Родители и деца

Биопсија

Go down

Биопсија

Пишување by maci on 09.10.09 19:35

Девојки што е тоа биопсија и како се прави? Докторот ми спомна такво нешто.
avatar
maci
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 359
Age : 31
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 17751
Registration date : 2008-12-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Биопсија

Пишување by Eva Marija on 09.10.09 19:56

kolku shto znam zemaat parche tkivo za ispituvanje, da vidat dali e zaboleno ili ne

Eva Marija
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 151
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 18225
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Биопсија

Пишување by adi on 09.10.09 20:01

Биопсијата е медицинска постапка каде што се зема примерок или клетки од телото за испитување на примерокот под микроскоп. Биопсија е значителна по тоа што дозволува точно да се определи причината за болеста, како на пр., вид на рак. Специјалистите користат разновидни методи за земање на примерок. Кој метод ќе се примени зависи од следниве:

каде се наоѓа израслината или промената
големината на израслината или промената
здравствената состојба на пациентот
семејната здравствена историја на пациентот
Двата најчесто користени методи на биопсија се постапка со мала игла или биопсија со земање примерок.

При постапка со мала игла, специјалистот користи игла за да извлече течност или клетки од делот кој се испитува (на пр., грутка во вратот). Оваа игла е потенка од онаа која обично се користи за вадење крв.

При биопсија со земање примерок, радиологот користи поголема игла за да земи ткиво од местото кое се испитува. Оваа биопсија секогаш се изведува со локална анестезија. Обично се земаат повеќе примероци од ткивото од едно место. Некогаш се земаат примероци од различни страни. Зависно од процедурата, иглата може да се наведува со ултразвук или рентгенски зраци т.е., мамограм.

Кога клетките или ткивото ќе бидат земени, примероците се испраќаат во лабораторија каде ќе бидат испитувани.
avatar
adi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 616
Age : 34
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 16556
Registration date : 2009-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Биопсија

Пишување by maci on 09.10.09 22:09

a dali se pravi biopsija za da se ispita chlamidija trancomatis
avatar
maci
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 359
Age : 31
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 17751
Registration date : 2008-12-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Биопсија

Пишување by Pipolino on 10.10.09 13:13

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%91%D0%B8%D0%BE%D0%BF%D1%81%D0%B8%D1%98%D0%B0
citni tuka Smile
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 18084
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Биопсија

Пишување by Zvezdicka on 10.10.09 13:16

Biopsija e procedura so koja se zema primerok od tkivo ( malo parcence) za analiza.
Moze malku da zaboli no obicno se pravi so lokalna anestezija pa e samo malku nezgodno. NIsto strasno.
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19171
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Биопсија

Пишување by pepa on 11.10.09 23:42

Maci jas pravev biopsija na grlo na matka pred 4 godini zatoa sto imav vospalenie pa posle toa eden sumnjiv naod za cin 1, pa se resivme so maticniot ginekolog za posigurna dijagnoza da pravime biopsija. Vo princip za chlamidia dovolen dokaz e pozitiven rezultat od bris ili pak pozitiven rezultat od ispituvanje na krv za prisustvo na chlamidia. Ne veruvam deka toa bi bilo pricina za biopsija. Biopsija (ako stanuva zbor kako vo mojot slucaj od cerviks) se pravi ako posle kolposkopski naod se utvrdat promeni na grloto na matkata a so cel tocno postavuvanje dijagnoza, zasto pap - testot nekogas ne moze da ja dade tocnata dijagnoza. Kako i da e, ne e nisto strasno, se pravi ambulantski, moze so lokalna anestezija, moze i bez anestezija, a vo nekoi bolnici ja izveduvaat i vo opsta anestezija, kade kako, zavisi. Najstrasen e periodot dodeka se ceka rezultatot. Veruvam deka kaj tebe e se ok.
avatar
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 40
Локација : poima nemam
Поени : 18044
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Биопсија

Пишување by Ana.b on 12.10.09 22:44

zavisi na koj del od teloto si pravi biopsijata,jas imam 2 pati praveno na gradata i ne e nisto strasno,kako da se izgrebes so nokt po dlanakata,tolkava e bolkata,no na drugo mesto kako sto e kicmata,rbetniot stolb,mnogu e bolno,toa mi go imaat kazano nekolku luge
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 17278
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Биопсија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот