Родители и деца

Шум на срце

Go down

Шум на срце

Пишување by bibic on 03.11.09 23:23

Denes bevme so Andrej na pregled zasto po malku pocna da kasla, i doktorkata mi rece de ka ima sum na srceto. Uste edna doktorka go slusna i taa go potvrdi istoto. Me interesira dali nekoj od vas imal vakvo iskustvo i dali e nesto opasno, zasto mnogu sum iznenadena i zagrizena...
avatar
bibic
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 216
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : vedra i nasmeana
Поени : 18410
Registration date : 2008-10-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шум на срце

Пишување by Sandra on 03.11.09 23:29

Немам лично искуство со тоа, ама слушав една докторка на Бебе магазин:
Мислам дека беше педијатар од Ре-медика, ако не се лажам и кажа дека тоа не е сериозно заболување.
На тоа се сеќавам, може другите ќе ти кажат нешто повеќе.

Sandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 821
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 19146
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шум на срце

Пишување by Annabel on 03.11.09 23:32

А сте слушнале ли за невиб шум на срце?
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 16894
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шум на срце

Пишување by Goca on 03.11.09 23:42

На помалиот внук на рутинска контрола пред неколку години педијатарот му откри шум на срценцето,но рече не е ништо опасно многу деца имаат и најверојатно го имал уште од бебе но не се детектирал толку,напомена дека не се третира никако,значи со лекарства и дека таквите шумови самите ивчезнуваат до пубертет.Снаа ми и брат ми за да се осигураат направија додатни испитувања и ехо, истото му го кажаа и таму.....не е опасно и страшно...Внук ми игра,трча,јаде најнормално и е најпалавото дете,значи воопшто не се разликува од останатите деца,.Бибич, јас сакав да го споделам ова што го знам од личен пример, а дали постојат повеке видови искрено незнам,но ако докторите не ти скренале внимание дека има причина да се вознемируваш тогаш сигурно не е ништо опасно.


Последната промена е направена од Goca на 03.11.09 23:49. Мислењето е променето 1 пати
avatar
Goca
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1126
Age : 39
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 20199
Registration date : 2007-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шум на срце

Пишување by butterfly on 03.11.09 23:47

Матеј има (ше) шум на срце,кај него на слушалки не се слуша,се откри на ехо.Ехо му правеа во Ре медика и Др.рече дека не е ништо страшно и дека скоро кај секое второ дете се појавува овој проблем.Е сега има и тип на шум кој о текот на времето се губи односно до полнолетство исчезнува и не преставува никаков проблем и пречка во развојот на детето (не се задишува,убаво напредува......)Додека пак има и шум кој со текот на времето се појачува и истиот го нарушува здравјето на детето.Во овој случајнеопходен е оперативен зафат (најчесто препорачуваат истиот да се направи во Бугарија).
Ова е мое искуство од шетање по болници......Дај боже да не е ништо опасно и се да помине со лесно...Но,мој совет е да отидете на ехо.....знам дека е малтретирање и нервози но подобро е да видиш што е и како е.Ви посакувам се најдобро
avatar
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 17928
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шум на срце

Пишување by butterfly on 03.11.09 23:48

Annabel напиша:А сте слушнале ли за невин шум на срце?

За ова се работеше во нашиот случај
avatar
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 17928
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шум на срце

Пишување by Annabel on 03.11.09 23:55

А ви рекоа ли да внимавате на нешто посебно, или си живеете најнормално?
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 16894
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шум на срце

Пишување by butterfly on 03.11.09 23:58

Доколку не беше ехото ние воопшто немаше да откриеме такво нешто.Матеј е премногу темпераментно дете ,буквално по цел ден трча не седнува а ни еднаш до сега не сум приметила замор или да се задиши.Ние си функционираме најнормално по препорака на Др.
avatar
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 17928
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шум на срце

Пишување by bibic on 03.11.09 23:58

fala vi na site, se nadevam deka nema da bide nesto opasno, za sekoj slucaj ke napravime i kontrola pa ke vidime sto ke ni kazat.
avatar
bibic
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 216
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : vedra i nasmeana
Поени : 18410
Registration date : 2008-10-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шум на срце

Пишување by Annabel on 04.11.09 0:01

Butterfly, фала ти многу. Ретко имам можност со некој да разговарам за ова
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 16894
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шум на срце

Пишување by butterfly on 04.11.09 0:03

Нема проблем што те интересира прашај Smile
avatar
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 17928
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шум на срце

Пишување by Mama Vase on 04.11.09 0:09

annabel i bibic,a kako vi go otkrija?

jas kolku sto znam sekoe vtoro dete ima vakov sum.mojata prijatelka ja raspametija lekarite,za da na kraj i go kazat ova sto jas go napisav.detski voobicaen sum.so restenjeto se gubi.duri nekoi lekari ne kazuvaat zosto nema potreba.ako ne treba terapija,dopolnitelni ispituvanja i tretman zosto samo nervozi da pravat.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 18809
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шум на срце

Пишување by Annabel on 04.11.09 0:12

Со стетоскоп ни го слушна педијатарот, ни рече дека не е ништо страшно, и еднаш во детска клиника кога бевме на преглед за вирус. Ама веќе никој не ни го спомнува, и добро што ме потсети темава на нареден преглед да си прашам...
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 16894
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шум на срце

Пишување by Mila87 on 04.11.09 1:35

На мене ми беше откриен шум на срце, мислам бев некаде второ одделение, ми беше кажано да не вежбам на физичко, трчање и поголеми заморувања ми беа забранети.
Но не е ништо страшно ,барем кај мене не беше.
avatar
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 30
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 18289
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шум на срце

Пишување by macush on 04.11.09 2:02

I Hristijan ima sum na srce,prvin jas go primetiv t.e primetiv deka cesto i toa mnogu cesto zema dlaboko vozduh i se izdisuva,mi bese cudno pa go odnesov na lekar,togas na smena ne bese negovata doktorka tuku edna druga,i koga i kazav deka deteto mnogu cudno se izdisuva i zema dlaboko vozduh,doktorkata me napravi budala,mi rece deka taa ne slusnala za bolest "dlaboko izdisuvanje".Se iznervirav i izlegov od tamu,drugiot den go odnesov kaj nasata doktorka i koga i objasniv,zenata moze bukvalno 15 min go slusase Hristijan,potoa mi se svrte i mi rece "slusaj majka sto ke ti kazam,prvo ne panici,zatoa sto nema potreba da se plasis, Hristijan ima sum na srce i toj sum e donekade normalen za dete vo razvoj" Mi objasni bukvalno se za decata vo razvoj, i toa deka i kako i se drugo i srceto kako muskul ne se razviva isto,deka do toj sum doaga zatoa sto na pr.srcevata komora e porazviena od zalistokot i deka kako raste ke si se razvijat normalno i togas sumot ke go snema.Kolku i da me ubeduvase deka ne e strasno so mm sepak go odnesovme vo Flip II,tamu mu gi napravija site mozni pregledi na srce,i na kraj doktorot mi go rece istoto sto ni go rece i doktorkata predhodno, i dodade "na kontrlola po 40 god." Smile
avatar
macush
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 978
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 18513
Registration date : 2008-10-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шум на срце

Пишување by betavitevit on 26.11.09 18:23

Mene isto mi najdoa sum na srce vo osmo oddelenie-sega imam 34 godini i ne sum imala nikakov problem nitu nikakvi zabrani.Koga me slusaa na okolu 27-28 godini sumot ne se slusase-se izgubil.
avatar
betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 166
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 18959
Registration date : 2008-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шум на срце

Пишување by kalinche70 on 14.12.09 23:25

Na kerka mi i go slushnaa prvpat na 3 godini i se izgubi na 15,vo megjuvreme profesionalno plivashe od 5-15 godini sekoj den treninzi za vikendi dvapati dnevno...znachi beshe sosema nevin shum

Me zagrizuva kaj Ivo sega vo sredata na klinika doktorot samo shto stavi slushalka slushna shum,ama rabotata e do sega nikoj ne mu go s;lushnal,dali poradi ovoj sg i dr reche moze da e poradi virusot voznemireno srceto sega chekame da pomine inkubacija i ke go nosam na kontrola pa ke vidam i za shumot

kalinche70
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 534
Age : 48
Локација : sk
Поени : 17059
Registration date : 2009-09-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шум на срце

Пишување by Tifani on 14.12.09 23:36

I na Filip na 3 ipol godinki koga lezevme vo Kozle od bronhopevmonija,mu rekoa deka ima sum na srceto,ama nisto posebno ne ni rekoa da napravime,sega da se oporavi od gripot ke mu zakazeme da se napravi edno eho cisto da videme sto ke ni kazat
avatar
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18087
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шум на срце

Пишување by katica on 14.12.09 23:52

I na kerka mi doktorkata rece deka imala nevino sumce demek nistone bilo strasno no da sme napravile kontrola na eho pa zakazavme duri za vo april ni zakazaa pa ke vidime so ke ni kazat, i dr doktorka mi rece deka toa go imalo sekoe vtoro dete i deka so razvojot se gubel no sepak da se kontrolirame
avatar
katica
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 88
Age : 36
Локација : berovo
Поени : 17139
Registration date : 2009-06-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Шум на срце

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот