Родители и деца

Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by redsonja on 02.12.09 14:58

Поздрав

Јас сум целата некако утепана од непто што слушнав денеска. Во ПОУ ,,Златан Сремец,, деенеска имаше отворен ден по повод 3 Декември, Ден на лицата со посебни потреби и децата давале приредба. Пред две недели ушилиштето почна кампања ,,Донирај за еднаков свет,, со цел да се соберат пари за некои поправки во објектот и да им се купат на дечињата некои најосновни работи. Училиштето отвори жиро сметка и замислете за две недели никој не им уплатил ниту еден денар!!!! Јас останав без зборови кога слушнав.
Во училиштето треба да се поправи покривот, плочките во холот, скалите. А нема ниту лифт ниту фискултурна сала. Децата со физички пречки не можат да се качат на катот! Ги немаат ниту најосновните работи - нагледни средства, моливи, боички, блокчиња! Таму учат околу 200 деца со лесна попреченост во психичкиот развој, а има и со физичка попреченост.
Е сега пред Нова година сите оние силни фирми и институции ќе се прчат пред камери и фотоапарати со пакетчиња што ќе ги делат ваму-таму, а овие деца ги заборавија. Срам да им е и на општината и на Градот Скопје и на Телеком, Т-мобил, оне и сите по ред што не се сетија да донираат нешто за ова специјално училиште.
Ќе ја пишам овде жиро-сметката оти навистина има хумани родители. Кој мисли дека може да им помогне нека уплати. 210-0580636401-90 во Тутунска банка.

Јас знам дека можеби е доцна ние уште нешто да организираме, ама можеби може да се обидеме на децата да им купиме барем боички и фломастери. Што мислите?
avatar
redsonja
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 154
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : ljubovno
Поени : 17370
Registration date : 2009-06-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by Majsi on 02.12.09 15:06

Redsonja ja sum ZA sto se odnesuva do mene nema problem,samo kazi sto i kako i kolku.....za tie decinja stvarno treba pomos.
avatar
Majsi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 276
Age : 47
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 17009
Registration date : 2009-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by Mama Vase on 02.12.09 15:30

lele me utepa so informacijava.da ti se mocam vo drzavava a penzionerite besplatno ke se banjale,pa za deca se raboti da mu e....
sramota
mora nesto da se napravi
aj da zavrsime so prvava akcija pa polse moze za bozik, sto vikas barem boicki da im dademe.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 18954
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by kalinche70 on 02.12.09 15:31

Vase taman mislev za Bozik i jas da pisam

kalinche70
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 534
Age : 48
Локација : sk
Поени : 17204
Registration date : 2009-09-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by redsonja on 02.12.09 16:03

Зборував со еден од организаторите на кампањата. Таа трае до 23 декември, кога децата организираат завршна претстава и маскенбал за донаторите ( кои ги нема никаде ) Леле луѓе, замислете никој да не им донира ништо, колку ли ќе се разочараат душички мали.
Тој ми кажа дека можеме да донираме и за Божиќ, доколку не можеме во рокот на кампањата, воопшто не е проблем. Таму секоја донација е добредојдена во кое било време. Може да купиме тетратки, боички, фломастери, блокчиња и друг училишен прибор. Нормално, за другите интервенции што му се потреби на објектот, ние не сме моќни да направиме нешто позначајно. Овој прибор е особено важен за ова училиште, бидејќи таму наставата е индивидуална, со секој се работи посебно, оти децата не се исти. Со едни исти нагледни средства се одржува целодневната, предметната, класичната настава и продолжениот дневен престој.
Може нешто да се организира. Еве јас се нафаќам да организирам се, нормално ако има интерес на форумов.

Поздрав до сите
avatar
redsonja
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 154
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : ljubovno
Поени : 17370
Registration date : 2009-06-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by mama on 02.12.09 16:20

Ако можам некако да помогнам кажете.Јас сум секогаш за!
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19440
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by Mama Vase on 02.12.09 22:42

sonja,racunaj na mene flower
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 18954
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by Kinky on 03.12.09 8:18

Ја одвоив темата, попрегледно е вака.

Му кажав на мм, неговата фирма ќе донира нешто и ќе му каже на еден пријател директор и они нешто ќе направат.
И ние двајца ќе учествуваме колку што можеме.

Mama Vase напиша:lele me utepa so informacijava.da ti se mocam vo drzavava a penzionerite besplatno ke se banjale,pa za deca se raboti da mu e....
И тоа не сите, само тие со примања до 6000 денари.


Последната промена е направена од Kinky на 03.12.09 9:25. Мислењето е променето 1 пати
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19879
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by Mama Ane on 03.12.09 8:19

И јас учествувам колку толку. Од фирмава моја бедна нема шанси нешто да спомнам зашто уште се изборувам за заостанатите плати Smile
Стварно зградата е катастрофа, кога си внатре имаш чувство дека секој момент ќе се сруши нешто врз тебе..
Ајде помасовно, кој колку може..
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20686
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by redsonja on 03.12.09 11:27

Одлично што е отворена посебна тема. Супер што има интерес да помогнеме. Како да правиме? Ќе собираме пари или прибор и нагледни средства за децата или и двете заедно? Што мислите, која е подобрата варијанта? Ај деновиве да размениме идеи, па ќе се договориме за крајната варијанта. И за тоа дали да донираме за Божиќ или додека трае кампањата.
avatar
redsonja
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 154
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : ljubovno
Поени : 17370
Registration date : 2009-06-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by delfin76 on 03.12.09 11:48

pa mozebi e podobro da se sluci vo kampanjata , zasto sepak decinjata so radost ja ocekuvaat priredbata
lele luge mnogu me iritiraat vakvi temi , ovie deca zasekogas se obelezani i da ne recam ama ke recam "iskoristuvani"
koga ke zavrsat skolo , sto ponatamu , onie koi gi vrabotuvaat samo gi primaat da gi iskoristat parite i posle nekoj period gi brkaat od rabota(ova go znam , ne zboram na pamet), mesto da im pomognat kolku tolku da ziveat tie gi dotepuvaat
i nie sme imale drzava
stvarno sme mizerija
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 19060
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by Damjana on 03.12.09 12:20

hmmm lugje 200 deca se, neznam dali nie mozeme nesto da im pomogneme :( Eve sega za gitarata edvaj 30-40 lugje se sobravme. A 200? I pak da se organizirame, pak tolku lugje ke dadat po 200-300 denari. N se toa pari so koi sto moze nesto da napravime.
A da sobereme pati i da im zememe 1 rabota pokrupna? Kako gitarata so ja dogovorivme, mozeme TV, DVD ili neznam ... nekoja dr. ideja ako imate.

p.s. jas obavezno ucestvuvam kolku ke mozam.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 46
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 18984
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by sanja-ve on 03.12.09 13:07

ke povtoram i vo ovaa tema mislam deka ke vi bide i vas polesno ako ne vklucite i nas od vnatresnosta i nas ke ni bide milo i vas polesno i pobrzo da se soberat sredstva
pozz do site i racunajte i na nas
avatar
sanja-ve
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 365
Age : 33
Локација : veles
Расположение : odlicno
Поени : 18340
Registration date : 2008-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by redsonja on 03.12.09 13:21

Секако дека ќе бараме начин за вклучување и на луѓето од внатрешноста. Оние што би сакале да донираат, а не можат да дојдат до Скопје или да се организираат да пратат пари по некој, има и отворена жиро сметка, во моите постови погоре е пишана.

Мене лично ми се допадна идејата на Дамјана да собереме пари да им купиме нешто крупно - ТВ, ДВД или нешто за наставата. Рекоа немаат нагледни средства за наставата, па може да им купиме или некој комплет географски карти или модел на човечко тело со внатрешни органи. (јас ова засега никаде не сум го видела да се продава, ама кој знае каде има нека каже, ќе одам да прашам за цена)

Може во зависност од сумата што ќе ја собереме да ја прашаме директорката на училиштето што најмногу би им одговарало да биде купено со тие пари од нас, форумот "Родители и деца".

Во врска со тоа кога да ја дадеме донацијата, јас мислам дека најдобро би било додека трае кампањата, за да им отидеме и на таа завршна претства. Но, доколку поради празниците членовите се чувствуваат финансиски исцрпени, може и за Божик. Од друга страна, јануари е нели најдолгиот и најтешкиот месец, па сепак мислам дека затоа би било најдобро да донираме во декември, додека трае оваа потрошувачка треска и сите полесно се фаќаме за паричниците. flower

Поздравче flower
avatar
redsonja
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 154
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : ljubovno
Поени : 17370
Registration date : 2009-06-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by sanja-ve on 03.12.09 13:29

poentata mi bese ako forumt sobira matrijalni sretstva kako donacija kako sto navede neli donacija od forumot Roditeli i deca, da bideme i nie taka vkluceni za da vi pomogneme i vam bidejki doniranjeto na zirosmetka posebno e individualno i ne e isto kako ova neli Smile
avatar
sanja-ve
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 365
Age : 33
Локација : veles
Расположение : odlicno
Поени : 18340
Registration date : 2008-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by redsonja on 03.12.09 14:03

Сања-ве те разбрав дека поентата е да донираме заеднички како форум. Ајде да смислиме како да ни биде најлесно на сите. Нека се јават на темава сите од внатрешноста што би донирале пари, па да смислиме како да ги земеме. Кажав за жиро-сметката меѓудругото и како потсетување на сите на форумов. Некој може да ја даде и по фирми на познати жиро-сметката, па кој сака да донира.

Или кој сака нека испрати пари по пошта во писмо на домашна адреса на некој од форумов што е од Скопје. Има време, и така може да се уреди работата. Ако некој сака да донира и ако си има познат член од форумот од Скопје, нека му прати нему пари, па ние ќе се најдеме.
avatar
redsonja
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 154
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : ljubovno
Поени : 17370
Registration date : 2009-06-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by Damjana on 03.12.09 15:37

Ima nekoi ucilisni pomagala vo Trimaks. Imaat online i cenovnik, pa mozeme da vidime sto bi mozele da zememe. Neznam dali smeam ovde da stavam linkovi, ama googlajte malku i odma ke najdete informacii.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 46
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 18984
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by mami29 on 03.12.09 16:59

I jas sum za, za bilo sto da se dogovorime prifakam.
avatar
mami29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 350
Age : 39
Локација : Скопје
Поени : 18842
Registration date : 2008-09-26

http://www.nagradniigri.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by mama on 03.12.09 17:15

Zenski jas ja vidov stranata na trimaks,ima navistina fantasticni raboti i voopsto ne se skapi.Ima globus 1000 denari,karti po 1900 denari i mnooogu drugi pomagala.Videte pa kazete sto mislite.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19440
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by redsonja on 03.12.09 22:35

Има навистина интересни работи на страната. Може да се направи еден убав пакет.
Ај, ќе разгледаме деновиве и по други книжари, ќе се распрашам каде има вакви работи.
avatar
redsonja
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 154
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : ljubovno
Поени : 17370
Registration date : 2009-06-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by Majsi on 03.12.09 23:21

Sto i da se dogovorite jas sum ZA sepak tie decinja zasluzuvaat da dobijat nesto.
A site tie firmista sto se cukaat po gradi gi nema nikogas na pravo mesto i vo pravo vreme
avatar
Majsi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 276
Age : 47
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 17009
Registration date : 2009-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by Kinky on 04.12.09 8:25

А да видиме прво колку луѓе ќе учествуваат пред било што да договараме и да им кажеме во школото? Да не испадне дека треба да собираме по 1000 денари за телевизор или двд за тоа што малку се пријавиле.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19879
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by Damjana on 04.12.09 9:53

Ne be, 3000 denari e DVD.
Mislam deka pak e podobro da se javime i da ni kazat sto im e poneophodno. Da fati mesto donacijata.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 46
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 18984
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by mami29 on 04.12.09 15:13

Zenski, jas posto sum uste na boleduvanje, im pisav mail na rabota pa da vidime dali ke moze nesto da doniraat.

Pozdravce do site. I jas sum poveke za taa ideja TV, DVD...
avatar
mami29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 350
Age : 39
Локација : Скопје
Поени : 18842
Registration date : 2008-09-26

http://www.nagradniigri.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by Kinky on 04.12.09 15:25

Абе Дамјана, има поефтини двд-а ама не траат повеќе од една година, толку им е векот. Работата е да земеме нешто што подолго ќе го користат.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19879
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Донација за дечињата од ПОУ "Златан Сремац"

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот