Родители и деца

Напредување во висина и тежина

Страна 14 of 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Nine on 01.12.09 16:43

Андреј на 5 месеци има 8 700 А не ја измеривме должината
avatar
Nine
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 253
Age : 33
Локација : Ohrid
Расположение : Imame dve zapcina a drugi dve ni rastat :-)
Поени : 18186
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by BILE-ENA on 02.12.09 0:15

Nie so kilazata katastrofa.Na 10 meseci 7500,a visina 74cm.
avatar
BILE-ENA
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 396
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 18472
Registration date : 2008-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Emilija on 02.12.09 11:12

3 месеци и 1 недела: 8150 гр. 65 должина
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19709
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by marina_m on 02.12.09 11:46

7600 а должина 70 на шест месеци
avatar
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1686
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18814
Registration date : 2008-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Sara on 02.12.09 12:09

Кажете ми по колку ви напредуваа првите месеци и дали треба до 6 месеци исто да напредуваат или помалце, ние првите два месеци качивме по 1 кг но сега 3 месец мислам дека помалце имаме качено, така нешто ми кажува вагата, ќе го однесам на преглед па ќе видиме дефинитивно, дали е тоа во ред?
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19154
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by M A M I on 02.12.09 12:13

na 3 meseci treba da ja duplira rodilnata tezina a na 6 da ja triduplira,posle toa pomalku naklava(pomalce od 1 kg)sepak zavisi od deteto
avatar
M A M I
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 376
Age : 39
Локација : doma
Поени : 16688
Registration date : 2009-10-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Sara on 02.12.09 12:17

M A M I напиша:na 3 meseci treba da ja duplira rodilnata tezina a na 6 da ja triduplira,posle toa pomalku naklava(pomalce od 1 kg)sepak zavisi od deteto
Тоа мислам дека важи за тие деца што се родени до кај 3 кг и нешто , ние се родивме со 4 кг, што значи дека на 3 месеци треба да има 8 кг, а на 6 месеци - 12 кг??? Што е многу, многу е hihi
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19154
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by M A M I on 02.12.09 12:52

e da mnogu e
nie se rodivme 3080gr.sega imame 7800gr i nie sme malku poveke ama toa e...nie vtoriot mesec mn nakladovme neznam kako
avatar
M A M I
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 376
Age : 39
Локација : doma
Поени : 16688
Registration date : 2009-10-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Emilija on 02.12.09 13:37

Нели беше на 6 месеци да ја дуплира
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19709
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by sonja colakova on 07.12.09 10:47

Мариа се роди 3250, пвиот месец качи 1200, вториот 1250 третиот 1300гр мислам дека е добро.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18643
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by mama i ana on 07.12.09 13:27

Не да е добро, одлично е камо среќа сите бебиња така да напредуваат!
avatar
mama i ana
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 24
Age : 38
Локација : Skopje
Поени : 16415
Registration date : 2009-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by avanturistka on 07.12.09 14:53

Denes bevme na kontrola 260 gr za edna nedela.dr.se e vo red.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 40
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19180
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Sara on 07.12.09 18:54

А зошто одите секоја недела на контрола авантуристка?
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19154
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by lejdi on 07.12.09 19:32

Jana se rodi 3150 ,a od bolnica izlegovme so 2950 koga bevme na kontrola imase kaceno samo 600g,malku sum zagrizena posto ne e nekoja tezina za eden mesec :(
avatar
lejdi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1028
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : presrekna
Поени : 18903
Registration date : 2008-08-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by karolina on 07.12.09 19:38

lejdi напиша:Jana se rodi 3150 ,a od bolnica izlegovme so 2950 koga bevme na kontrola imase kaceno samo 600g,malku sum zagrizena posto ne e nekoja tezina za eden mesec :(
ic da ne se sekiras super si e site deca individualno napreduvaat
avatar
karolina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 296
Age : 38
Локација : doma so sonceto moe
Расположение : srekno najsrekno
Поени : 18368
Registration date : 2008-12-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by avanturistka on 07.12.09 20:33

Sara напиша:А зошто одите секоја недела на контрола авантуристка?
pa taka im e procedurata vo sistina,a i plus da vidime kako napreduva nedelno za da znaeme dali treba dohrana ili samo na majcino da bide.i nie sega za sega sme na majcino mleko posto dobro napreduva.a i plus nekoj dr.raboti gleda kaj bebeto i soveti ako mi treba nesto.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 40
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19180
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Ale83 on 07.12.09 22:57

moeto zlatcena 6 meseci ima 8 kg a visina 69 cm,a inace za napreduvanjeto tie sto se na majcino mleko prvite tri meseci treba da nakacuvaat nejmalce po 800 gr,a 5 i 6 najmalce po 600gr
avatar
Ale83
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 79
Age : 35
Локација : sk
Поени : 17751
Registration date : 2009-03-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Emilija on 08.12.09 9:14

karolina напиша:
lejdi напиша:Jana se rodi 3150 ,a od bolnica izlegovme so 2950 koga bevme na kontrola imase kaceno samo 600g,malku sum zagrizena posto ne e nekoja tezina za eden mesec :(
ic da ne se sekiras super si e site deca individualno napreduvaat

Individualno da...ama sepak e malku za 1-viot mesec
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19709
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Sara on 08.12.09 12:44

Јас според нашава вага што го мерам - дигитална е ми излегува дека до сега има 700 гр плус - толку сме качиле 3 месец, малку е, првите два месеци по 1 кг качувавме, ама којзнае таму како го мерат со тие вагите со тегови може различно излегува, ќе одиме на вакцина за 10 дена па тогаш ќе видиме.
А вака изгледа многу пораснат - во должина зборам. 2 месец го измерија 60 цм, а јас кога го мерев сега во 3 месец ми излегува околу 65 цм.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19154
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by nnatasa on 08.12.09 14:05

Ivana na 5 meseci i dva dena ima 8300 g... ne veruvam deka uste taka rapidno ke kacuva kilaza. Vo dolzina okolu 70 cm, nemozam tocno da ja izmeram...

se rodi 2580 izlegovme od bolnica so 2420
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19203
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Emilija on 08.12.09 14:37

Za 3-ti mesec ne e malku 700 gr. Poaktiven e pomalku ke kacuva
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19709
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Sara on 08.12.09 15:26

Emilija напиша:Za 3-ti mesec ne e malku 700 gr. Poaktiven e pomalku ke kacuva
Не да е поактивен цело време да се претало со нозе и раце, само трчам по чорапите и топлинките да ги собирам ги сее насекаде хаха.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19154
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by AIDA on 08.12.09 15:35

nie na 6 meseci 10 kg imavme sega uste malku 8 ke napolni neznam kolku imame,na lekar velat ke go merime na 9 meseci sega pomalku kacuvaat i toa na 6mes mi rece.
avatar
AIDA
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 28
Локација : skopje
Поени : 18312
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Sara on 18.12.09 18:55

Ние денес се меревме на 3 месеци и 10 дена имаме 6850 гр и 62 см.
Третиов месец т.е. за 40 дена има качено само 850 гр, мене малце ме загрижи но докторката ми рече дека е во ред.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19154
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 14 of 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот