Родители и деца

Пневмонија!

Go down

Пневмонија!

Пишување by lavce on 20.10.09 16:22

Dali znaete nesto poveke okolu pnevmonija???
Ima poveke vidovi, bakteriska, virusna itd. Simptomite pocnuvaat so bolki vo muskulite, malaksanost i temperatura.
Zapalenje pluka ili pnevmonija, pri namalen imunitet i mnogu stres odma ja napaga slabata tocka. Treba lecenje dokolku e bakteriska, treba tocno da se ustanovi koja bakterija ja predizvikuva, dobri lekarstva itn.
Znaete li po privatnive kliniki kaj se pravat tie ispituvanja (brisevi od nos i grlo, urinokultura, pneumoslajd..)

Imate li iskustvo so ova, lekari, lekarstva, caevi , preventiva, vitamini, homeopati???
Mnogu sum vi blagodarnaavatar
lavce
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 920
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 17346
Registration date : 2009-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пневмонија!

Пишување by jasmina,mina on 20.10.09 16:43

пневмонијата јас многу тешко ј апоминав пред 4 години значи буквално месец ипол закрепнував!Прво наеднаш почнаа напади како на гушење како да не можам да се издишам,и ми падна многу чудно!знам беше мај и шетав низ Битпазар на женски пазар!Едвај дојдов дома,па на лекар ми препишаа Вентолин као некоја алергиска реакција за ден два почнав да кивам кашлам да ми тече нос и Т 38,5!Мене никако не ме биваше,ми откажа силата болки во мускулите ненормални!Потоа немав Т по 6 дена качив пак и почнаа да ме треираат као со Нелорен инекции од кои добив кочење во ногата и раката па ми ги прекинаа па Оспен а јас никако подобро!едно 20 се маткав по лекари!Пневмонијата кај мене се слушаше на стетоскоп но ја немаше на рентген што наводно покажувало дека е вирусна пневмонија!Потоа закрепнувањето траеше со денови и беше тешко после неколку утнати терапии доктор Радица ме посоветува да замам Панцеф таблети и ми рече дека уште веднаш требала матичната моја да ми ги даде а не вака да ме матка!Но пред да почнам со Панцефот по проверка на седиментација кој ами беше 80 поради тешко воспаление на белите дробови отидов самоиницијативно на инфективна кои по сите анализи установија дека е вирусна пневмонија најверојатно но ме упатија на микробилологија каде направив пнеумослајд и тој најдобро покажа дека сум прележала замисли 4 вируси сум ги калемела аденовирус,инфлуенца неколу типа affraid поради паднат имунитет!За среќа од Панцефот бев од денна ден се подобра а пиев и Центрум од А до Жвитамини!значи од сето ова лавче,мој советнајдобра терапија е Панцеф таблетките и прво и основно снимка од рентген и пнеумослајд,само така ќе знаеш на што си,дали е вирусна дали е бактериска,до каде е раширено воспалението! инаку ќе заглавиш како што заглавив јас!Инаку за пнеумослајд во Фармахем ми бараа 2.000ден.а на микробиологија платив 200 денари,исто и брисевите ги правев таму!Рентген правев кај Толовски(не сум сигурна за презимево дали Толовски или Толевски) приватно и платив 700 ден.се наоѓа кај Средно фискултурно училиште!

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 19229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пневмонија!

Пишување by lavce on 20.10.09 19:20

fala jasmince na ubavoto objasnuvanje,sonce si,
Inace mene pa na stetoskop nisto ne mi se slusa, maticen me vraka 3 pati doma nisto ne ti e a jas nedela dena sum kako utepana umorna, omalaksana so bolki vo muskuli a 2-3 dena i temperatura koja od sat vo sat mi varira od 37 do 39 no ne pod 37. Pred godina i kusur prelezav bronhopnevmonija virusna, so infuzii, amohsicilini, vitamini, inhalacii itd. No denes od kaj maticniov put pod nogi na infektivno i na rentgen, i utre me prakaat na mikrobiologija za brisevi od nos i grlo, pneumoslajd i urinokultura. Sumnjaaat na bakteriska pneumonija, Boze moj pomogni. Uste pred da se rezultatite od mikro gotovi mi vika da pijam Pancef so Cefaleksin i vitC. Inace jsmince nemozam da ti opisam od aloe do iljada vitamini od A do Z pijam, do koprivi, kantarioni, medovi , propolisi i trista dotatoci i pak imunitet katastrofa. Jas neznam stvarno kako da se cuvam i preveniram???
Kako izgleda pneumoslajd??? sonda nekoja ili???
backa
avatar
lavce
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 920
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 17346
Registration date : 2009-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пневмонија!

Пишување by lavce on 21.10.09 16:45

Inace pneumoslajd ne izgledal strasno, se zema krv i preku krvta se ispituval. Ostanuva da cekam rezultati do ponedelnik, a u meguvreme ke se otrujam so antibioticive, i ako ispadne bakterija rezistentna na niv ke bide veselo. Backi
avatar
lavce
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 920
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 17346
Registration date : 2009-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пневмонија!

Пишување by jasmina,mina on 22.10.09 0:16

лавче сега отворив да видам како си и дали си писала несто ново,ајде се надевам ќе се среди се,т.е.ќе бидеш подобра сигурна сум!Инаку знам дека тогаш покрај витаминиве Центрум пиев и Комбуха на Виталиа месец и пол и таа дост ами помогна!

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 19229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пневмонија!

Пишување by Betka on 22.10.09 9:37

Lavce, јас имам прележано пневмонија вирусна пред мноооогу години. Бев хоспитализирана на инфективна клиника околу еден месец, а потоа на домашно лекување уште месец... Тогаш, колку што се сеќавам не ми помагаа од овде лекарства , па од Германија го донесоа лекот кој го примав само преку инфузија. Мислам се викаше Толикар... не сум сигурна. Прво мислеа дека е жолтица, па незнам што, ама по белиот јазик и отоците под мишка ( биле симптом) се посомневаа на пнавмонија и излезе така. Ослабев многу и ми требаа околу 6 месеци постепено да го зајакнам имунитетот. По Пневмонијата ми се јави и мононуклеоза, тоа е дијагноза , нешто во врска со крвта, обично се јавува по тешки болести..
Мојот совет за тебе е откако ќе ти помине, а ќе помине да не се грижиш, многу да се пазиш од настинки и вируси. Секој ден да пиеш цеден сок од цвекло, морков и други комбинации. Пушење цигари никогаш веќе, доколку си пушач. По дома носи си елек плетен обавезно барем една две години..
И ден денес по 20 години, и малку кога настинувам , одма ми се спушта во градите и кашлам ужасно...за среќа имунитетот ми е супер, па настинувам ретко.
avatar
Betka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 119
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 16377
Registration date : 2009-07-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пневмонија!

Пишување by lavce on 22.10.09 14:15

Soncinja moi fala sto ste so mene.
Denes bev na kontrola, se iznervirav chekav, beter ke se isporazbolis na infektivno i da ne ti e nisto bolen ke se vratis. Dr. vika da prodolzam so Pancefot i Citeralot (ne Cefaleksinot ko sto pisav gore) do ponedelnik dodeka ne bidat rezultatite od mikrobiologija gotovi pa pak na kontrola kaj nea. Lele luge ke si puknam, ne ste svesni koja nervoza me faka, mesto da pukam od imunitet i za bebe i za sebe jas tuka ko od mocka da sum pravena bree....pred 1.5 godina lezev na infektivno, se zaleciv i tolku, mi e strav da ne si tlee od togas nedoleceno , pa uste nekoja tuberkoloza da fatam, upm, ali sto e toa e iz ove koze se nemoze, moram napred da guram....nisto ke si odmarkam ke si gledam tv, ke se druzam so vas i ke si uzivkam (a uste da sum jas toj tip na covek nego ajde mora da se smenam i da pocnam da uzivam)
Betka jas bev strasen pusac pred 1.5 no od togas do sega pusev po 2-3 cigari dnevno, a sega ke moram da se oprostam od niv zasekogas, definitivno. Me faka paranoja, sto vikas i po 20 godini prvo tamu mi udira, nemozam nemam sili nemozam veka aman, mnogu se pazam, navistina, zimno vreme so 2 para corapi i 2 para gaki se setam ko ludaca, bez maicka nemozam da zamislam da izlezam, a drugarki imam so farmerki i dzemper so gol stomak malte ne se setaat vo zima i pukaat od zdravje, breeeeee......of Boze pomogni ni na site pa i na mene.
Fala srcki, ke pisam pak :*
avatar
lavce
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 920
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 17346
Registration date : 2009-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пневмонија!

Пишување by lavce on 14.11.09 22:59

Devojki pomagajte!!!!!
Znaci jas uste ne sum izlecene, a ispadna deka nemam Pnevmonija. Strasno nesto mi se slucuva 1 mesec veke.
Znaci vaka, prven mi dadoa dijagnoza pnevmonija-netocna, zatoa sto site ispituvanja bea negativni posle, pluka mirna itd. Vo meguvreme napraviv pneumoslajd, bese negativen, brisevi od nos i grlo sterilni, urinokultura sterilna. Po site kontroli na infektivno posto temperaturata ne mi spadna pod 37 so 2, mi napravija testvovi za bruceloza, zoltici, i sto znam uste za koi virusi i se bese negativno. Mi rekoa da gi dopijam antibioticite. a nemam bakterija ni butur. Gi dopiv Pancefot i Citeralot, mi se smiri temperaturata, no pod 37 so 2 ne mi padna, trgnav na rabota posle 2 nedeli i cela nedela dodeka odev na rabota popladne krevav temperatura 37 so 5 so 8......Vo ponedelnikot krenav 38, vecerta so treska i 39 , vo vtornikot pak na Infektivno, pak nekoj testovi, mokraca krv, se super pak, mi vikaa Sviski grip sigurno ne e nieden grip ne trae 1 mesec normalno???? Wath the fuck is this????? Mi vika ne si za ovde se ti e ispitano, me praka na reuma, u meguvreme i tiroida me pratija da ispitam i bese super. Potoa odam vo privatna labaratorija ispituvam i tumor markeri (sreka bea ok) no sedimentacija 40, i CKmb (enzim za srceto) pokaza vospalenie na srce, od tuka na kardiologija na eho, tamu vikaat ne veruvame vo privatni analizi, ehoto za sreka pokaza nema vospalenie na srcev muskul (perikardit) EKG -tahikardija mala, normalno jas imam 4 nedeli temperatura, od tuka odam na internist me gleda so eho i cel abdomen mi e ok.
Zaboraviv da napisam deka CELO VEME NEMAM NIKAKOV DRUG SIMPTOM OSVEN TEMPERATURA, bukvalno nisto ne me boli niti smrkam niti nisto ama nisto. Od internistot toa bese zavcera, a celo vreme so 38 temperatura, odam na maticen i mi dava sovet za hemokultura (bakterija vo krv) ja pravam vo ADrija Lab , rezultati minimum za 7 dena, no posto agonijava moja ne se trpi mi dade infuzija so Lindacin so dupla doza , so ketonal i mi prepisa uste eden antibiotik koj go pijam, Orbenin na Pliva. Terapijava ja primam 3 dena i neuspeav da ja simnam temperaturata , pod 37 so 2 (moze od sabajle ili po sto prepotuvanja da ja simnam no samo trenutno), navecer se kacuva do 38 so 5............. Od ponedelnik pocnuva 5 nedela od ovaa moja agonija......Luge Ne Daj Boze da se razboles , Ne daj Boze, samo Bog neka cuva,i so vrski mozebi nema da cekas po salteri no neznaat dijagnoza da mi dadat , me sutkaat od klinika na klinika a jas maka si macam.
Nekoj mi vika deka imalo slucaevi luge so temperatura po mesec 2 i ne se znae od sto....no mene toa mi e naivno, Sakav da odam i vo ReMedika opstiov dr. ne mi preporaca zatoa sto nisto nikoj ne mi naoga i nisto vprocem i ne me boli sto ke snimam???
Na internet nemozev da najdam mnogu zatoa sto ja povrzuva temperaturata odma so drugi simptomi koi jas gi nemam ?!?!
Ve molam dokolku poznavate vakvo iskustvo ili znaete nesto poveke da mi pisete.
Backi
avatar
lavce
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 920
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 17346
Registration date : 2009-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пневмонија!

Пишување by Ana.b on 14.11.09 23:36

lele lavce mnogu mi e zal,ne mozam da ti pomognam,samo bidi cvrsta,prirodni vitamini kolku mozes poveke,toa moze samo nesto da pomogne-ne moze na odmet da bide i najiskreno ti posakuvam od srce sto pobrzo da go otkries problemot i da ozdraves
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 17028
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пневмонија!

Пишување by kalinche70 on 15.11.09 8:15

Беше ли на реума,некои автоимуни заболувања даваат постојани температури.

kalinche70
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 534
Age : 47
Локација : sk
Поени : 16309
Registration date : 2009-09-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пневмонија!

Пишување by vecki on 15.11.09 9:21

Lavce a bese li na rengen da ti ja slikaat plukata ili samo so slusalka bese pregledot ,pr kaj mene malata na slusalka mirna a dete bolno na snimkata izleze cela leva strana zafatena,a drug slucaj koga lezev so malata na klinika imase edno dete so tem.najmala 37.5 i nikako ne spustase site ispituvanja napraveni i na kraj go pratija mislam za stip da ispitaat paraziti vo krvta
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 19845
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пневмонија!

Пишување by lavce on 16.11.09 11:43

Ne otidov na reuma, a plukata ja snimav i bese dobra...............posledno ostanuva nekoja bakterija vo krv sto si tlee............Lele agonija nevidena, cela familija se mrdnavme.
Fala vi soncinja, neznam dali moderatorive da gi trgnat mislenjava od temava, pnevmonija,????
avatar
lavce
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 920
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 17346
Registration date : 2009-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пневмонија!

Пишување by Ilince on 16.11.09 11:51

jas ti preporacuvam da si pojdis na reumatologija dali kako dete si imala cesti angini mozebi ostavile posledici...dali si primala Depopen
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 18518
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пневмонија!

Пишување by kalinche70 on 16.11.09 11:57

Ilince напиша:jas ti preporacuvam da si pojdis na reumatologija dali kako dete si imala cesti angini mozebi ostavile posledici...dali si primala Depopen

morash na reuma da odish,tamu ne se pregleduvaat samo kako nie shto mislime reumatski zaboluvanja na koskite tuku i mnogu imunoloshki -zatoa i doktorkata tamu te prakala..

kalinche70
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 534
Age : 47
Локација : sk
Поени : 16309
Registration date : 2009-09-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пневмонија!

Пишување by lavce on 16.11.09 12:03

Da kako mala non stop imav angina.......Jas ne otidov na reuma posto ne me bolat koski i mislev deka nema potreba no ?????? a Reuma faktorot koga go ispitav vo pivatnata laboratorija mi bese 12 a treba da e <12
avatar
lavce
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 920
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 17346
Registration date : 2009-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пневмонија!

Пишување by beti.liz on 16.11.09 12:13

Lavce imas li krajnici?Te prasuvam od iskustvo zatoa sto od krajnicite pocrkav od temperaturi cel zivot do pred 2 godini koga resiv da gi izvadam.A inaku od niv dobiv vospalenie na perikardot.
avatar
beti.liz
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 843
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 16986
Registration date : 2009-05-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пневмонија!

Пишување by lavce on 16.11.09 12:24

imam krajnici, no vo celiov period ne mi se vospaleni, a porano non stop mi se pravese angina
avatar
lavce
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 920
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 17346
Registration date : 2009-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пневмонија!

Пишување by beti.liz on 16.11.09 12:32

lavce напиша:imam krajnici, no vo celiov period ne mi se vospaleni, a porano non stop mi se pravese angina
Zatoa te prasav ,istiot problem go pominav imav vmatresen gnoen cep na krajnicite koj mi ja pokaci sedimentacijata i mi go razbole srceto koe si go nosam se uste.Proveri se ubavo tamu zatoa sto si imala cesti angini mozebi vnatre ostanal nekoj cep sto ti pravi problem.Daj boze da ti e toa lesno se resava.
avatar
beti.liz
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 843
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 16986
Registration date : 2009-05-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пневмонија!

Пишување by lavce on 16.11.09 12:42

Denes pravev i drugi ispituvanja, pa ke vidime sto kako ke bide denovive....Inaku od Lindacinov i Orbeninov denes 5ti den mi e simnata temperaturata da chuknam vo drvo ......uf Boze ... Fala vi
avatar
lavce
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 920
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 17346
Registration date : 2009-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пневмонија!

Пишување by Ana.b on 17.11.09 21:41

lavce напиша:Denes pravev i drugi ispituvanja, pa ke vidime sto kako ke bide denovive....Inaku od Lindacinov i Orbeninov denes 5ti den mi e simnata temperaturata da chuknam vo drvo ......uf Boze ... Fala vi
Bas mi e milo sto si podobro,inaku se rasprasav,na edna moja rodnina pred nekoja godina i se slucuvase slicno kako koj tebe,visoka temperatura,a ne mozea da i najdat od sto e,i na kraj ispadna bakterija vo krvta,ama znam vo bolnica nemase reagensi za toa ispituvanje,pa si gi kupuvaa na privatno.Ako sakas pisi da se rasprasam kakvo ispituvanje na krvta pravela
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 17028
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пневмонија!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот