Родители и деца

Мозочен удар

Go down

Мозочен удар

Пишување by nata on 04.12.09 14:21

Незнаев каде да го споделам ова со вас ваква тема не сретнав на форумов, па затоа се одлучив да отворам нова.
Татко ми вчера имаше мозочен удар инаку е шекераш и прима инсулин, бевме на клиника на неврологија му направија снимања и го потврдија истото има ли некој слично искуство, во овој момент ми се измешани сите чуства жал, страв и збунетост сега треба да прима терапија ќе доаѓа домашна посета секој ден и ќе му ја даваат терапијата на Клиника не сакаа да го остават зошто било опасно поради С.Г. таму доаѓаат пациенти хитни кои освен здравствени проблеми и мозочни удари може да се веќе заразени и од грипов, е сега кај татко ми поради тоа што е тежок шекераш а сега и ударов отворено ни кажаа дека грипов многу тешко ќе го поднесе може да дојде и до кобни последици давајте памет зошто јас веќе немам: Стариот има 60 години и уште што се вика не им се израдува на внучињата. Фала. Несакам да умре
avatar
nata
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 517
Age : 46
Локација : makedonija
Поени : 17920
Registration date : 2009-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by mirecv on 04.12.09 16:45

Ната искрено жалам што вакво нешто ви се случи,но едно неможам да се изначудам на нашите лекари...со кој мозок бре пуштаат дома пациент со претрпен мозочен удар??????и како домашната посета ке го следи пациентот?дали состојбата се подобрува или не?кој ке прави екг секојдневно?кој ќе ги следи виталните параметри на човекот???или така им е најлесно,ке дојде дома ке ја дадат терапијата и за 30 мин. ај чао....па секој со среќата..
Мој совет ако треба и врски бркајте човекот бар 7 дена да е хоспитализиран,а сг.не е пречка да се хоспитализираат пациенти,сигурно никој нема да оди кафе да пие таму,секој од мака си бара чаре
во секој случај барајте и друго лекарско мислење,не оставајте само на тоа дека домашната посета ќе биде доволна
Секое добро,и најскоро оздравување на таткоти од се срце ви посакувам
avatar
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 40
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19579
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by vecki on 04.12.09 16:54

Nata istovo go pominavme so svekormi .ni on ne sakase da lezi vo bolnica edvaj i na lekar go odnesovme .znaci idese doma poseta za da mu davaat terapija a sisinjata infuzija gi menjavav jas , a ako slucajno se izmestese iglata ja vikav komsikata koja e m.sestra. treba strogo miruvanje nikako stanuvanje e sega neznam do koj stepen e ,svekormi stanuvase za vo wc.ama ni kazaa deka 3,7i 21 den se kriticni .daj boze da bide so pomin
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20860
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by svetle s on 04.12.09 17:40

Pred 5 god. tatko mi imase mozocen udar, pritisokot mu bese 200 so 180, ludnica! Koga go odnesovme na lekar, mu dadoa inekcija, a tatko mi vika mene ne mie dobro, nosete me vo bolnica, a doktorot mu vika nema potreba vo bolnica, odi si doma i tatko mi paga vo hodnik.Togas so brza pomos direktno go odnesoa na Klinika na dezuren( celo vreme bev samo jas so tatko mi, znaci sami nie dvajca, nekoj da me bocnese vo toj moment nemav kapka krv).Koga go primija na Klinika, mu dadoa terapija i i nfuzija, sedevme edno 6 casa i go pustija doma so izgovor deka nema mesto za da lezi tamu. Posle doaganjeto doma, morase da lezi i sekoj den da prima infuzija, pa se javuvavme na domasna poseta da doagaat i da mu stavaat infuzija.Toa traese skoro 1 mesec, a najloso bese posle 2 dena od prviot udar dobi uste eden i od toj udar mu se ukoci cela leva strana od lice do noga.Znaci, so soodvetna terapija i mnogu vnimavanje na ishrana i izbegnuvanje na dopolnitelni stresovi, covekot se vrati vo normala posle nekolku meseci.Tatko mi sega e dobar,megutoa pritisokot postojano mu varira i postojano e pod terapija.A za moite cuvstva, sto da kazam, izmesani celosno-prvo sokirana,iako celo vreme bev prisebna,tesko mi bese mnogu, mnogu e vazno kolku mozete da mu pomognete polesno da go pomine seto toa.Jas od seto srce mu posakuvam na tatko ti da mu pomine i da ozdravi sto pobrzo
avatar
svetle s
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 240
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : euforicno
Поени : 18345
Registration date : 2008-12-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by Ana.b on 04.12.09 17:53

Pred nekolku god. na drugarka mi tatko i imase mozocen udar i kako i vo vasiot slucaj,vo drzavna ne go primija(iako togas nemase gripovi ili bilo kakva epidemija).Bidejki covekov bese vo mnogu losa sostojba,lugevo si zemaa kredit i sekoj den-i toa po 2 pati doagaa domasna poseta od neuro medika.Posle 2 meseci covekov pocna da si doaga na sebe.Sega e dobar-fala bogu.
Se nadevam deka i tvojot tatko nabrzo ke se oporavi.
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18043
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by kiki-riki on 04.12.09 18:01

не размислувај на најлошо, мажот на моја колешка имаше МУ па после некое време се опорави дури и сам излегува од дома
СЕ ЌЕ БИДЕ ВО РЕД
avatar
kiki-riki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 768
Age : 38
Локација : мак
Поени : 17195
Registration date : 2009-09-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by nata on 07.12.09 9:06

Фала ви на сите на подршката, неможев досега да ви пишам нон стоп сум со татко ми,нема подобрување подвижен е станува за во тоалет, ама говорот и контактиболноста се многу лошо, замислете што се случи овие од домашнава посета превиот ден му ја погрешија терапијата, ма не се саглам дефинитивно. Во болница не го примаат ова со инфузииве и инекцииве да било до петок и во петок на испитивање на интернист на Клиника, многу ми е жал како дете е Боже нека оздраве, кој имал вакво или слично искуство знае дека не се битни ни години ни ништо родител си е родител и крај. Срцето ти плаче кога го гледаш, ама ваљда ќе биде добро.
avatar
nata
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 517
Age : 46
Локација : makedonija
Поени : 17920
Registration date : 2009-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by mina32 on 07.12.09 10:36

nata,moj sovet e covekot da go odnesete vo voena bolnica,tamu postrucno i podgovorno gi gledaat pacientite,za razlika od drzavna i gradcka bolnica
avatar
mina32
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 488
Age : 36
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 18242
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by nata on 07.12.09 12:08

Фала Мина највероватно така ќе направиме, а плус и татко ми работи во Министерство за одбрана па ваљда ќе имаа и повеќе обзир и ќе обрнат поголемо внимание инаку притисокот ноќеска до 2 часот по полноќ му бил 90 со 180 а на моменти и 200 ќе одиме денеска до Војна ама не сум сигурна дали тој смее толку да се движи да не направиме некоја беља незнам.
avatar
nata
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 517
Age : 46
Локација : makedonija
Поени : 17920
Registration date : 2009-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by mina32 on 07.12.09 13:10

i tatko mi raboti vo ministerstvo za odbrana,ama posto istovo se sluci na tetka mi pred 25 dena vednas moite ja odnesoa vo voena bolnica,znam deka grizata na doktorite okolu nea bilo na visoko nivo,sledenje na sekoj pokret sto go pravela,ne ja pustaa od bolnica 21den,vo slucaj da ne se povtori udarot,mnogu podobar e pristapot na doktorite vo ovaa bolnica za razlika od drugite bolnici....
avatar
mina32
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 488
Age : 36
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 18242
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by Goddess^ on 07.12.09 14:03

Брат ми, пред 3 години на свои 27 години, имаше мозочен удар, и тоа во Амстердам, утрото пред да лета за назад....и таков никаков, летал за Загреб, па чекале не знам колку саати таму, па до Скопје и директно на полноќ на Клиника. Ни него не го задржаа, само му дадоа апчиња за смирување и го испратија дома. Сабајлето кога го видов, шок доживеав - левата страна му беше фатена, не можеше да си ја контролира раката, ногата ја влечеше и устата му беше искривена :( Многу беше жално човек од 2м да го гледаш таков :(....пред него глас не пуштив, ама кога си дојдов дома не знам дали некогаш сум плачела повеќе....после 2-3 месеци интензивна физичка терапија, тој можеше без проблем пак тенис да игра, така да, само позитивно и без нервози, пошто стресот најмногу ќе му го крева притисокот пак, и како Господ никој не е
avatar
Goddess^
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 233
Age : 38
Локација : Sk
Расположение : Одлично! :)
Поени : 17015
Registration date : 2009-10-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by nata on 07.12.09 14:09

Еее упорни се овие нашиве браќа сестри и татковци, мајки и татко ми на работа му се случило ова и замисли си дојде дома со кола а сестра ми и јас веќе тргнати накај него божем да го земеме од работа кога тој ете го си се паркира и нормално одма во болница за да ни потврдат дека имал мозочен удар сега лежи не смее да се помести
avatar
nata
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 517
Age : 46
Локација : makedonija
Поени : 17920
Registration date : 2009-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by mina32 on 07.12.09 14:19

nata напиша:Фала Мина највероватно така ќе направиме, а плус и татко ми работи во Министерство за одбрана па ваљда ќе имаа и повеќе обзир и ќе обрнат поголемо внимание инаку притисокот ноќеска до 2 часот по полноќ му бил 90 со 180 а на моменти и 200 ќе одиме денеска до Војна ама не сум сигурна дали тој смее толку да се движи да не направиме некоја беља незнам.


nata,mozete da viknete ambulantna kola i da go odnesat vo voena bolnica....
avatar
mina32
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 488
Age : 36
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 18242
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by nata on 07.12.09 14:47

Да сестра ми веќе организирала амбулантна кола јас дека сум на работа малку тука да пофатам нешто претерав со излегувањава па утре не се работи па незнам после може ќе земам и боледување фала ви на сите, знаете колку значи зборот во вакви ситуации ќе ви пишам што сме направиле
avatar
nata
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 517
Age : 46
Локација : makedonija
Поени : 17920
Registration date : 2009-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by saligrem on 07.12.09 15:09

Tatko mi isto imase mozocen udar pred 2-3 godini . Eve sega fala mu na gospod se opravi nema nikakvi posledici slobodno se dvizi slobodno si raboti.
Ne se voznemiruvaj pred vreme
Ne pokazuvajte doma pred nego slabost
Zboruvajte mu samo pozitivni raboti ne pustajte go da gleda tv emisii od koi se nervira
avatar
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 17149
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by mina32 on 09.12.09 6:07

nata,sto napravivte? Go odnesovte li tatko ti vo voena bolnica i kako e???
avatar
mina32
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 488
Age : 36
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 18242
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by biljanag on 09.12.09 7:51

i svekor mi imal mozocen udar pred desetina godini a sega se e vo red
ovie luge ni pod razno vo taa sostojba nesakaat na lekar no mora da go naterate da se pregleda a potoa vo temno vo tisina da odmara postepeno ke se vrati se vo normala a za dvizenje sto e mozno pomalku
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20637
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by zkostevski on 15.12.09 20:50

Денес го земав татко ми од Клиника.Доби удар на 30.11.2009 г.и сабајлето во 5.30 дојде Брза помош инекција и рекоа не е за клиника (трагично)не беше многу лошо и ние неуки поверувавме на лекарите и го оставивме дома.Но како поминува време се му е полошо и решивме поново да викнеме брза помош и во клиника.По едно 2 часа чекање дојде ,,брзата,,и го однесовне во клиника.Таму цел ден во ходник па го ,,возевме,, на ренген го иструскавме по тоа уличињата низ клиника на неколку пати повракаше го снимаа па назад,и така до вечерта и на крај ај сега да си го носите дома овде нема место.На нашето прашање а како до дома да го носиме во оваа состојба...одг.Тоа е ваша приватна работа тоа нас не не интересира....Тогаш видов дека со добрина и култура нема ништо па станавме малку некултурни и погруби и кога тогаш се најде место за татко ми.Условите се катастрофални,никој никого не гледа тешко на болните,а за хигиена и куп бубачки да не зборуваме зашто уште ми се гади.Целата лева страна му е проблематична со устата,лицето и говорот нема никаков проблем.Ќе помагаме колку можеме...... Како Господ никој не е...........

zkostevski
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 1
Age : 55
Локација : skopje
Поени : 16436
Registration date : 2009-12-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by Misticia on 15.12.09 20:53

Мајка ми доби удар на 34 годишна возраст - тогаш јас имав 14
Ја најдов во кома и мислев дека е умрена
но немам време да си го допишам искуството ќе ви кажам вечер
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19233
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by Janaxxxx on 15.12.09 21:02

Lele mnogu mi e zal sto citam vakvi prikazni, jas nokeska sonuvav nesto loso povrzano so tatkomi i se razbudiv i 2 saati bez prestan si placev mozam da zamislam kako vi e na vas kolku ve boli!
Bidete sili i nadevajte se na najdobroto!
Pobrzo zakrepnuvanje vi poskauvam!
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 36
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18888
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by Misticia on 15.12.09 22:16

што ми беше муабетот?

ја најдов мајка ми гола како што се облекувала и како што паднала на спалната, сликата уште ми е во боја
викав болница едно 3 пати во меѓувреме стигнаа сите баба ми и дедо ми беа дома дојде и татко ми и тетките и сите најблиски брза помош немаше, не реагираа ни на фактот дека им се јавува испаничено дете

и кога сакаше татко ми сам да ја носи дојдоја
поставија погрешна дијагноза и ни кажаа дека се отрула со лексилиум ја пратија во охрид
дури од таму ја препратиле во скопје
таму ја оперирале му кажале на татко ми дека нема шанси да преживее и дека е поефтино да си ја земеме дома жива додека е
ама ете преживеа и уште е жива
се движи, готви, ја чува симона кога сме таму
десната страна, ногата и раката и се делумно болни а на окото не гледа

докторите исто и кажаа дека ако шета покрај езеро покрај дрим ногата ќе и се пушти а раката пак немало големи шанси
но таа се затвори дома не сакаше да ја гледаат луѓе и со готвењето раката и се пушти побрзо, а ногата и остана во поголем степен фатена, сега куца

значи треба активност со тие екстремитети што се болни за да се пуштат побрзо и во поголем степен

Господ нека им дава здравје на сите што ја имаат оваа мака и сила на семејствата
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19233
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by Annabel on 16.12.09 3:29

Свекрва ми (Бог да ја прости) примаше хемотерапии, и мислам дека беше измеѓу 4-та и 5-та хемотерапија, претрпе мозочен удар. Падна на улица....Маж ми како луд трчаше по клиника, му дале количка и сам ја туркаше низ цела државна и никој немаше да му каже каде да оди. Докторот (мислам дека беше на неурологија) не сакаше да ја прими и ги остави да чекаат додека мм не почна да се дере. Едвај се убедија да ја задржат на клиника, ама потоа не сакаа да се консултираат со колегите од онкологија оклу терапијата, и воопшто не ја третираа. На крај си ја зедовме дома...Ова е еден од најужасните периоди во нашиот живот и многу ми е непријатно кога ќе се сетам.
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 17159
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мозочен удар

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот