Родители и деца

Стрептокока во грло

Go down

Стрептокока во грло

Пишување by Damjana on 26.10.09 23:33

На последната анализа на брис од грло (бидејќи настинката не поминуваше) изолирана ми е Стрептокока, група А. Матичната ми препиша 2 антибиотика, но незнам дали се пијат истовремено или еден па друг. Касно е да ја барам на мобил ... некој има искуство?
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 46
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 18204
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стрептокока во грло

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 26.10.09 23:38

Damjana напиша:На последната анализа на брис од грло (бидејќи настинката не поминуваше) изолирана ми е Стрептокока, група А. Матичната ми препиша 2 антибиотика, но незнам дали се пијат истовремено или еден па друг. Касно е да ја барам на мобил ... некој има искуство?
Kako dva Damjana????
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 46
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 19604
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стрептокока во грло

Пишување by Girl***** on 26.10.09 23:39

Кои антибиотици ти се препишани ?
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 17969
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стрептокока во грло

Пишување by Damjana on 26.10.09 23:41

Amoxiclav i Citeral.

Taka ubavo 2 Smile Guzva bese pa samo po tel. se cuvme i ova ne mi tekna da ja prasam. Koga otidov da gi zemam gotovite recepti si poigra so Damjana i si zaminavme ... sega doma se chudam so napraiv ???
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 46
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 18204
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стрептокока во грло

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 26.10.09 23:54

Mojn sovet:pij samo eden...Na antibiogramot pisuva na koj e senzitivna bakterijata,pa odluci ili augmentin (amoksiklav) ili Citeral(ciprofloxacin)...Ama dva odednas...?
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 46
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 19604
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стрептокока во грло

Пишување by Damjana on 26.10.09 23:57

Na site mozni antibiotici e osetliva - 3. Sega bas surfam, demek kombinirana antibiotska terapija ... opravdano vo nekoi situacii, po procenka na lekar. Ufff, da neznaes koj pat da fatis.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 46
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 18204
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стрептокока во грло

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 26.10.09 23:59

Damjana greota e dva da pies,koga e veke na site senzitivna...Ete kako posle si pravime mltirezistentni soevi...Nalet za nas,tuku za nasite deca...
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 46
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 19604
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стрептокока во грло

Пишување by Damjana on 27.10.09 0:11

Abe ne e nekoja so dava antibiotici. Koga se zalev na grlo ne davase nikako antibiotik, sega naednas 2 ...
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 46
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 18204
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стрептокока во грло

Пишување by Damjana on 27.10.09 12:32

Denes razjasniv situacija. Terapijata za streptokoka trae 10 dena, jas ke pijam kombinirano: 5-Amoxiclav, 5-Citeral. Uf dobro e vcera so ne ispiv od dvete Smile
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 46
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 18204
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стрептокока во грло

Пишување by kalinche70 on 27.10.09 12:59

Да минимум е 10 дена,може да трае и подолго,а зошто не со Оспен,најнетоксичен е и број еден во лечење стрептококи

kalinche70
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 534
Age : 48
Локација : sk
Поени : 16424
Registration date : 2009-09-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стрептокока во грло

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот