Родители и деца

Масно ткиво

Go down

Масно ткиво

Пишување by Annabel on 08.11.09 16:45

Здраво,

Дали некој од вас имал проблем со масно ткиво, и како го решил? Јас конкретно имам на левото рамо веќе две години во форма на мала топка. Малку се познава ама не ми расте веќе....Бев на приватен лекар и ми рече дека не е ништо страшно, ама за отстранување требало хирурски да се направи со локална анестезија. Само што ми побара 100 еур, што ми изгледа многу за така мала работа.

Мене ме интересира дали има некој бабски лек или маст...И ако го отстранам хируршки дали има веројатност повторно да се појави?

Барав слична тема во здравје на возрасни, но не можев да најдам. Се извинувам ако сум се повторила.
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 16414
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by kiki-riki on 08.11.09 18:06

анабел мене ми се јавува масно ткиво околу очите како ситни зрнца, ама по извесен период сами се повлекуваат, велат имало врска со холестеролот, провери холестерол ако не си проверила до сега
avatar
kiki-riki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 768
Age : 38
Локација : мак
Поени : 16450
Registration date : 2009-09-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by Annabel on 08.11.09 23:22

Го имам проверено, во ред ми беше. Во секој случај, фала на консултацијата...А и други ми имаат спомнато дека можеби има врска со конзумирање на мрсна храна
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 16414
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by Ana.b on 09.11.09 22:53

Tolku e operacijata na privatno,inaku znam mnogu luge koi imale masno tkivo i go izvadile so operacij,ne e nisto strasno,no ako ne raste nemas potreba da go vadis.Inaku na klinika,na torakalna hirurgija mozes da se operiras so plav karton i ke te cini nesto sitno,ama ne znam tocno kolku
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 17298
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by Annabel on 09.11.09 23:00

Мене пред две години матичниот лекар ме испрати на пластична хирургија, ама требаше да правам биопсија и да чекам околу 2 месеци за да ја направам. Затоа отидов да прашам на приватно. Баш ќе се консултирам и на торакална, ама нели е тоа за белодробни заболувања?
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 16414
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by Janicka on 09.11.09 23:19

I na plastika vo drzavna privatno(popladnevna smena) cini 100 eur, jas bev minatata nedela i treba da go vadam za edna nedela, a so sini kartoni se doplaka ama ne znam tocno kolku.

Janicka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 102
Age : 39
Локација : Sk
Поени : 17678
Registration date : 2008-12-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by Annabel on 09.11.09 23:23

А правеше ли биопсија? Те молам пиши кога ќе завршиш следната недела, и се разбира, со лесно да поминеш...
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 16414
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by Kinky on 10.11.09 15:05

Na dvete race imam masni tkiva, t.e. na ramenicite, megju vratot i ramoto toj del. Mene nikoj ne mi spomna operacija, samo masazi.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19254
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by Emilija on 10.11.09 15:13

Масни ткива амбулантски се острануваат на пластична хирургија. Може да пробаш и со ациди борици облоги.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19094
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by Annabel on 10.11.09 15:15

Kinky напиша:Na dvete race imam masni tkiva, t.e. na ramenicite, megju vratot i ramoto toj del. Mene nikoj ne mi spomna operacija, samo masazi.

Lele Kinky, a mene mi e strav da go gibam. Da ne pocne da me boli....
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 16414
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by Annabel on 10.11.09 15:16

Emilija напиша:Масни ткива амбулантски се острануваат на пластична хирургија. Може да пробаш и со ациди борици облоги.

Fala Emilija, ke probam...Se nadevam deka ne e strasno....
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 16414
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by Kinky on 10.11.09 15:21

Pa boli dodeka se masira, ama navodno taka se razbivale. Jas gi imam (imav) dolgo vreme, ne ni pamtam pred kolku godini gi otkrivme na rentgen. Na pocetok se masirav, me bolese mnogu pa prestanav i sum gi zaboravila iskreno:). Da ne ja videv temava mozda nemase ni da se setam deka sum gi imala nekad. Sega ne me boli nisto i ne gi osekjam pod prsti kako togas, dali sum gi razbila so masazata ili se povlekle sami od sebe pojma neam. A so mrsno nikogas ne sum preteruvala, pazam na ishranata od sekogas. Na lekar ne mi kazaa deka topcinjata se povrzani so toa.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19254
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by vasidora on 10.11.09 15:29

Tatko mi ima eden kup masni tkiva na racete, stalno mu vikam da odi da gi otstrani, ama on ne saka da slusne za takvo nesto. A opasni li se lugje ovie tkiva?
Kinky, kakva masaza ti preporacaa na tebe?
avatar
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 16694
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by Kinky on 10.11.09 16:36

Vasidora, po moznost maserot da bide razvien i zgoden, od sprotivniot pol .
Se shalam:), dva prsta na masnoto tkivo i so kruzni dvizenja se pritiska, toa e masazata:).
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19254
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by vasidora on 10.11.09 17:15

znaci ako masazata e nameneta za masko, nekoja visoka, zgodna so dobri atributi
se salam:) fala mnogu
avatar
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 16694
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by biljanag on 10.11.09 17:43

а да пробаш со најлонче завиткано на местото поти па може кесе разбие стопи братучетка ми така слабееше
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19892
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by NatalijaS on 10.11.09 18:29

A kako izgleda toa? Jas uste proletta na zadniot del od kolenoto, na pregibot napipav edno topce, ne se gleda, samo se oseka pod prstite kako zrnce grasok. Ne sum bila na lekar do sega, da ne e toa?
avatar
NatalijaS
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 502
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 17797
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by Annabel on 10.11.09 22:52

Vasidora i Kinky me iznasmeavte hihi

Natalija S, moeto e kako topka i koga go pipam mrda...Ama najubavo e da si vidis na doktor...Najverojatno ti e masno tkivo
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 16414
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by Janicka on 10.11.09 23:05

Doktorot rece deka ke mora da go vadi bez razlika sto ke izleze na dermoskopijata, taka da ne mi spomna za prethodna biopsija. Mislam deka ke go praka materijalot otkoga ke go izvadi. Ke vi pisam kako sum pominala.

Janicka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 102
Age : 39
Локација : Sk
Поени : 17678
Registration date : 2008-12-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by Janicka on 16.11.09 15:23

Annabel напиша:А правеше ли биопсија? Те молам пиши кога ќе завршиш следната недела, и се разбира, со лесно да поминеш...
Go izvadiv denes na plastika, cela operacija bese okolu 15 min so se sienje, mi stavija anestezija i nisto ne se cuvstvuva, go odnesov tkivoto na patologija i tamu rezultatite ke bidat posle tri nedeli, a vo cetvrtok odam na kontrola da go vidat mestoto kako zazdravuva.Pozdrav

Janicka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 102
Age : 39
Локација : Sk
Поени : 17678
Registration date : 2008-12-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by Annabel on 16.11.09 20:53

Баш ми е драго што лесно и брзо заврши. Те молам само уште една работа кажи ми, со локална ли анестезија ти го извадија?
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 16414
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by Janicka on 16.11.09 21:26

Annabel напиша:Баш ми е драго што лесно и брзо заврши. Те молам само уште една работа кажи ми, со локална ли анестезија ти го извадија?
So lokalna anestezija i toa malku boli dur ja stavi inekcijata, posle nisto ne se cuvstvuva, odma mestoto go zdrvi.

Janicka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 102
Age : 39
Локација : Sk
Поени : 17678
Registration date : 2008-12-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by Annabel on 16.11.09 21:33

Јаничка, фала ти многу на информациите. Планирам да го завршам и јас тоа, ама штом ќе се породам и престанам да дојам. Не знам дали е препорачливо да го правам тоа сега. А мислам и дека не е опасно да почека.
Не ми смета, ама во лето ми се познава кога носам маички на прерамки.
А Јаничка, ти рекоа ли дали може да се појави повторно на истото место?
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 16414
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by Janicka on 16.11.09 23:13

Annabel напиша:Јаничка, фала ти многу на информациите. Планирам да го завршам и јас тоа, ама штом ќе се породам и престанам да дојам. Не знам дали е препорачливо да го правам тоа сега. А мислам и дека не е опасно да почека.
Не ми смета, ама во лето ми се познава кога носам маички на прерамки.
А Јаничка, ти рекоа ли дали може да се појави повторно на истото место?

Dokotrkata sto mi pravese dermoskopija rece deka ne bi trebalo da se pojavi, ama jas mislam deka zavisi od organizmot i deka kaj sekoj e razlicno.

Janicka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 102
Age : 39
Локација : Sk
Поени : 17678
Registration date : 2008-12-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by Ana.b on 18.11.09 0:01

Annabel напиша:Мене пред две години матичниот лекар ме испрати на пластична хирургија, ама требаше да правам биопсија и да чекам околу 2 месеци за да ја направам. Затоа отидов да прашам на приватно. Баш ќе се консултирам и на торакална, ама нели е тоа за белодробни заболувања?

Ne,mene tamu me operiraa od fibroadenomot(tumor),e sega vo zavisnost od goleminata na masnoto tkivo ti kazuvaat kade da odis,porano bese taka,ne znam sega kako e,jas ti kazuvam za pred tocno 7 godini.Koga gi vadev koncite,imase i luge za vadenje konci koi se operirale od masno tkivo,bas pravevme muabet dodeka cekavme red.
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 17298
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Масно ткиво

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот