Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Проблеми со желудник

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
АвторПорака
kika
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 138
Age: 29
Локација: doma
Расположение: koga kako
Поени: 10925
Registration date: 2009-05-07

ПишувањеПредмет: Проблеми со желудник   13.10.09 21:39

Svekrvami ima mnogu maka so zeludnikot duri nikakvi lekarstva ne i gi smiruvaat bolkite sekogas zavrsuva so ivfuzii ako nekoj znae nekoj lek ve molam pisete bilo da e caj ili nekoj domasen lek pa i lekarstva.Ako e dupla temata ve molam prefrleteja
Вратете се на почетокот Go down
Ance-J
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 665
Age: 33
Локација: doma
Расположение: добро е
Поени: 12233
Registration date: 2008-09-05

ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со желудник   14.10.09 0:10

Kika a dali ispita od sto moze da i sa bolkite.???
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 534
Age: 44
Локација: sk
Поени: 10549
Registration date: 2009-09-24

ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со желудник   14.10.09 1:05

Мене ме болеше желудник и направив испитување за хелико бактер(бактерија во желудникот)ми дадоа лекови и сега ми е добро,инаку чај од кантарион без шеќер колку може да пие исто и џумбир,а на еден другар му помагаше ладно млеко од фрижидер.Мене лично чајот од кантарион и чајот од џумбир ме смируваа и немав болки
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 3821
Age: 39
Локација: во земјата на чудата
Поени: 13224
Registration date: 2008-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со желудник   14.10.09 2:12

Kolega na majka mi izleci cir so caj od kantarion, pusac strastven. Ama i cigarite gi ostavi.
Kika, majka ti ima dijagnosticiran cir ili ti pretpostavuvas zatoa sto mnogu ja boli? Moze da bide gastritis, helikobakter, hernija.. od x pricini boli zeludnikot.
Вратете се на почетокот Go down
strk
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 38
Age: 40
Локација: prespa
Расположение: супеееееер
Поени: 10592
Registration date: 2009-06-23

ПишувањеПредмет: желудник   09.11.09 23:37

dali nekoj znae kako odi snimanje na zeludnik so bariumova kasa,kolku trae,i dali e mnogu grozna taa kasa za pienje?
Вратете се на почетокот Go down
twins_
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1046
Age: 38
Локација: Дембелија:-))))
Расположение: променливо:-)
Поени: 10728
Registration date: 2009-07-17

ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со желудник   09.11.09 23:43

sum snimala pred nekolku godini, ne e strasno , ke ti ja dadat kasata vo caska i ke ti kazat koga da ja pies.Nisto strasno mnogu ednostavna procedura.A kasata ne e bas naj prijatna malku grozna ama se izdrzuva , imase neko los vkus na portokal.
Вратете се на почетокот Go down
strk
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 38
Age: 40
Локација: prespa
Расположение: супеееееер
Поени: 10592
Registration date: 2009-06-23

ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со желудник   09.11.09 23:49

a kakvi tegobi imase ako moze da mi kazes zatoa sto za utrinsko gadenje doktorot preporacuva snimanje so kasa,a isklucena e bremenost??????
Вратете се на почетокот Go down
twins_
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1046
Age: 38
Локација: Дембелија:-))))
Расположение: променливо:-)
Поени: 10728
Registration date: 2009-07-17

ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со желудник   10.11.09 0:15

Imav bolki vo zeludnikot ama za srekja ne ispadna nisto, pa mi rekoa deka najverojatno mi bilo na nervna baza.Pa mi dadoa da pijam Ranital 2x1 , gi piev edna nedela i mi pomina pa sega znaam stom pocne da me boli jas pak si pijam Ranitalce Smile
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 571
Age: 37
Локација: Skopje
Поени: 12173
Registration date: 2008-08-17

ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со желудник   10.11.09 9:53

И јас ке треба да поразговарам со матичната дали Раниталот ке ми помогне..инаку Хеликобактер пилори немам,бар така покажа тестот а сепак периодично многу ме боли желудникот..кафето ми прави многу белја..
twins.Ranitalot се за гастрит?
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1033
Age: 26
Локација: bitola
Поени: 12291
Registration date: 2008-10-24

ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со желудник   10.11.09 9:58

mene so ne mi ispitaa,site rezultati ok pacientot mrtov
seuste skoro sekoj den imam bolki ama pijam odma ladno mleko i se smiruvaat
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 3132
Age: 43
Локација: i ovde i onde
Расположение: super:)
Поени: 13729
Registration date: 2009-03-04

ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со желудник   10.11.09 10:01

delfinka напиша:
mene so ne mi ispitaa,site rezultati ok pacientot mrtov
seuste skoro sekoj den imam bolki ama pijam odma ladno mleko i se smiruvaat
I na mene mi se smiruva zeludnikot so ladno mleko i obavezno kriska so puter ili margarin....
Вратете се на почетокот Go down
twins_
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1046
Age: 38
Локација: Дембелија:-))))
Расположение: променливо:-)
Поени: 10728
Registration date: 2009-07-17

ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со желудник   10.11.09 11:23

Simona's mom напиша:

twins.Ranitalot се за гастрит?
da ama i za bolki vo zeludnik
Вратете се на почетокот Go down
rainbow
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 340
Age: 26
Локација: Bitola
Расположение: podobro :)
Поени: 10910
Registration date: 2009-05-29

ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со желудник   10.11.09 11:55

и јас имам болки многу во желудникот имам пишано неколку пати .не пијам лекарства поради други таблети што пијам а најмногу ми помага чај и млеко.и секако избегнувам да јадам тоа што ми пречи .не пијам кафе никогаш,не пијам алкохол и газирано а по неколку дена ми се има случено само на чај и на компир варен да сум.мене ми смета многу тоа што ми е подуен стомакот под желудникот како појас да имам го осеќам и никако не спаднува.
Вратете се на почетокот Go down
emma2607
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 27
Age: 37
Локација: skopje
Поени: 10380
Registration date: 2009-07-29

ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со желудник   26.11.09 21:03

lek na prirodna baza za zeludnik ima vo Zlatna Pcela vo TC Leptokarija.Toa se kapki koi se rastvaraat vo voda SE Vika Proherbis i gi unistuva bakteriite vo zeldunikot Se sostoi od propoilis gazecv ,zalfija sladok koren i kamilica
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 3821
Age: 39
Локација: во земјата на чудата
Поени: 13224
Registration date: 2008-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со желудник   26.11.09 21:12

Deluva i na helikobater?
Вратете се на почетокот Go down
emma2607
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 27
Age: 37
Локација: skopje
Поени: 10380
Registration date: 2009-07-29

ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со желудник   27.11.09 3:54

ne znam sto e toa,ama vo pretstavnistvoto stalno ima doktor sto moze da vi odgovori na prasanjata tel 02/3062609
Вратете се на почетокот Go down
Ana.b
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 414
Age: 32
Локација: Skopje
Поени: 11268
Registration date: 2009-04-07

ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со желудник   27.11.09 5:43

Majka mi ima problemi so zeludnikot-posle ispituvanata se ustanovi-osetliv zeludnik,takva dijagniza i dadoa.Od nejzino iskustvo,za smiruvane i izbegnuvane bolki vo zeludnik-alkohol nikako,cigari nikako,sto pomalku kiselo-posebno ocet,luto nikako,i sto pomalku marula i krastavica.I ako piete antibiotik obavezno B kompleks 3 pati na den i kiselo mleko ili jogurt barem ednas dnevno.
Вратете се на почетокот Go down
Anuska1981
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 12
Age: 33
Локација: Skopje
Поени: 9774
Registration date: 2009-11-24

ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со желудник   27.11.09 6:02

Gastroherbal tbl.se kupuvaat od apteka,mislam deka ima 12tbl,se pijat po 3-4 vo denot,okolu 260den e edno kutivce
Вратете се на почетокот Go down
emma2607
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 27
Age: 37
Локација: skopje
Поени: 10380
Registration date: 2009-07-29

ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со желудник   02.12.09 2:37

Еве сега најдов на веб страната на протехна http://www.protehna.co.rs/srp/dijetetika.html дека Про хербис е докажано дека делува на хеликобактер.

Dijetetski proizvod u obliku tinkture sa farmaceutski prečišćenim propolisom i ekstraktima žalfije, kamilice, gaveza i slatkog korena. Ima blagotvorno dejstvo na organe za varenje koje se ogleda u regeneraciji i podizanju otpornosti sluzokože, kao i snažnom antimikrobnom efektu. Obnavlja oštećenu sluzokožu digestivnog i disajnog trakta, štiti je od prejakog dejstva želudačne kiseline i toksina, pročišćava creva, stimuliše varenje, pomaže normalizaciju stolice i povećava iskoristivost hrane. Prisustvo flavonoida daje Proherbisu antizapaljenska, antitumorska i antikancerogena svojstva, a dobar je i za stimulaciju i pravilan rad jetre, žučne kese i endokrinih organa vezanih za varenje.
U 2002. Godini Protehna je uradila naučno ispitivanje kojim je potvrdila baktericidno dejstvo Proherbisa prema Helicobacter pylori, bakteriji koja izaziva čir i tako overila mnogobrojne povratne informacije o smanjenju i iščezavanju tegoba vezanih za ovo oboljenje.
Вратете се на почетокот Go down
Goddess^
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 233
Age: 34
Локација: Sk
Расположение: Одлично! :)
Поени: 10240
Registration date: 2009-10-06

ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со желудник   02.12.09 4:50

Женски, на тие што имате проблем со желудник - докажано делува и од него има исчезнато и чир и хелико бактери на една пријателка на мајка ми - чист гел за пиење од Алое Вера
Вратете се на почетокот Go down
 

Проблеми со желудник

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -