Родители и деца

Иста крвна група и забременување

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Иста крвна група и забременување

Пишување by maci on 08.10.09 23:56

ja otvoram ovaa tema me interesiraat vasi misleja sto mislite dali moze da pretstavuva problem za zabremenuvanje ako sopruznicite odnosno mazot i zenata imaa ista krvna grupa ...............kako na primer jas i maz mi imame ista krvana grupa i toa o+ dali vie sto veke imate deca ste ista grupa so soprugot ,,,,,,,??????
maci
maci
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 359
Age : 32
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 18711
Registration date : 2008-12-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by jasmina,mina on 09.10.09 0:08

јас и мм сме иста крвна група како вашата маци и тоа воопшто не претставуваше проблем во забременувањето кај мене,конкретно!значи веднаш кога престанував да се пазам буквално од првото ,,непазење,,забременував!Е сега кога се породив со Елеонора до мене лежеа две мајки кои беа со негативен фактор и чекаа да примат инекција бидејќи бебињата им беа со позитивен фактор!Во меѓувреме и на Елеонора и провериле крвна група и ми кажаа дека бебето ми е нулта негатив 0-,а јас и мм сме нулта позитив! јас си реков ај може е некоја грешка ама ме копкаше и на визита тогаш д-р Марина Поп Лазарова која сега е во Ремедика на моето прашање зошто?таа ми рече да сум се вратела во петто одделение биологија и да сум го прочитала Менделеев закон во кој стои дека ако родителите се со иста крвна група и ист фактор постои во 25% случаеви можност да децата бидат со негативен фактор!И јас као ок ама си викам како што беше тогаш хаос на ГАК си викам ај може утнале!пак менделеев не ми иде у глава Се пораѓам со Војдан и следното утро на визита педијатарот ми вика ,,мајка бебето има крвна група нулта негатив,, е тогаш се ми стана јасно и ова дете по менделеев закон доби крвна група,веќе сум сигурна дека и Елеонора ја има истата,о-!тоа е ,Таа е многу ретка крвна група!Само нека се живи и здрави! flower


Последната промена е направена од jasmina,mina на 09.10.09 0:17. Мислењето е променето 1 пати

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20439
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by adi on 09.10.09 0:13

Jas citav deka partneri so ista krvna grupa mozat potesko da dobijat dete,no ne i deka nema da go dobijat.no sepak toa ne e pravilo..........Jas i mojot maz sme ista krvna grupa A1pozitiven i fala mu Na Gospod sega cekame da pristigne nastata princeza(a inaku se potrudivme nekoi 7-8meseci).Zatoa mozam da kazam deka ista krvna grupa ne pretstavuva problem.Zatoa uzivaj ili ako nekoj strucen znae nesto za ova neka napise........
adi
adi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 616
Age : 35
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 17516
Registration date : 2009-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by mina32 on 09.10.09 0:41

i nie so mm imame ista krvna grupa AB+,nemam nikakov problem da zabremenam ama imam problem da ja iznosam cela bremenost,neznam dali voopsto krvnava grupa igra nekakva uloga
mina32
mina32
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 488
Age : 36
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 18437
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by kalinche70 on 09.10.09 8:10

Јас и мм имаме иста крвна група Б негатив,никаков проблем околу забременување сум немала,а децата нормално и тие ми се негативни

kalinche70
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 534
Age : 48
Локација : sk
Поени : 17519
Registration date : 2009-09-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by DijanaP on 09.10.09 12:06

izvinete sega sto se mesam ,nemam seuste iskustvo so bremenosti no bas pred nekoj den ucevme vo skolo, problemot nastanuva koga:
primer:
zenata e AB +
mazot e AB -
taka da ne se sekirajte, ako ste ista krvna grupa, pozz
DijanaP
DijanaP
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2515
Age : 28
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 17966
Registration date : 2009-08-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by vasidora on 09.10.09 13:01

Jas sum A- a maz mi e 0+, toa mislite ke e problem?
vasidora
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17634
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by Vesna Blazevska on 09.10.09 13:30

Ako majkata e Rh - a rodi dete Rh+ treba da primi inekcija, ako tatkoto e Rh+ verojatnosta da e deteto Rh+ e pogolema, no ne e strasno, ke se primi taa inekcija i gotovo. Problemceto e ako majkata e Rh -, se resava so edna inekcija, povrzano e nesto so antitela, ne se sekjavam tocno sto, no koj znae neka objasni, i mene me interesira
Vesna Blazevska
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 18680
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by Emilija on 09.10.09 13:35

Krvna grupa roditelja
Moguća krvna grupa bebe
A i AA, 0
A i BA, B, AB, 0
A i ABA, B, AB
A i 0A, 0
B i BB, 0
B i ABA, B, AB
B i 0B,0
AB i ABA, B, AB
AB i 0 A, B
0 i 00

Rh genotip majke
Rh genotip oca
Rh genotip bebe
Rh faktor bebe
+ +
+ +
+ +
Rh+
- -
+ +
+ -
Rh+
+ +
- -
+ -
Rh+
+ +
+ -
+ +, + -
Rh+
+ -
+ +
+ +, + -
Rh+
+ -
+ -
+ +, + -. - -
Rh+ ili Rh-
+ -
- -
+ -, - -
Rh+ ili Rh-
- -
+ -
- -, + -
Rh+ ili Rh-
- -
- -
- -
Rh-
Emilija
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 20034
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by Pepuska on 09.10.09 13:37

Jas i mojot maz imame ista krvna grupa A-pozitiv i na prviot obid za dete jas ostanav bremena

Pepuska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 12
Age : 38
Локација : Skopje
Поени : 17294
Registration date : 2009-08-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by Anuska on 09.10.09 14:24

Pozdravce do site! Jas i mazot mi sme ista krvna grupa A+ i imame problem okolu zabremenuvanjeto t.e. HLA ispituvanjata ni se poklopuvaat vo celost so sto doveduva do isfrluvanje na plodot. Inaku zabremenuvam no plodot go isfrluva moeto telo . Ako nekoj znae nesto za vakvite slucaevo ve molam pisete! Pozz

Anuska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 18
Age : 35
Локација : Home
Расположение : taka i taka
Поени : 19175
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by NONE-BT on 09.10.09 15:12

anuska, a kakvi se tie HLA ispituvanja, prv pat slusam. Inaku jas sum A- a mm A+ ne zabremeniv odma, no mislm deka toa bese poradi toa sto mene ne mi sozrevaa folikulite, prv pat koga primiv terapija ostanav bremena. Poznavam eden par koj inako se e vo red so niv veke 3 god ne moze da ostane bremena, pa moze nesto od tvoeto objasnuvanje da im pomogne niv.
NONE-BT
NONE-BT
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 230
Age : 37
Локација : tuka negde
Расположение : superiska
Поени : 17734
Registration date : 2009-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by Anuska on 09.10.09 17:10

HLA ispituvanjata se pravat na transfuziologija so SK po preporaka od maticniot ginekolog. Vsusnost HLa se genite od mazot i zenata koi mozat da se poklopat i poradi toa ne moze da se zadrzi plodot se otfrla od organizmot. Kakva e natamu terapijata ne znam i jas se trudam da doznaam. Inaku moite znaenja ne se strucni, mozat da se obratat na strucnjak pa se da im objasni! Pozz

Anuska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 18
Age : 35
Локација : Home
Расположение : taka i taka
Поени : 19175
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by maci on 09.10.09 17:13

anuska a ti do sega imase li spontani ili ne
maci
maci
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 359
Age : 32
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 18711
Registration date : 2008-12-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by maci on 09.10.09 17:13

i kako se pravat ovie ispituvanja samo preku krv ili
maci
maci
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 359
Age : 32
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 18711
Registration date : 2008-12-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by Anuska on 09.10.09 17:21

da da imav poradi toa sto ni se poklopuvaat HLA rezultatite, a se pravat preku krv

Anuska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 18
Age : 35
Локација : Home
Расположение : taka i taka
Поени : 19175
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by adi on 09.10.09 19:32

Ako mazot i zenata imaat razlicni RH faktori e problem,no moze da se rece deka ne e problem, samo maticniot ginekolog treba da bide informiran zosto togas trudnicata treba da primi nekakva inekcija,no sepak toa ne vlijae na prvata bremenost,tuku za narednata.Znaci partnerite mozat da bidat ista krvna grupa no pozelno e da bidat i isti RH faktori od pricina sto ako majkata e RH faktor pozitiven a tatkoto e negativen bebeto moze da primi antitela sto se pr.negativni(od krvata na tatkoto),No kako sto rekov ista krvna grupa ne e problem ako i Rh faktorot e ist,no sepak i ako ne ist poradi taa pricina ginekologot treba da znae koi krvni grupi i koi RH faktori se partnerite.
adi
adi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 616
Age : 35
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 17516
Registration date : 2009-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by Anuska on 09.10.09 23:52

Ima nekoj slusnato za poklopuvanje na hla od mazot i zenata i sto se pravi vo takvi situacii! pozdravce

Anuska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 18
Age : 35
Локација : Home
Расположение : taka i taka
Поени : 19175
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by maci on 10.10.09 0:09

anuska nemam slusnato za toa a vo koja nedela ti bea spontanite i kolku imase 2 li
maci
maci
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 359
Age : 32
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 18711
Registration date : 2008-12-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by Anuska on 10.10.09 0:23

3 spontani i bea vo 8 nedela i 4 dena site

Anuska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 18
Age : 35
Локација : Home
Расположение : taka i taka
Поени : 19175
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by pepa on 11.10.09 23:34

Anuska postavi i go prasanjeto na Lana nasiot defektolog od forumot vo temata strucni soveti. Jas imam ispituvano hla posle vtoriot spontan (inaku imav 3 sponatni) i kaj nas ima poklopuvanje vo 2 lokusa, no kako sto mi objasnija na transfuzija nema nikakov problem, problem nastanuvalo ako ima poklopuvanje vo 5 ili poveke lokusi. Jas tretata bremenost ja iznosiv bez problem se do 24 nedela koga mi dijagnosticiraa anomalii kaj bebeto i pocnaa problemite, ama od druga priroda. Togas duri gi pravev ispituvanjata ja konsultirav Lana i zanm deka i ona vo privatni poraki detalno mi go imase objasneto toa. Zatoa, veruvam deka ke moze da ti pomogne. Mnogu pozdravi
pepa
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 40
Локација : poima nemam
Поени : 19004
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by Anuska on 12.10.09 22:02

Fala ti Pepa mnogu, ke se obratam!Pozdravce

Anuska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 18
Age : 35
Локација : Home
Расположение : taka i taka
Поени : 19175
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by saligrem on 06.11.09 10:31

jas i mm imame ista krvna grupa A pozitivna , isto i jas se plasev deka e toa nekoj problem prasavme doktor rece deka krvnata grupa nema nikakva vrska pri zabremenuvanjeto
saligrem
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 17344
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by Zvezdicka on 06.11.09 10:45

Fala bogu deka nema vrska krvanta grupa so zabremenuvanjeto, ja ne znam sto se penite tolku okolu temava i na kogo uopste mu padnalo na pamet deka mozda ima nekakva vrska.
Da e taka onda edna od grupite so tekot na evolucijata bi isceznala bidejki lugeto so takva grupa potesko zabremenuvaat!
Alo razum!
Zvezdicka
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 20131
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by josifana on 06.11.09 10:59

Навистина оваа тема ми е без врска,нема никаква логика. Доколку брачниот пар е со иста крвна група апсолутно не постои проблем.

Ова е уште една од поголемите бабини деветини.
josifana
josifana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 362
Age : 39
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 18066
Registration date : 2009-04-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Иста крвна група и забременување

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот