Родители и деца

Скратен менструален циклус и забременување?

Go down

Скратен менструален циклус и забременување?

Пишување by kukulicka on 18.10.09 19:46

Девојки јас имам скратен циклус кој трае 21 ден во просек, краток е да па може да преставува проблем при забременување а ако и бидне да се зачне бебче, па и негово понатамошно одржување....?
Имате ли некои искуство о врска со ваков циклус, каква била вашата терапија, сте останале трудни?
kukulicka
kukulicka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 467
Age : 32
Локација : tuka
Расположение : nadezno : 0 )
Поени : 17776
Registration date : 2009-08-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Скратен менструален циклус и забременување?

Пишување by vasidora on 19.10.09 18:37

Kukulicka, iskreno od moj amaterski pogled ne znam zasto skraten ciklus bi bil problem (a moze i da grsam). Se konsultirase li so ginekolog?
Jas mislam deka treba da si gi sledis folikulite, t.e. da si vidis koi denovi ovuliras i da se fatis za rabota bas togas.
Pozz i daj boze da si zacnes bebce bez problem i vo najkus mozen rok (sekako ako toa ti e zelbata)
vasidora
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17634
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Скратен менструален циклус и забременување?

Пишување by kalinche70 on 19.10.09 19:58

Цел живот имам краток циклус од 21 до 24 ден и си останав бремена без проблем.Па ти годишно имаш повеќе јајце клетки што чекаат да бидат оплодени отколку кај некоја жена што добива на 30-35 дена.Ти само работи на случајот и уживај

kalinche70
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 534
Age : 48
Локација : sk
Поени : 17519
Registration date : 2009-09-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Скратен менструален циклус и забременување?

Пишување by kukulicka on 19.10.09 20:12

hm...ok
samo doktorite ne mislat taka
dolg ciklus e isto sto i kratok
se sto e nad ili pod normalata ne treba da e taka
ama ok ne e sporno nisto samo sakav da vidam nekoi vasi iskustva vo vrska so toa
kukulicka
kukulicka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 467
Age : 32
Локација : tuka
Расположение : nadezno : 0 )
Поени : 17776
Registration date : 2009-08-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Скратен менструален циклус и забременување?

Пишување by esma on 13.11.09 15:10

zenski ja imam menstruacija samo 2 dena dali mozam da zabremenam znae li nekoj eve veke 5 godini sum vo brak a nemam deca doktorot vika sve vo red mm i toj neznam sto da pravam vise

esma
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 21
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 16926
Registration date : 2009-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Скратен менструален циклус и забременување?

Пишување by Zvezdicka on 13.11.09 15:28

esma toa sto si 5godini vo brak ne mora da znaci nisto Smile
Kolku vreme aktivno se obiduvate da zacnete??
Isto vremetraenjeto na menstruacijata ne e nekoj pokazatel deka postojatproblemi.
Zvezdicka
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 20131
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Скратен менструален циклус и забременување?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот