Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Табела за одредување пол на детето

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14406
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Табела за одредување пол на детето   18.11.07 22:17

eve edna tabela za odreduvanje na polot na deteto
Mene mi ispadna tocno
probajte
Вратете се на почетокот Go down
Ane
Administrator
Administrator


Female
Број на мислења: 2289
Age: 42
Локација: Skopje
Расположение: весело
Поени: 13622
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   18.11.07 22:31

i mene tocno mi ispadna! sega mozam da planiram koga za drugoto da bide kerkice Smile
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14406
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   18.11.07 22:43

Na site im ispaga tocno.
Bravooooooooo
Вратете се на почетокот Go down
Anastasija
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 8
Age: 28
Локација: Srbija - Nis
Поени: 13430
Registration date: 2007-11-19

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   20.11.07 6:19

Meni nije tacna!
Jer kada proracunam godine moje mame i mesec kada je zatrudnela sa mnom ispada da sam musko a nisam!!!

A za sebe ne mogu da izracunam jer sam u trenutku zaceca sa Anastasijom imala jos uvek 17 godina a tabela pocinje od 18.
Вратете се на почетокот Go down
Cogswell
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 72
Age: 31
Локација: nadvor
Поени: 13430
Registration date: 2007-11-19

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   03.01.08 11:08

Mnei je tacno.
Вратете се на почетокот Go down
Callypso
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 1
Age: 37
Локација: Skopje
Поени: 13010
Registration date: 2008-02-10

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   10.02.08 21:58

Hmmm, interesno, za prvoto m9i pogoduva, ajde sega za vtorovo ke vidime Smile
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Forum Detective
Forum Detective


Female
Број на мислења: 1596
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 13055
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   11.02.08 1:40

I mene mi ispadna tocno, taman si izracunav i za vtoroto ako se zacne vo Dek. ovaa godina kako sto planiram ke bide devojce super !!!!!
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13663
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   11.02.08 3:45

spored tabelata mene mi ispagja zensko :devojce:
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 617
Age: 34
Локација: skopje
Поени: 12944
Registration date: 2008-02-24

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   11.03.08 10:29

mene ne mi ispadna tocno. Spored tabelata mi ispadna deka Ina treba da e masko no :devojce:
Вратете се на почетокот Go down
ZZ
Мудрица
Мудрица


Female
Број на мислења: 528
Age: 44
Локација: Srem
Расположение: :-))))
Поени: 13464
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   11.03.08 10:54

meni je oba puta taиno..
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13663
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   11.04.08 7:38

hehe ne mi se veruva deka ispagja tocno
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2586
Age: 38
Локација: Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение: Prednovogodisno!
Поени: 13399
Registration date: 2008-01-11

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   11.04.08 8:26

kaj mene ne e tocno Smile
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 615
Age: 35
Локација: Skopje
Поени: 12934
Registration date: 2008-03-25

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   11.04.08 18:45

I kaj mene ne e tocno tuka vika deka trebalo da bide zensko.
Aj moze za drugiot pat kje bide tocno.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14406
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   03.05.08 9:06

Исхраната на мајката и полот на детето

Жените кои се на диета во периодот на забременување може да влијаат врз полот на бебето, тврдат научниците.


Студијата, објавена во магазинот „Royal Society journal Biological Sciences“ покажува дека високо калоричната исхрана и редовното појадување може да ги зголеми шансите бебето да биде машко.
Научниците од универзитетите „Exeter“ и „Oxford“, велат дека модерните трендови на ниско калорични диети може да бидат објаснување зошто во развиените земји повеќе се раѓаат девојчиња.
Истражувањето се фокусирало на 740 британски прворотки, кои имале за задача да водат евиденција што јадат пред и во раната фаза на бременоста. Истражувачите откриле дека 56 отсто од жените кои јаделе високо енергетска храна добиле син, додека машко добиле само 45 отсто од жените кои биле на ниско енергетска исхрана.
Жените кои добиле син исто така јаделе големи количини на житарки и друга разнолика храна, богата со калиум, калциум и витамин Ц, Е и Б12.
Научниците веќе имаат докажано дека машко потомство се раѓа и кај повеќето животни кои јадат разнолика храна или храна со голема енергетска вредност. Овој феномен најдлабоко е истражуван кај безрбетниците, но е тестиран и кај коњите, кравите и некои видови на срни.
Научниците истакнуваат дека постојат докази кои укажуваат дека природата има свои начини со кои суптилно влијае на соодносот на половите. Сепак, порачуваат жените да не се прегладнуваат или да се прејадуваат со цел да влијаат на полот на нивното се уште неродено дете.
„Истражувањата направени врз животни укажуваат дека промената во исхраната за време на бременоста може долгорочно да влијае врз здравјето на подмладокот. Затоа е особено важно мајките да имаат соодветна разнолика храна богата со хранливи материи пред и за време на бременоста“, вели доктор Ален Паси, експерт за плодност.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13663
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   10.05.08 2:37

metode određivanja spola djeteta :

CURICE -
- učestalost i pravo vrijeme za sex - seksanje svaki dan nakon menstruacije do 2 pol ili 3 dana prije ovulacije, nakon toga ne seksati se nekoliko dana dok ne prođe ovulacija, to je zato što su ženski spermiji sporiji i izdržljiviji pa će biti više koncentrirani od muških kad dođe ovulacija.
- pozicije u seksu - ne stavljati penis preduboko u vaginu i najbolje u misionarskom položaju, a to je zato jer je dio pred ulaz u vaginu više kiselkast i lakše "ubije" muške spermije.
- orgazam - ako želite curicu orgazam bi trebao izostati barem vaš muškarac trebao svršiti prije vas, to je zato što nakon orgazma vagina postaje lužnata što je pogodno za muške spermijem, a i kontrakcije pri orgazmu pomažu pomicanje spermija što daje veću šansu muškim spermijima da doplivaju do jajne stanice.
- vi trebate predložiti seks
- hrana - trebali bi piti dosta mlijeka i jesti mliječne proizvode, neslanu hranu, rižu, tijesto, mineralnu vodu, i smanjiti unos mesa, krumpira, soli, vina i piva, svježeg voća, špinata, gljiva, čokolade, kave i čaja.
- eh i još malo totalnog praznovjerja, stavite drvenu žlicu pod krevet i rozu vrpcu pod jastuk


DEČKI
- učestalost i vrijeme za seks - najbolje vrijeme je 24 sata prije ovulacije ido 12 sati nakon ovulacije.
- poze u seksu - duboka penetracija, doggy style orgazam - svršavajte ako želite dječaka i to prije vašeg partera
- hrana - treba jesti slanu hranu, puno mesa, ribe, bijelo brašno, tjesteninu, svježe voće, a izbjegavati mlijeko i mliječne proizvode, orašaste plodove, čokoladu, školjke i kruh od cjelovitog zrna.
- neka vaš muškarac popije kavu ili piće s kofeinom prije seksa jer su tad Y spermiji aktivniji baknez
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 559
Age: 31
Локација: makedonija
Расположение: радосно
Поени: 12550
Registration date: 2008-05-12

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   14.05.08 10:00

и мене ми излезе точно со табелата,ај да видиме дали ке биде и со второто?
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 487
Age: 35
Локација: Skopje
Поени: 12953
Registration date: 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   21.05.08 19:47

Мене табелата ми покажува дека е женско, а јас осеќам дека е машко Neutral За некоја недела ќе видиме кој ќе е во право Smile
Се прашувам, може ли мајката да го насети полот на бебето? Мамички, какво е вашето искуство?
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13663
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   21.05.08 22:35

ја претцувствував дека е девојче,и на ехото ми рекоа дека е женско
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2586
Age: 38
Локација: Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение: Prednovogodisno!
Поени: 13399
Registration date: 2008-01-11

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   22.05.08 5:09

I jas od pocetok na site im velev deka e zensko i vistina doktorot mi rece deka e zensko.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 559
Age: 31
Локација: makedonija
Расположение: радосно
Поени: 12550
Registration date: 2008-05-12

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   22.05.08 6:08

сите ми велеа дека е машко,божем познавале по стомакот,еднаш сонував сон и бебето како што беше машко наеднаш стана женско,по некој периот бев на контрола точно кога можеше да се види полот не бебето.и докторот ми рече дека е женско,а јас до крај мислев дека има згрешено и дека е машко.и на крај излезе женско.дали има некој што мисли дека сонот имаше нешто со бебето?
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2586
Age: 38
Локација: Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение: Prednovogodisno!
Поени: 13399
Registration date: 2008-01-11

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   22.05.08 6:25

mamicka211 jas uste koga neznaev deka sum bremena se sonvav vo crveni trenerki a sum slusala ako se sonvas vo crveno nosis zensko.i koga doznav deka sum bremana zaradi toj son jas se bev sigurna deka nosam zensko.
nekogas sonovite pretkazuvaat samo koj se znaj sve toa da go protumaci. :hmm
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 35
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14070
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   22.05.08 11:35

по табелава испаѓа два сина и едно девјче а јас 3 девојки
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13847
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   12.06.08 1:36

mene ne mi e tocno izleze zensko rodiv masko

inaku dokt mi rece deka e zensko i jas meraci se si kupiv roze i belo iako mi vikaa deka e masko zosto takov mi bil stomakot ja ne veruvav koga se porodiv mi vika dokt cestito sin jas se zacudiv i prasav da ne ste greska pak mi go pokazaa i togas se uveriv ama vazno e zivo i zdravo
Вратете се на почетокот Go down
sanja_
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 567
Age: 25
Локација: Bitola
Поени: 12603
Registration date: 2008-05-28

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   24.06.08 0:41

po tabelata treba moeto da e zensko pa ke vidime uste ne znam ..inace site mi velat deka ke bide masko a jas si pretcuvstvuvam deka ke bide zensko ..
Вратете се на почетокот Go down
bibi
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 34
Age: 33
Локација: ckopje
Расположение: :-)
Поени: 12385
Registration date: 2008-06-15

ПишувањеПредмет: Re: Табела за одредување пол на детето   25.06.08 11:07

Мене со првото цело време ми викаа дека е женско и по носење и на ехо така се покажуваше па кога се породив и ми кажаа дека е машко во несвест ќе паднев.Сега ми кажаа дека е машко па ќе видиме какво ќе излезе.
Вратете се на почетокот Go down
 

Табела за одредување пол на детето

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 8Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  ::  :: -