Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Табела за одредување пол на детето

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 896
Age: 37
Локација: skopje
Расположение: generalno dobro
Поени: 11720
Registration date: 2009-04-27

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   14.09.09 20:42

Mimi Petreska напиша:
A ti Arma masko ili zenko nosis? Se ispobunav citajki te! Smile))) hahaha
Zensko, zensko nosam Smile)
Цитат :
Не ми е јасно што ве буни. Колку години имавте кога сте го зачнале бебето? Вкрстете го тој број со месецот во кој сте го зачнале и ќе покаже табелата. Мене ми излегува точно, ми покажува машко и носам машко бебе.
Ako e taka togas ne mi pogoduva tabelata. Jas imam polna 31 vo 32, znaci ja sitnam 32rata godina, ako gledam so 32 god mi pogoduva - zensko, no so 31 kazuva masko . Inace ovaa tabela e prepravena od kineskite lunarni meseci vo nasite i na originalnata mi kazuvase deka nosam zensko...ako ja najdam kade bese ke ja postiram, na nekoj ruski sajt ja gledav.
Вратете се на почетокот Go down
NONE-BT
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 230
Age: 33
Локација: tuka negde
Расположение: superiska
Поени: 10774
Registration date: 2009-06-22

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   14.09.09 21:40

ima eden kalendar na ringeraja.mk, i na toj se vnesuva datata na ragjanje na majkata i deteto, pa presmetuva. spored toj kalendar jas sum 29 a ne 27 god. starost kolku imav vo vreme na zacetok, i mene spored toa mi kazuva masko, e sega ke vidime, se uste ne znam sto e ama utre sum na pregled i se nadevam deka ke mozam da vidam. Sprema lunaren kalendar verojatno poinaku se presmetuvaat godinite, zatoa ne izleguva sekogas tocno
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 896
Age: 37
Локација: skopje
Расположение: generalno dobro
Поени: 11720
Registration date: 2009-04-27

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   14.09.09 21:49

e pa toj istiot go najdov na rudki sajt, potocno e
Вратете се на почетокот Go down
ripce
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 111
Age: 31
Локација: doma
Расположение: :-))))))))))))
Поени: 11183
Registration date: 2009-03-09

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   15.09.09 0:19

http://php.ringeraja.mk/index.php?page=CGCalendar ova e nekoj kineski kalendar za odreduvanje na polot.mene po ovoj mi izleguva devojce a po tabelata masko..hahha nema veze samo da e zdravo i zivo utre sum na pregled pa ke kazat so e.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 896
Age: 37
Локација: skopje
Расположение: generalno dobro
Поени: 11720
Registration date: 2009-04-27

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   15.09.09 0:41

po toj na ringeraja e potocno
mene mi kazuva devojce a nosam devojce 100% female Smile
Вратете се на почетокот Go down
NONE-BT
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 230
Age: 33
Локација: tuka negde
Расположение: superiska
Поени: 10774
Registration date: 2009-06-22

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   15.09.09 0:54

Календарот наводно бил откриен во една гробница. Изложен е во научниот институт во Пекинг. Стар е повеќе од 7 столетија. Неговата употреба кај западњаците е премногу барана. Бројни страници го прикажуваат тој календар. Многу споменуваат дека основа е лунарната доба на мајката, но ретко објаснуваат каква е таа доба. Бидејќи многумина од нас не размисливаат за лунарната старост, припремивме едноставна алатка каде внесувате датум на раѓање на мајката (на македонски Wink), датумот на зачнување (или датумот на раѓање) и ете резултатите се тука.

Значи кинески или лунарен календар исто ти се фаќа, и спрема ова е поточно. И табелата се однесува на истиот календар ама прво треба да се пресмета лунарната старост, за да видиш која година си, не можеш од годините кои се пресметуваат по "сончев календар" да видиш во лунарен календар.

Ovo brojanje je pokazalo da Mesec prodje dvanaest puta kroz sve svoje faze u tok jednog prirodnog ciklusa, recimo od jednog pa do sledeceg najduzeg dana. Tako je bila utvrdjena nova vremenska jedinica - godina. Utvrdjeni su zatim i pojedini kraci periodi godine, godisnja doba i tako je zapravo nastao kalendar. Bio je to lunarni kalendar posto se vreme merilo po prolasku Meseca kroz svoje faze. Svi stari narodi vremenom su dosli do tog znanja pa su i njihovi prvi kalendari bili lunarni.

Lunarni kalendari imaju neke dobre osobine. Meseceve faze su upadljive, lako uocljive i njihovo pracenje dostupno je svima. Zatim, svaki mesec je pocinjao sa istom fazom Meseca pa je tako racunanje bilo lako. Nije cudo sto je nas satelit obozavan u staro doba kad je ljudima govorio kako tece vreme.

Ali lunarni kalendari imaju veliku manu. Po njima rukovodili su se samo ljudi - sve ostalo, biljke, zivotinje, citava priroda uskladjuju su svoj zivot po Suncu. Biljke cvetaju "po Suncu", a ne po Mesecu.

Problem sa lunarnim kalendarom je dakle u tome sto nije u skladu sa prirodnim ciklusima. Mesec kroz svoje faze prodje za 29,5 dana (zato su meseci u lunarnim kalendarima imali naizmenicno 29 i 30 dana) a to znaci da za dvanaest meseci protekne 354 dana. Medjutim Sunceva godina traje 11 dana duze i ako bismo vreme racunali po lunarnom kalendaru desilo bi nam se da nas kroz vise godina u sred leta zaveje sneg jer i godisnja doba zavise od Sunca a ne od Meseca.

мислам дека со ова е јасно, така да тој календар на рингераја.мк е точен затоа што зам ти пресметува во кој лунарен месец/година си родена и во кој месец си останала бремена
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13074
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   15.09.09 1:00

За Иван не е точен, за Петар не е точен, за Јана е точен. Според календарот сите 3-ца требало девојчиња да бидат. Значи и вака не е точен !!!
Вратете се на почетокот Go down
kara
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1111
Age: 32
Локација: Makedonija
Расположение: прекрасно е да си мама
Поени: 12539
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   16.09.09 0:47

sunset напиша:
http://www.mama-mami.com/content/view/494/152/

Eve vi uste edna tabela za odreduvanje na polot na deteto,mene ovaa poveke mi se dopadja i velat potocna e
Според оваа табела не ми излегува точно.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2145
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: nevoobicaeno za mene
Поени: 12415
Registration date: 2009-02-12

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   16.09.09 1:44

po site tri kalendari za sin mi iskoci deka e zensko hahahaha
skroz pogresno
Вратете се на почетокот Go down
bile2
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 209
Age: 25
Локација: germanija
Поени: 10625
Registration date: 2009-07-21

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   16.09.09 13:13

sunset напиша:
http://www.mama-mami.com/content/view/494/152/

Eve vi uste edna tabela za odreduvanje na polot na deteto,mene ovaa poveke mi se dopadja i velat potocna e
Mene i na dvete mi ispaga masko pa ke vidime za nekolku nedeli i ke vi kazam dali e vistina kisuf4encaaaaaa Smile
Вратете се на почетокот Go down
bile2
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 209
Age: 25
Локација: germanija
Поени: 10625
Registration date: 2009-07-21

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   16.09.09 13:20

ripce напиша:
http://php.ringeraja.mk/index.php?page=CGCalendar ova e nekoj kineski kalendar za odreduvanje na polot.mene po ovoj mi izleguva devojce a po tabelata masko..hahha nema veze samo da e zdravo i zivo utre sum na pregled pa ke kazat so e.
Hehehehe i tuka mi ispaga masko na tri tabeli masko...hmmm..dali ke bide stvarno masko ke vidime? Very Happy samo neka mi e zivo i zdravo srceto moe pa kakvo i da e si go lofkam najveke (L)
Вратете се на почетокот Go down
elena-d
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 646
Age: 25
Локација: Makedonija
Расположение: opusteno,trudnicko
Поени: 12171
Registration date: 2008-08-20

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   19.09.09 1:50

Po tabelata mi izleze deka ke bide masko no ke vidime sega na kontrolata kakvo ke bide,no bez razlika kakvo i da e samo da e zivo i zdravo.
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 783
Age: 32
Локација: doma sme se toplime
Расположение: razigrano
Поени: 12450
Registration date: 2008-08-24

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   19.09.09 1:54

mene ne mi bese tocno mi pisuvase zensko,a na kraj izleze
Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 628
Age: 34
Локација: Veles
Поени: 12180
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   19.09.09 1:59

Lele pa po ovaa tabela i mene mi ispaga tocno,a si imam presmetuvano po druga i tamu pogresno mi izleze
Вратете се на почетокот Go down
mamina marija
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 11
Age: 32
Локација: prilep
Поени: 9981
Registration date: 2009-10-15

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   15.10.09 20:18

jas bev ubedena deka e masko i na tabelava pisuvase deka e masko, a jas rodiv devojce. Na kraj svativ deka tabelata e tocna so toa sto mene plodni denovi mi bea na krajot od mesecot sto znaci moze da natanalo zacnuvanjeto vo pocetokot na drugiot a za toj mesec pisuvase zensko. I ne mozam da vi opisam kolku se izraduvav koga ginekologot na eho vide deka e zensko. mnogu sakav zensko
Вратете се на почетокот Go down
angelce
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 114
Age: 31
Локација: makedonija
Расположение: odlicno
Поени: 11408
Registration date: 2009-01-04

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   20.11.09 6:47

sekade mi izleze razlicno na poveketo mi pokaza deka ke bide devojce samo na eden mi ispadna masko... doktorot mi presmetuvase spored negov kineski kalendar i izleze masko, a spored ovoj kineski kalendar sto go ima na net ispadna zensko segde razlicno ke vidime kako vo ke ispadne zdravje samo ke ve izvestam koga ke znam flower
pregnancy
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1683
Age: 34
Локација: Königstein
Расположение: Trudnicko :)
Поени: 13171
Registration date: 2008-08-28

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   20.11.09 7:33

Haha jas si igrav malku so kalendarot i ispaga deka nema vrska koa sum zacnala .. cela godina ja gledav skoro... se se maski. A doktorot mi rece devojce e Smile Aj ke vidime koj e u pravo.. ama malku mi e cudno samo samo maski izbacuva Smile
Вратете се на почетокот Go down
Bojana R.
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 43
Age: 31
Локација: Skopje
Расположение: fino :)
Поени: 9918
Registration date: 2009-11-04

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   20.11.09 9:58

i mene ne mi izleze tocno, 100% nosam devojce, a na tabelata izleguva deka ke e e masko ,, hehehe
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1033
Age: 26
Локација: bitola
Поени: 12301
Registration date: 2008-10-24

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   20.11.09 10:30

cekajte a kaj ima lunaren kalendar za zacnuvanj na zenata?
imam cueno deka moze da se opredeli i plodnost na zenata spored lunarna faza a ne spored denovi na ovulacija,jas ne razbiram sto e sto pa zatoa ve molam koj ima poveke informacii pisete
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14431
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   20.11.09 11:09

mene i na prvata i na vtorava mi e devojce i devojce si rodiv
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14431
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   20.11.09 11:13

Vesna Blazevska напиша:

Цитат :
Не ми е јасно што ве буни. Колку години имавте кога сте го зачнале бебето? Вкрстете го тој број со месецот во кој сте го зачнале и ќе покаже табелата. Мене ми излегува точно, ми покажува машко и носам машко бебе.
Ako e taka togas ne mi pogoduva tabelata. Jas imam polna 31 vo 32, znaci ja sitnam 32rata godina, ako gledam so 32 god mi pogoduva - zensko, no so 31 kazuva masko . Inace ovaa tabela e prepravena od kineskite lunarni meseci vo nasite i na originalnata mi kazuvase deka nosam zensko...ako ja najdam kade bese ke ja postiram, na nekoj ruski sajt ja gledav.

Vesna e vo pravo, da i fala ti znaci jas imam 26 ama veke od januar sitnam 27 i znaci treba da citam kaj 27 za da pogodam Smile
Вратете се на почетокот Go down
bile2
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 209
Age: 25
Локација: germanija
Поени: 10625
Registration date: 2009-07-21

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   20.11.09 13:08

tabelava e zivi gluposti...sea na nekoj mu se trefnalo zensko na tabelata i rodila zensko ili masko pa rodila masko i ajde vistina e Very Happy hahaha cista slucajnost eve kaj mene pokazuva masko pa jas nosam devojce i sega tocna e? Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
marina****
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 304
Age: 26
Локација: Germanija
Поени: 11000
Registration date: 2009-04-27

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   20.11.09 13:13

mene mi pokazuva tocno,no cisto slucajno..ne veruvam
Вратете се на почетокот Go down
secret
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 49
Age: 25
Локација: Stip
Поени: 10890
Registration date: 2009-04-29

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   03.12.09 4:06

i mene tocno mi ispadna. Zensko! Smile
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 556
Age: 37
Локација: mkd
Поени: 11981
Registration date: 2008-10-28

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   03.12.09 19:52

Samo spored prvata tabela ne mi izleguva tocno,tuku obratno,za prvoto devojce za vtoroto masko.Po drugive dve tabeli mi e tocno,prvoto masko vtoroto devojce
Вратете се на почетокот Go down
 

Табела за одредување пол на детето

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 7 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  ::  :: -