Родители и деца

Помнење на ликови и имиња

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Помнење на ликови и имиња

Пишување by Annabel on 12.11.09 0:34

Дали некој од вас има проблем со помнење на ликови и имиња?

Јас на пример памтам имиња и тоа многу, ама ликови не можам лесно да запомнам. Треба да видам некој 2-3 пати за да го запомнам. Сум се запознавала со луѓе и по неколку пати. Малку е непријато...ама тоа е .
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 16874
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by Doricka on 12.11.09 1:18

Jas pak obratno likovi lesno zapamtuvam ama iminja ne i koga zapoznavam novi lica koga se pozdravuvam imeto ne go ni slusam, treba 2-3 pati so vikas da go sretnam pa da zapomnam kako se vika

Doricka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 104
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 17711
Registration date : 2009-02-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by EckaGj on 12.11.09 1:22

Лик и некако ќе запамтам,ако повеќе време пр.седам со некој,но име многу тешко.Незгодно ми е ама после треба да подпрашувам.
avatar
EckaGj
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 928
Age : 37
Локација : Скопје
Поени : 17284
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by twins_ on 12.11.09 9:22

Porano pomnev i likovi i iminjata ama od koga pocnav sekojdnevno da rabotam so luge pomnam likovi a iminjata mnogu retko
avatar
twins_
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1046
Age : 42
Локација : Дембелија:-))))
Расположение : променливо:-)
Поени : 17218
Registration date : 2009-07-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by josifana on 12.11.09 9:49

Е јас сум тежок случај,ни имиња,ни ликови од прв пат не паметам,а и некој ако го немам долго време видено,се случува да не го препознаам
avatar
josifana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 362
Age : 39
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 17586
Registration date : 2009-04-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by mamicka on 12.11.09 11:43

Josifana ne si sama. I jas sum ist primer
avatar
mamicka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 412
Age : 43
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 19453
Registration date : 2008-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by sunshine on 12.11.09 11:47

Jas likovi pametam mnogu duri nekogas ne mi teknuva od kade znam nekogo ama sigurna sum po likot deka od nekade go znam. So iminja sum teska.Tie ne mi odat bas od raka.
avatar
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19439
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by Viki J.N. on 12.11.09 11:51

pametam i likovi i iminja

Viki J.N.
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 138
Age : 37
Локација : KOCANI
Расположение : sekogash vesela
Поени : 16842
Registration date : 2009-08-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by Tifani on 12.11.09 11:51

Mi se slucuvalo i mene da zaboravam i iminja i likovi,no samo ako lugeto ne sum gi videla dolgo vreme.
Poveke zaboravam iminja otkolku sto likovi
avatar
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18067
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by saligrem on 12.11.09 11:52

Zasega dobro pametam i likovi i iminja
avatar
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 16864
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by vasidora on 12.11.09 12:53

POvekje zaboravam iminja odosto likovi. Imam fotografska memorija
avatar
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17154
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by Kinky on 12.11.09 13:53

Annabel напиша:Јас на пример памтам имиња и тоа многу, ама ликови не можам лесно да запомнам. Треба да видам некој 2-3 пати за да го запомнам. Сум се запознавала со луѓе и по неколку пати. Малку е непријато...ама тоа е .
Isto i jas. Imam eden kup komsii koi mi vikaat dobar den a jas kako prv pat da gi gledam, se cudam koi se
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19714
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by delfin76 on 12.11.09 13:55

vasidora напиша:POvekje zaboravam iminja odosto likovi. Imam fotografska memorija

da ne se povtoruvam
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 18895
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by Nebo on 12.11.09 13:58

Jas do pred nekolku godini mnogu pamtev iminja i likovi, duri mene se slucuvase da me zaboravat, a jas nikako da zaboravam. Ama ete, nastapi i zaboravanjeto, moze godini se u prasanje:) E sega i likovi i iminja si zaboravam, nekogas nekoj mi e poznat, nemam poim od kade! Ili ke mi tekne ime, ne znam od kaj go znam coekot... Toa ti e!
avatar
Nebo
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 170
Age : 37
Локација : sekade po malku
Расположение : Ludoo
Поени : 16930
Registration date : 2009-08-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by Mama K on 12.11.09 14:02

Порано како пц да имав вградено во мозокот,многу памтев и имиња,ликови,пак тел.броеви може над 100 ама сега.. ликови да,имиња многу потешко а пак броеви само најблиските..

Mama K
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 416
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Пресреќна=)=)
Поени : 17729
Registration date : 2009-03-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by Nebo on 12.11.09 14:05

"пак тел.броеви може над 100 ама сега."

E i jas bev takva so broevite, pamtev i sto treba i sto ne treba, ama sega.....
avatar
Nebo
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 170
Age : 37
Локација : sekade po malku
Расположение : Ludoo
Поени : 16930
Registration date : 2009-08-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by Mama K on 12.11.09 14:06

Остаревме Небо предвреме...

Mama K
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 416
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Пресреќна=)=)
Поени : 17729
Registration date : 2009-03-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by Mila87 on 12.11.09 14:37

Аууу ова ми е слаба страна, никако неможам да запомнам лик ако не го видам најмалку 3-4пати. Незнам како да објаснам ама има некои ликови кои ми се многу секојдневни ,слични, незнам ама неможам да ги запомнам никако. Е сега има и поспецифични, тие полесни ми идат,ама ова имам преметено оддамна А за имиња ако не ми го труби човек на глава секој 5мин никогаш нема да го запомнам Smile срамота Слаба меморија, ќе почнам Билобил да употребувам
avatar
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 30
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 18269
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by monabombona on 12.11.09 14:53

Јас многу памтам и ликови и имиња, најверојатно заради работата. Ама од што нон-стоп сум со луѓе понекогаш ми се случува да знам отприлика кој е човекот ама никако да не можам да поврзам од каде го знам и што треба да разговарам со него. Ми се има случено, да ме поздрават луѓе и да ми прават муабет, а јас бледо да ги гледам и да му ја мислам што да ги прашам. Бруки!!! А од кога користиме мобилни, мислам дека сите слабо памтиме броеви. Нема потреба да ги вртиме броевите, и затоа не ги памтиме. Порано сум била како подвижен телефонски именик. Сега, не се ни обидувам да запамтам број.
avatar
monabombona
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 354
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 17235
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by baby24 on 12.11.09 14:57

aj so likovite nekako se snaogam ama iminjata tesko mi odat nemozam da zapamtam,ali zatoa registracii na koli rastur pravam mm vika so pravis ma da ne gi ucis na pamet registraciive na site vo gradov ,ama ete toa mi se vrezuva vo pamet i so da pravam sega Smile
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 35
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 18958
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by mirecv on 12.11.09 15:02

Ликови и имиња паметам и тоа доста добро Smile ама затоа тел.броеви,адреси или сл.никако не ми влегуваат в глава Smile
avatar
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 40
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19294
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by DijanaP on 12.11.09 15:47

linkovi i iminja pamtam, ama mnogu epten mnogu pamtam faci na luge bukvalno na ulica ili vo avtobus da vidam nekoj i ako mi vlegla slikata u glava posle godina dena da go sretnam na ulica ke mi tekne koj e i tel broevi isto taka mnogu pomnam
avatar
DijanaP
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2515
Age : 27
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 17486
Registration date : 2009-08-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by kiki-riki on 12.11.09 18:22

бидејќи работам во образование, учениците ги знам сите по име и по презиме,м дури и оние што веќе завршиле ама во приватен живот сум тапа за помнење имиња и лица
avatar
kiki-riki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 768
Age : 38
Локација : мак
Поени : 16910
Registration date : 2009-09-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by Ana.b on 12.11.09 22:52

Lele jas mnogu pamtam likovi,ama iminjata mi se slaba strana.Koga se zpoznavam so luge,nema sansi da obrnam vnimanie na imeto na licnosta.Na primer koga imav na rabota koleski na obuka,sram me fati,ednoto devojce tri pati go preprasav kako se vika-bruki zivi
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 17758
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by Annabel on 12.11.09 23:11

Леле луѓе, сега се утешив дека не сум единствена.....Може и клуб да си оформиме. А ако може некој психијатар да ни каже како да запомнеме имиња или ликови...Сигурно има техника
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 16874
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Помнење на ликови и имиња

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот