Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Ноемвриско исчекување!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32, 33  Next
АвторПорака
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1038
Age: 30
Локација: Skopje
Расположение: kako koga
Поени: 12447
Registration date: 2008-08-08

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 0:11

Inaku jas imav minatiot mesec na 24 oktomvri.Sto znaci veke mi e 33 den.Ubavo zvuci, ama kaj mene toa uste nisto ne znaci zasto ciklusot mi e obicno 36-37-38 pa moze i malku poveke dena.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Дежурна форумџика
Дежурна форумџика


Female
Број на мислења: 4100
Age: 32
Локација: Дома си е дома
Расположение: Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени: 13999
Registration date: 2008-07-18

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 1:09

Kukulicka ke idete na doktor denes za merenje? Srekno duso. Da ni se falis ko ke se vratis.
Вратете се на почетокот Go down
Gabi*
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 621
Age: 31
Локација: Skopje
Расположение: Razocarano i nervozno :(
Поени: 11547
Registration date: 2009-03-12

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 1:12

Monika navistina mi e zal, ama ajde ke dojde i tvoeto gravce, sega barem si sigurna deka moze da dojde.
Inace jas mnogu mnogu ne ve druzam zosto preokupirana sum so ispituvanjava. Denes bas pravese mm sida test i hepatit, za da moze drugata nedela da pravi spermogram.
Sega ni preostanuva samo da cekame da dobijam i da pocneme so terapijata za otstranuvanje na taa glupava klamidija, koja ne mu dozvoluva na moeto gravce da se naseli vo mene
Вратете се на почетокот Go down
kukulicka
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 467
Age: 29
Локација: tuka
Расположение: nadezno : 0 )
Поени: 10806
Registration date: 2009-08-06

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 1:18

eh Obicna ke pocekam za falenje do ponedelnik.....
d-r imal nekoj problem denovive pa se dogovorivme za ponedelnik
eh....znaci ne cekam 15-ce ako e ponedelnik neka e 20-ce
Вратете се на почетокот Go down
NONE-BT
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 230
Age: 33
Локација: tuka negde
Расположение: superiska
Поени: 10764
Registration date: 2009-06-22

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 1:21

kukulicka, koj den od menstruacija ti e ponedelnik?
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Дежурна форумџика
Дежурна форумџика


Female
Број на мислења: 4100
Age: 32
Локација: Дома си е дома
Расположение: Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени: 13999
Registration date: 2008-07-18

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 1:34

Kukulicka i doktorite ima problemi? Very Happy Cudo! Wink Gabi, samo da si izlecite klamidijata ke te vidime uskoro okezena kako devojce sto dobilo sejkercinja. Wink Daj boze da se site drugi testovi u red. Pozdrav i *GUSKI*
Вратете се на почетокот Go down
ana2009
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 10
Age: 35
Локација: Skopje
Поени: 9895
Registration date: 2009-10-31

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 1:40

Devojki zdravo
Dali nekoja od vas znae za biohemiska bremenost???
Mene mi kasnese tri dena, a nikogas ne mi kazni, napraviv cetiri testa i vtorata crta bese mnogu slaba ama sepak se gledase.
Napraviv HCG i mi bese 7.3 a nad 5.3 e bremenost,megutoa mi rekoa deka vrednosta e mnogu mala....vo tekot na istiot den dobiv.
Ne znam sto se sluci???Isplasena sum ne znam dali treba da cekam za naredna bremenost ili mozam odma???
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 591
Age: 28
Локација: Skopje
Расположение: Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени: 11387
Registration date: 2009-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 2:13

Jas sum tazna i navistina mi e krivo sto vaka se desija rabotite. Monika i Ana, bidete silni, ke dojdat vasite angelcinja nabrzo. I ne plasete se, vazno deka vie ste vo red. Gospod nabrzo ke vi gi prati vo mesinjata
Вратете се на почетокот Go down
Goddess^
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 233
Age: 34
Локација: Sk
Расположение: Одлично! :)
Поени: 10240
Registration date: 2009-10-06

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 2:49

Само што прочитав на интернет дека дури 50% од бременостите завршувале со спонтан, посебно во првите недели. Стручњаците сметаат дека не било потребно да се прават испитувања „Зошто тоа се случило“ ако се случило до 14та недела, и ако не е повеке од 3 последователни спонтани, меѓутоа обавезно мора да се оди на преглед да не случајно настанат некакви компликации или инфекции.
Причини:
- Абнормалности на фетусот
- Ако мајката се зарази со рубела, листероза или Кламидија во текот на бременоста
- Неможноста јајце клетката да се имплантира на ѕидот од матката
- Ниско ниво на прогестерон, кој е потребен за задржување на бременоста

За најголемиот дел од спонтаните нема нешто што може да се направи за да се спречат. Исто така, секоја жена во себе носи абнормални јајце клетки, како што и секој маж во себе има абнормална сперма, и оплодени било со едното или другото или пак и двете, ембрионот нема да преживее. Овие „дефекти“ ембрионот ги носи во себе од моментот на зачнување, и од старт е осуден на спонтан, заради што и се смета дека не може ништо да се направи за да се спречи истиот. Единствено може да се спречи (на некој начин) спонтан кој би можел да произлези од недостаток на прогестерон. И оваа реченица би требало да не подигне сите, и да ни даде надеж:
It is your body's own way of ensuring you have a healthy pregnancy and baby.
Затоа драги мои, без стрес и нервози.....секој пат кога ќе ви текни што станало, свртете ги мислите кон фактот дека ОСТАНАВМЕ БРЕМЕНИ, што значи пак истото ќе се случи, а телото селективно ќе ни го задржи најдобриот ембрион
Вратете се на почетокот Go down
monika kusibojovska
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 173
Age: 36
Локација: makedonija
Расположение: pocnuva da se podobruva
Поени: 10228
Registration date: 2009-09-27

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 3:04

Vi blagodaram devojki na site za utesnite zborovi,Goddess sega koga go procitav ova nekoi raboti mi se razjasnija no sakav da te prasam dali napravi nekoi ispituvanja posle toa ,dali napravivte pauza ili...
Mene doktorov mi rece dva meseci pauza pa posle povtorno so terapija.
Вратете се на почетокот Go down
ana2009
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 10
Age: 35
Локација: Skopje
Поени: 9895
Registration date: 2009-10-31

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 3:11

So kakva terapija Monika???
Вратете се на почетокот Go down
Goddess^
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 233
Age: 34
Локација: Sk
Расположение: Одлично! :)
Поени: 10240
Registration date: 2009-10-06

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 3:11

Не, никакви испитувања (мене ми беше многу ран спонтан) ниту пак ми остави време на пауза. Уште од 5от ден почнав пак со Кломифенот, и некни на фоликулометрија утврдивме дека реагирам одлично, така да.....не знам дали требало или не да се има пауза, ама јас лично се осеќам повеќе од било кога спремна за повторна бременост Битно е да се опуштиш, ништо не сме можеле да смениме околу оваа цела работа, ама можеме да смениме за идната - да сме поопуштени, позрели и посвесни
Вратете се на почетокот Go down
monika kusibojovska
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 173
Age: 36
Локација: makedonija
Расположение: pocnuva da se podobruva
Поени: 10228
Registration date: 2009-09-27

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 3:19

Ana jas imav problem so ovulacijta i primav ineksii fostiimon i merional i na kraj edna za prskanje na folikulite Ovitrele.Isto taka vedns po ovulacijata pocnav da stavam i vaginaleti Utrogestan.Mozebi zatoa mi rece pauza,malku da mi se odmori organizmot od ineksiite,neznam
Вратете се на почетокот Go down
Goddess^
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 233
Age: 34
Локација: Sk
Расположение: Одлично! :)
Поени: 10240
Registration date: 2009-10-06

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 3:21

Можеби, не знам....во секој случај јас имав терапија со Кломифен која се води како најслаба стимулација, можеби затоа и не ми рече да чекам А утрогестан и јас треба да ставам од недела (за секој случај ми рече)
Вратете се на почетокот Go down
monika kusibojovska
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 173
Age: 36
Локација: makedonija
Расположение: pocnuva da se podobruva
Поени: 10228
Registration date: 2009-09-27

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 3:40

Uste nesto ne mi e jasno,doktorov mi rece denovive deka ke dobijam obilna menstruacija i deka samo od sebe ke si se iscisti a jas seuste imam samo po nekoja kapka???
Вратете се на почетокот Go down
saligrem
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 715
Age: 37
Локација: Skopje
Поени: 10374
Registration date: 2009-10-30

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 3:43

Monika a ti bese na ginekolog ili se sovetuvase so nego po telefon
Вратете се на почетокот Go down
gugu
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 4
Age: 32
Локација: Macedonia
Поени: 9774
Registration date: 2009-11-22

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 3:47

Zdravo zenski!
Da vi se pofalam, napraviv ste eden test i toj bese pozitiven..nemam veke somnevanja...fala na site za podrskata i cestitkite...
Prva bremenost mi e i ne sum kompetentna za sovetuvanja, ama mozam da vi kazam deka od pocetokot na godinata so verenikot se obiduvavme...veke gubev nadez...i resiv da se opustam, da ne razmisluvam i vo dekemvri da otidam da napravime ispitvanja...koga..eteee..najmalku oceekuvav sega i mi se sluci...zatoa mislam deka smirenosta e najvazna...vi prakam topli pozdravi, podrska i pozitivni misli i energija...se nadevam deka nema da sum posledna na spisokot od ovoj mesec...
Вратете се на почетокот Go down
monika kusibojovska
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 173
Age: 36
Локација: makedonija
Расположение: pocnuva da se podobruva
Поени: 10228
Registration date: 2009-09-27

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 3:49

Bev na tamu i na eho me vide i krv proveriv.
Вратете се на почетокот Go down
Goddess^
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 233
Age: 34
Локација: Sk
Расположение: Одлично! :)
Поени: 10240
Registration date: 2009-10-06

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 3:50

Јас имав обилно крварење ден и пол, со огромни болки и толку, како чешма да сум затворила - ми престана наеднаш
Вратете се на почетокот Go down
ana2009
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 10
Age: 35
Локација: Skopje
Поени: 9895
Registration date: 2009-10-31

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 3:52

Mene mi bese kako normalna menstruacija....
Вратете се на почетокот Go down
monika kusibojovska
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 173
Age: 36
Локација: makedonija
Расположение: pocnuva da se podobruva
Поени: 10228
Registration date: 2009-09-27

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 3:52

Cestitki gugu,imajsi lesna i ubava bremenost a so se odnesuva za posledna....nikako,imame uste devojki do krajov na mesecov sto cekame da ne izraduvaat:)
Вратете се на почетокот Go down
monika kusibojovska
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 173
Age: 36
Локација: makedonija
Расположение: pocnuva da se podobruva
Поени: 10228
Registration date: 2009-09-27

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 3:56

Ke vidime so ke se slucuva ponatamu so mene,jas vazno so vloski si se obezbediv pa so saka neka bidi:)
Вратете се на почетокот Go down
bilkil
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 28
Age: 31
Локација: macedonia
Расположение: najsrekna na svet
Поени: 10161
Registration date: 2009-09-12

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 7:02

Моника навистина жалам за твојата загуба, но храбро и напред главата крената, јас веке еднаш го преживеав тоа, но и самата не знам како .А што се однесува на крвајрејнето и јас имав слабо скоро оскудно крварејне после спонтаниот, но после тоа наредниот циклус веке добив да речам нормално.Биди силна и верувај дека еден ќе бидеме горди мајки!!!!
Вратете се на почетокот Go down
bile.k
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 49
Age: 32
Локација: nepoznata
Поени: 10542
Registration date: 2009-07-01

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 7:15

gugu cestitki i od mene imaj ubava i lesna bremenost.Jas treba utre da dobijam nemam nikakvi simptomi za dobivanje pa se nadevam deka mozebi ovoj mesec ke si vidam =
Вратете се на почетокот Go down
saligrem
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 715
Age: 37
Локација: Skopje
Поени: 10374
Registration date: 2009-10-30

ПишувањеПредмет: Re: Ноемвриско исчекување!   27.11.09 8:05

gugi cestitki i od mene
Вратете се на почетокот Go down
 

Ноемвриско исчекување!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 31 of 33Отиди на страна : Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32, 33  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -