Родители и деца

Напредување во висина и тежина

Страна 2 of 14 Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next

Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by vesna velkova on 17.09.08 20:21

тежинава малку ме загрижува кај нина има 6 месеци а само 7ипол кила за 5 недели само 400гр. напреднала и 1,5 см.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19096
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Emi on 17.09.08 21:23

Милена на три месеци имаше 6100
на 5 месеци имаше 7900gr. i 65cm
на 6 месеци имаше 8300 i 65cm
на 7 месеци имаше 9kg. i 70cm
а на 10 месеци имаше 10 кг.

Од тогаш не е мерена, Весна не се оптеретувај ако детето не ти е гладно и ако педијатарот рекол дека е се во ред не се замарај со тоа, секое дете е приказна за себе
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by moja Ina on 17.09.08 22:59

Ина на 9 месеци има точно 7кг и е долга 70см. И јас си набивав комплекси дека детето ми е неухрането кога ќе го споредев со други (најголема грешка на секоја мајка - секое дете е поинакво) ама сега не се замарам. Среќна сум што имам здраво и темпераментно дете, со свој карактер - баш како што сакав
avatar
moja Ina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 617
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 19719
Registration date : 2008-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Monika on 18.09.08 14:42

I Mila eve na 9 meseci ima 7,5 kg i e nekade 71cm. I jas sum premnogu zagrizena i iskompleksirana koga ke ja sporedam so drugi bebinja. I kapak na se bese deneska na klinika koga edna tetka mi rece: lele kolku ti e slatko bebevo, kolku ima 4-5 meseci???? Lele mi dojdoa solzi na oci. A inaku fala mu na gospod zdrava si e, jade redovno ama ete toa e, mnogu e ziva i temperamentna i po cel den ne zastanuva, duri i koga spie samo se prevrtuva.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19628
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by vesna velkova on 19.09.08 11:19

денеска кога бевме на вакцина таа докторката ме прашуваше и за висина и тежина и рече дека за 6 месеци нормална тежина е 7кг а висина 66см.Значи нина е 500гр.над нормала и пола см подолга што е супер а јас се секирав. :glup:
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19096
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Sandra_Anja on 19.09.08 15:20

Anja se rodi 3.700kg i 52cm. Normalno si napreduva, a i ne se zamaram mnogu so toa koga gledam deka mi jade, spie, se smee, vesela e itn. Nas pedijatarot ni vikase ,,Ne vi treba debelo dete, vi treba zdravo dete,,.
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19977
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by mama on 19.09.08 19:36

Леон се роди 4 кг 190 гр тежок и 54 долг. На првата контрола, точно на еден месец тежеше 5 кг и 900 гр и беше долг 60 см. Сега наредната недела ке го носиме на втора контрола па ке видиме како напредуваме.Се надевам дека се ке биде ок!
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19545
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Nate_David on 19.09.08 21:10

nie deneska bevme na kontrola i david za 3 nedeli naprednal 200gr. sega ima 8kg ima 6 i pol mes. do dusa piese sirupce 2 nedeli pedijatarot vika ne e mal super si e samo sega malku naklal oti ne bese aren..
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 32
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19249
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by magi on 22.09.08 16:31

Nikodim se rodi 3500gr sega bevme na kontrola i ima 3620gr malku me zagrizuva zasto pisuvate deka e normalno od 15-30gr dnevno a Nikodim nema tolku pokaceno sto bi mozelo da bide pricina.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19028
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Strawberry on 22.09.08 22:59

И моја Ања слабо се поправаше или барем јас мислам така: првите 4месеци по 650 грама на месец после тоа намали по 300 грама месечно а сега има годинка не сум ја мерела два месеци докторката ми рече до годинkа треба да има минимум 9кг односно тројно повеке од родилната килажа.А се роди 3470см тежина и 51см долга.Сега на 30 ке ја носам на вакцина и ке ја мерам баш да видам колку пораснала и ке ви кажам
avatar
Strawberry
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 54
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бебешко
Поени : 18711
Registration date : 2008-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Misticia on 23.09.08 12:42

симона се роди 3100г со 52цм
сега има 10.5кг и 78цм

после раѓање опадна на 2200г и едвај ја вративме тежината
после растеше кило и пол на месец
од шести месец почна да расне по 300г

сега има 10.5кг
тоа е дека ја хранев со нан млеко моето не го цицаше иако имав густо чисто млеко а да ја доев ќе растеше помалку ама ќе беше поздрава
многу ми недостигаше млекото кога требаше да и ставам капки за нос или павловиќева зошто јас само ја мачкав со мајчино млеко првиот месец и се и поминуваше од тоа
така не е важно колку е дебело туку колку има имунитет

мислам дека надокнадив колку што можев со природна храна и дека е здрава

а за должина последно беше долга 78 иако не даваше да ја измериме го дрпаше метрото како мајмунче едвај некако видовме hihi
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19218
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by mama on 27.09.08 13:42

Бевме на контрола. Леон е тежок 7 750кг а е долг 62 см. Што значи супер напредуваме!!!Јееее!!! Му направивме и крвна слика,се е во ред.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19545
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by elena petkovik on 27.09.08 18:37

Pred dva dena bevme na kontr. i vaka stoime:
9650gr tezina
69cm dolzina (da ne recam visina))
A rodilnite merki se:
3350gr
50cm -sto znaci epten dobro, odlicnoooo!!!!
pu pu od uroci :geek:
avatar
elena petkovik
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 133
Age : 36
Локација : skopje mk
Расположение : ok
Поени : 19135
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Emi on 27.09.08 22:52

Сега ја мереа во болница и уште има 10кг, малку се мислам дали е нормално ама ај нека помине ова со бронхитов па кога ќе ја вакцинириме ќе видиме колку е долга и дали е нормално
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by magi on 06.10.08 14:32

Denes bevme na kontrola i za zal pak sme malku pokacile vo kilaza.Nikodim sega e 4kg za mesec dena pak malku
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19028
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Sanja_Ivana on 07.10.08 19:03

Moja Ivana se rodi 2590 kg a sega 5200 kg a za dolzina neznam ne ni merat a se rodi dolga 50 cm
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 19738
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by avanturistka on 07.10.08 19:06

mila se rodi 3430 i dolga 51 sm.sega e teska 13kg a ne sum ja merela kolku e visoka.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 40
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19295
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by nikolina008 on 08.10.08 15:53

Диме е 9 месеци но сега не сум го мерела.
На 8 месеци беше околу 9500 гр и 71 цм.
А роден е 3700 гр и долг 51 цм.
Мислам дека е ок.
avatar
nikolina008
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 310
Age : 34
Локација : nekade
Расположение : podobro
Поени : 18730
Registration date : 2008-09-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Nate_David on 09.10.08 21:19

David nekako slabo mi naprednuva vo tezina se nekako mi stoi na edno mesto 8 kg. i ne mrdnal a krvta vcera ja proveruvavme i hgb mu e 114 a leukoitite mu se pokaceni pedijatarort veli mozno da e od vakinata sto ja primnavme vo ponedelnikot... se nadevam ke bidi podobro..
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 32
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19249
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Emi on 09.10.08 21:45

Телесната тежина на новороденчето во првите денови од животот е
подложно на пад кој се смета за физиолошки, а изнесува околу 10% од
тежината при раѓањето. Обично, првичната тежина се надокнадува во
текот на првите две недели живот. После тоа, доколку тежината се
зголемува регуларно - барем 120 гр. неделно – родителите можат да
бидат сигурни дека детето јаде доволно.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by magi on 10.10.08 13:00

I jas imam dobri vesti za ona sto bev celo vreme zagrizna sega e OK Nikodim za 5 dena ima pokaceno 180gr. :cheer:
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19028
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by rich_bitch1 on 10.10.08 19:02

емили за две недели покачи 500 г.вчера бевме кај педијатар тој рече дека е во ред,додека патронажните ми рекоа дека било превише
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20438
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by mama on 14.10.08 14:45

mama напиша:Бевме на контрола. Леон е тежок 7 750кг а е долг 62 см. Што значи супер напредуваме!!!Јееее!!! Му направивме и крвна слика,се е во ред.
Сум ја утнала килажата на син ми. :glup: Се извинувам!
Тој беше 7550, а не 7750/ Печатна грешка.
Денеска го меревме пак. Сега е 8кг и 100гр.За две недели ке го мериме и во висина.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19545
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Ben10 on 17.10.08 10:34

јана се роди предвреме со килажа 3350 и долга 50 цм. За првите две недели не доби ништо во килажа. педијатарот ( на која безгранично и верувам) ми вика да не се оптоварувам многу со килажата се додека има доволен број измочани и покакани пелени. Но колку и да се правам кул, признавам дека едвај чекам да поминат и вториве две недели да видам дали ставила на килажа.
avatar
Ben10
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 131
Age : 44
Локација : Скопје
Поени : 18847
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by baby24 on 21.10.08 13:15

Lea se rodi 3670 i 52 sm e dolga ne ispustija od bolnica 3480 ,a vcera bevme na pregled i kacila za edna nedela 250 gr,bucko hahah.
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 35
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 19228
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напредување во висина и тежина

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 14 Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот