Родители и деца

Страв кај децата

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Страв кај децата

Пишување by sunshine on 15.04.08 16:36

Dali ste primetile deka vaseto dete se plasi od nesto?
Damjan od pred nekoe vreme pocna mnogu da se plasi od silni zvuci kako pravosmukalka, fen za kosa, blendar.......Ako samo uklucam nesto od ovie raboti koga e on prisuten pocnuva silno da place i da mu se tresat racete. Porano voopsto ne reagirase na takvi zvuci i sekogas zaedno se susevme kosa ili pravosmukavme,ama sega se pouzasno reagira. Probav nekako zaedno poleka da pocneme, pa poleka da go uklucuvam fenot na najslabo pa da se mu se smeskam za da vidi deka ne e strasno, ama nisto. Toj odma pocnuva da vristi i da se trese. Sega ednostavno izbegnuvame da uklucuvame bilo sto od toa vo negovo prisustvo ama toa ne e resenie. Dali vi se slucilo vas toa? Kako da go smiram i da go naviknam da ne se plasi?
avatar
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 38
Локација : Skopje
Поени : 18974
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by Emi on 15.04.08 20:23

Milena se plasi od nepoznati, odma pravi grimasa i se rasplacuva, a od pravosmuklaka , fen i slicno ne, zaedno usisuvame i nema gajle.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by sunshine on 16.04.08 15:43

A da probam so bajacki sto mislite vie za toa?
avatar
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 38
Локација : Skopje
Поени : 18974
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by mamicka on 16.04.08 17:20

da ti kazam jas ne veruvam vo takvi raboti, a znam kako e tesko koga imas takov plaslivec (izgleda site Damjani se takvi)
avatar
mamicka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 412
Age : 43
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 18988
Registration date : 2008-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by moja Ina on 24.04.08 21:09

Denes se depilirav pred Georgina i bidejki brci depilatorot silno do sega uzivase. Ama denes mi namesti edna faca mislis ja custvuva bolkata kako i jas. Ne e mala za da se plasi?????
avatar
moja Ina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 617
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18984
Registration date : 2008-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by Lana on 24.04.08 21:17

Eve eden mnogu ubav tekst za deckiot strav :

http://www.virtualnigrad.com/?pd=125&pt=7331&arch=&page_title=De%C4%8Dji%20strahovi
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 19168
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by moja Ina on 24.04.08 21:20

Lana напиша:Eve eden mnogu ubav tekst za deckiot strav :

http://www.virtualnigrad.com/?pd=125&pt=7331&arch=&page_title=De%C4%8Dji%20strahovi
Ti blagodaram
avatar
moja Ina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 617
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18984
Registration date : 2008-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by Emi on 02.05.08 23:55

sunshine напиша:A da probam so bajacki sto mislite vie za toa?

Jas ne veruvav vo ova, ama dva pati do sega morav da ja odnesam milena, mnogu mi placese i bese voznemirena, ne mi spiese, e sega jas sum zadovolna od zenava, dva pati bese uspesno!!
Ama zenava mi rece nepostoi uplav, postojat uroci, zatoa placela noke i nespiela.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by biljanag on 20.05.08 11:48

само крстена вода замијте си го детето напрскајте ја собата помолете се

за бајачки секој кога има мака се пробува
во комшии јас имав една баба милосовка кај неа доаѓаше едно дете на кое му се зимаше гласот штом таа ке му пребаеше детево ко ништо да не му било

значи има нешто но ако е посериозно најпрвин лекар!
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19887
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by vecki on 24.05.08 2:09

кај нас помогна баење од уплав и искрено верувам во бајачки
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20110
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by Lana on 24.05.08 8:40

а јас тука без бајачки како сум ја пораснала Лана ,....мислам не дека не верувам дека детето се смирило ,но секогаш прво размислете што би можело да биде причина за тоа ,побарајте на интернет,весници ,списаниа,книги.... што и како се случува во одреден развој на детето ..... па дури тогаш ,барајте друго решение (ако може да го кажам решение) Neutral
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 19168
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by Ane on 24.05.08 23:09

ма какви бајачки и баби. тоа нема врска, ама воопшто.
детето како расте станува се повеќе свесно за новите работи кои го опкружуваат и нормално е да реагира со страв, бидејќи не знае што го очекува, дали му прети некоја опасност и слично.
во таа ситуација најмногу може да му помогне родителот кој ќе му покаже дека е тука, за да го заштити и дека пред се нема од што да се плаши.
ако мајката или било кој возрасен кој е со него, реагира со страв, врискање и сл. во одредени ситуации, тоа детето го забележува и уште повеќе се плаши. Во секоја ситуација, особено кога е исплашено детето со очите ја бара мајка му, односно било кој возрасен кој е во негово присуство и го гледа изразот на лицето.
Никола мој со страв реагираше кога прв пат слушна грмотевици. Првото што направи се стресе и спремен за плачење ме погледна мене каде сум и како реагирам. Јас само се насмевнам и почнав да му зборам, дека ништо не е страшно и да му објаснувам за што станува збор, а тој веднаш се смири.
Инаку да ви кажам ужасно се плашам од грмотевици и молњи, ама за да не го преплашам него, стиснав заби и се смеев.
Исто кога бевме на прв одмор со него, не сакаше да влезе во вода. Прво ја влегов, а мм стоеше со него надвор и му покажуваше што правам јас, па почнаа заедно да влегуваат, полека.
Сега никола ужива да се бања. Лани не можев да го извадам од вода. Дури не сакаше гума да носи за да се бања.

Значи само смирено, со зборување и постепено приближување до причината за неговиот страв (се разбира кога тоа е можно како напр. правосмукалка, фен, вода и др., а не грмотевици и сл. Very Happy ). Кога ќе види дека без причина се плашело, ќе се навикне.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 19659
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by mamicka211 on 28.05.08 22:43

децата на одредена возраст се плашат од одредени звуци,и кај мене Георгина се плашеше од правосмукалката и плачеше и некои такви слични звуци ,ама со време научи дека не е страшно и дека мора да се чисти и таа после немаше гајле.се во свое време.

mamicka211
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 559
Age : 34
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 18590
Registration date : 2008-05-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by bella_67 on 13.08.08 2:09

mojata kerka uzasno se plasi od kucinja
koa ke zdogleda kuce odma vristi i se pika vo mene
isto ima strav od visina ama ne i e tolku razvien ko od kuce
avatar
bella_67
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 30
Age : 50
Локација : skopje
Поени : 18165
Registration date : 2008-08-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by Freya on 13.08.08 2:34

Ivana se plasi isto od kucinja, od pravosmukalka, od fen, od mikser, znaci od se sto brmci, i isto se plasi od k-15, jas pojma nemam zasto, a najmnogu se plasi koga ke go vidi toso na reklamata za zejtin koga brka ajvar.
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18570
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by Emilija on 13.08.08 9:10

Јана се плашеше од правосмукалка, фен, блендер, т.е. се што брчи. Со тек на време виде дека не е страшно па и помина стравот. Сега најново беше страв од кучиња, но пред 2 дена ме изненади кога беше мирна кога поминувавме покрај куче и рече дека не се плаши повеќе.

Мислам дека решението е да не се форсира детето да го надмине стравот. Ако се плаши од нешто нема потреба упорно детето да се изложува на стресови, туку само да се продолжи со нормално однесување. Ќе го прерасне.

Иначе има многу деца што се плашат од кловнови и од Дедо Мраз.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19089
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by monice on 13.08.08 9:15

Сара на пример се плаши од старо купуем и кога ќе го слушне дека вика цела се тресе дури и кога спие станува цела упаничена но кога сме надвор ќе го види и не реагира.
Имаш право Емилија треба да ја оставам сама да увиди дека ништо не е страшно.
avatar
monice
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 207
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Многу добро скоро Одличноооооооо
Поени : 18212
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by STAR * on 13.08.08 9:18

Во последно време син ми има страв од коли , мотори , автобуси абе се што е на тркала , не можам раат да го прошетам по улица навечер , обично јас , мм и син ми ја шетаме Астра пред легнување абе детево никаде ни трага ни звук од кола , он само збори , пази коата гази бебето, по некое врме ќе заборави и туку пак ќе му текне мамо коа еми бебето и се тегне да го земам во раце. Ај на улица кој како ама пак и дома да го збори тоа кај што нема коли, или кога бевме во Струга , во вода се плашеше од коли. Не знам тој страв како да го пребродиме ?? Можеби баба му кога го шета му го кажала тоа ама за негово добро , само работава е што ептен му се врежало во глава и има постојан страв од тоа.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19095
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by Mimi on 13.08.08 10:15

Син ми има две години, и за сега покажува страв од вода (езеро, море), а дома си игра со водата, прска, сам се мие...
Кога влегувамо во вода мнооогу полека, дури не забележува што се случува, па може да си играме подолго време во водата (јас го држам во раце, не поинаку). А ако излеземе, па пак да пробаме да влеземе, нема шанси, треба цела постапка од почеток. А покрај водата може цел ден да си седи, да си претура вода во кофичките.
Инаку обожава звук од коли, кучиња, усисивач. Ако помине кола надвор, веднаш реагира. Надвор ги гледаме моделите на сите коли, мафтаме на автобуси, камиони, комбиња.
Бараме да купиме усисивач играчка, :metam: hihi
avatar
Mimi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 286
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 18236
Registration date : 2008-08-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by sonjamfk on 22.08.08 12:24

marko kako mal ne se plasese ic. no kako rastese i pocna da razbira taka i stravot pocna da se avuva. se iznenadivme za nova godina se uplasi od dedo mraz igrackata so peese. od pravosmukalka se plai koga e uklucena a inaku si igra so nea . so tek na vreme stravot mu pomina. se sto e so muzika prvata reakcija mu e se plasam a ni mu vikame deka nema od sto da se plasi i postepeno so nego zaedno si igrame i taka se osloboduva.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18938
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by vesna83 on 28.08.08 13:16

kaj mene marko mnogu se plasi od grmeneje ama jas sum kriva za toa ednas si igravme koga ke zagrmi da se skrieme deka bilo strasno i od togas se plasi
avatar
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 222
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18490
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by georgina on 29.08.08 22:12

Како мала ќерка ми се плашеше од маскираните деца кога е маскенбалот на 1 април . Јас и маска ќе и купев и ќе излезевме да ги гледаме, а таа ќе стои со главата завртена на страна и ќе мижи. Душа немаше. А, сега најмногу сака да учествува во маскенбалот. Е сега пак има страв од крадци и постојано ја заклучуца надворешната врата. Се случува да излезам надвор да го фрлам ѓубрето и кога ќе се вратам да е заклучено. И навечер морам два пати да проверам дали е заклучено, дури и ми покажа како се проверувало тоа.

avatar
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 18170
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by rich_bitch1 on 30.08.08 11:55

истиот страв од маски и јас го имав како мала.особено на василица кога идеа маскирани и со тапани низ куките јас абер немав,се криев под кебе и се тресев целата.незнам зашто така,ама ете целиот страв исчезна сам од себе
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19703
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by vecki on 06.09.08 0:56

najmaloto mi se plasi od avtobus denes se vozevme samo tri stanici a ona vristese
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20110
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by sonjamfk on 11.09.08 14:55

vo posledno vreme marko se plasi navecer koga ke legne da spie. vika mrsss ciganu begaj ke te tepam so stapot, pukam puskata. izgleda go plasele so toa za da zaspie i sega si razviva negovi filmovi.gledam da bidam do nego i da mu zboram , mu peam pesnicki i ako nekoj stropa vednas vika begaj ciganu. ne znam sto da pravam.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18938
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв кај децата

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот