Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Животно осигурување

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
АвторПорака
marina_daniel
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 912
Age: 29
Локација: poftorno domce :)
Расположение: opusteno
Поени: 11968
Registration date: 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Животно осигурување   30.11.09 5:58

Дали имате ваков вид на осигурување,дали сте запознаени со предностите и условите,дали сте заинтересирани?
Јас почнав да работам во ГРАВЕ осигурување баш на продазба на овој вид на осигурување па ме интересира како луѓето го сваќаат ова,дали како потреба или луксуз и доколку има некој заинтересирам слободно пишете ми ке ви објаснам се,или пишете ми на пп бројче за да договориме презентација.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1683
Age: 34
Локација: Königstein
Расположение: Trudnicko :)
Поени: 13256
Registration date: 2008-08-28

ПишувањеПредмет: Re: Животно осигурување   30.11.09 7:12

prvo cestitki za novoto rabotno mesto. se nadevam deka ke bide uspesno.

Za mene zivotnoto osiguruvanje e tocno kako sto e navedeno.. osiguruvanje. Go imame i jas i mm. Ne daj boze nesto da se slouci na eden od nas, eden na drug sme si benefaktori a ako i dvajcata otideme jabana bebusko koj e na pat ke bide sreden za cel zivot. Toa mi e najvazno - da gi osiguram najbliskitge.
Ne go smetam toa kako luksuz no vo makedonija mozebi da e taka, lugeto treba da se educiraat.
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 912
Age: 29
Локација: poftorno domce :)
Расположение: opusteno
Поени: 11968
Registration date: 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Животно осигурување   30.11.09 7:18

fala ti mnogu zvezdicka\
tokmu taka zivotnoto osiguruvanje e mnogu potrebno kako za sebe taka i za svoite najbliski i najmili,samo kaj nas vo makedonija seuste ne e toa taka svateno zatoa i pisav.Pred se tie pari se davaat so cel da gi docekas tie pari posle 10 15 god znacida si obezbedis eden vid na sigurnost za vo idnina za vo penzija ili ete za decata,dobivkata e mnogu pogolema nego li tie pari da gi stavis vo banka da gi orocuvas a i ako ete nedaj boze ti se sluci nesto ke ostavis nekoj vid sigurnost za familijata! jas sum na raspolaganje na koj koga mu odgovara da se vidime ako e zainteresiran da se osigura sebe ili nekoj blizok. pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1683
Age: 34
Локација: Königstein
Расположение: Trudnicko :)
Поени: 13256
Registration date: 2008-08-28

ПишувањеПредмет: Re: Животно осигурување   30.11.09 7:44

marina_daniel ke ti treba mnogu trpenie i vreme .. se nadevam deka si dobro vooruzena Smile
Samo vo edno ne bi se slozila so tvojot post a toa e dobivkata e mnogu ogolema od klasicnoto stedenje. Mmmmh, toa zavisi od mnogu raboti, no mene licno dobivkata ne mi e primarna cel na osiguruvanjeto, za profit poprvo bi investirala nekade vo nesto. Osiguruvanjeto e za "nedaj boze" i po vazni mi se uslovite na isplata i dogovorot od vetenata procentualna dobivka bidejki site tie brojki se samo predviduvanja i proekcii i nikoj ne ti gi garantira:)

Najveke kaj brokerite kako sto si ti sega ja cenam iskrenosta - ne sakam nekoj da mi macka oci Smile
Uste ednas srekno Smile
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 912
Age: 29
Локација: poftorno domce :)
Расположение: opusteno
Поени: 11968
Registration date: 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Животно осигурување   01.12.09 6:50

Вчера немав време еве денес да објаснам поубаво за што станува збор.
Осигурување на живот-штедно осигурување тоа претставува осигурување на животот и еден вид на штедење кое низ осигурениот број на години му се враќа на осигуреникот зголемено со добивка.
Точно основната цел на осигурувањето е да се обезбеди лична сигурност додека се работи,во случај на смрт заштита финансиска на најблиските,како и ако се дочекаат-финансиска сигурност во староста (сите знаеме колку се катастрофа пензиите во МК)
Плаќањето на премијата е еднаш годишно(може и на 2 или 4 рати)има од 250евра осигурување до 3000евра е најголемото,и најмалку 10 години осигурување а најмногу 24.Кој како сака,може лично себе да се осигура а може и друг,за деца треба најмалку 15 години да има.
Тоа е тоа на кратко па ако има некој прашања слободно пишете и ако има заинтересирани исто Smile
интересни информации
во странство животното осигурување е обавезно,не се размислува дали да се осигурам или не туку каде во која компанија.
Во Македонија има само 2% од граѓаните осигурани а по стандардите на европска унија еден услов сто треба да исполниме е да имаме најмалку 25%од граѓаните осигурани Smileкај нас такви се луѓето кога ќе дојде густото тогаш му ја мисли сто како,наместо одмапред да си ја осигура иднината
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1683
Age: 34
Локација: Königstein
Расположение: Trudnicko :)
Поени: 13256
Registration date: 2008-08-28

ПишувањеПредмет: Re: Животно осигурување   01.12.09 7:19

kade toa vostranstvo e obavezno zivotnoto osiguruvanje???
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 912
Age: 29
Локација: poftorno domce :)
Расположение: opusteno
Поени: 11968
Registration date: 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Животно осигурување   01.12.09 7:26

loso sum na pisala ne mislam na toa deka e obavezno po zakon tuku kako razmisluvanje,ete ti vikas deka ti e najbitno za da gi zastitis najmilite,na toa mislav na nacinot na razmisluvanje,tuka so poveke luge sto zborev nekako ne go svakaat toa taka,treba da se educiraat kako sto kaza
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2145
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: nevoobicaeno za mene
Поени: 12500
Registration date: 2009-02-12

ПишувањеПредмет: Re: Животно осигурување   01.12.09 9:23

samo da mi pojasnite ova sto sme preku -po novo - vo penziski fond (na Komercijalna i Tutunska), ne doaga nesto kako osiguruvanje ili jas pogresno sum razbrala?
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 912
Age: 29
Локација: poftorno domce :)
Расположение: opusteno
Поени: 11968
Registration date: 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Животно осигурување   01.12.09 11:46

не не не е исто
Вториот столб на реформираниот пензиски систем се состои од индивидуални заштеди на лични сметки за секој осигуреник. Дел од месечните придонеси за секој вработен се вложуваат на неговата сметка. Средствата на сметката се инвестираат на домашните и странските пазари на капитал и заштедите на секоја сметка се акумулираат со текот на времето. По пензионирањето пензијата на лицето кое што партиципирало во системот со два столба ќе биде составена од: пензија финансирана од првиот столб и пензија финансирана од заштедите на личната сметка во приватен пензиски фонд (втор столб).
значи ти ако си пријавен ти се плаќаат придонеси,од нив ти иде дел во тоа,ако не си тогаш ќе немаш ни таму пари,а со животното осигурување ти си даваш секоја година и загарантирани ти се парите.Друго,многу луѓе имааат фирми имааат големи плати меѓутоа се пријавени на минималец,многу тоа го прават,и во вториот столб за пензиско тебе малку пари ќе ти одат во тој втор столб.
И главната работа во ова животно осигурување е тоа што за непредвидени ситуации за недај боже несреќен случај или смрт парите ги исплатуваат на законските наследници,значи ке бидат во тој поглед финансиски заштитени,додека пензијата ако се случи тоа не ја исплаќаат.
Малку е специфична оваа работа неможе вака да се објасни убаво и да се разбере затоа слободно кој кога има слободно време може да договориме презентација
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1437
Age: 38
Локација: Skopje,MK
Поени: 12394
Registration date: 2009-03-17

ПишувањеПредмет: Re: Животно осигурување   01.12.09 12:18

nie doma site imame.jas i mm od poodamna a decava kako se rodija.mm i neda se vo viener,jana e vo grave a jas sum vo vardar-croatia.imam pisano na temava ama vo detsko stedenje.se sto dobivaat od kes za rodendeni i sl.tamu odat.poveke se isplati nego na kniska tuka.na 18 god. se oroceni.taman za skolo.
marina neka ti e so srekja rabotava,drugarka moja raboti isto i mnogu e zadovolna.napreduva bajagi a i zarabotuva ubavo.no cesto patuva vo regionov.
a uste ova.
majkata nejzina dolgo vreme se mislese na kraj resi ke se osugura .samo sto potpisa na ,,dame gruev,,eden pratenik vo rikverc ja udri i nogata i bese cela vo skrsenici.i platija mislam okolu 1.800eur. si gi iskoristi za rehabilitacija na privatno.epten dobro pomina bidejki ako se zaterase po drzavnite institucii moze poloso ke izlezese.
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 912
Age: 29
Локација: poftorno domce :)
Расположение: opusteno
Поени: 11968
Registration date: 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Животно осигурување   02.12.09 0:21

fala mama vase se nadevam ke imam i jas uspeh,bas ubavo sto ste si site osigurani.
ima mnogu primeri takvi i ubavoe da si znaes deka ete ke imas nekoj vid na sigurnost
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 912
Age: 29
Локација: poftorno domce :)
Расположение: opusteno
Поени: 11968
Registration date: 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Животно осигурување   04.12.09 4:16

eve pak da pisam se rasprasav malku poveke za tretiot penziski stolb,neznaev deka veke pocnal so rabota.Toj e znaci dobrovolen i ti si odreduvas kolku ke trgas na strana,eden vid na stedenje,uslovot e 20evra najmalku mesecno znaci 240 evra godisno da vlozuvas tamu.E sea koja e razlikata so ova zivotno osiguruvanje
1.zivotnoto osiguruvanje ti e i stedenje i osiguruvanje na zivotot
2.vo penziskiot fond primer ako stavas 3 godini po 250 evra godisno i nedaj boze ti se sluci nesto na semejstvoto ke mu isplatat samo tolku kolku sto si vlozil 750 evra i nesto kamata,a vo zivotnoto osiguruvanje ja isplakaat celata osigurana suma (pr.za 250 evra god. 8000evra e osiguran iznos)znaci ke isplatat 8000 evra.a dokolku nastane smrt od nesreken slucaj se isplaka duplo( pr.16000 evra)
Вратете се на почетокот Go down
 

Животно осигурување

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -