а се невработени . Право да ви кажам живи гужви се на шалтер во МНТ за вадење на изводи и венчаници. А да не зборам за да ги доставиме документите во социјално , се чека по 5, 6 саата со секакви луѓе , болни , здрави , не избањати абе лудница е . Јас се решив сега за сега да не ги вадам Плав. карт. да помине гужвата незнам да ли сум во право ама со СГ таму не одам да се гужвам. Е сега ако се поразболиме приватно ќе се лечиме . Не ми е толку до парите кога станува збор за здравје ама па се вадам од такт тоа што теба да им давам пари зошто така нарачно направиле да се наполни малку фондот. А парите дадени приватно нема да се враќаат преку фондот зошто и тоа сеуште не им е разработено . У ПМ . Сега најдоа кога е ек на СГ . ДА им е...... мат......
Знае ли некој колку е приватно на матичен лекар?
sneze
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19389
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by Mama Ane on 11.12.09 8:04

Мене не ми зема плаво картонче матичната докторка, никогаш.. Проблем ми е лековите кога ги купувам без плаво картонче зашто бааѓи се поскапи. Инаку знам дека во државна институција - лабораторија (крв и мокрача) без картонче е 400 ден.
Mama Ane
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 21001
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by sneze on 11.12.09 8:12

Мене не ми зема плаво картонче матичната докторка, никогаш
Како тоа да не ти земаат нас ни земаат на шалтер одма кога ни го даваат картонот. е ова стварно е за нервирање.
А лековите скоро секогаш викаат нема ама има приватнао така да и јас ги земам без плави картони. Наместо за еден сируп да платам 18 ден јас плаќам по 150 ден. Е тоа ти е.
sneze
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19389
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by Mama Ane on 11.12.09 8:15

Не, еве јас немам картони од мај а редовно одиме на доктор кај матичната на децава, а во авггуст бев отварав матичен и за себе и не ми побараа..
Mama Ane
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 21001
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by sneze on 11.12.09 8:19

добро е тоа а каде се лечите , ние во Идадија и а немаш плави картони одма на шалтер викааа,т а приватно одите , и си пишуваат таму и си плаќаме .Мислам дека беше 150 ден ама не сум сигурна мм плаќаше.ако не сум утнала нешто со ценава да не беше повеќе
sneze
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19389
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by Mama Ane on 11.12.09 8:21

Во поликлиника Ѓорче Петров кај др. Радица Маџовска ( се надевам нема да прочита, па картони да ни бараат Smile )
Mama Ane
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 21001
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by Misticia on 11.12.09 8:24

sneze напиша:Tреба да се вадат изводи од матична книга на родени за двајцата родители ако не се вработени и плус за децата , и треба и венчаница нова сето тоа треба да не е потаро од 6 месеци, ЛК , копија од ЛК , здравствени книшки и копии од здравствени книшки од родителите и децата.

Ова треба за сите кои немаат плави картони земено за декември а се невработени .

Овој проблем вистина го немам мм е вработен, арно ама јас некаде кажав и пак ќе кажам - секогаш сум гласала на избори и секогаш сум ги исполнувала сите должности морални или задолжителни кон државата
Повеќе никогаш не им излегувам на гласање многу сум разочарана од се
Во овие грипови ти да ги пуштиш најсиромашните на ризик да се заразат да седат стотици во исти простории да чекаат, ако дочекаат - да се мислат за секој од тие документи како да ги набават зошто и за во вц требаат пари камо ли по институции, и недај Боже некој од нив да треба од нешто да се лечи и да му требаат итно тие картони - на приватно над сета немаштија ќе го одерат за здравје
Ова веќе не е држава нема никаква организираност нема основни услови за живот, од работа ме избркаа зошто чекам бебе треба да се мислам за пари за бебето, треба да се мислам кај ќе го родам со овие сепсите што шетаат од нечистотии, почисто било кај прабаба ми в штала дедо ми се родил никој не фатил сепса, за основна здравствена заштита бараат триста документи па не постари од 6 месеци за било што - рокот ќе и измине на хартијата незнам која штета ќе биде ако го имам првиот извод кога сум се родила......... Оваа држава не е маќеа - свекрва е жими се
Misticia
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19428
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by sunset on 11.12.09 8:28

Kaj maticen lekar ne zemaat plavo kartonce,kaj mojata maticna nikogas ne mi zele,kaj maticniot pedijatar,kaj maticniot ginekolog isto-nitu pari nitu kartoni,samo za ispituvanje krv i urina ili za pap i po apteki ako zemam nekoj lek sto se zema so plav karton.
Inaku ako eden od sopruznicite e vraboten,vtoriot ne moze da zema plavi kartoni preku centarot za vrabotuvanje,tuku mora da bide prijaven preku onoj sto e osiguran,ova vi e sigurna informacija pa ako mazite vi se osigurani i imaat plavi kartoni od firma,ne gubete vreme po salteri na zavodot tuku neka ve prefrlat preku mazot i istite kartoni ke gi koristite.
sunset
sunset
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 556
Age : 41
Локација : mkd
Поени : 18941
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by Misticia on 11.12.09 8:31

и јас како јанко се изнајадов бурек, туку мене во неуромедика ми земаат плави картони еднаш во месецот и тоа им важи изгледа за се
пари земаат само ако е дежурство (ноќе или викенд) околу 100 - 150 денари
било кој лекар те прегледува бесплатно преку ден, а матичен мора да се бара само ако се работи за боледување

кај гинекологот во дијагностички ц. ми земаат секогаш картонче и обичен преглед без ехо секогаш е бесплатен и таму е со закажување и не е лошо
- многу внимавав кога бирав доктори
Misticia
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19428
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by lakibebe on 15.12.09 16:32

Некаква конечна информација за плавите картони имате ли милички?
Во социјално ли треба сега да се оди и ако треба таму што документи бараат?
Никој ли од невработените тука нема добиено картончиња за декември?
lakibebe
lakibebe
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 118
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 19243
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by lakibebe on 17.12.09 12:08

lakibebe напиша:Некаква конечна информација за плавите картони имате ли милички?
Во социјално ли треба сега да се оди и ако треба таму што документи бараат?
Никој ли од невработените тука нема добиено картончиња за декември?

Некаква нова информација околу плавите картони, некој нешто да ми каже?
lakibebe
lakibebe
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 118
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 19243
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by sneze on 17.12.09 12:35

Tреба да се вадат изводи од матична книга на родени за двајцата родители ако не се вработени и плус за децата , и треба и венчаница нова сето тоа треба да не е потаро од 6 месеци, ЛК , копија од ЛК , здравствени книшки и копии од здравствени книшки од родителите и децата.
Ова важи за сите кои не се вработени но да не се вработени двајцата сопружници(Родители)
sneze
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19389
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by delfinka on 17.12.09 12:38

eve vi 100%informacija-treba sekoj da odi sam vo socijalno po kartoncinja
majkami bila za bratmi i i barale cuda dokumenti i si se vratila,imalo uzasna guzva,redici.........
delfinka
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 30
Локација : bitola
Поени : 19261
Registration date : 2008-10-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Издавање на плави картони

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот